» »

Problem P = NP ostaja nerešen

1
2
»

jype ::

Grey je izjavil:

Kakšen cryptomining server iz nekaj 10 GPGPUjev bi znal to hitro zlomit.
Mhm, v slabih nekaj milijonih let. Za geologe vsekakor zanemarljiva doba.

MrStein ::

Pri enkripciji nimaš kaj opazovati prometa in se učiti.
Vsa teorija je namreč vnaprej jasna.
Neznan je le ključ, ki pa je random, in opazovanje zgodovine nič ne pomaga.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Grey ::

Tole je del te novice o P vs NP?

Ta zagonetka (random sized n-queen n x n) je na papir rešljiva v parih minutah. Računalnik mislim, da bi rabil še manj, kot jaz na roke...

Za tole bi pa celo probal napisat app

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Grey ()

FrRoSt ::

Malo so te zapeljali s poti. ;)

Moram priznati, da jim je (nekako) kar uspelo. :P

Jaz sem se, kakor je sedaj v navadi :8) moral za zadevo pozanimati kar na netu. :|

Tale naslov sem uporabil:
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Grey ::

FrRoSt je izjavil:

Malo so te zapeljali s poti. ;)

Moram priznati, da jim je (nekako) kar uspelo. :P

Jaz sem se, kakor je sedaj v navadi :8) moral za zadevo pozanimati kar na netu. :|

Tale naslov sem uporabil:

Kakorkoli, 20 x 20 n-queen na roke v manj kot 30 sekund...foro pogruntal skoraj takoj. Tudi 100x100 ga lahko na roke rešim pod minuto...give or take, odvisno kako hitro rišem :)) Tudi infinite bi šlo, ampak bi prej umrl.

Zakaj naj bi to bilo za računalnik težko kot so rekli v tej novici? Kombinatorika pač ni rešitev in aplicirat kombinatoriko na tak problem je kratkomalo neumno.

MrStein ::

Vsak lahko reši pod minuto. Problem je najti vse možne rešitve. In jih preštet.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

FrRoSt ::

Grey je izjavil:


Kakorkoli, 20 x 20 n-queen na roke v manj kot 30 sekund...foro pogruntal skoraj takoj. Tudi 100x100 ga lahko na roke rešim pod minuto...give or take, odvisno kako hitro rišem :)) Tudi infinite bi šlo, ampak bi prej umrl.

Zakaj naj bi to bilo za računalnik težko kot so rekli v tej novici? Kombinatorika pač ni rešitev in aplicirat kombinatoriko na tak problem je kratkomalo neumno.


Me iskreno veseli, če vse to zmoreš. ;)

Je NEUMO. Res je! Vendar drugače - drugega ne znajo. :P

PC, po domače: računalnik, je stroj, ki ima brutalno računsko moč. 8-O Deluje po dolečin matematično-fizikalnih zakonitostih, preko programov; beri: navodil, ki mu jih posredujemo. Vsaka navodila imajo svoj algoritem, ... itd. itd. In s tem algoritmom in določenimi prijemi, tudi iz vede, ki se ji reče statistika, kombinatorika, ... ect.ect. lahko z lahkoto to računsko moč tako zaciklamo, da tudi ta surova računska moč nekako uplahne, .... ali če še nekoliko drugače povem, ... potrebuje za izračun toliko časa, da se bomo mi, ki smo tukaj in sedaj, povrnili v prah :)) .... in če še malo za šalo in malo zares dodam, .... iz praha vrnili in se vanj povrnili še nekajkrat. ;)

Šalo na stran. :)

Malo so te zapeljali, po domače povedano - iztirili iz orbite, v kateri si bival in sedaj ta problem P=NP ali P!=NP gledaš -dojemaš preveč linearno. 8-) Zadeva je veliko bolj kompleksna, kot se lahko zdi. Determinanto, ali pa matriko n X n ali n X m je sorazmerno enostavno rešiti. Na j te to ne zavaja in tega problema NE enači s tem.

Problem, njegovo BISTVO je veliko bolj univerzalno, kakor si verjetno lahko predstavljaš. Lahko ga, če imaš kanček fantazije ;) vidiš prav povsod. Kakor je to že namignil W1! :) Da ostalih ne omenjam in naštevam. :)

Lahko ga opaziš (tudi) v temi Protokol, ali celo v kakšni drugi, veliko bolj banalni in nepomembni, ... npr. tisti O kraji elektrike iz omrežja. :|

Meni je bil, če že hočemo aplicirati to temo kam drugam, npr. na film, zelo všeč pred nedavnim gledani film o Bobiju Fišerju. Tam lahko vidiš skoraj dokumentarno prikazan ves blišč in bedo, poimenujmo: nekega malega zanimivega segmenta, kamenčka iz mozaika, iz katerega je sestavljen (ta) svet. 8-O
Seveda obstajajo tudi drugačni filmi, ki se ukvarjajo s to tematiko, .... npr. Matrica in podobni, :)) ampak to je že druga kategorija (ali dimenzija)! :P

Jah, .... seveda, skoraj bi pozabil. ;)

Ponudba za včlanitev za v Klub Person Bez Gata še vedno velja. ;) Še vedno lahko dobiš za rešitev določen problem (vprašanje). :D Samo Eksplicitno moraš zadevo izraziti. :))

Da si pripravljen. ;)

Seveda to velja tudi za vse ostale uporabnike, ki morda mislijo, da so zdaj (oni) zapostavljeni in da si ti pojedel vso smetano. :O

Problemov, vprašanj in možnih rešitev nikoli ne zmanjka. :))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

FrRoSt ::

Nekdo je ukradel moj zadnji post. Od sinoči. :)) Verjetno ga je motila ponudba Nagradnega Vprašanja. :))

Kot Persona Bez Gata se nad tem nimam pravice pritožit ali zahtevat pojasnilo. ;) Za to smo se vendar Borili.

Upam, da se ni kam podelal. :)

Kje ste zdaj junaki!? Nov dan, novi izzivi. :P

Za vse, ki še niste obupali z zadvo in problemom, bi danes poizkusili pogledati stvar nekoliko drugače!:

OBRNJENO! 8-O

KDAJ, še bolje pa: pod katerimi pogoji pa bi lahko zapisali (npr.):

NP = P

ps.1: Post je skopiran in spravljen NA VARNO!
ps.2! Vsi potencialni lopovi se naučite zadeve kopirati in prosim ne uničujte tuje lastnine. Tudi inteklektualne. :))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

FrRoSt ::

Taka lepa nagrada, pa tako malo zanimanja. ;)

Verjetno ste zaposleni z drugimi opravili. :))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

reeves ::

Ja, jaz sem res bil zaposlen.
Ti si pa čist notr padu :))

KDAJ, še bolje pa: pod katerimi pogoji pa bi lahko zapisali (npr.):

NP = P

Po moje takrat, ko boš imel na mizi algoritem, ki bo NP problem rešil v enakem polinomskem času, kot bi ga potreboval za njegovo preverbo.

FrRoSt ::

Zakaj tale tema in tile posti meni v prijavi ne delujejo normalno!?? ;((

reeves:
Ja, jaz sem res bil zaposlen.
Ti si pa čist notr padu :))

KDAJ, še bolje pa: pod katerimi pogoji pa bi lahko zapisali (npr.):

NP = P


Po moje takrat, ko boš imel na mizi algoritem, ki bo NP problem rešil v enakem polinomskem času, kot bi ga potreboval za njegovo preverbo.


Ne vem, zakaj vsi težite in ste mahnjeni na te algoritme!?? Znebi/te se jih!! :P

Problem si moraš zanti predstavljati v 3D prostoru. Ali, še s časom: v 4D! Potem, ko si to predstavljaš, ali najdeš tak problem z analogijo, potem greš lahko na naslednji korak, npr. pristopiš k izbiri ali pa pisanju algoritma.... itd.itd. :O

Če se sedaj vrnemo h konkretnemu primeru!

NP (je ponavadi) > P

Včasih lahko, ob posebnih pogojih in okoliščinah iz določene perspektive (zornega kota) zadevi sovpadata. Sta pokriti. (morda npr. tako kakor sončev mrk :|.....)

Malo za šalo in malo zares: (temna) luna sveti/sije

NP=P

Si znaš to predstavljati v 3D!? :P
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Unknown_001 ::

FrRoSt je izjavil:


Si znaš to predstavljati v 3D!? :P


Abstraktnost je včasih lepa reč. Tenzorji FTW.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

usoban ::

FrRoSt je izjavil:


NP (je ponavadi) > P


Tega ne ves.

In ja, zakaj zgolj 3D? Dimenzij je vec kot jim mi vidimo.

reeves ::

Ne vem, zakaj vsi težite in ste mahnjeni na te algoritme!?? Znebi/te se jih!! :P

Zakaj??? Ker so nekakšen vodič do rešitve problemov. Ker so univerzalni po celem vesolju. Niso sicer vsi rešljivi (EXPTIME-complete) ali enostavni (halting problem) ampak še vedno ima vsak problem nek algoritem.
Možno, da tudi v kakšni nam še nepoznani veji matematike.
Več algoritmov ko poznamo, več problemov bomo rešili.

Problem si moraš zanti predstavljati v 3D prostoru. Ali, še s časom: v 4D! Potem, ko si to predstavljaš, ali najdeš tak problem z analogijo, potem greš lahko na naslednji korak,

Jaz bi ubral obratno pot. Problem bi rešil tam kjer se nahaja, potem bi pa rešitev uporabil v dimenzijah v katerih bi mi rešitev pomagala oz. kjer bi bila uporaba mogoča.

FrRoSt ::

Zakaj meni tale zadeva še vedno NE deluje!???8-O



FrRoSt je danes ob 14:05:23 izjavil:


NP (je ponavadi) > P

usoban:

Tega ne ves.


Res je. Imaš prav. Tega ne bi smel vedeti. ;)

Pa se greva po tvoje!! Kaj pa veš!??
Kaj je P!?? Kaj je N!?? Kako se premika kmet na šahovnici in kako je figure. Da je sosoku 3x3 in 9x9 s ciframi od1 do 9!?? To veš!?

Kaj še vse veš!?

Za vsako stvar, ki je ne boš navedel, mi boš dal 1$. NE, ne bom te tožil za 1M$! ;)

In na koncu boš lahko izbiral, ali mi boš znesek izplačal ali pa boš izbral drugo možnost in odgovarjal na kakšno vprašanje za Persono bez Gata! :))

In ja, zakaj zgolj 3D? Dimenzij je vec kot jim mi vidimo.


No tukaj se bom pa jaz zadržal. ;) Lahko pa tudi kaj več poveč poveš o tem. :)) Koliko več pa jih je!?? :P V matematiki poljubno (n) mnogo. In v teoriji seveda tudi. 8-)

Sem že opazil, da nekateri živijo v "čudnih" dimenzijah. ;) Kot da bi bili vesolci. :))

______________________________________________________________________________________________________


reeves :: danes, 16:51:17

Ne vem, zakaj vsi težite in ste mahnjeni na te algoritme!?? Znebi/te se jih!! :P


Zakaj??? Ker so nekakšen vodič do rešitve problemov. Ker so univerzalni po celem vesolju. Niso sicer vsi rešljivi (EXPTIME-complete) ali enostavni (halting problem) ampak še vedno ima vsak problem nek algoritem.
Možno, da tudi v kakšni nam še nepoznani veji matematike.
Več algoritmov ko poznamo, več problemov bomo rešili.

Problem si moraš zanti predstavljati v 3D prostoru. Ali, še s časom: v 4D! Potem, ko si to predstavljaš, ali najdeš tak problem z analogijo, potem greš lahko na naslednji korak,


Jaz bi ubral obratno pot. Problem bi rešil tam kjer se nahaja, potem bi pa rešitev uporabil v dimenzijah v katerih bi mi rešitev pomagala oz. kjer bi bila uporaba mogoča.

Saj ti noben ne preprečuje. ;)

Jaz jih ponavadi v Garaži. :)) (to je šala!!!!!) ;)

ps. Kaj bi mi lahko napisal en algo za pomivanje posode. ;) Večkrat bi mi prišel prav. :P
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

reeves ::

Saj ti noben ne preprečuje. ;)

Žal moje sinapse nasprotujejo temu, da bi jaz reševal take probleme :))

ps. Kaj bi mi lahko napisal en algo za pomivanje posode. ;) Večkrat bi mi prišel prav. :P

To pa z lahkoto.
Imamo težaven algoritem (kakšen korak bom najbrž izpustil):
- zloži posodo v pom. korito
- dobro namoči
- počakaj nekaj minut
- dobro zribaj
- dobro splakni
- zloži, da se odteče
- sploliraj

Lažji algoritem:
- zloži v pom. stroj
- dodaj detergent
- zapri vrata pom. stroja
- pritisni željeni gumb

In algoritem, za katerega vemo, da ima rešitev, vendar je nemogoče priti do nje (Gödelov teorem):
- najdi si partnerko
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Problem P = NP ostaja nerešen (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6516904 (12412) reeves
»

Januarski poizkus dokaza problema P = NP neuspešen

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
64139 (2675) Thomas
»

Predstavljen poizkus dokaza P = NP

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
136713 (4942) gzibret
»

Problem P ≠ NP za zdaj ostaja nerešen

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
258772 (5608) pecorin

Več podobnih tem