» »

AMD vs Intel

AMD vs Intel

«
1
2

WhiteSmith ::

Pozdravljeni!

Rad bi dobil konkretne nepristranske (kolikor je le to mogoče) odgovore na naslednja vprašanja. Sam sem doslej vedno in dosledno kupoval Intelove procesorje. Moram reči, da z njimi nisem imel niti ene slabe izkušnje. Tudi po 6-8 letih brez kakršnega koli vzdrževanja je procesor deloval gladko. Trenutno pa imam namen zgraditi nov računalnik (predvsem za igranje iger ter potrebe faksa-3D modelirniki, Matlab izračuni in ostale manj zahtevne operacije, kot npr. programiranje) in imam prvič namen zamenjati (oz. razmišljam o tem) tudi znamko procesorja. Po mojih raziskavah se mi trenutno zdi, da se je tehtnica namreč malce prevesila na stran AMDja, kar se tiče "price/performance". Razmišljam o nakupu procesorja v rangu 350 evrov. Trenutno izbiram med AMD Ryzen 1700 X "BOX" ter Intel Core i7-7700K "BOX" UNLOCKED (seveda so vaši predlogi dobrodošli). Da pa ne bom preveč dolgovezil...
Rad bi dobil vaša mnenja glede naslednjih zadev:
1. Kvaliteta; Procesorja nimam namena navijati. Uporabljal bom tovarniško privzete nastavitve. Zanima me, če ima (po vaših izkušnjah) AMD primerljivo kvaliteto z Intelom? Ima potencial zdržati recimo tudi 8 let?
2. Slišal sem, da imajo AMD procesorji težave s kompatibilnostjo z nekaterimi programi za razliko npr. Intelovih procesorjev, ki obvladujejo tržišče in se jim izdelovalci softwarea "prilagajajo", medtem ko so programi na AMDjevih procesorjih pogosto slabo optimizirani oz. nekateri celo ne delujejo? Zadeva se mi zdi sicer malo verjetna, vendar vseeno vprašam, da se mi potem ne bi zgodilo, da določenih programov (predvsem inženirskih orodij) ne bi mogel uporabljati dovolj efektivno.
3. Takt procesorja vs. število fizičnih jeder? Po prebiranju spleta enostavnega odgovora ne najdem. Verjetno tu zavisi od posamezne aplikacije in njene optimizacije na delovanju na večih jedrih, ali obstaja kakšno splošno pravilo? Prav tako me zanima namembnost t.i. "cache" (L1, L2, L3). Bral sem, da so se razvili, da bi premostili razliko v taktu med pomnilniki, ki so zaradi tehničnih ovir doživeli počasen razvoj ter taktom procesorja in po nekih algoritmih shranjujejo podatke, za katere menijo, da jih bo procesor potreboval. Kaj je torej njihova vloga in kolikšna je njihova pomembnost v hitrosti procesorja? Razlika AMD, Intel?
4. Prebral sem, da so AMDjevi procesorji priljubljeni predvsem pri "navijalcih" in so tako precej efektivni, brez tega pa so neprimerljivi z Intelovimi tovarniškimi modeli podobnega cenovnega ranga. Je to res?
5. Če kupim AMDjev procesor in nato grafično kartico od Nvidie lahko pričakujem popolno kompatibilnost, ali je potem bolj smotrno kupiti AMDjevo kartico, da ne pride do kakšnega padca v "performanceu", ki bi se mu lahko v obratnem primeru izognil?

Hvala že vnaprej za vsa mnenja in odgovore. Prav tako bom vesel kakršnih koli povezav do raznih strani, ki bi mi bile lahko v pomoč.

Han ::

Jutri uradno izide 8. generacija Intelovih procesorjev (Coffee Lake). V naslednjem tednu dni bo splet poln testov, ki bodo tehtnico zelo verjetno zopet prevesili na Intelovo stran... Na tvojem mestu ne bi menjal "zmagovalnega konja".

WhiteSmith ::

Han je izjavil:

Jutri uradno izide 8. generacija Intelovih procesorjev (Coffee Lake). V naslednjem tednu dni bo splet poln testov, ki bodo tehtnico zelo verjetno zopet prevesili na Intelovo stran... Na tvojem mestu ne bi menjal "zmagovalnega konja".


Kaj pa cena? Ponavadi je le ta na začetku precej napihnjena. Bi se našlo kaj za moj omejen proračun cca 350 €?

hojnikb ::

mogoče bo kakšen nenavijalski i7 6c12t za tak keš.

Sicer pa je pa tudi kaksen ryzen7 top izbira. Najbolje kakšen 1700 in daš prihranjen denar kam drugam.
#brezpodpisa

Melanholija ::

v kak ssd recimo :)

klinker ::

Vsekakor pocakat se kak teden, dva, da vidimo kako se bo Coffee plasiral na trg.
1700 je vsekakor dobra izbira, je pa treba videt kaj bo Intel ponudu za svojo ceno. 7700 se definitivno ne splaca ta trenutek!
Glede SWja pa ves sam kaj uporabljas in si pac preveri po tujih kanalih kako se obnese Ryzen s tvojimi orodji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

FireSnake ::

Programi, ki jih boš poganjal bodo leteli na obeh procesorjih.
In to zelo hitro.
Sam sem Matlab uporabljal pri študiju in za diplomsko (največ signal processing toolbox).


Tudi sam sem trenutno na i7 in bom v prihodnje zamenjal tabor.

Zakaj:
- zraven procesorja dobiš kvaliteten hladilnik (prišparaš za hladilnik),
- temperature pri Ryzenu so .... milina,
- poraba prav tako,
- glede kompatibilnosti se nimaš kaj za sekirat, porodne težave so odpravljene in samo na bolje bo še šlo (zadeva je vedno bolj razširjena)
- POMEMBNO: AM4 podnožje bo držalo do 2020. dejansko bo podpora še za tri generacije. Omenil si, da ne boš nadgrajeval, ampak nikoli ne veš. Fino je imeti matično ploščo s podnožjem, ki bo še dolgo podprto,
- izkoristiš hiter RAM (3200), ker hitrost RAMa zelo lepo skalira. Stegni se in kupi 32GB in lahko si prepričan, da imaš vsaj 8 let mir. Jaz s šestnajtimi GB popolnoma vredu shajam.

Omenil bi pa še eno stvar (ki sem jo opazil zadnje čase): model R5 1600 (6 jeder 12 niti) se nenormalno prodaja. Iz včeraj na danes 100 komadov. Čeprav se strinjam, da je 1700 zelo dobra izbira.
Mene je to osupnilo in verjetno je razlog, zakaj raja tako kupuje to zadevo. Na ta način ti ostane več denarja za hitrejši ram, večji SSD ali kaj podobnega.

Se pa strinjam z zgoraj napisanim, da bo Intel izdal nove procesorje in to zna vplivati na ceno. Kako hitro, ne vem.

Lahko ti rečem le za trenutno situacijo, da si pravilno slišal, da se trenutno tehtnica nagiba proti AMDju (po dolgem času).

edit: v pretklosti sem imel tako AMDjeve procesorje, kot Intelove - z nobenimi nisem imel težav. Pa takrat sem še navijal (kar danes ne počnem več).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

MaliJanez ::

če boš uporabljal zgolj za igre in lahko modeliranje je definitivno i7 boljša izbira. 6700/7700K sta še vedno najbolj močna procesorja na tržišču za single core performance, kar je važno za igre.
Lahko počakaš na teste nove serije od intla, vendar jaz nebi preveč pričakoval na tvojem mestu, že lani ko je prišel 7700K ni bilo razlike razen v ceni, ker gre za isti procesor(6700K) vendar 200mhz hitrejši lol.

Sem imel 8 core AMD fx 8350, i7 4790K, i7 6700, kasneje 6 core i7 5820K, vmes i5 4460 in sedaj že skoraj 1 leto i7 6700K trenutno z GTX 1080Ti in morem rečt da najboljši procesor do zdaj za igre, sem študiral tudi sicer od nadgradnji na 7700K vendar ko sem videl primerjave 1-2fps max, sem rajši kupil ohišje in m.2 SSD za ta denar, kar bi moral doplačat če bi prodal svojo plato z procesorjem in vzel 7700K in Z2708-)

To nima vpliva na performance če imaš AMD procesor in Nvidia grafično, niti obratno, če imaš intla in AMD grafično.

Zgodovina sprememb…

Heavy ::

1) Procesorji so oboji enako trpežni. Prej se zna zgoditi, da bo matična plošča šla.
2) Mogoče je kaj na temu, ampak vsaj z prihodom Ryzen procesorjev, so tako Microsoft kot proizvajalci iger izdelali popravke, kateri optimizirajo delovanje iger in windows. Da kaj ne bi delalo pa še nisem slišal.
3) Odvisno kaj boš počel z računalnikom.
4) Oboje je mogoče naviti (no, ne vseh modelov - tudi od matične je odvisno), z Ryzen serijo so si enakovredni. V enih testih zmaga intel, v drugih amd, v tretjih lahko R5 (konkurenca i5) premaga i7...
5) notri daš kar hočeš in dela


Kot so ti napisali, počakaj z testi nove generacije intelov, pa se potem odloči.
#TeamFelix

MaliJanez ::

Heavy je izjavil:

1) Procesorji so oboji enako trpežni. Prej se zna zgoditi, da bo matična plošča šla.
2) Mogoče je kaj na temu, ampak vsaj z prihodom Ryzen procesorjev, so tako Microsoft kot proizvajalci iger izdelali popravke, kateri optimizirajo delovanje iger in windows. Da kaj ne bi delalo pa še nisem slišal.
3) Odvisno kaj boš počel z računalnikom.
4) Oboje je mogoče naviti (no, ne vseh modelov - tudi od matične je odvisno), z Ryzen serijo so si enakovredni. V enih testih zmaga intel, v drugih amd, v tretjih lahko R5 (konkurenca i5) premaga i7...
5) notri daš kar hočeš in dela


Kot so ti napisali, počakaj z testi nove generacije intelov, pa se potem odloči.


V igrah je še vedno najmočnejši intel

FireSnake ::

MaliJanez je izjavil:

V igrah je še vedno najmočnejši intel


Se ne bi strinjal.

Realno: ne bi opazil razlike med tema dvema (čeprav Ryzen vodi).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

WhiteSmith ::

Ok. Hvala za vse odgovore in nasvete. Zankrat zadeve stojijo tako, da sem v bistvu računalnik že (na papirju oz. excelu) sestavil z AMDjevim procesorjem Ryzen 7 1700X in tudi izvedel obširno primerjavo cen. Kolikor pa sem zasledil, zraven ni ventilatorja kot je nekdo omenil zgoraj. Zagotovo pa se mi zdi smotrno glede na informacije, da je Intel danes lansiral novo generacijo počakat še kakšna dva tedna in potem znova naredit nek pregled cen in price/performance razmerja. Sem pa na uradni strani od AMDja zasledil, da je maximalna podprta frekvenca pomnilnika do 2667 MHz. Torej zadeva verjetno ne deluje z več MHz pomnilnikom ali sistem potem samo "downscale"a frekvenco pomnilnika? Za začetek imam namen vzeti dva DD4 pomnilnika po 8Gb, kar bo za trenutne potrebe in proračun čisto dovolj.

Bi pa na tem mestu, da ne bom odpiral nove teme, vprašal še kje se splača kupovati komponente? Trenutno sem primerjave izvedel med AGT, Computeruniverse.de in Dinokompom. Razne Mimovrste, Enaa, Big Bang itd. se mi zdijo nekonkurenčni glede cen (ali pač?). Tako da bi prosil še za kakšne nasvete glede spletnih trgovin (če je le možno, slovenskih oz. evropskih). Glede grafične kartice pa sem se nekako omejil na Geforce GTX 1060 3Gb, ki pa ima ogromno nekih različnih "OC" hibridov. Kaj je tu pametno gledat oz. kako izbrati tapravo (proračun 200-300€)?

Predator X ::

Ryzen OC temo poglej.
Funtech za slo.

mojster_joni ::

trenutno ima intel malenkost boljši single thread performance amd pa ga razsuje v multithread

ravno tako amd (neuradno razen epyc) podpira ecc (no saj ga intel tudi ampak to podporo v tovarni izklopiojo) s pravo plato

intel se boljše navija samo ga je za polni izkoristek treba delidat ker uporabljajo zanič pasti med jedrom in pokrovom, prav tako rabiš pravi model, ker eni ne podpirajo navijanja, eni ne razni virtualizacijskih for (amdjevi imajo podporo za to neuradno prižgano in je odvisno samo od matične)

amdji se navijajo bolj slabo, pri vseh je meja okoli 4GHz zaradi same arhitekture

amdju najbolj škodi da rabiš hiter ram za polni izkoristek, ker je komunikacija med ccxi vezana na njegovo frekvenco, ddr4 ram pa je drag v 3 pm hvala za kartelne dogovore

Predator X ::

mojster_joni je izjavil:

trenutno ima intel malenkost boljši single thread performance amd pa ga razsuje v multithread

ravno tako amd (neuradno razen epyc) podpira ecc (no saj ga intel tudi ampak to podporo v tovarni izklopiojo) s pravo plato

intel se boljše navija samo ga je za polni izkoristek treba delidat ker uporabljajo zanič pasti med jedrom in pokrovom, prav tako rabiš pravi model, ker eni ne podpirajo navijanja, eni ne razni virtualizacijskih for (amdjevi imajo podporo za to neuradno prižgano in je odvisno samo od matične)

amdji se navijajo bolj slabo, pri vseh je meja okoli 4GHz zaradi same arhitekture

amdju najbolj škodi da rabiš hiter ram za polni izkoristek, ker je komunikacija med ccxi vezana na njegovo frekvenco, ddr4 ram pa je drag v 3 pm hvala za kartelne dogovore


Neumnosti.

Gaming
+ hiter ram rabi vsak proc
+ ST performance zmeraj pomaga
+ core, thread = boljše frametimes (MP gaming višji fpsji)

Ryzen ima enak MT kot Intel
1C/2T = Intel (mogoče kakšen procent je ryzen hitrejši)

Kar zdje ponuja je r5 1600 6C/12T slaba stran je, da gre komaj na 3,9-4GHz, dobra stran je simpl dobit ram na 3200MHz in ~200€

Han ::

Obvezno si poglej temo AGT Računalniki, AGT Trgovina! 8-O

Omembe vreden pri nas je še Eltus Plus (nakupovanje.net), pa recimo Anni, Mlacom. Pri vseh se da ponavadi še malo spogajat za ceno, sploh če imajo napihnjeno glede na lokalno konkurenco.

Od tujih trgovin je še vedno zanimiv Mindfactory (za dostavo uporabiš Mailboxde), tudi Computeruniverse še ni za odpis, zadnje čase je aktualen nemški Jacob, za določene komponente je v redu tudi (madžarski) Edigital.si.

Uporabljaj primerjalne cenike kot so ceneje.si, geizhals.at in geizhals.de, idealo.de...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

mojster_joni ::

Predator X je izjavil:

mojster_joni je izjavil:

trenutno ima intel malenkost boljši single thread performance amd pa ga razsuje v multithread

ravno tako amd (neuradno razen epyc) podpira ecc (no saj ga intel tudi ampak to podporo v tovarni izklopiojo) s pravo plato

intel se boljše navija samo ga je za polni izkoristek treba delidat ker uporabljajo zanič pasti med jedrom in pokrovom, prav tako rabiš pravi model, ker eni ne podpirajo navijanja, eni ne razni virtualizacijskih for (amdjevi imajo podporo za to neuradno prižgano in je odvisno samo od matične)

amdji se navijajo bolj slabo, pri vseh je meja okoli 4GHz zaradi same arhitekture

amdju najbolj škodi da rabiš hiter ram za polni izkoristek, ker je komunikacija med ccxi vezana na njegovo frekvenco, ddr4 ram pa je drag v 3 pm hvala za kartelne dogovore


Neumnosti.

Gaming
+ hiter ram rabi vsak proc
+ ST performance zmeraj pomaga
+ core, thread = boljše frametimes (MP gaming višji fpsji)

Ryzen ima enak MT kot Intel
1C/2T = Intel (mogoče kakšen procent je ryzen hitrejši)

Kar zdje ponuja je r5 1600 6C/12T slaba stran je, da gre komaj na 3,9-4GHz, dobra stran je simpl dobit ram na 3200MHz in ~200€

ker vsi kupujejo računalnik za igre

Predator X ::

Govoriš o hitrostih rama, navijanju itd.

mojster_joni ::

ja

intela se splača navit če ga delidaš

z amdjem se lahko na glavo postaviš pa na prideš čez ~4GHz kar cpu že itak dela sam, z ročnim navijanjem samo zjebeš varčevanje z energijo

torej če počneš nekaj kar rabi nujno single thread performance kupiš intela, delidaš in naviješ

če rabiš multi thread kupiš amdja + čim hitrejši ram

če ne veš kaj rabiš kupiš kar je ceneje z obojim boš zadovoljen

bolj jasno

Predator X ::

mojster_joni je izjavil:

ja

intela se splača navit če ga delidaš

z amdjem se lahko na glavo postaviš pa na prideš čez ~4GHz kar cpu že itak dela sam, z ročnim navijanjem samo zjebeš varčevanje z energijo

torej če počneš nekaj kar rabi nujno single thread performance kupiš intela, delidaš in naviješ

če rabiš multi thread kupiš amdja + čim hitrejši ram

če ne veš kaj rabiš kupiš kar je ceneje z obojim boš zadovoljen

bolj jasno


Se splača dat 70€ več za odklenjen proc?
In ne AMD se ne navija kar sam, XFR je turbo boost. R7 1700 ne bo šel kr sam na 4GHz@8jeder.

WhiteSmith ::

Sem nekako pričakoval deljena mnenja in precej kompleksne odgovore... Navijat nimam nobenega namena, kot sem že na začetku napisal. Gre se mi samo za to, da dobim čim boljši price/performance. Torej po domače povedano tovarniško verzijo, vržeš v matično ploščo, en hladilnik do cca. 50 EUR in zadeva špila. Navijanje in možnosti različnih procesorjev, da se jih navija (bolj/manj) me ne zanimajo. Kar se pa trgovin tiče pa hvala za informacije, bom pogledal tudi tam.

Zgodovina sprememb…

Predator X ::

WhiteSmith je izjavil:

Sem nekako pričakoval deljena mnenja in precej kompleksne odgovore... Navijat nimam nobenega namena, kot sem že na začetku napisal. Gre se mi samo za to, da dobim čim boljši price/performance. Torej po domače povedano tovarniško verzijo, vržeš v matično ploščo, en hladilnik do cca. 50 EUR in zadeva špila. Navijanje in možnosti različnih procesorjev, da se jih navija (bolj/manj) me ne zanimajo. Kar se pa trgovin tiče pa hvala za informacije, bom pogledal tudi tam.


Poglej.
Počakaj kakšen teden, če padejo cene plat in procesorja @ i5 8400.

Plug and play?
Memory boš moral sam nastavit, drgač se ti pa nesplača vzet 6C na nek 2133MHz/CL15.

Predator X ::

Tko, da mogoče še najboljša ideja, da počakaš kakšen teden ali dva in se potem odločiš med R5 1600 ali i5 8400.

mojster_joni ::

Predator X je izjavil:

mojster_joni je izjavil:

ja

intela se splača navit če ga delidaš

z amdjem se lahko na glavo postaviš pa na prideš čez ~4GHz kar cpu že itak dela sam, z ročnim navijanjem samo zjebeš varčevanje z energijo

torej če počneš nekaj kar rabi nujno single thread performance kupiš intela, delidaš in naviješ

če rabiš multi thread kupiš amdja + čim hitrejši ram

če ne veš kaj rabiš kupiš kar je ceneje z obojim boš zadovoljen

bolj jasno


Se splača dat 70€ več za odklenjen proc?
In ne AMD se ne navija kar sam, XFR je turbo boost. R7 1700 ne bo šel kr sam na 4GHz@8jeder.

8 jeder ne, ampak afaik enkrat ko začneš ročno nastavljat zgubiš nizke frekvence v idle

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: FireSnake ()

hojnikb ::

to ni res, idle frekvence so še vedno, sam turbo boost zgubiš
#brezpodpisa

Predator X ::

mojster_joni je izjavil:

Predator X je izjavil:

mojster_joni je izjavil:

ja

intela se splača navit če ga delidaš

z amdjem se lahko na glavo postaviš pa na prideš čez ~4GHz kar cpu že itak dela sam, z ročnim navijanjem samo zjebeš varčevanje z energijo

torej če počneš nekaj kar rabi nujno single thread performance kupiš intela, delidaš in naviješ

če rabiš multi thread kupiš amdja + čim hitrejši ram

če ne veš kaj rabiš kupiš kar je ceneje z obojim boš zadovoljen

bolj jasno


Se splača dat 70€ več za odklenjen proc?
In ne AMD se ne navija kar sam, XFR je turbo boost. R7 1700 ne bo šel kr sam na 4GHz@8jeder.

8 jeder ne, ampak afaik enkrat ko začneš ročno nastavljat zgubiš nizke frekvence v idle


odvisno kaj izklopiš, odvisno od plat. Jst navijam na P state.

FireSnake ::

OP je dvakrat povedal, da ne bo navijal.

Kaj vam še zmeraj ni jasno?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Predator X ::

FireSnake je izjavil:

OP je dvakrat povedal, da ne bo navijal.

Kaj vam še zmeraj ni jasno?


Glede rama, sem hotelmu povedat, da bo moral XMP sam nastavit.

WhiteSmith ::

Ja kot kaže bo res treba še počakat, da vidim kaj bo Intel dal ven. Za XMP sem tudi imel namen vprašat. Bral sem že nekaj na tujih forumih in so bile neke debate okoli XMPja... Baje se nastavlja v BIOSih oz.? Kaj je sploh njegova funkcija. Kot vidim pa verjetno bolj svetujete Ryzen 5 1600 Kot pa Ryzen 7 1700X. Verjetno za to, ker so "cache" pri obeh enaki, R5 pa ima večjo frekvenco, kot pa R7, za igranje iger pa tista dodatna jedra, ki jih ima R7 verjetno ne igrajo vloge?

Predator X ::

WhiteSmith je izjavil:

Ja kot kaže bo res treba še počakat, da vidim kaj bo Intel dal ven. Za XMP sem tudi imel namen vprašat. Bral sem že nekaj na tujih forumih in so bile neke debate okoli XMPja... Baje se nastavlja v BIOSih oz.? Kaj je sploh njegova funkcija. Kot vidim pa verjetno bolj svetujete Ryzen 5 1600 Kot pa Ryzen 7 1700X. Verjetno za to, ker so "cache" pri obeh enaki, R5 pa ima večjo frekvenco, kot pa R7, za igranje iger pa tista dodatna jedra, ki jih ima R7 verjetno ne igrajo vloge?


Nope, ni neke razlike v gamingu.
XMP je simpl, kar morš vrjetn še kakšno voltažo nastavit pri AMD, pri intelu se zna zgodit, da tud.

i5 8400 je 6C/6T nekak nadomesti i7 7700K ~ 195€, brez coolerja.
R5 1600 je tud 6C/12T ima nižje frekvence ~ 200€, z coolerjem.

Sicer sam bi ti priporočal AM4 R5 1600/X ter hiter ddr4, ampak i5 8400 ma tud trudbo na 4/3,8GHz in bo v večini špilov hitrejši.

Kaj pa igraš?

WhiteSmith ::

Ok. Za XMP bom verjetno še kaj spraševal naokoli. Hehe. Ja zaenkrat se res nagibam h AMD Ryzen 5 1600X. S tem prišparam pri ceni glede na R7, s tem da verjetno res ne zgubim veliko glede dodatnih jeder. Bi bila dodatna jedra verjetno neuporabljena. Kar se tiče i5 8400 še ne vem niti kdaj bo na voljo v SLO + kakšne bodo cene? Verjetno znajo kar zasolit zadevo. Ne vem pa koliko tu Intel dopušča, da si retailerji sami izmišljujejo cene... Za R5 1600X vidim, da nima coolerja zraven. Prav tako je MAX podprta frekvenca DDR4 rama 2667 MHz. Torej bi dve palici rama DDR4 z 8 Gb kapacitete pri dani frekvenci morali verjetno zadostvovati? Vsaj za začetek.

Igrat sem začel PUBG, kar je recimo tudi glavni razlog za nakup novega, ker imam na tem ogromno težav s FPS dropi. Poleg tega pa imam na faksu tudi veliko projektov za katere že vem, da bom potreboval 3D modelirnike + ostale zadeve in nebi spet rad izgubljal živce kot sem jih pri diplomski nalogi, ker je računalnik komaj folgal malo bolj zahtevne modele.

Predator X ::

i5 8400 bi moral bit kmalu na voljo @ funtech

Če imaš rad kar nekaj program odprtih v ozadju potem je fajn imet še SMT.
R5 1600 je sicer pri funtechu drag ~ 225EUR

DDR4
https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...
162EUR
Patriot V4 16GB KIT (2x8) 3000MHZ CL16 PV416G300C6K za 166EUR

matično
odvisn intel - AMD

Če ne bo navijanja
https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...
Sem probal rame, delajo vsi, edin flashat moraš bios.

Ryzen ma 65W TDP, kuri zelo zelo malo na stock frekvencah.

Lahko tud neki dražjega
https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...

Zgodovina sprememb…

WhiteSmith ::

Hvala za info. Bom vsekakor pregledal vse in preveril cene. Že delam na tem intenzivno par dni. Mogoče še kakšno mnenje o grafični? Rang cca. 200-300€?

Predator X ::

WhiteSmith je izjavil:

Hvala za info. Bom vsekakor pregledal vse in preveril cene. Že delam na tem intenzivno par dni. Mogoče še kakšno mnenje o grafični? Rang cca. 200-300€?


RX 580/570 ali GTX 1060 tista ki je ceneje, glej tudi ram.

https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...

Zgodovina sprememb…

WhiteSmith ::

Super. Hvala za odgovore in vse informacije.

FireSnake ::

WhiteSmith je izjavil:

Hvala za info. Bom vsekakor pregledal vse in preveril cene. Že delam na tem intenzivno par dni. Mogoče še kakšno mnenje o grafični? Rang cca. 200-300€?


Eno stvar sem ti zgoraj pozabil omeniti: za AM4 so B350 matične plošče (ti ne boš navijal) zelo poceni.

Pa vedeti moraš, da bo AM4 (kot sem že napisal) podprt do 2020. tako lahko komot menjaš procesor v prihodnosti (če bi se izkazala potreba).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

WhiteSmith ::

Ok. Hvala še za tale namig. Procesorja in matične res nekako nisem nikoli menjal, razen kadar sem menjal kompletni računalnik. Moja filozofija sestavljanja računalnika je namreč takšna, da kupim kar se da dobro matično ploščo in procesor, ki ju potem ne menjam. Ostale komponente pa nadgrajujem in dokupujem čez čas(RAM, SSD, GPU itd.). Tako da hvala za enkrat za informacije. Če bom pa še pri kateri zadevi v dilemi pa seveda vprašam.

J-ronimo ::

Kakšno pa je mnenje glede proizvajalcev matičnih - Asrock/Asus/Gigabyte/Biostar/MSI? Je morda kakšna hierarhija po kvaliteti glede na isti cenovni razred?

WhiteSmith ::

Prosil bi še za mnenje naslednjega "builda":

"MSI B350 TOMAHAWK"
"ASUS GeForce GTX 1060 ""TURBO"""
"AMD 1600X ""BOX"" Unlocked"
"LC PowerGaming 988B Red Typhoon USB 3.0"
"CrucialPC4-21300 ""Ballistix Sport LT""" 2X
"Cooler MasterMasterAir Pro 4"
"Western DigitalWD1003FZEX Caviar Black"
"Cooler Master""GM Series"" 650W"

SSD bom vzel iz zdajšnjega računalnika. Cena za tole v SLO bi bila: 1076€, v Nemčiji pa 100€ ceneje. Se splača kupiti v Nemčiji (Mindfactory, Jacob.de, Computeruniverse) ter ali je to prek spleta sploh mogoče?

Dimenzije hladilnika so 84 x 129 x 158 mm (VxŠxG), ohišje pa ima samo 155mm prostora za hladilnik. Je torej potrebno zamenjati hladilnik ali bi zadeva vseeno šla skozi? Če ima kdo res voljo, mu lahko pošljem še Excel datoteko v kateri sem naredil kompletno primerjavo cen.

Predator X ::

650W je preveč

WhiteSmith ::

Ja to vem, samo pri napajalnikih sem iz izkušenj raje na varni strani, kar se tiče moči. Mislim, da bi drugače moralo 400W biti dovolj...

Predator X ::

WhiteSmith je izjavil:

Ja to vem, samo pri napajalnikih sem iz izkušenj raje na varni strani, kar se tiče moči. Mislim, da bi drugače moralo 400W biti dovolj...


400W je že preveč.
Če bi navijal proc + GPU bi kr mogu met srečo za 400W.

Kaj pa boš ti hladil? ... cooler je totaln overkill.

Zgodovina sprememb…

Predator X ::

Matična:
Je OK, sicer jst nimam izkušen (ryzen+MSI). Agesa 1.0.0.6b je že zunaj.

CPU Cooler
Več kot 40EUR za CPU cooler pač ne dat. AMD ryzen je soldered, not TIM (intel).
https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...

CPU
Vseeno ti priporočam R5 1600, ampak tud R5 1600X zaradi boosta je super.

RAM
Lahko hitrejšega, vendar ni potrebe, če igraš na 60hz.

Napajalnik
https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...

Je 650W,sicer totaln overkill, ampak če želiš vzam ti nekaj takega.
Da ne bo preveč kablov je pol modularen, single rail. Mogoče pa kakšnop močnejšo grafo vržeš gor.

GPU
priporočam RX 570 4GB ali GTX 1060 6GB/RX 580 8GB.
Ne bi pa na tvojem mestu vzel GTX 1060 3GB razen, če je < 220EUR

Zgodovina sprememb…

Care87 ::

Pozdravljeni!
1.Amd a8 3870 in a8 3870k v cem je razlika ?Imata oba 4 jedra?
2.Nadgradil bi računalnik prijatelju tam do 120-140€(nov hladilnik pa grafično)kaj priporočate?

Specifikacije:
AMD A8 3870
8GB RAM
ASUS F1A75-M LE
1TB
ASUS PRIME B460-PLUS i5-10400F 2.90GHz NOCTUA NHD-14 32GB DDR4 RX 5600XT
120GB SSD,2TB WD Green
OS Windows 10 Pro 64-bit

WhiteSmith ::

Predator X je izjavil:

Matična:
Je OK, sicer jst nimam izkušen (ryzen+MSI). Agesa 1.0.0.6b je že zunaj.

CPU Cooler
Več kot 40EUR za CPU cooler pač ne dat. AMD ryzen je soldered, not TIM (intel).
https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...

CPU
Vseeno ti priporočam R5 1600, ampak tud R5 1600X zaradi boosta je super.

RAM
Lahko hitrejšega, vendar ni potrebe, če igraš na 60hz.

Napajalnik
https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...

Je 650W,sicer totaln overkill, ampak če želiš vzam ti nekaj takega.
Da ne bo preveč kablov je pol modularen, single rail. Mogoče pa kakšnop močnejšo grafo vržeš gor.

GPU
priporočam RX 570 4GB ali GTX 1060 6GB/RX 580 8GB.
Ne bi pa na tvojem mestu vzel GTX 1060 3GB razen, če je < 220EUR


Ok. Torej cenejši hladilnik in šibkejši napajalnik. Kar se pa Rama tiče pa ne morem vzeti hitrejšega, ker dani procesor ne podpira več kot 2667 MHz. Grafično bom verjetno vzel kar ASUS 1060 6Gb. Baje ima dobre benchmark rezultate za FullHD resolucijo. Mi je pa napajalnik všeč ravno zato, ker imam s Cooler masterjem dobre izkušnje in ker je modularen (smatram, da se s tem rešim nekaj kablovja).

Zgodovina sprememb…

Predator X ::

Napajalnik je vseeno. Sej ti bo služil dolgo časa.

chucki ::

Za PUBG bo 580 bolj švoh, ker sem imel rx480 in so bili padci. Z GTX1070 deluje cca 30-40% bolje :)
AMD Ryzen 1700/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 16gb/SSD M.2
EVGA GTX 1080 Superclocked/SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + PS4 PRO + VR <3 + Nintendo Switch

WhiteSmith ::

Za 1070 ne bo dovolj denarja. Tko, da bo 1060 6Gb morala bit kar ta prava...

chucki ::

Vidim, da so se graficne spet podrazile, poleg ramov? :/
AMD Ryzen 1700/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 16gb/SSD M.2
EVGA GTX 1080 Superclocked/SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + PS4 PRO + VR <3 + Nintendo Switch

Predator X ::

Ja PUBG zgleda, da ima GTX 1060 &Gb nekak 10% leada po zadnjih patching. Tko, da kr GTX.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nova kišta | 1000€ | video obdelava (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
13611128 (6924) Yenk
»

Procesor

Oddelek: Kaj kupiti
212693 (1756) D3m
»

gaming (igričarski) komp (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Kaj kupiti
34158522 (51893) Predator X

Več podobnih tem