» »

Dohodnina

Dohodnina

««
«
1 / 7
»»

RED_line ::

Mene zanima kako davčna izračuna tvojo dohodnino vsako leto? Ali grejo na tvoj TRR in gledajo prihodke in odhodke?!

lp

jype ::

Ne. Tvoj delodajalec prijavi tvoje prihodke. Za ostalo si odgovoren sam. Kdo in kako FURS opozori o nenavadnih prilivih, je zelo različno, a se mi zdi, da je praviloma to CSD, ko hočeš izkoriščati ugodnosti, ki jih socialna država ponuja tistim, ki ji sporočijo, da so brez denarja.

RED_line ::

Koliko pa gleda furs te nenadne prilive? Namreč nas je veliko v državi in si ne znam predstavljat da imajo vse pod nadzorom.
Konkretno: zaradi cenejšega prenosa denarja za prodano rabljeno zadevo dobiš nakazano recimo 400EUR. Ali se lahko upičijo v take zadeve?!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: RED_line ()

fikus_ ::

Če te bodo kontrolirali, boš moral pojasniti od kod denar, sicer ne.

Poglej tukaj, kaj FURS želi vedet:
https://edavki.durs.si/OpenPortal/Pages...

jype ::

RED_line je izjavil:

Konkretno: zaradi cenejšega prenosa denarja za prodano rabljeno zadevo dobiš nakazano recimo 400EUR. Ali se lahko upičijo v take zadeve?!
Lahko se, ampak meni še ni nikoli nihče zatežil zaradi takih reči, pa sem mnoge svoje stare bicikle prodal tako, da so mi nakazali na račun.

RED_line ::

tnx fantje

GupeM ::

Tudi jaz imam vprašanje glede dohodnine. Leta 2017 nisem dobil informativnega izračuna dohodnine za leto 2016, zato sem moral sam oddati napoved za odmero dohodnine. Do konca leta se ni zgodilo nič. Na e-davkih je ves čas pisalo, da je zadeva v teku/obravnavi. Mine novo leto, praznikov konec in 3. januarja me čaka obvestilo v kaslcu. Dobrih 300 € dobim povrnjenih. Zdaj pa me zanima, ali je res nekdo v javni upravi moje papirje "obdeloval" med božičem in novim letom (27., 28. in/ali 29. december), ali je bila zadeva jasna že zdavnaj, pa so čakali do konca leta, da jim slučajno ne bi bilo treba denarja nakazati pred novim letom.

Denarja seveda še vedno nisem dobil, saj je rok za izplačilo 30 dni od prejema obvestila (računam, da bo 2. februarja denar na mojem računu).

Ni mi problem počakati na teh 300 €, gre se za princip. Glede na to, da toliko časa od oddaje dokumentov ni bilo nič, sploh nisem pričakoval, da bi mi karkoli vrnili, čeprav sem vedel, da bi mi morali.

RED_line ::

Glej, pri nas teče vse relativno hitro. V italiji bi dočakal odgovor ob penziji. pač, se zgodi tudi njim.

Invictus ::

Tukaj nekateri nekaj ne razumejo.

Napoved dohodnine moraš vedno sam oddati, seveda je to obvezno, ampak za večino ljudi to uredi podjetje, kjer so zaposleni.

FURS sam nič od sebe ne izračunava dohodnine. Samo opozori, če napoved ni oddana in kaznuje, če jih ignoriraš.

Zato je urejen dostop do eDavkov ena od nujnih stvari za miren spanec :).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

MadMicka ::

Dej povej Invictus, praviš, da FURS nič sam od sebe ne izračunava dohodnine? Kdo pa potem sestavi informativni izračun dohodnine? Morda sveti bog?

Invictus ::

A si nepismen ali kaj?

Saj sem napisal, da podjetje to pošlje namesto tebe.

Če imaš s.p., pa obstaja DDD-DDD obrazec.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

GupeM ::

RED_line je izjavil:

Glej, pri nas teče vse relativno hitro. V italiji bi dočakal odgovor ob penziji. pač, se zgodi tudi njim.

Saj nima veze, kako je v Italiji. Stvar je v tem, da so mi informativni izračun poslali med božičem in novim letom, ko je bilo 3/4 vseh zaposlenih v Sloveniji na dopustu. Ne verjemem, de je kdo takrat obdeloval moje dokumente. Obdelani so bili že prej, samo poslali niso, da lahko zadevo čim dlje zadržijo. Če bi moral jaz plačati, bi pa verjetno dobil obvestilo že pred oddajo...

MadMicka ::

Invictus, podjetje pošlje zgolj podatke o tem, kakšne dohodke je imel delavec in koliko so bili davki in prispevki. Tako kot npr. borzne hiše pošljejo podatke o izplačanih dividendah. Obračun pa naredi FURS. Nepisemnost?

Machete ::

Koliko časa približno traja, da FURS pošlje novo odločbo po ugovoru na izračun dohodnine? Hvala.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Gogyto ::

@Machete

Hja, jaz sem nazadanje tako čakal do nekje oktobra. Dobil prvo rundo izračun, kjer ni bil upoštevan vzdrževani član; podal ugovor/popravek in je vmes šla druga runda ven, pa dopusti in nekje septembra dobil popravljen izračun in oktobra nakazano. Je pa res, da je to bilo par let nazaj. Vendar ne verjamem, da se je kaj spremenilo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gogyto ()

s1m0n ::

Pri nas je bilo lani v prvem krogu (ugovor isti teden za vzdrževanega člana) ca. 3 mesece, da je prišel nov izračun.

Machete ::

Ok. Samo na pravnem poduku piše, da ob oddaji ugovora preneha dolžnost plačila obveznosti po informativnem izračunu. Upam, da to velja. Drugače pa je z drugo besedo to čakanje samo kazen za neoddajo vzdrežvanih članov do roka (febraurja), kajne? Jih bodo vseeno upoštevali, čeprav niso bili prijavljeni do roka in dodani sedaj? :D
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

Gogyto ::

Jaz sem takrat bentil ravno zato, ker je gospod direktor FURSa, Simić, na radiu vehementno zatrjeval, da ti bo izračun narejen glede na zadnjo dohodnino in sem šel na limanice in tisto leto nisem posebej oddajal obrazca... Ko sem dobil izračun, sem bil razočaran, da se besede Simića niso uresničile in sem moral oddati ugovor. Dopuščam, da se je pri takem številu izračunov zgodil manjši lapsus - sploh, ker je bilo prvo leto, ki je avtomatiziralo dohodnine - vendar sedaj raje vsako leto sproti oddam do februarja obrazec za vzdrževane člane. :)

Če se pa prav spomnim, je res tisti prvi izračun postal ničen...

BladE_ ::

Bi znal kdo mogoče obrazložiti situacijo(nisem popolnoma seznanjen)? Zaprtje s.p. lansko leto avgusta, pogodba za določen čas sklenjena s 1.9.2017... Za s.p. so bili že pokriti neki stroški(davek/dohodnina?). Zdaj pride izračun dohodnine in zaposleni od septembra do zdaj mora plačati ~160EUR medtem, ko drug zaposlen pri istem podjetju za isto plačo in isto obdobje dobi povrnjeno ~400EUR??? Se je pri izračunu dohodnine upošteval še "dobiček"(ga ni) od s.p. Kje bi lahko bil catch?
Akcija - Reakcija

St235 ::

Dohodnina je odvisna od celoletnega dohodka posameznika. Ce imata dva enako placo 4 mesece, to nic ne pove o tem kaj sta imela prejsnjih 8 mesecev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Machete ::

Ve kdo kdaj pošljejo rundo vseh, ki so oddali pritožbo oz. popravke?
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

sandmat ::

BladE_ je izjavil:

Bi znal kdo mogoče obrazložiti situacijo(nisem popolnoma seznanjen)? Zaprtje s.p. lansko leto avgusta, pogodba za določen čas sklenjena s 1.9.2017... Za s.p. so bili že pokriti neki stroški(davek/dohodnina?). Zdaj pride izračun dohodnine in zaposleni od septembra do zdaj mora plačati ~160EUR medtem, ko drug zaposlen pri istem podjetju za isto plačo in isto obdobje dobi povrnjeno ~400EUR??? Se je pri izračunu dohodnine upošteval še "dobiček"(ga ni) od s.p. Kje bi lahko bil catch?

Dohodnina ze obračuna na dohodek, ne dobiček. Če bi bil dobiček, bi ga moral že prej poravnati. Zelo verjetno si na s.p. zaslužil (bruto) več, kot je zaslužil drugi, ki dobi 400€ nazaj.

Mimogrede, to, da dobi 400€ nazaj, nakazuje na napačen obračun plače s strani delodajalca. Lahko nenamenoma - npr. oseba ni uveljavljala otroka skozi leto in ga uveljavlja naknadno - to bi bilo ravno tistih 400€ lahko.

goodrich ::

Machete je izjavil:

Ve kdo kdaj pošljejo rundo vseh, ki so oddali pritožbo oz. popravke?


Tudi mene tole zanima.

Machete ::

goodrich je izjavil:

Machete je izjavil:

Ve kdo kdaj pošljejo rundo vseh, ki so oddali pritožbo oz. popravke?

Tudi mene tole zanima.


Večinski batch konec avgusta. Vse ostalo po zakonu do konca oktobra.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

goodrich ::

Dobil v petek. Vračilo preplačane dohodnine naj bi bilo v roku 30 dni.

buttcrack ::

Tnx za info, so me že prsti srbeli, da bi zastavil vprašanje :)

Gregor5816 ::

Mene zanima le, če si dohodnino pravilno računam:

Splošna davčna olajšava se določi glede na bruto plačo (3300€ za plačo nad 13k, 6500€ pod 11k, vmes po formuli).

Znesek za izračun dohodnine je letna bruto plača minus prispevki minus davčna olajšava (minus druge morebitne olajšave).

Od tega zneska je 16% dohodnine do 8k, itd.

Izracunana dohodnina se primerja s placano dohodnino skozi leto in glede na to se določi doplačilo ali vračilo.

Številke so približne. Je to pravilno?

St235 ::

Ja, v grobem prav razmisljas.

Ojnkojnk ::

Pozdravljeni

Mene pa zanima glede obracun dohodkov.
Naprimer da imam 1000€ bruto, 700e neto, pod neto imam pa se skupaj 150e dnevnic in prevoza na delo. Na konci je izplacilo 850e.
Mene zanima ali prevozi in dnevnice gredo skupaj k izracunu za odmero dohodnine.?
Ker na primer da imam dohodek 13000e + regres 1000, skupaj 14000. Prispevki so 3000e in akontacija dohodnine 1200e.

Vnaprej se zahvaljujem

ramiz?! ::

Če me spomin ne vara, je odmera dohodnine na neto znesek, ki ga dobiš na račun, tako da tudi v primeru, da maš neto minimalno + dodatek za uspešnost 300€ + prevoz in malca 200€, se ti dohodnina odmeri od tega neto prejemka na račun, torej minimalc + dodatek + prevoz, malca
Never regret anything, there's always a reason things happen.

Company ::

Spomin te hudo vara. Dodatki (kot sta prevoz, malica) niso v osnovi za dohodnino.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Company ()

ramiz?! ::

Company je izjavil:

Spomin te hudo vara. Dodatki (kot sta prevoz, malica) niso v osnovi za dohodnino.

Je res ja ... prevoz, malica ni všteto v osnovo
Never regret anything, there's always a reason things happen.

kr3ten ::

Men pa nekaj ne potegne v glavo ... Dohodnina - obdavčitev prihodka fizičnih oseb, ok ... Ne razumem fore, da ti je pa davčna dolžna in ti nakažejo ... Se mi še ni to zgodil in mi ni jasno zakaj se to zgodi. Naj mi en razloži, kot da sem npr. star 10 let (da bom lažje razmel). lp

imagodei ::

Jah... Med letom plačuješ t.i. akontacijo dohodnine. Če se izkaže, da si jo med letom plačal preveč, dobiš vrnjeno, sicer doplačaš.
- Hoc est qui sumus -

kr3ten ::

imagodei je izjavil:

Jah... Med letom plačuješ t.i. akontacijo dohodnine. Če se izkaže, da si jo med letom plačal preveč, dobiš vrnjeno, sicer doplačaš.


Ok... akontacija je z drugimi besedami obračun dohodnine ane? No in to je neki procent, odvisno v kateri razred ti pade osnova za obračun dohodnine (običajno je to 16 % ?) No in če mi zdaj vzamejo točno ta določen procent, kako je potem možno da mi vzamejo več kot bi sicer smeli in mi ob akontaciji oz. obračunu dohodnine vračajo nazaj ... ni mi jasno. še kr.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kr3ten ()

imagodei ::

Zneski za obračun so načeloma znani vsak mesec sproti, a se lahko zgodi, da pride do manjših odstopanj. Točni zneski so na voljo konec leta. Lahko pa imaš npr. tudi kakšne dohodke mimo plače, ki se vštevajo v tvojo osnovo, pa delodajalec v to nima vpogleda in ti zato obračuna premalo akontacije dohodnine. V tem primeru moraš doplačat.

Lahko pa imaš kakšno olajšavo, ki je med letom ne uveljavljaš (otroci), pa se potem izkaže, da so ti v računovodstvu pri delodajalcu obračunavali previsoko akontacijo. Tisto ti potem pripada nazaj. Jasno - ne moreš dobit nazaj denarja, ki ga nisi vplačal. :)
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

MostWanted ::

in pa če maš otroka ali več, jih uveljavljaš kot olajšavo pri dohodnini in tako dobiš še več

Markus386 ::

Akontacija je "čez prst" obračun, kolk boš plačal dohodnine. Če imaš vsak mesec isto plačo (do centa), če se vmes nič ne spremeni glede prispevkov, osnov, olajšav ipd., če so točno cifro regresa vedeli in vračunali že od januarja (kar je težko, ker se gleda pri prispevkih pri regresu povprečna plača dva meseca pred regresom), si konec leta na nuli. Če dobiš večji regres, kot so mislili januarja, če imaš kako naduro, kako dodatno delo prek avtorskega honorarja, kak bolniška, kjer si plačan 80%, pa dnevnice, dodatki, ipd... potem pa se cifre ne ujemajo, in imaš konec leta korekcijo z doplačilom/vrnitvijo nekaj denarja.

Ideja akontacije je, da te konec leta ne udari "šok", ko moraš naenkrat plačat kar nekaj jurjev za nazaj (ker večina ljudi pač ni sposobnih dat tega denarja "na stran").

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markus386 ()

St235 ::

kr3ten je izjavil:

imagodei je izjavil:

Jah... Med letom plačuješ t.i. akontacijo dohodnine. Če se izkaže, da si jo med letom plačal preveč, dobiš vrnjeno, sicer doplačaš.


Ok... akontacija je z drugimi besedami obračun dohodnine ane? No in to je neki procent, odvisno v kateri razred ti pade osnova za obračun dohodnine (običajno je to 16 % ?) No in če mi zdaj vzamejo točno ta določen procent, kako je potem možno da mi vzamejo več kot bi sicer smeli in mi ob akontaciji oz. obračunu dohodnine vračajo nazaj ... ni mi jasno. še kr.


Ce si na minimalcu in je tvoj edini letni dohodek placa ter si brez otrok, potem se da tocno zracunat v naprej. Kakor hitro imas razlicne vire dohodka, spremenis kdo uveljavlja olajsavo za otroka (ali pa jo starsa koristita deljeno) pa seveda ni mogoce tocno izracunat akontacije. Ravno tako lahko partner ostane brez zaposlitve in ga prijavis kot vzdrzevanega clana, tega spet ni mozno predvidet pri akontaciji.

In 16% je samo prvi dohodninski razred.

Markus386 je izjavil:

Akontacija je "čez prst" obračun, kolk boš plačal dohodnine. Če imaš vsak mesec isto plačo (do centa), če se vmes nič ne spremeni glede prispevkov, osnov, olajšav ipd., če so točno cifro regresa vedeli in vračunali že od januarja (kar je težko, ker se gleda pri prispevkih pri regresu povprečna plača dva meseca pred regresom), si konec leta na nuli. Če dobiš večji regres, kot so mislili januarja, če imaš kako naduro, kako dodatno delo prek avtorskega honorarja, kak bolniška, kjer si plačan 80%, pa dnevnice, dodatki, ipd... potem pa se cifre ne ujemajo, in imaš konec leta korekcijo z doplačilom/vrnitvijo nekaj denarja.

Ideja akontacije je, da te konec leta ne udari "šok", ko moraš naenkrat plačat kar nekaj jurjev za nazaj (ker večina ljudi pač ni sposobnih dat tega denarja "na stran").


Te stvari se praviloma brez tezav polovi, ker je akonacija sprotno izracnana vsak mesec, tako da v kolikor se vsak mesec spremeni placa se spremeni tudi akontacija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

GupeM ::

St235 je izjavil:

Te stvari se praviloma brez tezav polovi, ker je akonacija sprotno izracnana vsak mesec, tako da v kolikor se vsak mesec spremeni placa se spremeni tudi akontacija.


Ni čisto res. Pol leta dobivam minimalca, druge pol leta pa toliko, da drugo polovico leta padem že v višji dohodninski razred. Ker se prejšnje akontacije ne upošteva pri obračunu tekoče akontacije, plačam višjo akontacijo. Ko na koncu leta potegnemo črto, sem (lahko) plačal preveč, ker seštevek vseh 12 mesecev skupaj pade v 16% dohodninski razred. Se pa da zadevo dokaj točno rešiti, to je pa res.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

SonjaP ::

Pri nizkih plačah bi se letos moral letni izračun ujemati, ker je dodatna olajšava obračunana po lestvici.

Pri tistih, ki so v dohodninskih razredih višje od prvega, pa "povzroča" doplačilo regres. Pri regresu se akontacija dohodnine med letom obračuna po povprečni stopnji dohodnine od prejšnjih plač (npr. 19,8%). V letnem obračunu pa se znesek regresa prišteje ostalim dohodkom in vse skupaj se obračuna po lestvici, torej ta znesek po npr. 27%. In to je ta razlika.

buttcrack ::

en quicky question...

žena je bila lani nekaj mesecev brezposelna in ves ta čas dobivala nadomestilo.
a se jo lahko še zmer smatra za vzdrževanega družinskega člana? menim, da ne saj je dobivala nadomestilo, ampak nisem 100%.

SonjaP ::

Če je to nadomestilo manjše od višine posebne olajšave za vsakega drugega vzdrževanega družinskega člana, potem bi jaz rekla da ja.
Vendar pazi - če jo ti uveljavljaš za olajšavo, potem ona ni upravičena do splošne olajšave, tako da je lahko vse skupaj še slabše.
Preveri izračune.

buttcrack ::

bom, hvala

St235 ::

GupeM je izjavil:

St235 je izjavil:

Te stvari se praviloma brez tezav polovi, ker je akonacija sprotno izracnana vsak mesec, tako da v kolikor se vsak mesec spremeni placa se spremeni tudi akontacija.


Ni čisto res. Pol leta dobivam minimalca, druge pol leta pa toliko, da drugo polovico leta padem že v višji dohodninski razred. Ker se prejšnje akontacije ne upošteva pri obračunu tekoče akontacije, plačam višjo akontacijo. Ko na koncu leta potegnemo črto, sem (lahko) plačal preveč, ker seštevek vseh 12 mesecev skupaj pade v 16% dohodninski razred. Se pa da zadevo dokaj točno rešiti, to je pa res.


Ker imas pravico/moznost do tega, da pri nizkem dohodku placujes nizjo dohodnino, lahko pride tudi do obratne situacije. Tako pol leta placujes znizano dohodnino ker si na minimalcu in racunas na visjo olajsavo. Potem ti pa placa zraste in konec leta dobis samo splosno dqvcno olajsavo. Posledicno si pol leta placeval premalo akontacije.

Ampak to so precej robni primeri. Dokler je govora samo o placi so razlike praviloma minimalne.

Si pa v vsaki situaciji lahko sam do centa natancno izračunas koliko je tvoja letna dohodnina, koliko si placal akontacije in koliko bo placila/vracila.

Tako da razne blodnje o visokih doplacilih, ko bogi ljudje niti za jest nimajo so pac posledica malomarnosti in neznanja. Printeknda imamo v sloveniji enega najenostavnejsih sistemov dohodnine kar sem jih kjerkoli videl.

GupeM ::

St235 je izjavil:

Tako da razne blodnje o visokih doplacilih, ko bogi ljudje niti za jest nimajo so pac posledica malomarnosti in neznanja. Printeknda imamo v sloveniji enega najenostavnejsih sistemov dohodnine kar sem jih kjerkoli videl.

S tem se pa strinjam. Jaz vedno govorim, da bi z veseljem plačal 50% dohodnine, pa mi (žal) ni treba ...

kr3ten ::

Ali agencije za zaposlitev ne odvajajo dohodnine že ob izplačilu plače? Ali se moraš glede tega dogovoriti z njimi ob sklenitvi delovnega razmerja? Ali se da na izplačilni listi preveriti ali je bila dohodnina ob izplačilu plače že nakazana FURS-u? Ker sem zdaj dobil nek izpisek akontacije za dohodnino od agencije preko katere sem bil lansko leto zaposlen 3 mesce.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kr3ten ()

LeyaPrive ::

Jaz vse vidim na eDavkih.

Mare2 ::

kr3ten je izjavil:

Ker sem zdaj dobil nek izpisek akontacije za dohodnino od agencije preko katere sem bil lansko leto zaposlen 3 mesce.


To dobiš, da boš lahko preveril, ko dobiš napoved za dohodnino, če vse "štima".

Invictus ::

To, da nekdo, ki je vsaj malo računalniško izobražen, nima dostopa do eDavkov, kjer ima vse informacije, je malo mimo.

Informativen izračun dohodnine je tam že od pamtiveka... Pa si lahko dnevno preveriš koliko dohodnine boš plačal...

Drugo pa je, če osebek sploh razume davčno zakonodajo okoli plač, saj tu lahko beremo cel kup nebuloz...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x
««
«
1 / 7
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

FURS: vzdrževani družinski člani

Oddelek: Loža
223576 (2513) buttcrack
»

Dohodnina 2018 - plačilo?

Oddelek: Loža
435348 (3570) XLapse
»

Dohodnina / vzdrževani družinski člani

Oddelek: Loža
346577 (4216) harvey
»

dohodnina vprašanje

Oddelek: Loža
143799 (3252) smacker
»

Davčna olajšava - član družine

Oddelek: Loža
195498 (4743) harmony

Več podobnih tem