» »

Hiter žični router

Hiter žični router

MxxW5 ::

Moj ponudnik interneta uporablja PPPoE. Ponavadi to ni problem, saj ljudje itak uporabljajo brezžični router, ki 24/7 ohranja PPPoE povezavo. Jaz pa imam (stacionarni) računalnik, ki je na internet povezan z UTP kablom. Načeloma sicer to tudi pri PPPoE ni problem, saj so se Windowsi brez težav sposobni povezati prek PPPoE. Je pa zelo zoprno, ker se je potrebno pri vsakem zagonu znova povezati. Tega ne maram, saj me preveč spominja na travmatične modemske čase v devetdesetih.

Zato sem vmes postavil router Linksys WRT54GL (klasika), ki je 24/7 povezan prek PPPoE, router pa je prek UTP kabla povezan na računalnik. Načeloma vse dela, ampak prepočasi. Največ kar doseže, je 40 Mbps downloada. Edimax 6478AC (ki ga sicer rabim drugje) gre brez težav do 100 Mbps.

Skratka, rabim najcenejši mogoč router, ki bo sposoben vsaj ene 70-80 Mbps po žični povezavi. A bo dober vsak N router (npr. Linksys E1000 ali pa TP-Link RN740n)? Navsezadnje je WRT54GL star ko zemlja in ima 200 MHz procesor. Po moji logiki bi morali vsi malce novejši routerji brez težav doseči 100 Mbps prek žice. ali pač ne?

MIHAc27 ::

.. travmatične modemske čase...? Ma to so bili najboljši časi. Ko ni bilo problem na sliko 100kb čakat 1 minutko. Zdej pa če ni DVD film zdawnloadan v 5 minutah, se že kliče operaterja kaj je zdej to.

Anyways..

Ja WRT54GL ima max 54Mbs preko žice. TP-link naj bi imel 10/100Mb LAN izhode. Tko da boljši bi moral bit. Za E1000 pa so reviewi, da ima signal slabši kot WRT54.

Po moje bi vsi 150Mbs routerji moral imet že 10/100MBS lan, tisti z 300Mbs pa verjetno celo 10/100/1000.

Invictus ::

WRTG54GL je klasika kot spectrum.

Zabaven, ampak neuporaben za današnje čase...

TPLink 1043 komot požre 100Mbit linijo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

MxxW5 ::

MIHAc27:
Hvala za odgovor!

Ja, zame so bili to travmatični časi. Ne sicer na začetku: leta 1996 (če se prav spomnim; letnico sem za nazaj računal) sem dobil USR Sportster 56K. Povezava je bila za tiste čase hitra in stabilna ko skala. Čez par let sem zamenjal kišto, nova pa ni več imela ISA vodila. Namesto Sportsterja, ki je bil modem za prave moške™, sem v novi kišti dobil t.i. softmodem, ki je bil k***c od ovce. Stalni problemi in prekinjanje povezave. To sem trpel do ADSL-ja. Od tod travme.

:)

Okej. Bom poskušal nekje najti en N router, čim ceneje, najraje kar zastonj. Bom pobaral prijatelje in znance, če komu kaj doma leži (marsikomu v kakem kotu leži TP-Link, ki jih je delil T-2). Sem hotel sicer malo za rezervo (če mi edimax crkne) ubosti kaj boljšega (npr. Tp-Link AC1200), ampak zakaj bi kupoval routerje na zalogo?


Invictus:
Klasika, res. Sam sem imel svoje čase tri. Kar množili so se. Ampak, kot rečeno, čas ga je povozil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MxxW5 ()

Han ::

TL-WR1043ND, ki ima gigabitni LAN, dobiš že za dobrih 20 eur.

Od novih je v redu npr. ASUS RT-AC58U, ki ima 4-jedrni procesor, 128 MB RAM, dve anteni za A,B,G,N in dve za AC WiFi, gigabitni LAN, USB 3.0, odličen ASUS WRT operacijski sistem in 3 leta garancije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

737 ::

Mikrotik, če se rad igraš z nastavitvami.

MxxW5 ::

Han:
Sem premišljeval o tem, da bi si kupil eno orenk beštijo, ja. Ampak težko sebi upravičim 50-100 EUR za router, ki bo služil kot vmesnik za PPPoE do stacionarca. Lahko bi sicer naredil ravno obratno - kupil bi nov "glavni" router (za brezžične potrebe) in dal edimaxa za PPPoE; ampak se mi ga zdi škoda, ker je odličen router. V parih letih, kar ga imam, lahko na prste mizarjeve roke preštejem, kolikokrat sem ga moral resetirati. Odličen "set it and forget it" router.

Aja, saj res. Šele sedajle sem opazil, da ima tale Asus USB 3.0. A to teoretično pomeni, da lahko nanj priključiš prenosni HDD in potem na routerju teoretično laufaš torrent odjemalec (za linux distribucije)?

737:
Niti ne. Pred dvajsetimi leti, morda. Sedaj imam raje stvari, ki jih hitro nastaviš in pozabiš.

Dr_M ::


Aja, saj res. Šele sedajle sem opazil, da ima tale Asus USB 3.0. A to teoretično pomeni, da lahko nanj priključiš prenosni HDD in potem na routerju teoretično laufaš torrent odjemalec (za linux distribucije)?


Da in tudi v praksi dela (bolj ali manj :>)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

MxxW5 ::

Mogoče bom pa potem to probal...

konspirator ::

MxxW5
Če imaš samo modem, potem teži ispju, naj ti dajo modem+router škatlo.

Ali vržeš bližnjico od pppoe v win "startup mapo" in se bo avtomatsko vzpostavila ob loginu v os.

http://www.webcamsoft.com/en/faq/pppoe....
https://www.digitalcitizen.life/how-aut...
--

clip ::

Zakaj je pomemben na routerju gigabit LAN ?
Pozdrav od Clipa

ToniT ::

clip je izjavil:

Zakaj je pomemben na routerju gigabit LAN ?

Zato da naprave v LAN-u komunicirajo čim hitreje. Če imaš na omrežju NAS oz. omrežni disk, hitro vidiš razliko med Gbit in 100Mbit LAN.
Pri dostopu do interneta običajno ni razlike (če nimaš hitre optike).

clip ::

ToniT je izjavil:

clip je izjavil:

Zakaj je pomemben na routerju gigabit LAN ?

Zato da naprave v LAN-u komunicirajo čim hitreje. Če imaš na omrežju NAS oz. omrežni disk, hitro vidiš razliko med Gbit in 100Mbit LAN.
Pri dostopu do interneta običajno ni razlike (če nimaš hitre optike).


Hvala za odgovor.

lp
Pozdrav od Clipa

Han ::

1 Gbit = 100 MB/s
100 Mbit = 10 MB/s

Kot lahko vidiš, je že gigabiten LAN danes počasen, sploh pri kopiranju med SSD.

Invictus ::

Počakajmo na poceni 10Gbit T-BASE 1/4/8 portni switch chip ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

MxxW5 ::

Če koga zanima, sem jaz zadevo rešil. Kolega mi je posodil enega Netgeara (menda ga je nekoč dobil od siola), ki je novejši od WRT54GL, podpira N in gre prek žice brez težav do 70 MB/s (verjetno bi šel tudi do 100), kar zaenkrat zadostuje. Malo je nerodno, da imam celo stanovanje na brezžični mreži, enega stacionarca v najbolj oddaljeni sobi (kjer wifi signal skoraj obnemore) pa na žici, ki je prek netgeara priklopljena direktno na ponudnikov modem (in ga torej ni v skupni mreži). Ampak v praksi se da preživeti. Enkrat, ko bo čas (najverjetneje v penziji :)) ), bom to urihtal, naredil skupno mrežo za celo stanovanje, z multimedijskim serverjem. Nekoč.

beta1 ::

Kupi tplinka 841n za 20eur. In bos imel 100mbit mrezo in 300mbit wifi. Pa se stabilen wifi ima, bolj kot kaksni drazji.

20eur pa bos ja napraskal skupaj?

Pa ne vec primerjat routerjev z wr54gl. Ze najcenejsi router pihne tega starega dinozavra.

Gigabitna mreza??? Zakaj ze? Aja. Pri kopiranju fajlov iz kompa na komp (120mb/s namestp 12mb/s). Aja. Pa ce imate net vec kot 100mbit, da ni switch ozko grlo.

Komplicirate!

MxxW5 ::

Jaz imam Edimaxa BR-6478AC. Ampak, kot sem že napisal, do sobe s stacionarcem ne nese oz. nese slabo.

beta1 ::

Potegni lan kabel.

Kabel je kabel. To je najbolj ziher.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Router očitno omejuje prenose na optiki

Oddelek: Omrežja in internet
121721 (1226) AC_DC
»

Router okoli 60€

Oddelek: Kaj kupiti
184099 (3601) Lonsarg
»

Router... again :)

Oddelek: Omrežja in internet
152276 (2045) amigo_no1
»

Kako nastavit ruter da bo delal preklet internet?

Oddelek: Omrežja in internet
382707 (2103) ZGI

Več podobnih tem