» »

Izvor imen predelov v Ljubljani

Izvor imen predelov v Ljubljani

1
2
»

jype ::

Če bi bila v Ljubljani Pariška cesta, bi vodila do mesarije.

Čudno je tudi, da Litostrojska vodi do dunajcev.

Miha 333 ::

Chengdujska pa v Chengdu? Ali pa morda spominja nanj?

jype ::

Vem le, da Splitska ne pelje v Split, drži pa, da je na enem koncu bližje Splitu kot na drugem. Banane še nisem opazil.

Koprska in Postonjska imata podobne lastnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Okapi ::

Chengdujska, Tbilisijska, Bratislavska in še kakšna so po mestih, ki so pobratena z Ljubljano.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

mikhaair ::

Dunajska pelje v center LJ, Tržaška tudi. :)

jype ::

mikhaair je izjavil:

Dunajska pelje v center LJ, Tržaška tudi. :)
To pa ne. Dunajska 1 in Tržaška 1 sta obe v centru.

[D]emon ::

Trzaska 386 pa nekje blizu Vrhnike.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

StarMafijec ::

Pri poimenovanju ulic v Ljubljani je povsem nepraktično to, da imamo namesto ene ulice več ulic; naj za primer dam ulice Na Jami, Drenikova, Samova in Topniška - vse to bi lahko bila le ena ulica, saj si sledijo druga za drugo. Podobno npr. Posavskega - Dimičeva - Kranjčeva.

Uporabnix ::

Sem glede Chengdujske gledal na tisti strani o pomenu imen, ki jo je nekdo malo zgoraj nalepil.
Ljubljana in Cehngdujska sta mesti prijateljici, "pobrateni". Kaj hudiča to v praksi pomeni in čemu oz. kaj ima mesto od tega? Razen razlog za naslovno fotko župana?

Miha 333 ::

Uporabnix je izjavil:

Sem glede Chengdujske gledal na tisti strani o pomenu imen, ki jo je nekdo malo zgoraj nalepil.
Ljubljana in Cehngdujska sta mesti prijateljici, "pobrateni". Kaj hudiča to v praksi pomeni in čemu oz. kaj ima mesto od tega? Razen razlog za naslovno fotko župana?

To je medsebojni sporazum, ki naj bi vzpodbujal kulturno in ekonomsko povezovanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

Uporabnix ::

Ja...
Blazno sodelujejo :)

Uporabnix ::

No, sem malo pobrkljal o povezavi med mestoma: http://croatian.cri.cn/461/2011/05/23/2...

Več ali manj tole vidim kot izgovor, da se predstavništva napajajo in obiskujejo, malo tu malo tam. Ok no, pa par študentov je šlo sem in tja in nekaj denarja smo jim dali ob potresu.
Ne vidim opravičljive dodane vrednosti.
Pa pustimo to, ker je že malo offtopic.

jype ::

Uporabnix je izjavil:

Ne vidim opravičljive dodane vrednosti.
Če ne gledaš, potem je logično, da ne vidiš.

kuall ::

/

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

Malajlo ::

jype je izjavil:

Karta mesta Ljubljane iz 1978 ima vpisan London:


Starejše nisem našel.

Fužine še njiva. Še BTC-ja ni.
Sem pa ravno karto še s severnim krakom do Jarš in celo tomačevskim rondojem gledal in se čudil (kje vraga sem z enega konca LJ v Tacen v vas kolesaril …). Leto 2001?

Okapi ::

Uporabnix je izjavil:

Ok no, pa par študentov je šlo sem in tja
Jaz sem bil en od teh študentov, in sem videl konkretno otipljivo korist. Zastonj smo spali v študentskem naselju in župan je eno večerjo, polno specialitet, častil.;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Aquafriend ::



Zemljevid Ljubljane leta 1924

Na zemljevidu ne najdem bezigrada, najdem samo eno mejhno ulico , ki se imenuje "Za Bezigradom"

Zgodovina sprememb…

Aquafriend ::

Teorija o bezji gradu pri plecnikovem stadionu bi se lahk celo poklopila.

edit, ulica se nahaja bliz plecnikovega stadiona

Zgodovina sprememb…

Aquafriend ::

Moderator

Vprašanje:

"Pred kratkim sem se priselila v Ljubljano, natančneje v ali za Bežigrad. No in ravno tukaj se mi zatakne ... kako je prav - v ali za Bežigrad? Domačini govorijo za, ampak, noben ne ve zakaj, ker je tako že od nekdaj. Mlajši priseljenci govorijo v, ker je tko logično. Nastane pa zmešnjava, ko vprašam, kako je prav. Zanimivo bi bilo vedeti razlago in vnaprej se zahvaljujem za odgovor!"


Odgovor:

"Tako je, kot pravite: starejši govorijo za Bežigrad, za Bežigradom, mlajši uporabljajo predlog v. Zgodovinsko upravičena je seveda uporaba predloga za, saj je ime Bežigrad prvotno označevalo mesto, kjer je leta 1472 ob obleganju Ljubljane taboril turški beg, in kasneje hišo, ki so jo sezidali na tem mestu (na vogalu današnje Dunajske ceste in Jakšičeve ulice). Mestni predel za to hišo je bil torej logično za Bežigradom.

Po Slovenskem pravopisu je prav samo za Bežigradom in pisati ter zborno govoriti moramo tako. Vse pa kaže, da bo jezikovni razvoj ob zemljepisnih imenih redki predlog za sčasoma zamenjal z v, kot se že nakazuje v pogovornem jeziku mlajših Bežigrajčanov in Ljubljančanov sploh (nekdaj Bežigrajcev in Ljubljancev)."

Marko Snoj (september 2015)

https://svetovalnica.zrc-sazu.si/topic/...

Zgodovina sprememb…

Jan50 ::

Kolikor sem zasledil v dosedanjih odgovorih nihče ne ve odkod je prišlo ime področja London v Ljubljani.

dj_uro ::

Vižmarje...
Nekoč je nekdo videl Marijo na Šmarni in zakričal viš marijo...
Od tod ime Vižmarje =)
vw-klub.si

MonoPattern ::

A ni London samo ena ulica v Gornjem Rudniku?

thramos ::

Okapi je izjavil:

krneki0001 je izjavil:


2 sta v ljubljani. Čučkova na viču in Pavšičeva v šiški.

Kor predel Ljubljane je samo na Viču. Lahko pa poskusiš najti kakšen zemljevid, kjer je Kosovo polje označeno v Šiški.


Kot bivši Šiškar prvič slišim za Kosovo polje na Pavšičevi.

Ime Rakova Jelša izhaja iz dejstva, da je na omenjenem območju prisotnost rastline Jelša v takih količinah, da zastruplja zemljo in zato ostalim rastlinskim in živalskim vrstam povzroča raka.


Je to res? Sam sem vedno mislil, da je imenovana po potočnem raku, jelševcu.

jype ::

MonoPattern je izjavil:

A ni London samo ena ulica v Gornjem Rudniku?
Ne, london je predel Ljubljane med Rakovnikom in Rudnikom (vir je topografska karta GZRS):

GupeM ::

Ko smo že pri Londonu... Kaj pa Nove Jarše? Je to poslovenjen New Jersey?

Zanimivo ime se mi zdi tudi Zgornji/Spodnji Kašelj. Kaj so sami bolni ljudje tam?

Gogyto ::

Jarše je ime nekaj zaselkov/vasi v Sloveniji in vem, da se je New Jersey prijel nekje v 80. letih, ko je pač popularno bilo gledat razne ameriške filme z rasno, socialno ... problematiko. New Jersey, Bronx in podobna imena smo ljubljanskim naseljem dajali mulci sami.

Kar se Kašlja tiče

Zgornji Kašelj was mentioned in written sources together with neighboring Spodnji Kašelj in 1360 as (Nieder)chaeschel and Kaeschel (and as Geschel in 1421, Ober Kassel in 1436, and Kaschell in 1496). The name is derived from German Kassel and it is likely that the German name is derived from Latin castellum 'castle', referring to one or both castles on Kašelj Hill (Slovene: Kašeljski grič) east of the settlement. However, it is also possible that the name is derived from Latin casale 'peasant house, peasant settlement'.[4] In the past the German name was Oberkaschel.[2]

krneki0001 ::

thramos je izjavil:

Okapi je izjavil:

krneki0001 je izjavil:


2 sta v ljubljani. Čučkova na viču in Pavšičeva v šiški.

Kor predel Ljubljane je samo na Viču. Lahko pa poskusiš najti kakšen zemljevid, kjer je Kosovo polje označeno v Šiški.


Kot bivši Šiškar prvič slišim za Kosovo polje na Pavšičevi.


Ulica je bila uradno poimenovana 3. maja 1938 po družini Pavšič; predhodno je imela domače ime Kosovo polje.

vir: Valenčič, Vlado. (1989). Zgodovina ljubljanskih uličnih imen. Ljubljana: Zgodovinski arhiv, str. 192-3. (COBISS)
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

fosil ::

Kosovo polje je pri dolgem mostu in ne v šiški - tukaj
Tako je!

krneki0001 ::

A si sploh prebral, kaj je napisano?

Tudi Pavšičeva ulica v šiški je bila nekoč kosovo polje.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Uporabnix ::

Here WeGo Zemljevid ima tudi Sibirijo: https://wego.here.com/?x=ep&map=46.0541...

Yohan del Sud ::

Ta imena so živa struktura. Kosovo polje je bilo nekoč res polje med Dolgim mostom in Kozarjami. V praksi je tam sedaj AC križišče. Okoličani imamo tisti zaselek južno od tu za del Dolgega mosta. Kosovo polje se tudi uporablja uporablja, ampak se mi zdi bolj kot naziv ulice tam nekje na sredi. Sibirija mi ni znano da kdo uporablja. Cesta dveh smetarjev bo vsak razumel. Vič je v originalu stara srednjeveška gručasta vas okoli Žabarja. Vrhovci pa so bili 100-200 let nazaj zaselek dveh večjih gruntov pod vrhom Brda - uni nad šolo se (ne vem če še vedno) piše Vrhovec, najbrž bilo v sklopu graščine Bokalce. Brdo je bilo razloženo naselje kajžarjev.

(Smo morali raziskat lokalno zgodovino v prvem letniku geo faksa, pa mi je še nekaj malega ostalo v glavi).
www.strancar.com

Okapi ::

Sibirija je bila včasih precej veliko romsko naselje (barake, šotori), ki je tam okoli 1970 pogorelo. Na Viču smo vsi uporabljali izraz Sibirija za tisto naselje. Po požaru so se Romi odselili in je naziv kraja zamrl, potem so pa tam začeli na črno graditi tisti, za katere je v Rakovi jelši zmanjkalo prostora, ali niso hoteli biti tam zaradi kakšnega drugega razloga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

JercSI ::

Invictus ::

Še za eno vas je ni bilo ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

StarMafijec ::

Invictus je izjavil:

Še za eno vas je ni bilo ;).

V bistvu jo je bilo za več vasi.

ginekk ::

JercSI je izjavil:

Ljubljana cca 200 let nazaj :-)


No zdaj pa poglejte katere glavne prometnice so že obstajale in kam vodijo. Še danes so in tudi imena imajo smiselna.

krneki0001 ::

Sam ne železnice zamenjat za ceste. :))
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

kuall ::

Iz tega 1800 zemljevida Slovenije opazim te zanimivosti:
Na njem so vrisane še nekatere pešpoti, ki se jih spomnim iz otroštva, ki so zdaj izginile
Več gozda je bilo prej
Poti so enake kot prej. Vasi tudi. Le malo večje so zdaj.

Štepanjsko naselje je v resnici Štefanova vas :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

StarMafijec ::

ginekk je izjavil:

No zdaj pa poglejte katere glavne prometnice so že obstajale in kam vodijo. Še danes so in tudi imena imajo smiselna.

Škoda, ker niso šli gradili Ljubljane po grid sistemu.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Parkiranje LJ?

Oddelek: Loža
399755 (2106) MadMicka
»

Nikoli ne najemite sobe na rakovi jelši

Oddelek: Loža
266102 (4461) korenje3
»

Zmenek na klopcah, Ljubljana

Oddelek: Loža
4212512 (9929) Smurf
»

Ljubljana - varna lokacija oz. naseje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8319536 (11828) BigWhale

Več podobnih tem