» »

Shranjevanje podatkov - kaj kupiti

Shranjevanje podatkov - kaj kupiti

J-ronimo ::

Trenutno sem na lovu za zunanjim 2.5" HDD za storage podatkov - slike, programi in drug material za delo.

Dilema: nakup namenskega zunanjega ali notranjega s primernim ohišjem?
Pri zunanjih sem zasledil, da imajo nekateri tudi varnostno šifriranje (kar se mi zdi zelo pomemben podatek) - ali se da podobno rešitev narediti tudi na DIY prenosnem disku (brez da si spahnem par celic)?
Ali so namenski zunanji uporabni tudi brez ohišja (če se recimo poškoduje) ali imajo priklope samo za uporabo z ohišjem?

Hvala v naprej za vsak input.

Naslov teme sem izbral z tako, da se v prihodnje uporabi za vsa namenska vprašanja na temo shranejvanja podatkov, hdd, itn.

kuglvinkl ::

Vedno sem imel interni disk, ki sem ga vtaknil v neko zunanje ohišje.

Vendar ni ključ v tem, vseeno je, kako se boš odločil. Kupiti moraš par diskov, vedno. Enega neseš staršem/nekam pač, enega imaš pri sebi. To je bullet proof.
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

fosil ::

Šifriranje lahko narediš programsko na vsakem disku.
Večina zunanjih danes ni več uporabnih brez ohišja, oziroma ima kar direkt usb na disku in če se pokvari ga ne moreš priklopit na sata v računalniku.
Tako je!

J-ronimo ::

Hvala obema za mnenje.

Očitno bo prava izbira interni disk, zunanje ohišje in folder lock.
Malo bom še pobrskal za testi, to je pa potem to.

@kugl: Primarni storage in backup imam že urejen na stacionarnem. Porebujem za material, ki ga moram imeti "vedno" pri sebi.

Raindancer ::

Odvisno od tega, koliko boš tako stvar rabil.

Sama imam zunanji disk, ker je laptop že star, tako da gre, in je še prenosen zraven - torej, za vsak primer.

Uporabljam 2 diska. Primarni je velik 1 TB, in še ni napolnjen, sekundarni je bil bolj za 'probo' in temu primerno manjši. Vendar ne bodo delovali, če jih boš na primer priklopil na tablico - vsaj ne brez dodatnega zunanjega napajanja.

Res pa je, kar pravi @fosil, če se pokvari USB na disku, si pečen in kuhan - in to ne v dobrem smislu. Deloma se pa poškodbam take vrste - če je disk prenosni - da izogniti s primerno hrambo diska (zaščitna torbica) ter nežnim vtikanjem in iztikanjem kablov, pa da paziš, da ti zadeva ne pade na tla (Itak.) Kar se varnosti tiče, sama nisem ravno naklonjena raznoraznim šifriranjem, ker jih ne uporabljam veliko.

Dandanes imajo bolj ali manj skoraj vsi prenosni diski tudi vključen program, da si šifriraš vsebino (tudi moja dinozavrska verzija WD Elements diska ga ima, vendar ostaja neuporabljena).

Če išćeš interne,(ali pa eksterne, ni važno) poglej za WD Elements in Seagate zunanjimi diski. Običajno slovijo kot zanesljivi.

Lp,

Raindancer

matobeli ::

Komot vzameš tudi nekaj že sestavljenega. samo prej preveriš kakšen disk je notri, oziroma ali ga lahko daš ven in priklopiš na SATA. Zunanjega diska ki ima USB kontroler integriran osebno ne bi (več) jemal.
Odvisno sicer od količine podatkov, ampak če je nekje do 500GB bi bil SSD idealna zadeva.

J-ronimo ::

Preveril ponudbo in so vsi cenejši neuporabni za nadaljnjo uporabo. Cenovno je potem bolj smiselna sestava.
O SSD sem razmišljal, vendar potrebujem min. 1T - ne pride v predviden budget:)

Han ::

In kakšen je predviden budget?

J-ronimo ::

Po pregledu trga je to 60€ pri nakupu novega 1T diska skupaj z ohišjem.

Han ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

rozman ::

Glede šifriranja, če boš disk uporabljal na napravah, ki imajo Windows 7 in novejše, ima Windows vgrajen program za šifriranje Bitlocker, ki je za osnovno varnost dober. Če bi rad pa nekaj več, imaš pa na voljo VeraCrypt, malo bolj kompliciran, ampak dosti več opcij.

J-ronimo ::

@Han - Sem tudi sam razmišljal o taki varianti, hvala. Type C me res mika, ker ga imam na prenosniku, vendar se precej omejim pri uporabi. Razni adapterji hitro najdejo svojo pot in je podobna zgodba kot z otg kabli.

@rozman - Večinoma Win10, občasno Win7. Bom preveril še kako je s povezovanjem na pametne TV s takim šifriranjem. Rabim samo nek osnovni password protection (za miren spanec) - več se niti ne spoznam in tudi niso tako pomembni podatki.

Han ::

Priložen Type-C kabel ima C priključek le na eni strani. Na drugem koncu kabla je klasičen USB. Za prenosnik bi tako moral uporabit kabel, ki ima na obeh koncih Type-C.

matobeli ::

C bo kar prava zadeva. Un micro v usb3.0 izvedbi je res mal štorast.

strumf666 ::

Z bitlockerjem lahko zakleniš samo cel disk/particijo za posamezne mape/datoteke ima windows vgrajen EFS. Bitlocker pa TV ne bo šlo skupaj, razen če boš disk razdelil na več particij.
https://www.tenforums.com/general-suppo...

Z malo več dela je opcija tudi zip z geslom.
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

Zgodovina sprememb…

blackbfm ::

J-ronimo je izjavil:

Po pregledu trga je to 60€ pri nakupu novega 1T diska skupaj z ohišjem.


To bos dubu bolj žalost od diska

Ce hoces nekaj bolj solidnega glej Wd black, je preko tvojega budgeta ampak vseeno ce ze sestavljas nekaj daj not proper disk

strumf666 ::

Še ena možnost, navidezni kriptiran disk:
https://www.howtogeek.com/193013/how-to...
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zunanji trdi disk? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
6215327 (4973) Karen
»

Ohišje za (trenutno interni) disk (prenosnika)?

Oddelek: Kaj kupiti
101082 (790) solatko
»

kabel za sata disk - prenosnik

Oddelek: Strojna oprema
111093 (893) thinc1990
»

"XP support has ended"

Oddelek: Pomoč in nasveti
485105 (4357) divya
»

Ohišje za trdi disk

Oddelek: Kaj kupiti
112609 (1972) seba-beba

Več podobnih tem