» »

Omejitev down/uploada glede na uporabnika

Omejitev down/uploada glede na uporabnika

joker16_7 ::

Pozdravljeni!

Zanima me kaj je najbolj optimalna in hkrati zanesljiva rešitev za omejitev downloada in uploada glede na uporabnika (npr. v študentskem stanovanju)? Kot vemo zadeve postanejo hitro zelo nestabilne, sploh če je kdo izmed njih kakšen uTorrent freak :)

P.S.: Model routerja ne vem na pamet (po želji ga lahko priskrbim), vendar vem, da gre za visoko kakovosten router, saj je pred manj kot letom bil skoraj 100 EUR.

Hvala za pomoč že v naprej!
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

hojnikb ::

QoS
#brezpodpisa

joker16_7 ::

Ne spoznam se toliko na te zadeve. Google mi vrže ven bolj ali manj samo Quality of Service. Lahko prosim za link ali krajšo razlago, da zadevo spravim v prakso :)
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

D3m ::

Saj to je QoS.
|HP EliteBook|R5 6650U|

joker16_7 ::

Ok in kako dejansko to uporabit, da se omeji vsakega uporabnika posebej?
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

shadeX ::

Najprej model usmerjevalnika, pol pa naprej.

Bakunin ::

uporabnik = PC oz. IP, ki ga ima PC.

harvey ::

za visoko kakovosten router, saj je pred manj kot letom bil skoraj 100 EUR.

Vici se pišejo kar sami, visoko kakovostno in 100 eur ne gre skupaj. To je kvečjemu rang SOHO opreme, ki ima lahko tudi kakšno od naprednih funkcij. Posreduj model usmerjevalnika in ti bomo lahko svetovali naprej. Drugače pa na vsak odjemalec netlimiter namestiš in nastaviš kdaj in koliko naj kdo kuri :)
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

SeMiNeSanja ::

QoS služi bolj razporejanju razpoložljive pasovne širine med uporabnike, aplikacije, posamezne povezave. Omogoča tudi določanje prioritet (npr. visoka prioriteta za VOIP, najnižja za Torrente).

Home routerji, tudi če stanejo 100EUR, tu ne nudijo prav veliko opcij, bolj skrbijo za to, da ena povezava ne zabije celega omrežja.

Bolj resne rešitve pa potem še omogočajo kvote za določene uporabnike, aplikacije,... Npr. nastaviš, da per user ne dovoliš več kot 1GB prenosa podatkov dnevno in/ali 1/2 ure brskanja po youtube. Ko uporabnik zapolni kvoto, do naslednjega dne določeno storitev ne more več uporabljati.

Kaj od naštetega podpira vaš router pa je vprašanje, ki ga boš moral raziskati sam. Hint: preberi uporabniški priročnik routerja! RTFM, kot bi rekli geeki.

harvey je izjavil:

za visoko kakovosten router, saj je pred manj kot letom bil skoraj 100 EUR.

Vici se pišejo kar sami, visoko kakovostno in 100 eur ne gre skupaj. To je kvečjemu rang SOHO opreme, ki ima lahko tudi kakšno od naprednih funkcij. Posreduj model usmerjevalnika in ti bomo lahko svetovali naprej. Drugače pa na vsak odjemalec netlimiter namestiš in nastaviš kdaj in koliko naj kdo kuri :)

Kaj ti bi 'upravljalcu' v domu/hotelu/... dovolil, da ti na tvoj privatni računalnik namest Netlimiter?

Tudi če bi - koliko časa bi ga pustil nameščenega?

Zgodovina sprememb…

mona123 ::

priporočam kaj kot je ASUS RT-AC68U ali podoben.
Ima vse funkcije ki bi jih rabil.

harvey ::

Kaj ti bi 'upravljalcu' v domu/hotelu/... dovolil, da ti na tvoj privatni računalnik namest Netlimiter?

Ni to hotel, to je študentska soba ;-), ker se med seboj ne morejo zmeniti, rešitev je na nivoju visoko kakovostnih zadev. :D
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

SeMiNeSanja ::

harvey je izjavil:

Kaj ti bi 'upravljalcu' v domu/hotelu/... dovolil, da ti na tvoj privatni računalnik namest Netlimiter?

Ni to hotel, to je študentska soba ;-), ker se med seboj ne morejo zmeniti, rešitev je na nivoju visoko kakovostnih zadev. :D

Če se ne morejo dogovoriti za fer uporabo, ki ne bo ubila dostopa do interneta za ostale sostanovalce, se tudi ne bodo dogovorili za nameščanje nekih netlimiterjev.
Tu edino QoS lahko reši zadevo. Če podpira določitev prioritet glede na aplikacije, še toliko bolje - daš Torrente na najnižjo prioriteto in kar na enkrat nikogar več ne motijo, začuda pa prenosi še vedno laufajo, kot da jim nisi nič nastavil v napoto (vsaj pri meni doma ne opazim, kdaj keri od mulcev 'vleče na polno')

joker16_7 ::

harvey:
Tale rešitev gotovo ni smiselna ;)

SeMiNeSanja:
Hvala za tako izčrpen odgovor. Model ruterja priskrbim v kratkem in nato rečemo še kaj podrobneje okrog telih omejitev.
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

avtek ::

Tudi jaz sem bil lastnik usmerjevalnika, ko sem še študiral. V stanovanju nas je bivalo 5 fantov.

Najprej sem vsakemu lepo rekel, da si naj omeji hitrost povezave (vsaj med 8.00 - 24.00).

Pri nekaterih to pač ni zaleglo, in sem šel v nastavitve routerja in jih izključil preko MAC naslova. No, so prišli v sobo potožit in sem jih/ga čez nekaj časa omogočil.
Seveda se zadeva ni zgodila samo enkrat, ampak jim je počasi prišlo v kri, da se to na liniji 6/1 enostavno ne počne.


Malce bolj "dirty", ampak delujoče.

petrus ::

A ni to greh, neka kršitev bro-kode, študentu omejit internet?

Kako naj bogi študenti streamajo 4k, ehm, dokumentarce, omejeni? :)
stati inu obstati

hojnikb ::

tako da si kupijo svojo linijo ali kakšen LTE paket
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

avtek ::

petrus je izjavil:

A ni to greh, neka kršitev bro-kode, študentu omejit internet?

Kako naj bogi študenti streamajo 4k, ehm, dokumentarce, omejeni? :)


Ni greh, če so me prosili, da priklopim svoj usmerjevalnik (ki je imel tudi možnost WIFI povezave). V kolikor bi imeli "primarnega", pa bi vsak imel svoj kabel v sobi.

Nisem nobenega silil v povezovanje na WIFI :)

oxyuranus ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Home routerji, tudi če stanejo 100EUR, tu ne nudijo prav veliko opcij, bolj skrbijo za to, da ena povezava ne zabije celega omrežja.


https://www.mikrotik.com/ ;)

#000000 ::

oxyuranus je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

Home routerji, tudi če stanejo 100EUR, tu ne nudijo prav veliko opcij, bolj skrbijo za to, da ena povezava ne zabije celega omrežja.


https://www.mikrotik.com/ ;)



Ne daj bože, tega ne bo nastavil do penzije.

SeMiNeSanja ::

oxyuranus je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

Home routerji, tudi če stanejo 100EUR, tu ne nudijo prav veliko opcij, bolj skrbijo za to, da ena povezava ne zabije celega omrežja.


https://www.mikrotik.com/ ;)

Mikrotik NI HOME router.

Je čisto spodoben router, ki v vseh pogledih presega kriterije HOME rešitev.
Edini kriterij, po katerem ga lahko primerjaš, je cena.

Seveda najde pota (predvsem zaradi cene) tudi v domača omrežja. Vendar so običajno lastniki teh omrežij naprednejši uporabniki (ali pa nekoga takega poznajo, ki jim zadevo skonfigurira). Za povprečnega domačega uporabnika pa je Mikrotik prezahteven in mu bo povzročil prej slabo voljo, kot veselje.

vitranc ::

Še en glas za mikrotik. Imam ga že leto in pol in deluje res super ko enkrat vse nastaviš. Res pa je, da ni tako enostavno. V hiši imamo preko 25 naprav in vse deluje povsem tekoče, brez izpada. Direktno nanj sem priklopil še dva siol boxa (to mi je vzelo še največ časa z nastavitvami).
Uptime sem imel preko 250 dni ko sem nazadnje gledal, dokler ni enkrat vrglo elektriko ven.

joker16_7 ::

Evo, model routerja: Technicolor ELC3208 :)
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

D3m ::

Ermmmm to vam je A1 poslal router?
|HP EliteBook|R5 6650U|

joker16_7 ::

To je router, ki je bil baje 100 EUR... Kakorkoli, nema veze kolko je bil. Obstaja rešitev ali ne?
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

XS!D3 ::

joker16_7 je izjavil:

Evo, model routerja: Technicolor ELC3208 :)

Si ziher? Za Technicolor ELC3208 google ne najde niti enega zadetka. Obstaja pa EPC3208 (ga imam tudi doma), ampak je samo kabelski modem in sploh ni router.

joker16_7 ::

Preverim še enkrat in javim ;)
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

joker16_7 ::

Se opravičujem za pozen odgovor. Pravi router je ASUS RT-AC68U
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

harvey ::

joker16_7 je izjavil:

Se opravičujem za pozen odgovor. Pravi router je ASUS RT-AC68U

Ne omogoča te nastavitve, samo splošen QoS, se bo potrebno kar lepo dogovoriti po bratsko.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: harvey ()

Dr_M ::

Na asusih se da čuda delat.

Asus RT-N18U hgg firmware.

The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

harvey ::

Dr_M je izjavil:

Na asusih se da čuda delat.

Asus RT-N18U hgg firmware.


Na omenjenem Asusu, žal nima dodatne nastavitve, navodila str. 28, bandwidth limiter (throtling) menuja nima.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

joker16_7 ::

Ok, hvala za nasvete. Bomo poskrbeli za nov router, ker po bratsko tole ne bo šlo. Kaj predlagate (price/performance) do recimo nekje 50 EUR?
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

specing ::

Predlagam flashanje OpenWRT-ja ali podobnih na obstoječi usmerjevalnik, če ta to podpira. Potem imaš SSH dostop in so možnosti praktično neomejene.

Dr_M ::

Heh, se pravi, imate ac68 router in ti bi do 50e neki "boljšega"?
Komedija.
Kot sem rekel, na asusih se da čuda delat, brez jebanja z razno ddwrt navlako. Samo kaksen forum bo treba mal prebrat (priporocam https://www.snbforums.com/forums/ ), plug and play ne obstaja za to kar rabis.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

joker16_7 ::

Pogrešam stari dobri Linksys wrt54gl... Vse tako user friendly, vse kar si rabil se je praktično dalo nastavit, delal tako stabilno kot večina današnjih routerjev ne bo nikoli, edino čas ga je povozil... :)
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

MrStein ::

vitranc je izjavil:

Še en glas za mikrotik. Imam ga že leto in pol in deluje res super ko enkrat vse nastaviš. Res pa je, da ni tako enostavno. V hiši imamo preko 25 naprav in vse deluje povsem tekoče, brez izpada. Direktno nanj sem priklopil še dva siol boxa (to mi je vzelo še največ časa z nastavitvami).
Uptime sem imel preko 250 dni ko sem nazadnje gledal, dokler ni enkrat vrglo elektriko ven.

To vse lahko imaš na "navadnih" ruterjih tudi.
Razen čunga lunga modelov, seveda.
Plus nastavitve niso komplicirane.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

joker16_7 ::

Eni pravite da ne gre, eni da gre, vendar naj bi bilo zahtevno, medtem ko eni pravijo da gre na vseh ruterjih brez težav... Ne spoznam se toliko na te zadeve. zato bi bilo res super, če bi imel en link do YT videa ali kakšne dobre forum razlage iz katere lahko potem tole poštimam. Vi samo dopišite naslov na katerega zapeljem pivo, ko grem mimo :)
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

MrStein ::

Da se vse...

A nima tvoj ruter menija "Traffic Manager", kot tule: http://event.asus.com/2012/nw/dummy_ui/... ?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

joker16_7 ::

Aha, razumem. A je možno inštalirat kaj podobnega na router?
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

MrStein ::

Torej nima tega menija?
Ker v navodilih je noter.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

koorr ::

https://advancedtomato.com/downloads/ro... namestiš na router tomato ter greš po navodilih potem https://learntomato.com/setup-quality-s...

joker16_7 ::

Doma preverim, če ima meni in poskušam poštimat. Če pa nima pa prav tako javim...
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

Lonsarg ::

Zakaj so te QoS nastavitve vedno ena blaznost. Vse kar bi rabili je preprosti QoS gumbek "vsem daj enako". In to preprosto "per IP", nobenega kompliciranja, če bo en IP prižgal toliko da bo omejen bo pač omejen cel njegov promet. Naj uporabnik ali pa njegov OS špila svoj QoS, če hoče še kaj bolj natančno diskriminirat.

V bistvu bi v idealnem svetu vsi operacijski sistemi imeli svoj QoS, ki bi bil content aware. Vse mrežne naprave pa bi zgolj delale per IP QoS "Vsem enako".

SeMiNeSanja ::

Lonsarg je izjavil:

Zakaj so te QoS nastavitve vedno ena blaznost. Vse kar bi rabili je preprosti QoS gumbek "vsem daj enako". In to preprosto "per IP", nobenega kompliciranja, če bo en IP prižgal toliko da bo omejen bo pač omejen cel njegov promet. Naj uporabnik ali pa njegov OS špila svoj QoS, če hoče še kaj bolj natančno diskriminirat.

V bistvu bi v idealnem svetu vsi operacijski sistemi imeli svoj QoS, ki bi bil content aware. Vse mrežne naprave pa bi zgolj delale per IP QoS "Vsem enako".

Za domačo rabo se popolnoma strinjam s tabo. Redko kdo potrebuje kaj več od tega, da se enemu IP naslovu onemogoči, da zabaše ves bandwidth, ne glede na to, kako to router potem na koncu dejansko izvede.

V poslovni rabi pa imaš različne scenarije (npr. VOIP), kjer se ne moreš iti 'vsem enako' ampak potrebuješ različne prioritete za različne tipe prometa.

MrStein ::

Saj to bi še vedno imel, v okviru "kvote" vsakega IP naslova.

Sicer je kar nekaj nastavitev že po defoltu, tako da tako hudo spet ni.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Naabo ::

Na Asus-Merlin firmwareu (preverjeno na AC68U) imaš lepo pod Adaptive QoS->QoS bandwidth limiter za 32 klientov ("Bandwidth Limiter helps you to control download and upload max speed of your client devices.")

joker16_7 ::

MrStein, Naabo:
Tako kot sta rekla. Vse se naštima preko menija, ki je bil priložen v screen shotu. Tale bandwidth limiter deluje odlično :) Sedaj samo še eno vprašanje, in sicer kaj pa v primeru, da je na sistem priklopljen samo en uporabnik? Zakaj potem še vedno velja omejitev 5 Mb/s (če smo razdelili 25 Mb/s med 5 uporabnikov)? Lepo bi bilo, da bi sistem v tem primeru sprostil povezavo, če ni na polno zasedena.

Ravno zaradi zgoraj omenjenega razloga sem se odločil, da zaenkrat poskusim z omejitvijo glede na tip prometa, in sicer file downloading in gaming sem dal na rep prioritetne lestvice, web surfing in video/audio streaming pa najvišje po prioritetni lestvici. Kaj mislite? Dobra/slaba odločitev?
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

GupeM ::

Gaming ne bi smel biti problem. Ta bi verjetno moral biti višje na lestvici. Tako ali tako pa ne pobere veliko bandwidtha. Video in audio streaming pa bi dal nižje, saj ta dva lahko pobereta veliko bandwidtha in vprašanje je kako nujna sta (dobro... tudi gaming ni, vendar pomoje pobere manj bandwidtha). Čisto na konec bi jaz dal torrente in file downloading. Ostale stvari ti načeloma ne bi smele tako hitro zabiti bandwitha.

MrStein ::

joker16_7 je izjavil:

Sedaj samo še eno vprašanje, in sicer kaj pa v primeru, da je na sistem priklopljen samo en uporabnik? Zakaj potem še vedno velja omejitev 5 Mb/s (če smo razdelili 25 Mb/s med 5 uporabnikov)? Lepo bi bilo, da bi sistem v tem primeru sprostil povezavo, če ni na polno zasedena.

Ravno zaradi zgoraj omenjenega razloga sem se odločil, da zaenkrat poskusim z omejitvijo glede na tip prometa, in sicer file downloading in gaming sem dal na rep prioritetne lestvice, web surfing in video/audio streaming pa najvišje po prioritetni lestvici. Kaj mislite? Dobra/slaba odločitev?

Točno tak, (preprost) bandwidth limiter je bedarija.
Prioritete bi naj bile boljše, je pa vprašanje kako dobro v praksi deluje.
Za probat in videt.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

SeMiNeSanja ::

Še najboljše pa je prioritete+omejitev prenosa+garantiran prenos+quota+.....
Ampak kaj to koristi OP-u, če tega njegov firmware ne podpira?

Tako da bo verjetno prioritete po vrsti aplikacij (kolikor jih sploh zna dobro določiti) zanj še najbolj efektivna metoda v okviru zmožnosti, ki jih ima na razpolago.

joker16_7 ::

Javim kako se zadeva obnese v praksi v roku tedna ali dveh. Hvala vsem zaenkrat za čas in trud pri reševanju moje problematike! :)
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Omejevanje hitrosti interneta

Oddelek: Omrežja in internet
233476 (2645) Bakunin
»

router in switch

Oddelek: Omrežja in internet
162262 (1833) smacker
»

Priporočljiva hitrost

Oddelek: Omrežja in internet
233395 (2305) opeter
»

Kako omejiti internet cimri

Oddelek: Pomoč in nasveti
386525 (4618) mat11
»

Nakup routerja

Oddelek: Pomoč in nasveti
203488 (3018) Qushaak

Več podobnih tem