» »

Evropska komisija: prihodnje leto zadnjikrat premikamo ure

««
6 / 6
»
»»

Aquafriend ::

Lonsarg je izjavil:

Izbira poletni vs zimski je izbira ali imaš raje svetlobo v prostem času ali med službo/vožnjo? Vsak ki vsaj malo ceni prosti čas bo izbral poletnega.

V bistvu je še huje, v primeru zimskega časa poleti dragoceno izgubljeno svetlobo ne vidiš niti med vožnjo/službo niti med prostim časom, tudi če si že ob 7ih v službi.


Mislim, da se gre bolj za tezavno/lazje zbujanje VS vec svetlobe v prostem casu po sluzbi. Nekateri imajo drugacen bioritem in bi vse dali za lazje zbujanje. Vse za 5 minut daljsega spanca. Oziroma zbujanje ob svetlobi bi bilo lazje, saj je cloveski bioritem naravnan po soncu.

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

Aquafriend je izjavil:

Sej je nekaj prednosti in slabosti za obe varianti. Res je fajn, ce je dlje casa sonce vzunaj ko prides iz sluzbe. Ampak sonce do 22.00, ne vem, kako boste zaspali? Tisti, ki greste zgodaj spat.


Enostavno, rolete dol... tisti ki bi pa radi sonce pa ne mormo umetnega gor navržt... Grem stavit da če pogledamo aktivnost poleti ob 22:00 je doooosti višja med prebivalstvom kot ob 4:00 oz. da jih DOOOOSTI več spi ob 4:00 kot pa ob 22:00...

Zadeve so jasne... pozimi pa zgubi "samo" 1 vrzel ki traja 1 uro... to so tisti tam od oka med 7:45 in 8:45... ker bodo namesto po blagem mraku ali rahlem dnevu se peljali pač v močnem mraku ali temi.... bodo pa zato vsi nagrajeni s tem da se ne bodo po 1 naduri na šihtu peljali že po močnem mraku domov ampak po relativno svetlem...

Aquafriend je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Izbira poletni vs zimski je izbira ali imaš raje svetlobo v prostem času ali med službo/vožnjo? Vsak ki vsaj malo ceni prosti čas bo izbral poletnega.

V bistvu je še huje, v primeru zimskega časa poleti dragoceno izgubljeno svetlobo ne vidiš niti med vožnjo/službo niti med prostim časom, tudi če si že ob 7ih v službi.


Mislim, da se gre bolj za tezavno/lazje zbujanje VS vec svetlobe v prostem casu po sluzbi. Nekateri imajo drugacen bioritem in bi vse dali za lazje zbujanje. Vse za 5 minut daljsega spanca. Oziroma zbujanje ob svetlobi bi bilo lazje, saj je cloveski bioritem naravnan po soncu.


Človeški bioritem je naravnan po soncu samo toliko kolikor časa je trajalo za komercialno in vseobsežno rabo luči... zdaj tega izgovora več ni... jaz se poleti vseeno ne zbujam ob 4:30 in pozimi ne hodim spat ob 17:30.... pa naj reče sonce karkoli hoče.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Aquafriend ::

Ja rolete so fajn za zaspat. Problem zame nastopi, ko se je treba zbudit. Zarad rolet in teme je dost tezje. Ce pa cez okno posije sonce se v roku 30 min zbudim spocit.

Lonsarg ::

Glede varnosti prometa. Pozimi nimaš šans da se peleš po svetlom tako v kot iz službe. Torej res da s stalnim poletnim izgubiš na varnosti zjutraj na poti ampak jo pa pridobiš zvečer na poti iz službe.

Res edini argument za stalni zimski ki preostane je to kar pravi Aquafriend, da ko daš rolete gor imaš svetlo in s tem lažje uravnavaš ritem spanja (ampak če ti uspe roleto gor dat si že itak zbujen od budlike in vstajanja iz pojstle in ne vem kolko dodatnega učinka naredi sonce tu...). Ampak glede vsega ostalega pa zmaga poletni.

Mimogrede, tole je fajni grafek:
https://www.timeanddate.com/sun/sloveni...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Mato989 ::

Aquafriend je izjavil:

Ja rolete so fajn za zaspat. Problem zame nastopi, ko se je treba zbudit. Zarad rolet in teme je dost tezje. Ce pa cez okno posije sonce se v roku 30 min zbudim spocit.


No ja... jaz recimo sem dokaj dobro uravnal... od cca. 23:00 do cca. 7:00 spim 99% to je moj redni bioritem nekje glede na to da delam komaj ob 9:00 in imam samo 30min do šihta je to to...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

nevone ::

Oziroma zbujanje ob svetlobi bi bilo lazje, saj je cloveski bioritem naravnan po soncu.


Bioritem je bil naravnan po soncu, ker ljudje niso imeli luči in so bili vezani na sončno svetlobo. Od umetne osvetljave dalje, se je ta bioritem precej spremenil.

Bioritem je predvsem vezan na dejavnost, ne na sonce. Seveda ljudem, ki imajo problem s tem, da ne najdejo zase dejavnosti, ki bi jih veselila, je vsak bioritem težava.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Aquafriend ::

Vprasaj kure, ne jebejo ne poletni ne zimski cas. Ampak samo svetlobo/temo.

Zgodovina sprememb…

nevone ::

Aquafriend je izjavil:

Vprasaj kure


Kure ne moreš primerjati s človekom. Na človeka ima vpliv mnogo več stvari kot na kuro.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Aquafriend ::

Ok, umetna svetloba ima dolocen ucinek, predvsem negativen na cloveski bioritem. Se vedno pa naravna svetloba gospodari cloveckom.

Zgodovina sprememb…

Aquafriend ::

Ne bom se petelinil a takšna neumna kokoš vseeno nisem, da ne bi vedel kaj je dobro in kaj slabo za moj spanec.

Glejte, zmente se. Men je vseen. Jaz ne gledam prevec na uro.

Zgodovina sprememb…

nevone ::

Se vedno pa naravna svetloba gospodari cloveckom.

Pretežno za dejavnosti v naravi.

Ne bom se petelinil a takšna neumna kokoš vseeno nisem, da ne bi vedel kaj je dobro in kaj slabo za moj spanec.

Ja, če razlagaš zase, verjamem, da je tako.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Cifix63 ::

Ko gledaš vso to paleto razglabljanj, bi vsak rad svojo uro...noro!
Tega na tujih forumih ni, mi smo vedno drugačni od drugih, in zelo močno drži pri nas rek "bolj papeški od papeža". Toliko energije porabiti za eno stvar, ki je znana in logična.

Saj se boste pobili!

Svetloba vpliva na nas oz na naše spanje, prebujanje. Na vse, na revne in bogate, mlade in stare itn, čeprav bogati mislijo, da na njih ne (v tem do kraja ponorelem času je možno že tudi to).
To, da je nekomu všeč zdaj ko je mlajši poletni čas (ki je bil v 70-ih letih vsiljen in ni v skladu z naravo) je prej ko ne modni hit. Ko bo starejši bo mu pa nenadoma zaradi vpliva EMŠO bolj všeč zimski čas itn... Glejte tako ne pridemo nikamor.

Pravi naravni čas je ZIMSKI in to je dejstvo. Takšen je bil pred vpeljavo spreminjanja ure.
In takšen bi tudi bil najboljši ko se bo s spreminjanjem ure končalo. Zimski.

energetik ::

Ne, noben ni naraven. "Naraven" je sončni čas, ki pa se pa premika nekje +-15min skozi celo leto.
Gre za to, kaj večini ljudi bolj ustreza. In večini bolj ustreza poletni, saj nam veliko pomeni svetloba ko pridemo iz šihta domov. Ob 5h zjutraj pač ne greš kurit roštilja, ob 17h pa.
Seveda bi bilo vseeno, če bi si urnike izbirali vsak sam. Ampak si jih ne, vsaj za šiht, šolo, vrtec ne.
Če ti pa zaradi EMŠO bolj paše zimski čas, pa to sploh ni problem, ker takrat si v penziji in si dejansko lahko ustvariš svoj urnik, vezan na sonce.

energetik ::

Aquafriend je izjavil:

Ok, umetna svetloba ima dolocen ucinek, predvsem negativen na cloveski bioritem. Se vedno pa naravna svetloba gospodari cloveckom.
Res? Večinoma imamo ljudje v spalnici dol rolete (zvečer pač nočem, da me sosedi gledajo kako se oblačim v pižamo in lezem v posteljo :D)
Torej imaš zjutraj v spalnici temo, ne glede na letni čas. Razen če si tako vesten, da greš potem sredi noči dvigovat roleto, da te bo zjutraj obsvetilo sonce. Pa še to le v primeru, da je spalnica obrnjena v pravo smer. Skratka če ne spiš glih v spalki nekje zunaj na odprtem, naravna svetloba bore malo "gospodari".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

MrStein ::

energetik je izjavil:

Ne, noben ni naraven. "Naraven" je sončni čas, ki pa se pa premika nekje +-15min skozi celo leto.

V bistvu noben ni naraven.
Ljudje so se enkrat odločili, da dan razdelijo na N enot, in da začnejo šteti od nekega trenutka. Nič "naravnega" ni v tem.


Gre za to, kaj večini ljudi bolj ustreza. In večini bolj ustreza poletni, saj nam veliko pomeni svetloba ko pridemo iz šihta domov. Ob 5h zjutraj pač ne greš kurit roštilja, ob 17h pa.

Kaj ima to veze s čimerkoli? A ne moreš zakuriti roštilja popoldan, ne da bi bil na neki napravi prikazana neka cifra?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

energetik ::

?? Nekdo je omenil, da bomo pri CET poleti pač imeli zjutraj pred šihtom 5h svetlobe za dejavnosti na prostem. Zato sem napisal, da za večino ni glih nekega hudega užitka zjutraj ob 5h zakurt roštilj in spiti pivo na terasi (seveda to je zgolj primer), nato pa ob 7h se usest v avto in letet na šiht...

Aquafriend ::

"Poznejši začetek pouka zmanjša telesno težo in izboljša učni uspeh"

https://www.rtvslo.si/stevilke/poznejsi...

"Obstaja krasna študija, ki je pokazala, da imajo otroci v šolah, kjer pozneje začnejo pouk, nižji indeks telesne mase. Pri nas je šolski sistem naravnan tako, da se pouk začne zelo zgodaj, v Sloveniji pa skoraj obstaja epidemija debelosti. Morda je treba razmisliti, da se kaj stori v tej smeri.

Kakšna naj bi bila torej idealna ura za začetek pouka?
V ZDA so ugotovili, da pouk med 7.00 in 8.30 ni primeren. Tam so precej vezani na šolske avtobuse, pozneje pa, ko imajo otroci vozniški izpit, se sami vozijo v šolo. Ugotovili so, da je premik ure za začetek pouka na 8.30 ali 9.00 bistveno zmanjšal telesno težo, izboljšal učni uspeh in zmanjšal število prometnih nesreč pri mladih. Ugotovili so tudi, da je manj tveganega vedenja, manj uporabe alkohola in prepovedanih drog."

https://www.rtvslo.si/stevilke/poznejsi...

Glugy ::

Pravilni čas je tisti ki smo ga uporabljal preden se je začel premikat ure. Čisto preprosto.

SasoS ::

Aquafriend je izjavil:

Ampak sonce do 22.00, ne vem, kako boste zaspali? Tisti, ki greste zgodaj spat.


Sonce ni pri nas bil nikoli do 22h. Ko je najdaljši dan zaide okoli 21h, svetlo je pa potem še do desete. Zato pa vzide ob 5 uri zjutraj.

Aquafriend je izjavil:

Ja rolete so fajn za zaspat. Problem zame nastopi, ko se je treba zbudit. Zarad rolet in teme je dost tezje. Ce pa cez okno posije sonce se v roku 30 min zbudim spocit.


Če bo poleti zimski čas, bo sonce vzšlo ob 4h. Vstajal boš torej 4:30?

Za moje pojme je problem, ker se je urnik zamaknil. Nekateri ste omenjali EMŠO, ja...ker so naši dedki in babice bili navajeni bit ob 6h na šihtu, je bil urnik naravnan prej. Mi nismo, zahodni urnik je vsaj 3 ure zamaknjen (delo se začne ob 9h ali pa 9:30). Če sem cel lajf začel z delom ob 8h, zakaj mislite da bom ko bom v penziji pa začel vstajat ob 5h? Da malo okopljem vrt, sredi Ljubljane pod blokom? Sodobni urnik se je zamaknil, prosti čas se je pomaknil v pozno popoldne, zgodnji večer...zakaj bi se morali zdaj nekaj ravnati po soncu, kot da smo v srednjem veku??

To da gre poldnevnik po SLO je sedaj kvečjemu slabše za nas. V Parizu sonce zaide uro kasneje. Če bodo šli oni na zimski čas, bodo glede sončne svetlobe na enakem kot smo mi v poletnem. Oni imajo sedaj pozimi sončni vzhod ob 8:45. Ali pa pejmo na UTC+2 :D. Atene so manj vzhodno od nas kot je Pariz zahodno :D

Hec...itak nimamo za burek. Naredili bomo tako kot Nemčija, Avstrija, ... druge izbire tako najbrž nimamo.

Baja ::

če ostanemo na zimskem, obljubim, da bom 2x na teden kosil travo ob 4:00.

Master_Yoda ::

Nevem kako se bo to izslo zate, glede na to da mora biti "nocni pocitek" oz. mir med 22:00 in 6:00 - cas ki se nikoli ni spreminjal.
Dovie'andi se tovya sagain.

Baja ::

al kosim 2x ob 4:00 al pa 6x ob 6:00 :P

thramos ::

Aquafriend je izjavil:

"Poznejši začetek pouka zmanjša telesno težo in izboljša učni uspeh"

https://www.rtvslo.si/stevilke/poznejsi...

"Obstaja krasna študija, ki je pokazala, da imajo otroci v šolah, kjer pozneje začnejo pouk, nižji indeks telesne mase. Pri nas je šolski sistem naravnan tako, da se pouk začne zelo zgodaj, v Sloveniji pa skoraj obstaja epidemija debelosti. Morda je treba razmisliti, da se kaj stori v tej smeri.

Kakšna naj bi bila torej idealna ura za začetek pouka?
V ZDA so ugotovili, da pouk med 7.00 in 8.30 ni primeren. Tam so precej vezani na šolske avtobuse, pozneje pa, ko imajo otroci vozniški izpit, se sami vozijo v šolo. Ugotovili so, da je premik ure za začetek pouka na 8.30 ali 9.00 bistveno zmanjšal telesno težo, izboljšal učni uspeh in zmanjšal število prometnih nesreč pri mladih. Ugotovili so tudi, da je manj tveganega vedenja, manj uporabe alkohola in prepovedanih drog."

https://www.rtvslo.si/stevilke/poznejsi...


Tole pomoje ni (zgolj) posledica jutranje naravne svetlobe, ampak bolj količine spanja. Verjetno bi bil učinek podoben, če bi šolarji odšli eno uro prej spat.

Ampak to je verjetno takšen podvig, kot bi bil poletno vstajanje ob 4h.

energetik ::

Se popolnoma strinjam, "stroka" v tem primeru govori o nekem namišljenem svetu, kjer spimo pod milim nebom in nas konec decembra namesto goste megle zbuja toplo sonce, otroci pa imajo šolo na prostem in zvečer hodijo spat ob 18h. ;((

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

thramos ::

Vidim, da je bil sarkazem preblag.

Mato989 ::

Ja še ena smešnica je tale da mora bit mir od 22-6... kar pomeni da je sonce gor ob 4:30 ampak nihče ne sme razbijat čeprav se zbudi... tale je tudi vrhunska ja.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

cesnja ::

@Mato989 poleti je že ob zdaj kljub premikanju ure ob 4.30 kar precej svetlo

Bye ::

Nekaj mi govori, da bo EU tudi tole zašuštrala, in da bo zafiksiran poletni čas. Tale raca, da si bo vsaka država sebi prilagodila fiksni zimski/letni čas, pa seveda ne bo preživela. Kako bo potem funkcioniral javni promet? Odhod vlaka ob 5-ih, prihod ob 22h, a ne 21h? Al 23h? Da ne naštevam dalje. Kr neki.

MrStein ::

Bye je izjavil:

Nekaj mi govori, da bo EU tudi tole zašuštrala, in da bo zafiksiran poletni čas. Tale raca, da si bo vsaka država sebi prilagodila fiksni zimski/letni čas, pa seveda ne bo preživela. Kako bo potem funkcioniral javni promet? Odhod vlaka ob 5-ih, prihod ob 22h, a ne 21h? Al 23h? Da ne naštevam dalje. Kr neki.

Kako pa zdaj funkcionira? Z odpravo premika bo zgolj bolj preprosto.

energetik je izjavil:

?? Nekdo je omenil, da bomo pri CET poleti pač imeli zjutraj pred šihtom 5h svetlobe za dejavnosti na prostem. Zato sem napisal, da za večino ni glih nekega hudega užitka zjutraj ob 5h zakurt roštilj in spiti pivo na terasi (seveda to je zgolj primer), nato pa ob 7h se usest v avto in letet na šiht...

Kdor dela v popoldanski izmeni ima pred njo še več svetlobe. Nič ne vidim, da vsak dan protestirajo, kako da je to neznosno.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Wrop ::

MrStein je izjavil:


Kdor dela v popoldanski izmeni ima pred njo še več svetlobe. Nič ne vidim, da vsak dan protestirajo, kako da je to neznosno.


Eni delajo, drugi pa samo jamrajo, kako jim je težko vstati ob 5 zjutraj. Kaj mora dogajati šele ljudjem na severu, ko jim sonce poleti posveti že ob 3:30 zjutraj. Neke prave teme pa poleti sploh ni.

BigWhale ::

Dandanes govoriti o 'pokvarjenjem' bioritmu je precej smesno. Zaradi umetne svetlobe in vseh naprav, ki jih uporabljamo, pravzaprav nihce vec ne ve povsem tocno kak je 'pravi bioritem'.

Bye ::

MrStein je izjavil:

Bye je izjavil:

Nekaj mi govori, da bo EU tudi tole zašuštrala, in da bo zafiksiran poletni čas. Tale raca, da si bo vsaka država sebi prilagodila fiksni zimski/letni čas, pa seveda ne bo preživela. Kako bo potem funkcioniral javni promet? Odhod vlaka ob 5-ih, prihod ob 22h, a ne 21h? Al 23h? Da ne naštevam dalje. Kr neki.

Kako pa zdaj funkcionira? Z odpravo premika bo zgolj bolj preprosto.

energetik je izjavil:

?? Nekdo je omenil, da bomo pri CET poleti pač imeli zjutraj pred šihtom 5h svetlobe za dejavnosti na prostem. Zato sem napisal, da za večino ni glih nekega hudega užitka zjutraj ob 5h zakurt roštilj in spiti pivo na terasi (seveda to je zgolj primer), nato pa ob 7h se usest v avto in letet na šiht...

Kdor dela v popoldanski izmeni ima pred njo še več svetlobe. Nič ne vidim, da vsak dan protestirajo, kako da je to neznosno.

Funkcionira normalno, saj ure še niso premaknili/zafiksirali. Če bo vsaka država odločala, na katerem času bo ostala potem, o odpravi premika ne more biti govora; vsaj v smiselnem pomenu ne.

Kdor dela v popoldanski izmeni ima pred njo še več svetlobe. Nič ne vidim, da vsak dan protestirajo, kako da je to neznosno.

Več svetlobe? Dan ima 24 ur, kakor obrneš :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bye ()

MrStein ::

Vse provide starejšega tipa pa bodo zaradi preklopa med zimsko-letnim časom naslednje dni neuporabne.


Vir: news...

PS: Naj pokličejo one(ga), ki trdi(jo): saj ure se avtomatsko preklopijo, nje!
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

imagodei ::

SasoS je izjavil:

Ne razumem...vsi bi premikali urnike, prilagajali čas na šihtu poleti/pozimi, za vsako stvar posebej - dejansko pa to naredi premik ure. Get it? Če premakneš uro (ki je umeten konstrukt, koga briga kdaj je sonce v zenitu) si defakto premaknil vse urnike.

Potem se ugotovi, da je pozimi zjutraj svetlo prepozno, poleti pa prezgodaj. Kaj če bi...gasp...premaknili uro?

Če je nekdo predlagal, naj se pač poleti vstaja prej kot pozimi, potem je to enako kot če se premakne še ura, kene? :D Ravno tako spreminjaš bioritem...

Tole bi veljalo še enkrat omenit.

Mene premikanje ure v bistvu ne moti. V bistvu me nekoliko moti, da je pozimi, ko pridem iz šihta, zunaj tema. Ampak, se da potrpet. Mislim, vsekakor bi bilo bolje, da bi bilo konec januarja svetlo do 18:30 namesto do 17:30. Je pa verjetno res zoprno za tiste, ki s šihtom začnejo ob (ali pred) 7h, ker bi se na šiht vozili v trdi temi (konec januarja se po zdaj veljavnem zimskem času začne danit okoli 7h!)

Skratka, zaradi mene bi premikanje lahko ohranili, iz točno teh razlogov, ki jih navaja SasoS. Če pa že gremo v to premikanje, je vsekakor bolje, da se odločimo za poletni čas.

Vedno bo obstajala skupina ljudi, ki se bo na šiht (iz šihta) vozila po temi. Peki, poštarji, delavci nočnih izmen... Vedno bodo v temi na cesti otroci - magari popoldan, ob 18h, ko imajo treninge, krožke. Šola se uradno začenja ob 8:20, na naši šoli imajo otroci vsak dan predure, kar začetek šole prestavlja na 7:30 - torej decembra in januarja otroci že sedaj prihajajo v šolo po mraku. Če bi nas skrbelo za varnost otrok v prometu, bi "kamot" tudi po uvedbi celoletnega poletnega časa med krompirjevimi in zimskimi počitnicami zamaknili začetek šole za 1 - 1,5h. Šur, to potem zakomplicira stvari staršem, ki otroke sedaj vozijo v šolo. Zato pa, namesto da premikamo urnike, premikamo raje uro.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

BigWhale je izjavil:

Ja, vecina solarjev bi hodila v solo po temi.

Veliko dijakov že sedaj hodi v šolo po temi, ker je treba na avtobus. Poleg tega se pouk na srednjih šolah utegne začenjat prej kot na osnovnih. Veliko učencev osnovnih šol že sedaj hodi v šolo po temi, ker hodijo na predure. Na šoli, kamor hodijo moji otroci, so predure stalnica, baje že dolgo let - tudi zaradi dodatnih dejavnosti, krožkov, dopolnilega pouka, ipd, s strokovno utemeljitvijo, da na šolo vezane dejavnosti obdržijo skupaj in ne da se otroci popoldan/zvečer vračajo nazaj v šolo. Verjetno to ni edina taka OŠ v Sloveniji.

BigWhale je izjavil:

Na hitro sem nasel podatke za ZDA in je najvec smrti med pesci med oktobrom in januarjem. Kako je pri nas ne vem, ampak s tem, da jih posljemo na ceste v temi jim ne delamo nobene usluge.

Jah, to v resnici ne sovpada povsem točno z jutranjo temo. Gledam podatke za Boston: 30.11. je Civil Twilight ob 6:20 (letos bodo uro za eno uro nazaj premaknili 3. novembra). V Seattlu je konec civilnega mraka na isti datum ob 7:00.

BigWhale je izjavil:

In po pravici povedano je dovolj en sam clovek, ki ga bo avto zbil zaradi teme, da ne gremo na poletni cas med zimo in podaljsamo jutranjo temo.

To je sicer ful hvalevredno mišljenje, ampak... Zaspani in zamišljeni smo lahko tudi popoldan, ko je pozimi po "naravnem" času že trda tema. Ko se otrok ob 18h vrača domov iz glasbene šole, iz treninga fuzbala, košarke. Še celo več, zjutraj je verjetno več treznih voznikov na cesti kot popoldne, ko gre kdo (v slogu pesmi Adija Smolarja) po službi rad na pir.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

Okapi je izjavil:

imagodei je izjavil:

Mislim, če je ideja, da se vsemu lahko prilagodimo, to velja tudi v primeru, da bi obdržali poletni čas čez vse leto. Če velja, da lahko poleti premikamo delovne čase trgovin, uradov, služb, potem bi jih lahko tudi pozimi. Ker je "solar noon" samo stvar dogovora.
:)) Ja, s soncem smo se zmenili, da je opoldan najvišje.

Ja, se posipam s pepelom. Butasto se mi je zapisalo. "Solar noon" seveda ni stvar dogovora. 12:00 je stvar dogovora, pa še to bolj "novodobna"... Do cca 13. stoletja časa sploh niso beležili na tak način - kdor je prebral vsaj Ime Rože od Umberta Eca, verjetno ve, da je bilo merjenje časa v krščanskem svetu povezano predvsem z bogoslužjem. "Solar noon" je bila šesta ura, pač približno šesta ura dneva.

Okapi je izjavil:

Bi bilo neumno, če bi se odrekli sončnemu času, samo zato, ker nekateri mislijo, da je nemogoče poleti začeti z delom in šolo ob sedmih (ali šestih) zjutraj.

Ni to problem. Problem je, da je kompletno vse povezano s urniki in da se Mercator 1. julija ravno tako odpre ob 7h zjutraj kot se ob tej uri odpre 31. decembra. Pošta se na oba datuma odpre ob 8h; nekatere banke se odpirajo ob 9h, uradne ure na občini in upravni enoti so od 7h oziroma 8h dalje...

Vse to, kako boste ljudje množično vstajali ob 4h in 5h zjutraj in izkoristili čas pred službo, so pravljice. Majhen odstotek to počne že zdaj (pač eno uro kasneje), ostali pa ne bomo začeli tega počet zato, ker bo ob 5h zjutraj svetlo. Že zato ne, ker bomo hoteli izkoristiti svojih 6, 7, 8 ur spanja in se bo zelo malo ljudi discipliniralo ter hodilo spat 1-2 uri prej, če so do sedaj vstajali ob 6h ali 7h zjutraj. Sploh pa tega ne bodo počeli za tiste 4 mesece, ko se res najbolj pozna. Kdor nima tega v krvi že sedaj, tudi po tem ne bo počel tega, ne sami sebe farbat, no. :)

In ravno to je bistvo: če ste že sedaj tako navajeni, potem vas premikanje ure oziroma celoletni zimski / poletni že sedaj nič ne moti. Vi delate po svoje. Tisti, ki se bolj zanašamo na uro in urnike - tistim pa mora v večini primerov bolj odgovarjat poletni čas. Vse ostalo je sprenevedanje: večina ljudi, mlajših od 50-45 let, se niti približno ne spomni oziroma niti ni doživela, kaj zares pomeni imeti celo leto poletni čas in kaj pomeni, da sonce vzide že ob 4h zjutraj (konkretno, okoli 20. junija ob 4:10 minut!) in da je zunaj svetlo že okoli 3:30.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

thramos je izjavil:

Al pa 1000 opravil, ki jih ful rade volje lahko počneš ob 4h zjutraj.

Ne prepričaš me.

Se pravi, boš roštilj postavil ob 4h zjutraj? Verjamem, da ga boš ob 16h, ne pa ob 4h. Na sladoled z otroki/partnerico boš šel ob npr. 5h zjutraj? Spet, verjamem, da boš šel ob 17h - kje pa dobiš ob 5h zjutraj sladoled? Košnje trave z bencinsko kosilnico se boš lotil ob 5h zjutraj? To bi morebiti celo res bilo bolj prijetno, ker je bolj sveže... si bi pa nakopal precej jeznih sosedov za vrat.

Kot sem že zapisal v prejšnjem sporočilu - verjamem, da nekaterim ljudem paše stvari početi zjutraj - npr greste trimčkat, vozit kolo, vadit Tai Chi, s koso kosit travo, iti gobati, ... In to lahko že zdaj počnete, to boste lahko počeli tudi potem - ne glede na to, ali bo veljaven zimski ali poletni čas. Točno vi ste tisti, ki trdite, da je ura stvar dogovora in da nima veze, koliko v resnici kažejo kazalci!

Žal pa ne moreš iti ob 5h zjutraj na bazen - ker pač takrat ne obratuje. Olimpijski bazeni morda obratujejo ob 6h zjutraj, ampak imajo takrat treninge. Za rekreacijo so na voljo ob 8h, 9h.

Kaj, misliš, da lahko počneš ob 4h, 5h? Greš na jutranjo kavico in uživat v jutranjem sončku? Kako, če se tvoj priljubljen lokal odpre šele ob 6h ali celo ob 7h zjutraj? Greš po nakupih zjutraj, ko ni drena? Mislim, newsflash: trgovine so zaprte.

Vse ostalo, kar ni odvisno od urnikov in kar rad počneš, lahko počneš že danes, ko imamo poletni čas.
- Hoc est qui sumus -

antonija ::

Tako kot lahko ti pocnes zdaj vse isto, bos tudi potem. Za it na sladoled, plavat v bazen, itd. za nic od teg ne rabis sonca, vse lahko delas na umetni svetlobi. Travo bos pa ze pokosil tiste parkrat ko kaj raste. Za poletna jutra smo si pa nekateri ze omislili rolete in zaluzije, ki svojo funkcijo zelo dobro opravljajo, podobno kot smo si za zimske popldneve/vecere omislil zarnice in druga svetila.

Skratka, verjamem da _tebi_ najbolj ustreza poletni cas in s tem ni nic narobe. Prosim pa da nehas predavat kako _mora_vseh_ustrezat_ poletni cas.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

imagodei ::

Vi predlagate spremembo in govorite, kako boste potem lahko zjutraj to in ono. Meni odgovarja tako, kot je. In do danes nisem nikjer zasledil teme ali javne razprave, kako zoprno je, da je maja, junija in julija zvečer svetlo do 21h. Ali pa, kako narobe hodi, da sredi septembra lahko ob 19h še kamot zalivaš vrt.

Če si si za poletna jutra omislil rolete, potem ne vem, zakaj bi čas premikal tako, da se bo dan po uri začel še prej? Ravno to je bilo razmišljanje 40 let nazaj, ko smo uvajali Daylight saving time: zjutraj boš spal, ko bo že dan, zvečer boš pa eno uro prej luči prižigal? Npr. na stadionu, kjer se bo začela tekma, bodo 1 uro prej reflektorje prižigal? Na festivalih na prostem bodo eno uro prej prižigali luči? To je res ultrazeleno in okoljevarstveno.

Ti argumenti, češ da ima dan 24 ur kakor koli obračaš in da se dolžina dneva ne bo spremenila, so v resnici najšibkejši, kar jih lahko ponudite. V bistvu ste tisti, ki se navdušujete nad uvedbo celoletnega zimskega časa iz razloga, da je ura konstrukt, da je količina dnevne svetlobe enaka in da bomo pač dan prej začenjali, v logični disonanci sami s sabo: ravno če ura nima veze, bi vam moralo biti vseeno če ostane tako kot je. Ali pa če jo prestavimo za dve uri - v katero koli smer. Vaša trditev namreč je, da je vseeno - ampak očitno le ni, če navijate za eno opcijo, al kako?

Ja, trdim, da večina ljudi, ki je za celoletni zimski čas, sploh ne razume, kaj bi to prineslo. Velika večina delovno aktivne populacije se ne spomni, kako je, če je poleti sonce ob 5h zjutraj že visoko na nebu. V tem pogledu niste dosti drugačni, kot nasprotniki cepljenja, ko pravijo, da so otroške bolezni pač mile in nenevarne. Danes se večina ljudi v dobi, ko si ustvarja družino, ne spominja težav z ošpicami, otroško paralizo, davico ... In enako večina danes tudi ne ve, kako abotno bi bilo dejansko izgubit eno uro sončne svetlobe - ker to bi se v praksi pri 90% ljudeh tudi zgodilo.

Nekateri posebneži navajate, da bi vam ful pasalo, če bi bilo junija svetlo že pred 4h zjutraj. Nekateri, ki sicer zagovarjajo ukinitev premika kazalcev a hkrati nasprotujejo celoletnemu poletnemu času pa imajo IMO celo tehtne argumente glede temnih zimskih juter in posledičnih nevarnosti v prometu, a kaj, ko hkrati pozabijo, da se promet ne odvija samo zjutraj in da so otroci na cesti tudi popoldan, ko se vračajo iz interesnih dejavnosti, treningov, ipd.

Pod črto imate prav v nečem: človek se vsega navadi. Tudi komplet nore ideje, da si bomo odškrtnili eno uro dneva, se bomo navadili. Ni to najhujša stvar, ki smo jo v zadnjih 35 letih morali požret.
- Hoc est qui sumus -

Lonsarg ::

Poletni čas (UTC+2) je dejansko nekaj vmes, še bolj pravi za celotno poletje v Slo bi po trenutnih urnikih bil UTC+3.

Kdor vstaja ob 7h že zdaj aprila izgublja uro svetlobe zjutraj (upoštevam da je optimum vstati ob mraku da se potem zrihtaš in pelješ v malo večji svetlobi, torej bi moral zdajle vstajati ob 6h).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

imagodei ::

Lonsarg je izjavil:

Kdor vstaja ob 7h že zdaj aprila izgublja uro svetlobe zjutraj (upoštevam da je optimum vstati ob mraku da se potem zrihtaš in pelješ v malo večji svetlobi, torej bi moral zdajle vstajati ob 6h).

Še dva dneva nazaj (torej pred premikom kazalcev eno uro naprej) je podatek za Ljubljano, da se t.i. civilni mrak začne ob 5:16 - takrat je torej zunaj že dovolj svetlo, da za večino opravil ne potrebuješ razsvetljave - ulična razsvetljava se ugasne. Se pravi, če bi denimo že letos obdržali zimski čas, bi že čez nekaj dni imeli zunaj svetlo ob 5h zjutraj.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

MrStein ::

Naj jim nekdo pove, da se ure same preklopijo...

http://www.jabuk.si/pbb/viewtopic.php?t...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
««
6 / 6
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

V EU premikanje urinih kazalcev še vsaj do leta 2021 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
539490 (4989) Lonsarg
»

Maroko v zadnjem hipu ukinja prestavljanje ure

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
326557 (4547) Lonsarg
»

Bruselj sprašuje: prestavljati uro ali ne (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
15636701 (30030) Vajenc
»

Problemi zaradi premika kazalcev? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21844545 (31308) nsa_ag3nt

Več podobnih tem