» »

Delodajalci v Sloveniji varčujejo na delavcih. Ali se Vam to splača na dolgi rok?

Delodajalci v Sloveniji varčujejo na delavcih. Ali se Vam to splača na dolgi rok?

Temo vidijo: vsi
««
11 / 27
»»

nurmaln ::

solatko je izjavil:


Delavca bi z veseljem plačal toliko, kot znaša minimalna plača v najcenješi državi na svetu, vendar jih ne more, ker kolektivne pogodbe, ki so v nekaterih državah alfa in omega delavske zakonodaje, tega ne dovoljujejo.

Mhm. Zakaj hudiča pol nimajo vsi zaposleni v sloveniji minimalne plače?

Zato da delavci lahko kupijo stvari, ki jih izdelujejo in preživijo s plačo mesec!!

Ja, en programer pri googlu si mora kupiti stvari ki jih google izdeluje. Get your head out of your...

Omejevanje ponavljajočih del je zaradi tega, da zaposleni ne postanejo invalidi...

Invalidnost ne nastopi iz danes na jutri. Če delavcem ne zagotoviš ustreznih pogojev se ti na primer izredno poveča število bolniških, kar je za podjetje zelo draga zadeva in jim ni v interesu. Nobenega posebnega zakona ne rabiš za to.

Glede strojev boš povedal delavcem, ki jih je nadomestila mašinerija!
Jim boste povedali tisti ki podpirate minimalne plače.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nurmaln ()

gendale2018 ::

>Delavca bi z veseljem plačal toliko, kot znaša minimalna plača v najcenješi državi na svetu, vendar jih ne more, ker kolektivne pogodbe, ki so v nekaterih državah alfa in omega delavske zakonodaje, tega ne dovoljujejo.

solatko, najprej sem videl samo ta quote in sem te hotel že vprašat če si pozabil vzet kaka zdravila... potem sem pa prebral cel post, lepa :D
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

nurmaln ::

SDS me v resnici ne gane preveč ne v eni ne v drugi smeri. Samo hočem ti povedat je je fino vedeti kaj kratica pomeni, preden začneš pametovat ;)
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

gendale2018 ::

ubistvu bi sds moral črtati d in postat ss
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

nurmaln ::

nurmaln je izjavil:

solatko je izjavil:


Delavca bi z veseljem plačal toliko, kot znaša minimalna plača v najcenješi državi na svetu, vendar jih ne more, ker kolektivne pogodbe, ki so v nekaterih državah alfa in omega delavske zakonodaje, tega ne dovoljujejo.

Mhm. Zakaj hudiča pol nimajo vsi zaposleni v sloveniji minimalne plače?

Marsikomu na tem forumu lahko ponudiš petkratnik minimalne plače pa se ti bodo samo prijazno (pomiljujoče) nasmehnili. Verjetno zaradi kolektivnih pogodb ane?
Zato da delavci lahko kupijo stvari, ki jih izdelujejo in preživijo s plačo mesec!!

Ja, en programer pri googlu si mora kupiti stvari ki jih google izdeluje. Get your head out of your...

Omejevanje ponavljajočih del je zaradi tega, da zaposleni ne postanejo invalidi...

Invalidnost ne nastopi iz danes na jutri. Če delavcem ne zagotoviš ustreznih pogojev se ti na primer izredno poveča število bolniških, kar je za podjetje zelo draga zadeva in jim ni v interesu. Nobenega posebnega zakona ne rabiš za to.

Glede strojev boš povedal delavcem, ki jih je nadomestila mašinerija!
Jim boste povedali tisti ki podpirate minimalne plače.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

solatko ::

Se je tudi pri zmagi ZJ izkazalo, da relativna zmaga ne pomeni avtomatično tudi vladanje.
Res si frajer, povej mi koliko procentov zaposlenih v gospodarstvu dobi povprečno plačo?
Poglej lestvice panožnih pogodb za posamezne tarifne razrede, pa boš videl, da so tu-tu, malo pa naredi konkurenca med njimi, ko en delodajalec ponudi malo več, da dobi delvce od drugega.

Problem je pri Amazonu velik, samo zato, ker je kolektivna pogodba logisike slabša od poštarske!

Zakonodaja pozna poklicne bolezni v večini industrijskih držav in se dopolnjujejo tudi z boleznimi, ki nastanejo na tekočem traku ali za računalnikom.

Že minimalna plača ne zagotavlja preživetja družine, torej je vseeno, če so na sociali, zakaj bi morali hodit za manj delat?
Delo krepa človeka

nurmaln ::

e je tudi pri zmagi ZJ izkazalo, da relativna zmaga ne pomeni avtomatično tudi vladanje.

Seveda ne. Hint: it's in the name "PARLAMENTARNE" volitve. Ne vladne volitve. In na parlamentarnih volitvah je jasno zmagal SDS.

Res si frajer, povej mi koliko procentov zaposlenih v gospodarstvu dobi povprečno plačo?

Ti povem takoj ko ti poveš koliko procentov bi po tvoje moralo imeti povprečno plačo, in to svoje stališče pametno argumentiraš.

Poglej lestvice panožnih pogodb za posamezne tarifne razrede
Kar ne dojameš in ne dojameš. Briga me za panožne pogodbe pa tarifne razrede. Na vsakem posamezniku je da iz sebe naredi čim bolj zaželenega uslužbenca in se dobro proda delodajalcu. No, ali pa gre na svoje seveda, to je še bolje.

Zakonodaja pozna poklicne bolezni v večini industrijskih držav
Ja in?

Že minimalna plača ne zagotavlja preživetja družine
Seveda ne, vsaj ne dostojnega. A sem kdaj trdil da je pametno preživljati družino z minimalno plačo? Tisti ki so pri 35, 40 letih ali še kasneje na minimalcu so vsekakor v življenu sprejeli kar precej nespametnih odločitev.
Saj se mi smilijo ampak sta tukaj dva pomembna problema:
1. Država v resnici teh stvari ne more rešiti, niti ni pošteno do vseh ostalih da se z njihovim denarjem rešuje te stvari.
2. Če ljudje vidijo, da nekateri slabih odločitev ne plačajo prav drago (ker jih rešuje država), potem bo samo še več ljudi sprejemalo slabe odločitve. Pri vsaki stvari je tako, da če jo subvencioniraš je boš dobil več.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

louser ::

Država v resnici teh stvari ne more rešiti, niti ni pošteno do vseh ostalih da se z njihovim denarjem rešuje te stvari.

Seveda lahko. Bodo pač letos delodajalec x imel 120 milijonov dobička, namesto 125.
Drugo leto pa namesto 150 145.

dexterboy ::

@nurmaln; si za to, da uvedemo špartanski sistem preživetja?
Pozabljaš, da niso vsi sposobni zagotovit sebi "neke poštene plače", ampak so raje tiho...
Lepo, kar si napisal, ampak it is a long way to go...

Zabolela me je pa spodnja izjava;
Tisti ki so pri 35, 40 letih ali še kasneje na minimalcu so vsekakor v življenu sprejeli kar precej nespametnih odločitev.
Mi zaupaš svoja leta? Okvirno, ne rabim tvoj EMŠO :)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

solatko ::

nurmaln - Kot prvo je v Sloveniji bilo delo zbrisano iz spiska vrednot, če ima cca 40%-ov delavcev plače okoli minimalne in le nekaj čez 25%-ov povprečno ali malo čez.

V Avstriji ima snažilka večjo plačo, kot pri nas dr.medicine po pripravništvu, da ne omenjamo delavcev različnih poklicev, za katere je potrebna 3.letna poklicna šola.

Da ne boš debelo gledal, pri nas ljudje s fakultetno izobrazbo, na začetku svoje kariere ne zaslužijo povprečne slovenske plače.

Pa poglej si, koliko je ta povprečna plača, da ne boš mislu, da govorimo o nevem kakšnih zneskih.

In ja, narobe so se odločili, ker niso vsi dealerji, politiki, se ne ukvarjajo s prostitucijo,.... saj na teh področjih se edino lahko pogovarjamo o človeka vrednih zaslužkih.
Ja, krivi so za svoj fiasko, ker se ne znajdejo, nimajo VIP znancev, pač niso bili sposobni spravit skupaj fakulteto in sodelovati v mednarodnih raziskavah.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

jernejl ::

solatko je izjavil:

nurmaln - Kot prvo je v Sloveniji bilo delo zbrisano iz spiska vrednot, če ima cca 40%-ov delavcev plače okoli minimalne in le nekaj čez 25%-ov povprečno ali malo čez.

Zadnji točni podatki so za leto 2016, za 2017 bodo znani kmalu.
Med vsemi zaposlenimi v Sloveniji je v 2016 tako imelo povprečno mesečno neto plačo nižjo od slovenskega povprečja 62,7 % zaposlenih.
vir: https://www.stat.si/StatWeb/News/Index/...

37% jih je torej bilo nad povprečjem. Koliko bi jih pa moralo biti, da bi bilo prav? Vsi?
V enem izmed predvolilnih nastopov je gospa Jerkičeva iz sindikata izrazila željo/pričakovanje, da bi vsaj večina delavcev imela nadpovprečno plačo.

Mimogrede, na delež ljudi na minimalni plači in pod povprečno plačo vpliva višina minimalne plače. Višja kot je minimalna plača, več ljudi jo ima in več ljudi ima podpovprečno plačo.
Je pa ponavadi tako, da se nekateri zgražajo nad (nizko) minimalno plačo in zahtevajo njen dvig... ko ta zraste, pa se ti isti ljudje zgražajo, kako je mogoče, da je toliko ljudi pod povprečjem :)

nurmaln ::

louser je izjavil:

Država v resnici teh stvari ne more rešiti, niti ni pošteno do vseh ostalih da se z njihovim denarjem rešuje te stvari.

Seveda lahko. Bodo pač letos delodajalec x imel 120 milijonov dobička, namesto 125.
Drugo leto pa namesto 150 145.

Mhm, sej jim je Akrapovič jasno pokazal kaj se zgodi ko gredo enkrat čez mejo.

dexterboy je izjavil:

@nurmaln; si za to, da uvedemo špartanski sistem preživetja?
Ne vem kaj si predstavljaš pod špartanski sistem preživetja.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nurmaln ()

louser ::

nurmaln je izjavil:

louser je izjavil:

Država v resnici teh stvari ne more rešiti, niti ni pošteno do vseh ostalih da se z njihovim denarjem rešuje te stvari.

Seveda lahko. Bodo pač letos delodajalec x imel 120 milijonov dobička, namesto 125.
Drugo leto pa namesto 150 145.

Mhm, sej jim je Akrapovič jasno pokazal kaj se zgodi ko gredo enkrat čez mejo.

dexterboy je izjavil:

@nurmaln; si za to, da uvedemo špartanski sistem preživetja?
Ne vem kaj si predstavljaš pod špartanski sistem preživetja.

Ja, namesto 12 milijonov profita, ga bo imel samo 9. Če bi pri nas zvišal, bi mu še vedno ostalo 11. Tako na pamet.

nurmaln ::

Pozabljaš, da niso vsi sposobni zagotovit sebi "neke poštene plače", ampak so raje tiho...

O zelo dobro se zavedam da smo si ljudje precej različni v sposobnostih, delavnosti, etc. Še posebej "problematična" zadeva so razlike v IQ - nekdo s 140 pikami pri oranju njive ni imel prav velike prednosti pred tistim z 80 pikami, danes pa tisti s 140 pikami lahko zalaufa svoj hedge fund in služi tisočkrat več kot oni z 80 pikami. In glede na to da revščine ne definiramo absolutno ampak relativno na ostale je pač žalostno a neizogibno dejstvo da bo določen del ljudi pač v vsakem trenutku "revežev".
Ampak ne glede na vse to, še vedno ne pristajam na tezo, da je država tista prva v vrsti ko nekdo potrebuje pomoč - če že ne zaradi drugega pač zato ker država najtežje preceni ali nekdo res potrebuje pomoč ali bolj potrebuje brco v rit. Veliko bolj to lahko precenijo družinski člani, prijatelji, lokalne ali interesne skupnosti katerim pripada. Šele ko se vse te možnosti za pomoč izčrpane, če še vedno ne gre drugače pa naj se obrne na "državo".

dexterboy je izjavil:

Mi zaupaš svoja leta? Okvirno, ne rabim tvoj EMŠO :)

Komot, če le ne bo tvoja naslednja izjava "Ko boš v mojih letih boš že videl..."
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nurmaln ()

louser ::

Ti ravno ne razumeš, da high IQ človečki niso nujno bolj uspešni.

nurmaln ::

solatko je izjavil:

nurmaln - Kot prvo je v Sloveniji bilo delo zbrisano iz spiska vrednot, če ima cca 40%-ov delavcev plače okoli minimalne in le nekaj čez 25%-ov povprečno ali malo čez.

Predvsem tebi ni jasno, da tudi če se delež populacije ki imajo minimalno plačo ne spreminja veliko, to še ne pomeni da so to vedno isti ljudje. Za nekoga ki je ravno iz šole (ali pa še to ne), in nima še nobenih praktičnih izkušenj, nobenega res uporabnega znanja, se mi ne zdi nič problematičnega če dobi minimalca. Če v naslednjih 15 letih ni naredil nič da bi pridobil kakšna dodatna znanja, se izkazal s pridnostjo, odgovornostjo, samoiniciativnostjo, etc., potem mu bo malce introspekcije koristilo precej bolj kot članstvo v sindikatu.

louser je izjavil:

Ti ravno ne razumeš, da high IQ človečki niso nujno bolj uspešni.

O razumem razumem. Nič ni nujnega na tem svetu. Ampak če pa ti misliš da ne obstaja zelo očitna korelacija med IQ in "uspešnostjo" v življenju, potem pa o tematiki veš veliko premalo. Inteligenca in vestnost sta v resnici najboljša prediktorja uspešnosti, kar jih poznamo.

solatko je izjavil:

Da ne boš debelo gledal, pri nas ljudje s fakultetno izobrazbo, na začetku svoje kariere ne zaslužijo povprečne slovenske plače.
Verjemi mi da na primer povprečen svež diplomant ekonomije ali komunikologije tudi nima povprečne produktivnosti, zakaj bi imela potem povprečno plačo?
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nurmaln ()

nurmaln ::

solatko je izjavil:

Pa poglej si, koliko je ta povprečna plača, da ne boš mislu, da govorimo o nevem kakšnih zneskih.

Hvala za nasvet. Če misliš da mi lahko o ekonomskih temah poveš nekaj česar še ne vem, potem se bo treba malo bolj potruditi.

solatko je izjavil:

In ja, narobe so se odločili, ker niso vsi dealerji, politiki, se ne ukvarjajo s prostitucijo,.... saj na teh področjih se edino lahko pogovarjamo o človeka vrednih zaslužkih.

Ja, vsi ki so v življenu ustvarili več od tebe so dealerji, politiki ali prostitutke. smh
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nurmaln ()

nurmaln ::

jernejl je izjavil:

Je pa ponavadi tako, da se nekateri zgražajo nad (nizko) minimalno plačo in zahtevajo njen dvig... ko ta zraste, pa se ti isti ljudje zgražajo, kako je mogoče, da je toliko ljudi pod povprečjem :)

Folku ni in ni jasno, da s sindikalnimi pritiski, novimi zakoni in podobnimi zadevami ne morejo spremeniti nekih osnovnih ekononmskih zakonitosti. Ko smo pred časom debatirali o pristiskih za ukinitev ali zmanjšanje dela ob nedeljah, nas je nekaj jasno poudarjalo da bo to nujno pomenilo izgubo službe za določeno število ljudi. Pa smo bli seveda takoj grdi grdi neoliberalci ki brezveze strašijo in želijo škoditi delavcev.
Danes na brzino skočim v Leclerc in naletim na napis:
Spoštovani kupci
Zaradi sprememb zakonodaje o delovnem času trgovcev vam žal ne moremo zagotoviti postrežbe v takšnem obsegu in kakovosti kot doslej zato je ob nedeljah postrežni oddelek pekarne zaprt.
Isto za oddelek delikatese.

Enako ne razumejo da vsak dvig minimalne plače neizgibno pomeni da bo nekaj ljudi izgubilo delo.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

nurmaln ::

louser je izjavil:

Ja, namesto 12 milijonov profita, ga bo imel samo 9. Če bi pri nas zvišal, bi mu še vedno ostalo 11. Tako na pamet.

Vrjamem da to misliš ja. V resnici je tako da če bi si izplačal dobiček na svoj račun po trenutni zakonodaji bi ga to stalo 25%. Od 30 MIO to znese 7,5 MIO v proračun. Ker država grozi da bodo zvišali na 50%, bi ga to namesto 7,5 stalo 15 MIO. Posledično bo ta denar spravil ven iz države, plačal davek x% v tujini, Slovenija pa bo v proračun namesto 7,5 MIO dobila 0 EUR. Ampak v levici se bodo pa trepljali po ramah ker imamo "pošteno" obdavčitev pokvarjenih kapitalistov.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

imagodei ::

thramos je izjavil:

Khm, praktično vse primerljive informacije o norveških cenah, niso ravno v skladu s tvojim pripovedovanjem.

No, z osebo iz Norveške sva šla čez vse cene iz onega linka s primerjavo. Generalno gledano so menda precej zavajajoče oziroma so cene za kruh, mleko, riž, zelenjavo - bistveno previsoke. V bistvu menda paradajz ima tako ceno (3,27€) pozimi, izven sezone. Zdajle ga dobijo za več kot pol ceneje. Ustekleničeno vodo dobijo za 0,45€, ne pa tako kot je napisano, za 2,17€. Cene za alkohol držijo. Cene za javni transport so absolutno pretiravanje, menda za 40€ dobiš enotno mesečno karto.

Nadalje, cene za nakup avtov so bojda še prenizke, cene za internet približno držijo.

Šole in vrtci so zastonj, primerjava nekih privatnih zadev je bebava.

Cene oblačil in obutve so bebave - preveč splošno. Oblečeš se lahko bistveno ceneje, kar lahko osebno potrdim, ker smo preko njih že dobivali oblačila za otroke, skupaj z original etiketo. Zagotovo pa lahko najdeš tudi dražje in zelo drage obleke.

Navedene najemnine za stanovanja so bulšit, razen če govorimo za npr. center Osla in okolico. Enako za nakup hiše - tale familija iz Norveške je zdaj že nekaj mesecev ponosna lastnica hiše v periferiji. Za cca 170 m2 hiše z vrtom so plačali cca 250.000 €. Če bi veljala navedena cena kvadratnega metra bi morali odšteti 670.000 €. Spet, tiste cene mogoče veljajo za center in okolico Osla, ne pa za druge dele Norveške. Včasih ljudje pozabijo, kako presneto dolga je Norveška:



thramos je izjavil:

Pa vseeno - potem bi morala imeti, vsaj pri dejavnostih, kjer je pretežni del odhodkov delovna sila, slovenska podjetja bistveno višje dobičke.

Non sequitur. Dobiček je pa ja odvisen še od drugih stvari. Brez posebnega mentalnega napora mi pride na misel samo obseg proizvodnje oziroma koliko izdelkov naštancaš. Če jih proizvedeš 1000 letno je lastna cena verjetno precej dražja, kot če proizvedeš 100.000 izdelkov letno. Že samo cena za material drastično pade; od dobaviteljev/proizvajalcev lahko zahtevaš bistveno drugačne pogoje, vključno s hendlanjem reklamacij škart materiala, penalov, itd...
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

MrStein je izjavil:

imagodei je izjavil:


Če me spomin ne vara, je zadnja leta plačeval okoli 5% davka na dobiček. Če k temu dodaš še 25% davka na izplačilo dividend, plača skupaj 30% davka, kar je manj kot od svoje plače odvede 3/4 ljudi v Sloveniji.

Primerjaš jajca s šahom.

Vem, vem. Neoliberalna indoktrinacija je huda reč.

To je iz iste serije kot tisto, ko se je uprava podjetja na zboru delavcev pritoževala, da žal niso dosegli 10 milijonov dobička ampak "le" 9,9 milijona, ker je sindikat izsilil 100k € za višji regres za zaposlene.

Gre za resnično zgodbo, o številkah sicer nisem prepričan, mi jo je pa pred meseci pripovedoval prijatelj, ki je to doživel v podjetju, kjer je zaposlen.

Lastniki podjetja, šahisti, pač tako zelo švicajo in se tresejo od strahu za svoj kapital, da so pozabili, da če ne bi bilo kurjih pastirjev, ne bi bilo nobenega dobička, kaj šele 9,9 milijona. In s grozno težavo razdelijo dobiček med zaposlene - ali pa plačajo davek od njega. Pač, jajca in šah. :\ ;((

MrStein je izjavil:

Hja, saj veš: Ves svet se moti, le jaz imam prav.

Pikec, jaz nikoli ne govorim na pamet. Če pa, pa to ustrezno označim.

In če se zmotim, napako priznam. Saj se spomniš, da je tako, ane?

Za razliko od tebe ...
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

imagodei ::

jernejl je izjavil:

imagodei je izjavil:

jernejl je izjavil:

Komot nadaljujeva.

Se pravi, trdiš, da mi moja žlahta laže? Ali da jaz lažem tebi? Ker jaz vseeno bolj kot cenam na tisti strani zaupam njihovem poročilom.

Ne mi zameriti, če bom vzorcu par sto cen verjel bolj, kot naključnemu forumašu, ki pravi, da mu je žlahta povedala, da je v resnici bistveno drugače.

Razumem tvojo dilemo - gre konec koncev za anekdote. Ampak v bistvu jaz nimam interesa lagat, poročam pa zgolj to, kar mi govori žlahta.

V bistvu, glej zgoraj, kjer sem že šel okvirne cene skoz. Moja žlahta poroča, da se mleko zagotovo da dobit ceneje kot za 1,77 €. Bel kruh se da kamot dobit tudi po ceni, kot je navedena v Sloveniji, tako kot se tudi v Sloveniji da dobit kruh za 3 € (Beli hlebec Gorenjc, Žito, 1,5 kg: 4,25€)

jernejl je izjavil:

imagodei je izjavil:

IMF in podobne institucije že počasi opuščajo neoliberalno ideologijo, ti se je očitno še oklepaš?

Ne vem, kaj točno imaš v mislih z opuščanjem te ideologije...
davki na kapital v svetu se v zadnjem času kvečjemu znižujejo.
In se bodo očitno še naprej.

Strinjam se v toliko, da je očitno cel svet žrtev padanja davkov oziroma lobiranja (in nemara korupcije) velikih igralcev. Ja - če davki vsepovsod padajo, težko ostaneš otoček z visokimi davki, ker nobeno podjetje več ne bo želelo ostati, kaj šele priti k tebi.

Ampak - to sem že precejkrat napisal: po podatkih OECD imamo izjemno nizke davke na dobiček že ta moment. Uradno 19%, efektivno poberemo 13% davkov iz dobička. Nekatera podjetja plačujejo manj kot 5%. Razloži mi, kako je podjetje, ki plača 13% davkov motivirano, da bi svoj sedež (ali proizvodnjo) prestavilo v Avstrijo, kjer je davek na dobiček 25%? Ali v Nemčijo, kjer je skoraj 30%? Ali v Italijo, kjer je davek 27%?

In kjer so cene delovne sile bistveno višje kot v Sloveniji?
- Hoc est qui sumus -

louser ::

Ne more. Kmalu se bo tako kot Akrapovič začel histerično metati po tleh in jokati.

imagodei ::

MrStein je izjavil:

imagodei je izjavil:

Ne govorimo o delodajalčevem brutu. Ta seveda ostaja enak, če se pogovarjamo zgolj o tem, da delavcu znižamo prispevke, delodajalcu pa jih v enaki meri zvišamo. Ampak ne govorimo o tem.

Seveda govorimo(o) o tem.
No, jaz govorim o tem. Drugi govorijo o nečem drugem.

Hja, to zgolj dokazuje, da ne veš kaj govoriš: takoj ko se spremeni razmerje med obdavčitvijo iz bruta ter obdavčitvijo na bruto, se spremeni neto plača. V vsaki pogodbi o zaposlitvi je zapisana bruto plača, ne pa strošek zaposlenega za podjetje. Če spremeniš obdavčitve in dajatve iz bruto plače, bo delavčev neto drugačen. In če spremeniš obdavčitve in dajatve na bruto plačo, bo delodajalčev strošek drugačen.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

Mato989 je izjavil:

@thramos... se strinjam...

Rešitev? Dvignit dohodninsko lestvico na nivo Avstrije...rešeno 90% problemov!

V resnici tudi jaz ne nasprotujem spremembam na bolje. Zagotovo se da kaj izboljšati. Morda se višji dohodninski razredi zares začnejo prehitro.

Ampak, hkrati na nivo Avstrije prenesimo tudi obdavčitev dobička. 25% efektivno, namesto 13% efektivno. A smo zmenjeni?

OK, zdej me boste kritiziral, da bodo potem vsi podjetniki pobegnil iz Slovenije. Pol se pa zmenimo, da bo obdavčitev pri nas 19% efektivno, tako kot je določena. Ali pa še raje zaokrožimo na 20, kar je še vedno najnižje v bližnji regiji (z izjemo Madžarske). A prav? Ne pa, da po uradnih podatkih poberemo 13% davka na dobiček. Če nam uspe pobrat teh dodatnih 6-7% davka, je to bojda takoj dodatnih 200 milijonov evrov.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

nurmaln je izjavil:

Mato989 je izjavil:

...ampak običajno je tako, da ko tile ki jih on opisuje kupijo bogate vile in bogate zadeve, potem spet služi drug bogataš, navadni delavec pa ne dobi ogromno več od tega... Če delavci pri recimo Pomgradu gradijo vile za 300k, ne dobijo višjih urnih postavk, ampak pobere to Nigrad...

Več ko bodo "bogataši" želeli kupiti vile z bazeni, več vil z bazeni se bo gradilo. Več ko se bo gradilo, večje bo povpraševanje po delavcih. Večje ko bo povpraševanje po delavcih, višja bo cena delavca (plača). Pa mi ni treba verjet na besedo, samo probaj dobit danes na primer malarja, vodovodarja ali električarja za isto ceno kot ga je bilo mogoče dobiti leta 2009, 2010 (tudi z upoštevanjem inflacije), ko se ni prav dosti gradilo.

Ne klobasajte. Trickle down economy does not work.

Causes and Consequences of Income Inequality : A Global Perspective @ IMF
We find that increasing the income share of the poor and the middle class actually increases growth while a rising income share of the top 20 percent results in lower growth—that is, when the rich get richer, benefits do not trickle down.


Kot pravim, the neoliberalism is strong within you.
- Hoc est qui sumus -

jernejl ::

imagodei je izjavil:

Razumem tvojo dilemo - gre konec koncev za anekdote. Ampak v bistvu jaz nimam interesa lagat, poročam pa zgolj to, kar mi govori žlahta.

Lahko pogledamo tudi Eurostatov Price level index in ugotovimo, da so cene na Norveškem za približno 67% višje kot v Sloveniji. Tako da ne vem točno kako ste vi te reči računali, najbrž narobe. Čisto mogoče je, da je kakšna stvar tam cenejša kot pri nas, ampak to niti približno ne pomeni, da so cene v vsej trgovini v povprečju nižje kot v Sloveniji.

imagodei je izjavil:

Ampak - to sem že precejkrat napisal: po podatkih OECD imamo izjemno nizke davke na dobiček že ta moment. Uradno 19%, efektivno poberemo 13% davkov iz dobička. Nekatera podjetja plačujejo manj kot 5%. Razloži mi, kako je podjetje, ki plača 13% davkov motivirano, da bi svoj sedež (ali proizvodnjo) prestavilo v Avstrijo, kjer je davek na dobiček 25%? Ali v Nemčijo, kjer je skoraj 30%? Ali v Italijo, kjer je davek 27%?

In kjer so cene delovne sile bistveno višje kot v Sloveniji?

Prvič, na izbiro je precej več držav kot zgolj Avstrija, Nemčija in Italija.

Drugič, ker ni pomembna samo višina davka, ampak še cel kup ostalih stvari. Vse ostalo je pri nas dovolj slabo, da niti podpovprečna davčna stopnja ni dovolj nizka, da bi bili kaj več kot podpovprečno konkurenčni. Recimo pri "Foreign direct investments" smo precej nizko, pri Ease of doing business index smo nižje od držav, s katerimi bi nekateri radi izenačili naše davčne stopnje in podobno.

Mimogrede, KPMG pravi, da je povprečna obdavčitev dobičkov v EU 21,29%... glede na to, da so napovedana znižanja v nekaterih državah, se bo ta v prihodnje najbrž še malenkost znižala. Pri nas je trenutno 19%. Tvojo trditev o "izjemno nizkih davkih na dobiček" bi torej jemal s precej rezerve.

nurmaln ::

imagodei je izjavil:

Če spremeniš obdavčitve in dajatve iz bruto plače, bo delavčev neto drugačen. In če spremeniš obdavčitve in dajatve na bruto plačo, bo delodajalčev strošek drugačen.


To seveda drži samo na papirju, v praksi pogojno kratkoročno. Dolgoročno pa vsak zaposleni za podjetje predstavlja strošek, ki ga mora podjetje upoštevati. In strošek ni delavčeva bruto plača ampak celoten strošek, vključno z davki in dajatvami na bruto plačo.

imagodei je izjavil:

Ne klobasajte. Trickle down economy does not work.

Razsvetli nas prosim. Kaj pa je "trickle down economy"? Je to neka resna ekonomska teorija, ki se jo je spomnil kak "neoliberalni" ekonomist? Kakšna uradna formulacija? Links?
Ali je vse skupaj en patetičen strawman?
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nurmaln ()

solatko ::

Lidija Jerkič ima prav, poklicni delavci bi morali dobiti povprečno plačo, tako kot so jo v gnilem prejšnjem sistemu. Vprašajte naše štajerce, koliko povprečno zaslužijo kovinarji tam, koliko pa pri nas - 3.letna poklicna šola.

Statistika je pa itak segedin, saj nikoli ne pove, koliko je mesa in kakšne so porcije - nekaterim zelje, drugim meso.
Povprečje lahko zelo izkrivlja pravo sliko, če so podatki nepopolni.

Npr. prometne nesreče - največ jih je zaradi hitrosti, istočasno pa ne pove, koliko teh prehitrih, je vozilo nad omejitvijo.
Delo krepa človeka

imagodei ::

nurmaln je izjavil:

Razsvetli nas prosim. Kaj pa je "trickle down economy"? Je to neka resna ekonomska teorija, ki se jo je spomnil kak "neoliberalni" ekonomist? Kakšna uradna formulacija? Links?
Ali je vse skupaj en patetičen strawman?

Glede na to, da o tem piše Mednarodni denarni sklad na povezavi, ki sem jo dal, ti prepuščam, da si ustvariš svoje mnenje.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

nurmaln je izjavil:

To seveda drži samo na papirju, v praksi pogojno kratkoročno. Dolgoročno pa vsak zaposleni za podjetje predstavlja strošek, ki ga mora podjetje upoštevati. In strošek ni delavčeva bruto plača ampak celoten strošek, vključno z davki in dajatvami na bruto plačo.

V praksi drži samo na papirju? Bejš no? Kako veš? Kje in kdaj smo to že storili? Opustili smo davek na izplačane plače, kar je strošek na bruto in je znižal delodajalčev strošek, drugega se ne spomnim. Kako smo že kdaj selili davke in obdavčitve iz delavčevega dela na delodajalčev ali obratno, da imamo vzorec?

Tole sem napisal nedolgo nazaj, ti pa povej, kaj je narobe z mojo "analizo":

Če bi se zakonodaja spremenila in bi se delavca razbremenilo na račun delodajalca, bi se zgodilo eno od naslednjega:
* slovenski delavec bi se še vedno pogajal za enako bruto plačo, ker pa bi bil njegov prispevek manjši, bi dobil izplačano višjo neto plačo Npr. 1.200 €. Hkrati bi strošek delodajalca narastel (v enaki meri, torej 200 €) na 2.100 €.
* slovenski delavec bi še vedno želel imeti isti neto. Za tak neto bi tedaj ustrezal nižji bruto, denimo 1.400 € bruto. Obremenitev delodajalca bi se sedaj relativno gledano povečala, vendar ob nižjem bruto znesku to pomeni tudi nižji delodajalčev bruto = nižji stroški dela. Za naš primer, če bi delodajalec imel zdaj za 400 € prispevkov, to pomeni 1.800 € stroška dela.
* V praksi bi verjetno prišlo do kompromisa: delavec bi terjal višji neto, delodajalec pa bi želel nižje stroške dela, zaradi česar bi se neto plače lahko nekoliko povišale.
- Hoc est qui sumus -

dexterboy ::

@nurmaln; oprosti, nočem te žaliti, ampak se mi ne da pregovarjati s teboj.
Ni bil moj namen preko emša pametovati v stilu, ko bom star toliko kot jaz... ker jest nisem abrahamovec :)
Pod špartanske pogoje sem pa mislil sistem preživetja v stari Šparti; če nisi sposoben, nisi več živ.
Kar v osnovi sploh ni slabo, čez noč se svetovna populacija zmanjša na številko, ki ne onesnažuje več okolja :)
Hudič je le ta, da boš pobil tudi sveže bruce s končanim faksom, ki NOČEJO začeti z delom za minimalca.
Pa še vse prelepe brunetke, ki NOČEJO dati noge narazen vsakemu moškemu, ki si jo zaželi, pa bil to fizikalac na gradbenem odru, 60 letni profesor na FDV-ju ali pa promiskuitetni pubertetnik poln mozoljev... Je pa res, da če si Tiran, je to najlažje biti >:D

To, kar so poročila mednarodnega denarnega sklada, statistični izračuni... lepo prosim, kar ostanite pri 24kur, pop tv in resničnostnem šovu Bar. Ako se niste nikoli poglobili, kako se te številka izračunavajo in ven dobijo, jih ne uporabljajte za nič več kot zgolj in samo za reprezentančne primere...

Lepo vam tukaj eni želijo dopovedati, da bi ob MINIMALNIH spremebah veliko ljudi v kokoški živeli VELIKO bolje, vi pa še vedno "nabijate o nesposobnih delavcih"...
Kot je že nekdo napisal ne tem forumu; očigledno smo v obdobju razvoja človeka, ki se mu reče "Me First" :P

...i rest my case...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

nurmaln ::

imagodei je izjavil:

nurmaln je izjavil:

Razsvetli nas prosim. Kaj pa je "trickle down economy"? Je to neka resna ekonomska teorija, ki se jo je spomnil kak "neoliberalni" ekonomist? Kakšna uradna formulacija? Links?
Ali je vse skupaj en patetičen strawman?

Glede na to, da o tem piše Mednarodni denarni sklad na povezavi, ki sem jo dal, ti prepuščam, da si ustvariš svoje mnenje.

Torej strawman.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

imagodei ::

nurmaln je izjavil:

imagodei je izjavil:

nurmaln je izjavil:

Razsvetli nas prosim. Kaj pa je "trickle down economy"? Je to neka resna ekonomska teorija, ki se jo je spomnil kak "neoliberalni" ekonomist? Kakšna uradna formulacija? Links?
Ali je vse skupaj en patetičen strawman?

Glede na to, da o tem piše Mednarodni denarni sklad na povezavi, ki sem jo dal, ti prepuščam, da si ustvariš svoje mnenje.

Torej strawman.

Ne le, da si blazno neveden, še len si ko fuks. Če bi vpisal "trickle down economy" v Google, je tole prvi rezultat: Trickle-down economics @ Wikipedia
Trickle-down economics, also referred to as trickle-down theory, is an economic theory that advocates reducing taxes on businesses and the wealthy in society as a means to stimulate business investment in the short term and benefit society at large in the long term. It is a form of laissez-faire capitalism in general and more specifically supply-side economics. Whereas general supply-side theory favors lowering taxes overall, trickle-down theory more specifically targets taxes on the upper end of the economic spectrum.[1][2]
- Hoc est qui sumus -

nurmaln ::

imagodei je izjavil:

nurmaln je izjavil:

To seveda drži samo na papirju, v praksi pogojno kratkoročno. Dolgoročno pa vsak zaposleni za podjetje predstavlja strošek, ki ga mora podjetje upoštevati. In strošek ni delavčeva bruto plača ampak celoten strošek, vključno z davki in dajatvami na bruto plačo.

V praksi drži samo na papirju? Bejš no? Kako veš?


Kako vem? :| We take these truths to be self evident... ;)
Recimo da nek delavec za podjetje na mesec lahko ustvari 2000 EUR dodane vrednosti. Pa recimo da ta delavec zahteva zase 1800 EUR bruto plače. Podjetju se takega delavca splača zaposlit, ker imajo od njega še vedno 200 EUR profita. Če mora pa podjetje na teh 1800 EUR plačati še 15% davkov/prispevkov, ga bodo zaposlili ali ne?
Prispevki OD bruto plače / prispevki NA bruto plačo so samo besedna igra s katero se delavce zavaja in prikazuje da so grdi grdi delodajalci in pridna pridna država. V resnici pa mora tudi prispevke NA bruto plačo ravno tako prislužiti delavec.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

nurmaln ::

imagodei je izjavil:

Ne le, da si blazno neveden, še len si ko fuks. Če bi vpisal "trickle down economy" v Google, je tole prvi rezultat: Trickle-down economics @ Wikipedia

V bistvu je moj fail predvsem v tem, da sem nekako upal da boš šel malo globlje od Wiki linka in se dejansko naučil česa novega. Namesto tega si pograbil prvi link ki ti ga je google vrgel ven in sam sebe potrepljal po rami, da si nekaj dosegel.
Ob tem da še vedno ne razumeš da je trickle down economics strawman ki se kot tak uporablja sto let, je v bistvu še huje - s "trickle down" označuješ to mojo trditev, ki tudi po tvoji definiciji ne ustreza "trickle down teoriji".
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

dexterboy ::

@imagodei; do not feed the trolls?

https://www.azquotes.com/quote/882113
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Zgodovina sprememb…

jype ::

nurmaln je izjavil:

V bistvu je moj fail predvsem v tem, da sem nekako upal da boš šel malo globlje
Nekdo, ki se ima za ekonomsko pismenega, bi moral vedeti tole:



Skratka, nobenega trickle-down ni: Najbogatejših par odstotkov pobere tričetrt vse dodane vrednosti - in ta ostane pri njih, ker jim reveži na drugi strani, ki živijo od mezd, ne morejo prodati ničesar. Če bogataš kupi jahto, so reveži dobili 1% dodane vrednosti, ki je šel za plače, lastnik tovarne jaht pa vse ostalo.

nurmaln ::

jype je izjavil:

Nekdo, ki se ima za ekonomsko pismenega, bi moral vedeti tole:


In kakšna bi morala biti distribucija po tvoje? Zakaj nekateri domnevate da bi morala biti normalna distribucija, ko pa je jasno da paretova distribucija veliko bolje odraža rezultate na praktično vseh področjih kjer je uspeh odvisen od različnih lastnosti posameznikov?
Ko pogledaš distribucijo dohodkov profesionalnih nogometašev zagotovo ne vidiš normalne distribucije pa se nihče ne sprašuje ali je to pošteno. Če pogledaš najbolj popularne romane se tudi avtorji ne porazdelijo po gaussu. Na radiju ne poslušaš vseh glasbenikov ali pa vseh pesmi enakomerno ampak poslušaš 5% avtorjev 80% časa. In te stvari se nikomur ne zdijo sporne. Ko pa potegneš skupaj vsa področja, bi se morala pa kar naenkrat izrisati gaussova krivulja? Think again.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nurmaln ()

nurmaln ::

jype je izjavil:


Skratka, nobenega trickle-down ni

Tudi nikjer nisem trdil da je. Pravim da je celotna ideja trickle down strawman in je nikoli ni noben "neoliberalen" ekonomist ni predlagal kot resno ekonomsko teorijo kateri bi bilo treba slediti.



jype je izjavil:


Najbogatejših par odstotkov ustvari tričetrt vse dodane vrednosti

FTFY.

jype je izjavil:


in ta ostane pri njih

Kje pri njih? Imajo gotovino spravljeno v štumfu?

ker jim reveži na drugi strani, ki živijo od mezd, ne morejo prodati ničesar.

Kako ne? prodajajo jim svoj čas v zameno za "mezde". Je pa dejstvo da če opravljaš delo, po katerem je povpraševanje n, ki ga lahko enako dobro opravlja še xn ljudi, potem ti bo konkurenca zbila plačo na minimum. Rešitev je predvsem v tem da v nečem postaneš boljši od drugih in lahko svoje delo prodaš dražje.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nurmaln ()

jype ::

nurmaln je izjavil:

Kje pri njih? Imajo gotovino spravljeno v štumfu?
Ne, prej ali slej postanejo lastniki vsega - dokler se ne zgodi socialistična revolucija in se jim presežek ekspropriira in nacionalizira.

nurmaln je izjavil:

FTFY.
Ne. Najbogatejših par odstotkov ne ustvarja ničesar, zgolj sedijo na gori proizvodnih sredstev (ki jih niso sami ustvarili) in se redijo od dodane vrednosti, ki jo ustvarjajo ostali, ki nikoli ne bodo lastniki proizvodnih sredstev, ker so mezde prenizke.

nurmaln je izjavil:

In kakšna bi morala biti distribucija po tvoje?
Kakšna bi morala biti po moje je nepomembno - sprašujemo se, kakšna mora biti, da se zmanjša nasilje, kriminal in verjetnost revolucije. Takšna, kot je trenutno, zagotovo ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

nurmaln ::

jype je izjavil:

Če bogataš kupi jahto, so reveži dobili 1% dodane vrednosti, ki je šel za plače, lastnik tovarne jaht pa vse ostalo.

Mhm.
Ker nimam jahte je edino slovensko podjetje ki se ga spomnim iz te branže zdaj že propadli Seaway. Izkaz poslovnega izzida za zadnje leto ko so poslovali (2013) pravi da so prodali za 12,5 MIO blaga, za stroške dela je šlo 2,5MIO. Leto pred tem je bil ustvarjen promet 28 MIO, za stroške dela je šlo 2,8MIO. Podjetje je v obeh letih imelo ogromno izgubo (skupaj preko 10MIO).
Si imel ti koga drugega v mislih? Da preverimo bilance pa poslovni izid teh pokvarjencev?
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

jype ::

Skratka, v najbolj egalitarni državi na svetu je šlo manj kot 10% za stroške dela, dokler niso propadli, ker je bogatašev, ki si lahko privoščijo jahte, vedno manj?

Impresivno.

nurmaln ::

jype je izjavil:

nurmaln je izjavil:

Kje pri njih? Imajo gotovino spravljeno v štumfu?
Ne, prej ali slej postanejo lastniki vsega

Nič ne rečem, lepo je videti da je kdo dejansko prebral das kapital. Ampak sej menda veš, da so že pred več kot 100 leti že tisti najbolj zagreti marksovi verniki ugotovili da se te njegove napovedi kar nočejo in nočejo uresničiti?

- dokler se ne zgodi socialistična revolucija in se jim presežek ekspropriira in nacionalizira.

Za razliko od nekaterih, se mi zdi cca 100MIO trupel, ki so jih za sabo pustile socialistične revolucije v 20. stoletju, nekaj slabega.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

jype ::

nurmaln je izjavil:

Nič ne rečem, lepo je videti da je kdo dejansko prebral das kapital. Ampak sej menda veš, da so že pred več kot 100 leti že tisti najbolj zagreti marksovi verniki ugotovili da se te njegove napovedi kar nočejo in nočejo uresničiti?
Saj so že uresničene: Vertikalna mobilnost je praktično neobstoječa in se manjša, socializem pa postaja vedno bolj popularen, v vseh družbah.

nurmaln je izjavil:

Za razliko od nekaterih, se mi zdi cca 100MIO trupel, ki so jih za sabo pustile socialistične revolucije v 20. stoletju, nekaj slabega.
Čemu potem navijaš za nizke davke in manj regulacij, glede na to, da bo to privedlo do neizogibne ponovitve te vaje?

nurmaln ::

jype je izjavil:

Najbogatejših par odstotkov ne ustvarja ničesar, zgolj sedijo na gori proizvodnih sredstev (ki jih niso sami ustvarili) in se redijo od dodane vrednosti, ki jo ustvarjajo ostali, ki nikoli ne bodo lastniki proizvodnih sredstev, ker so mezde prenizke.

Saj veš da ima vsak kapital izvor v preteklem (bolj ali manj časovno oddaljenem) delu. Vsako kladivo (kapital) je moral nekdo najprej ustvariti z delom.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

jype ::

nurmaln je izjavil:

Saj veš da ima vsak kapital izvor v preteklem (bolj ali manj časovno oddaljenem) delu. Vsako kladivo (kapital) je moral nekdo najprej ustvariti z delom.
Ja, in 99% vrednosti tega kladiva je ustvaril tisti, ki je potem bil plačan 1% vrednosti tega kladiva. Saj o tem pišemo, ne?

nurmaln ::

jype je izjavil:

Skratka, v najbolj egalitarni državi na svetu je šlo manj kot 10% za stroške dela, dokler niso propadli, ker je bogatašev, ki si lahko privoščijo jahte, vedno manj?

Impresivno.

Impresivno bi bilo če bi socialist znal brati izkaz poslovnega izida. Ti si trdil da gre 1% od PROFITA (in ne 10% PROMETA) delavcu. Jaz sem pa pokazal da kljub temu da profita sploh ni bilo (bila je ogromna izguba), so delavci dobili več MIO EUR.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

jype ::

nurmaln je izjavil:

Impresivno bi bilo če bi socialist znal brati izkaz poslovnega izida. Ti si trdil da gre 1% od PROFITA (in ne 10% PROMETA) delavcu. Jaz sem pa pokazal da kljub temu da profita sploh ni bilo (bila je ogromna izguba), so delavci dobili več MIO EUR.
Oooh, zdaj razumem: Ti ne veš, zakaj v najbolj egalitarni državi na svetu nihče ne prikaže dobička?

nurmaln ::

Saj so že uresničene: Vertikalna mobilnost je praktično neobstoječa in se manjša

Wrong.
socializem pa postaja vedno bolj popularen, v vseh družbah.
razen v tistih družbah kjer je še živ spomin na čase ko so imeli socializem
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln
««
11 / 27
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Če bi ukinili dohodnino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14617347 (13963) Mato989
»

Regres, prevoz, malica - smisel? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15831624 (26708) Invictus

Več podobnih tem