» »

DATA in TV po enem UTP kablu (siol)

DATA in TV po enem UTP kablu (siol)

Milch ::

Živjo, po dolgem času spet tu in rabim vaše nasvete. Vem da je bilo na to temo že nekaj predvsem starih tem tu in na ostalih forumih pa se mi zdi da so nekako vse brez ustreznih zaključkov. Torej bi prosil na odgovore na naslednja vprašanja. Nisem ravno prov zlo na tekočem kar se računalništva tiče, še manj pa omrežij v zadnjem času pa sploh ne.

Vglavnem situacija je takšna. Konec meseca se selim v hišo. Tam je že telekomova optika in v spodnji etaži siol paket modri (internet, tv, telefon). Do zgornje etaže je že (celo) napeljan en UTP kabel. V stanovanju kjer sem trenutno imam sicer A1 TV in internet in sem še vezan. Načeloma sem mislil pri A1 samo spremeniti naslov in paket še vedno obdržati (preko telekomove optike) ampak na A1 pa je do hiše samo en optičen kabel in ne morem. Torej bi združil na obstoječega (SIOL).

Vprašanja:
- Baje je možno (pravi tudi telekom, čeprav so nekoliko skrivnostni kaj in kako) DATA in VIDEO v zgornjo etažo spraviti po enem UTP kablu pa potem "razdelit" na TV in na internet?
- Kakšne nastavitve rabim narest in kje bolj natančno da bo to delalo? Mislim na softwersko rešitev ne tiste splitterje na kablih itd. V zgornji etaži bi namreč rabil še 2 TVja in wireless internet.
- Omenja se switch na koncu kabla, ki gre v zgornjo etažo. Je dober praktično katerikoli ali moram bit na kaj pozoren? NA switchu je potem treba nastaviti kaj kakšen port "oddaja" (TV ali DATA) signal ali kako je s tem?
- V vsakem primeru rabim zgoraj še WIFI internet. Torej kot sem razbral do sedaj rabim zgoraj potem tako switch od switcha naprej pa tudi nek router na katerem vzpostavis WIFI. Je možno switch in router združiti v tem primeru in namesto switcha recimo uporabit router ali mora biti switch v vsakem primeru? Če mora biti switch v vsakem primeru ali obstajajo switchi ki omogočajo vzpostavitev WIFI omrežja. Rad bi se kakšnega člena ali switcha ali routerja namreč rešil če je možno.

No tolk zaenkrat. Prosil bi če lahko odgovori kdo, ki ima to narejeno in mu zadeva dela oz. kdo ki ve kaj in kako. Cenim mnenja in nasvete samo prosim držite se teme in vprašanj. Pri vseh objavah na to temo do sedaj so potem "odšli" od bistva teme potem pa ne dobiš nobenih konkretnih odgovorov.
Aja pa še to ostajam pri ENEM UTP kablu ne me prepričevat v to da naj vlečem dva ali več pa da enkrat jih bom moral itd. Če je le mogoče oz izvedljivo (baje naj bi bilo) potem ostajam samo pri enem kablu. Vi mi samo rešitve na podlagi tega povejte pa kaj rabim pa na kaj bit pozoren da se potem počasi odpravim po nakupih ustreznih stvari :) Hvala lepa za odgovore :)

Tilen ::

Takole.

 DATA+IPTV

DATA+IPTV

413120536c6f76656e696a612c20642e642e

r0b3rt ::

Če boš imel Telekom, verjetno niti ne rabiš enega kabla razdelit. Na modemu se izhod nastavi na trunk, ti pa na drugem koncu kabla priključiš switch in lahko priključiš tako računalnik kot Box.

Milch ::

r0b3rt ja ta ideja mi je najbolj všeč brez razdeljevanja kabla kot sem že omenil. Samo to kar predlagaš sem že večkrat prebral, nikoli pa kaj bolj v detajle. Ok tist da na potru kabla na routerju nastavim trunk mi je jasno pa potem dalje? Rabim switch v vsakem primeru ali lahko uporabim še en router pa imam spotoma še wifi? Če rabim switch v vsakem primeru je dober osnovni switch ali mora bit kakšen high tech? Nekje sem prebral da mora switch omogočat nek mapping ali nekaj takega je to res? Oz. kaj točno mora omogočat? Na switchu moram potem nastavit kateri port oddaja kateri signal ali je to avtomatsko potem? Samo priključiš kable in jih pelješ do boxa oz do recimo PCja za internet? Od switcha naprej potem lahko poljubno razdeliš na poljubno število TVjev in interneta v kolikor povezava in switch omogoča? Bo Tv delala tudi na starejših siolovih komunikatorjih ali potrebuješ box?

r0b3rt ::

Switch je boljša izbira, ker je port za IPTV tagiran. Šlo bi (verjetno) tudi preko routerja, ampak bo potreben tak, ki zna delat z VLANi in jih usmerit. Se pravi kakšna dražja zadeva ali pa morda nekoliko cenejša alternativa, MikroTik.

"Osnovni" switch, ki je načeloma vsak cenejši layer 2, bi moral biti ok. Se ne nastavlja nič, ker je "neumen" in samo pošilja naprej kar dobi :)
Nisem bral vsega. Če bo povezava preko FTTH bi se morda utegnilo poznati na hitrosti, če se bo prenašalo na primer: torrente in gledalo HD kanal(e) sočasno. V kolikor bo switch 100mbit, sicer pa ni panike. Da, poljubno PCev in TVjev.

Za starejše komunikatorje bi bilo za poskusit.

Invictus ::

Osnovni switchi niso v redu. Rabiš switch s podporo VLANom.

To je pa izven dometa home userjev in tudi marsikoga tukaj...

Razcepi kabel, sicer bo pol samo 100 Mbit, ali pa potegni zraven še enega, če imaš cev.

Pozabi na ostale rešitve...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

cekr ::

Rabiš popolnoma najbolj navaden switch. Nič komplicirat.
To velja za BOX.
Starejši Sagemi rabijo svoj kabel in port nastavljen na Video.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Ghost007 ::

Tak kot cekr reko. Navadni tp-link switch z 1Giga porti, nikakor pa 100Mbit. Hitro zmanjka pri 2xTV + internet. Lahko tudi navadni ruter če hočeš wifi in kabl ftaknes v LAN port.. Vse dela brez problema.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost007 ()

xda develope ::

Invictus je izjavil:

Osnovni switchi niso v redu. Rabiš switch s podporo VLANom.

To je pa izven dometa home userjev in tudi marsikoga tukaj...

Razcepi kabel, sicer bo pol samo 100 Mbit, ali pa potegni zraven še enega, če imaš cev.

Pozabi na ostale rešitve...

So vredu. Furam tak switch https://www.mimovrste.com/stikala/canyo... in imam gor ps4 siolbox in pc.

Ghost007 ::

Vlan tagging rabiš samo če hočes kabel v WAN port od rutera stisnit. Ostale naprave kot so PC, Siolbox, PS4, X1 si izberejo pravilen tag same.
Switch ali ruter v switch načinu (dovod na LAN port) ne rabi konfiguracije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost007 ()

nsa_ag3nt ::

Tilen
Zakaj 4 parice za data ?
Pri meni dela net do modema brez težav preko kombinacije modra, modra-bela parica (kabel je 8 žilni utp iz leta 2004, TK omarice ni, telefonski kabel pride direktno v hišo, v prvem nadstropju je telefonski kabel prevezan dalje na utp).

Iptv potrebuje koliko paric ? 2 ali 4 ?
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

gendale2018 ::

to je blo v starih časi, danes na modemu nastaviš port na trunk, gor priklopiš najcenejši gigabit (no lahko tudi 100 mbit) switch, na switch računalnike/tvje in vse dela
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

hojnikb ::

Zato ker je ethernet protokol drugačen kot xDSL. Slednji res potrebuje le 2 žile za delovanje, ethernet pa vsaj 4 (pustimo zdaj 10base, ki je laufal tudi preko koaxa).
#brezpodpisa

link_up ::

fantje, navaden switch spusti vse skozi. Tag prepozna res le zadnja naprava, ampak omrezje pa je smetisce. Recimo, poizkusite potem v takem razsulu vzpostaviti sip. :)
In and Out

nsa_ag3nt ::

Kakšen switch potem potrebuješ, da dela brez smetenja po lanu ?
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

r0b3rt ::

Layer 3

nsa_ag3nt ::

Cene za l3 stikala se začno od xx eur (tu ciljam na domačega uporabnika) ?
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

link_up ::

nsa_ag3nt je izjavil:

Cene za l3 stikala se začno od xx eur (tu ciljam na domačega uporabnika) ?


rece se jim managed switch. :)
In and Out

Tilen ::

nsa_ag3nt je izjavil:

Cene za l3 stikala se začno od xx eur (tu ciljam na domačega uporabnika) ?


https://www.mimovrste.com/stikala/zyxel...
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

imagodei ::

link_up je izjavil:

nsa_ag3nt je izjavil:

Cene za l3 stikala se začno od xx eur (tu ciljam na domačega uporabnika) ?


rece se jim managed switch. :)

Ne pa ne. Tudi L2 so lahko managed.
- Hoc est qui sumus -

gostan ::

Lep pozdrav.

Tudi jaz bi prosil za pomoč. Siolov router je na pravem portu nastavljen na Trunk in UTP iz tega routerja je vezan na ethernet Linksysa EA6100. Router je default resetiran - prosil bi za info kako zadevo nastavim, da bo preko enega od 4 portov deloval TV prek drugih portov pa internet (in potem bi nastavil še wifi seveda). V tem trenutku, ko je pač UTP v ethernetu deluje samo internet preko portov, tv pa ne.

Vem, da ima router več načinov delovanja - kateri način delovanja bi bil tukaj ok? Je treba način delovanja specifizirati glede na port (TV ali internet port)?

Hvala lepa!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gostan ()

r0b3rt ::

Za internet verjetno ne boš rabil spreminjat, za TV pa je tagiran vlan in bo le tega treba nastavit (port kjer je priključen IPTV).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Priklop več televizij na telekomov modem

Oddelek: Omrežja in internet
287726 (4542) Vaseer
»

Televizija in internet preko enega UTP kabla?

Oddelek: Omrežja in internet
4410879 (5171) rogerg
»

Vleči še en UTP kabel ali kupiti Switch?

Oddelek: Pomoč in nasveti
4510899 (4432) SN1P3R
»

Dve različni omrežni 'aplikaciji' prek enega kabla?

Oddelek: Omrežja in internet
305446 (4661) Invictus
»

Siol IPTV - 2 switcha in trunk

Oddelek: Omrežja in internet
118625 (7877) liver

Več podobnih tem