» »

Pravice skupine na Ubuntu serveru

Pravice skupine na Ubuntu serveru

fx3zRejSz0cS ::

Pozdravljeni,

Imam manjšo težavo s pravicami. Na strežniku imam enega administratorja ter 4 uporabnike, ki pripadajo eni skupini. (samo uporabniki)
Administrator ima dostop do 2TB diska ( /media/admin/disk/ ). Rad bi omogočil dostop celotni skupini do tega diska kasneje pa na disku ustvaril posamezno mapo za vsakega uporabnika. (vsak uporabnik bi lahko upravljal samo svojo mapo /media/admin/disk/user1)

Uspelo mi je dodeliti pravico zgolj enemu člani v skupini naenkrat. (chown -R user:group /media/admin )

popster ::

Se pravi le en uporabnik iz grupe lahko bere osnovno(skupno) mapo?
Vsi morajo pripadati isti skupini in dostop mora biti omogocen za to skupino.

fx3zRejSz0cS ::

Drži.

Sedaj mi je uspelo prirediti dostop skupini do mape /media/admin/disk sedaj pa bi rad uredil 4 mape vsaka mapa za enega uporabnika iste skupine:
/media/admin/disk/mapa1 -> user1
/media/admin/disk/mapa2 -> user2
.
.
user bi lahko dostopal samo do svoje mape, pri ostalih bi mu sporočilo napako. ( v kolikor je mogoče, da drugih sploh ne vidi bi bilo super! Ni pa potrebno.)

c3p0 ::

Lahko daš userjem samo +x do top mape, tako ne bodo mogli videt vsebine te mape, vključno s svojo mapo. Lahko bodo pa šli v svojo mapo.

Za bolj kompleksne postavitve pa priporočam ACL-je.

fx3zRejSz0cS ::

Mi lahko prosim pokazete na enem primeru.. kot sem navedel zgoraj /media/admin/disk/user1
hvala :)

jype ::

je izjavil:

Uspelo mi je dodeliti pravico zgolj enemu člani v skupini naenkrat. (chown -R user:group /media/admin )
Najlažje je, če uporabiš file ACLje.

man setfacl

fx3zRejSz0cS ::

Sem poizkusil na način:

setfacl -m u:user1:rwx /media/admin/disk/mapa1

Po izvršeni komandi še user2 zmeraj lahko dostopa do mapa1, omenjenega pa nočem.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dostop do mape v Linuxu

Oddelek: Programska oprema
201996 (1445) kow
»

Kako najlaže rešiti problem z unix permissioni

Oddelek: Pomoč in nasveti
161829 (1576) eVro
»

Win server 2003 in Win XP - file sharing oz. skupna raba

Oddelek: Omrežja in internet
222291 (2162) Mitja.GTI
»

Ubuntu in win particije

Oddelek: Operacijski sistemi
131143 (999) ZGI
»

Slackware Linux (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
674384 (3301) tx-z

Več podobnih tem