» »

Omejevanje hitrosti interneta

Omejevanje hitrosti interneta

IcyFox ::

Živjo, rad bi nekako rešil težavo z packet losom v igrah (a.k.a ping spiki). Problem je sigurno v slabi povezavi, ampak bi rad povezavo ostalim uporabnikom nekako omejil tako, da bi bili ti ping spiki čim manj pogosti in čim manjši. Težava nastane, ko katerikoli uporabnik na istem omrežju kot jaz začne nekaj downloadati / streamati video preko youtuba ali netflixa ipd. Kaj bi bila najboljša rešitev za zgoraj omenjeno težavo?

Da vam razložim še moj setup, imam internet z linijo 5/1. Sicer zelo slaba linija, a si boljše trenutno ne morem privoščiti. Glavni kabelj gre do mojega glavnega routerja (Arris TG862), ki je tudi moj prvi wireless usmerjevalnik. Nato je skozi steno v spodnje nadstropje napeljan kabelj na še en usmerjevalnik (znamke Tenda).

V naprej hvala za pomoč.

konspirator ::

https://www.netlimiter.com/products
https://www.raymond.cc/blog/restrict-or...
3. cFosSpeed (ASRock XFast LAN)
Namestiš na vseh računalnikih.

kabelj se piše brez j, torej kabel.


Drugače bo potrebno nabaviti nek wifi ruter, ki zmore opravljati spodoben qos (nameščen mora biti takoj za modemom).
npr. kaj takega TP-Link TL-WR1043ND
--

Zgodovina sprememb…

IcyFox ::

konspirator je izjavil:

https://www.netlimiter.com/products
https://www.raymond.cc/blog/restrict-or...
3. cFosSpeed (ASRock XFast LAN)
Namestiš na vseh računalnikih.

kabelj se piše brez j, torej kabel.


Drugače bo potrebno nabaviti nek wifi ruter, ki zmore opravljati spodoben qos (nameščen mora biti takoj za modemom).
npr. kaj takega TP-Link TL-WR1043ND


Glede tega programa ne bo šlo, so bolj problem televizorji, tja ne morem nalozit tega

Se opravičujem glede "kablja"

Ali je potem v tem QoS možno nastaviti tudi, da ima en PC prednost (torej da bi imel vedno dovolj bandwitha)

konspirator ::

Pametno tv imaš na netu (in uporabljaš yt aplikacijo & co) ali imaš na tv iptv program ?

Ja, potem ostane samo router.
--

Zgodovina sprememb…

IcyFox ::

Tako je, gre za dva pametna televizorja preko WI-Fi povezana na spodnji modem (Tenda). Kako bi potem to z novim routerjem nastavil?

IcyFox ::

Evo, sem nabavil Asus RT-N12+ usmerjevalnik. Bi pa rabil malo pomoči, ker nisem prepričan kako naj to pravilno nastavim. Torej rad bi, da na enem računalniku igra dela tekoče, med tem ko na drugem Youtube ne moti te igre. Kako naj to nastavim?


Zgodovina sprememb…

  • spremenil: IcyFox ()

IcyFox ::

Pozdravljeni, kako bi lahko na routerju Asus RT-N12+ nastavil QSS, da bi ustrezal moji situaciji. Na primer recimo, da imam 5 Mbps downloada v mojem paketu. Imam dve napravi, katerima bi rad omejil porabo te širine na 2 Mbps. To ne pomeni, da bi rad vsaki alociral 2 Mbps, ampak bi rad da imata skupaj na voljo teh 2 Mbps, torej da bi vsaki postavil limit na 2 nebi zadostovalo, če dam vsaki na 1 Mbps pa bi bil problem, ko bi bila na internetu aktivna le ena naprava (ki bi imela dovoljenih samo 1 Mbps, čeprav ima na voljo 2). Kaj bi lahko v mojem specifičnem primeru storil? Hvala za pomoč!

mojster_joni ::

Preklopiš na optiko, recimo 300/40 in nimaš teh problemov.

Kekec ::

Mislim da tega ne moreš narediti na takšnem routerju.

IcyFox ::

mojster_joni je izjavil:

Preklopiš na optiko, recimo 300/40 in nimaš teh problemov.

Kot študent si tega ne morem privoščit

Kekec je izjavil:

Mislim da tega ne moreš narediti na takšnem routerju.

Kaj bi potem potreboval, da bi lahko to naredil?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: IcyFox ()

jb_j ::

spišeš ipje naprav
npr
rač 192.168.1.1
tv1 192.168.1.2
tv2 192.168.1.3

vpišeš
192.168.1.1 in dodeliš 3mb
192.168.1.2/3 in dodeliš 2mb

IcyFox ::

jb_j je izjavil:

spišeš ipje naprav
npr
rač 192.168.1.1
tv1 192.168.1.2
tv2 192.168.1.3

vpišeš
192.168.1.1 in dodeliš 3mb
192.168.1.2/3 in dodeliš 2mb

To je sicer opcija, ampak potem če npr. je samo računalnik aktiven na povezavi nima na voljo 5 mb ampak le 3, čeprav bi lahko več porabil...

jb_j ::

IcyFox je izjavil:

jb_j je izjavil:

spišeš ipje naprav
npr
rač 192.168.1.1
tv1 192.168.1.2
tv2 192.168.1.3

vpišeš
192.168.1.1 in dodeliš 3mb
192.168.1.2/3 in dodeliš 2mb

To je sicer opcija, ampak potem če npr. je samo računalnik aktiven na povezavi nima na voljo 5 mb ampak le 3, čeprav bi lahko več porabil...


jp pač ne omejiš računalnika

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

IcyFox ::

Kako pa bi se dalo nastavit neko splošno omejitev na router sam? Da bi recimo router lahko porabil samo 5 MB z vsemi napravami, ki so povezane nanj?

jb_j ::

IcyFox je izjavil:

Kako pa bi se dalo nastavit neko splošno omejitev na router sam? Da bi recimo router lahko porabil samo 5 MB z vsemi napravami, ki so povezane nanj?


a ne piše v navodilih?

IcyFox ::

jb_j je izjavil:

IcyFox je izjavil:

Kako pa bi se dalo nastavit neko splošno omejitev na router sam? Da bi recimo router lahko porabil samo 5 MB z vsemi napravami, ki so povezane nanj?


a ne piše v navodilih?

Ne, kolikor gledam je edini način da vklopim QOS in tam alociram tisto širino, nisem pa prepričan koliko je to učinkovito

Kekec ::

Čeprav googlam in sem naletel na članek https://www.tp-link.com/en/FAQ-557.html kjer piše da router ki ga je omenil konspirator res podpira to.

IcyFox ::

Kekec je izjavil:

Čeprav googlam in sem naletel na članek https://www.tp-link.com/en/FAQ-557.html kjer piše da router ki ga je omenil konspirator res podpira to.

O kateri funkciji govoriva?

Lonsarg ::

Evo tole sem jaz raziskoval še predno sem dobil optiko in sem bil ULTRA razočaran.

V 21. stoletju bi pričakoval od ruterjev da imajo namesto teh kompliciranih QoS-ov en gumb, ki pravi "razporedi linijo na fer način". Fer seveda pomeni, da ima nekdo ki gleda Youtube in drugi ki igra online igrico vsak zagotovljeno pol širine (če so 3 uporabniki vsi tretjini in tako dalje, vse dinamično brez kakršnihkoli nastavitev). V kolikor kdo od teh te polovice ne porabi jo lahko seveda dinamično dobijo drugi.

TO bi moral imeti VSAK ruter in VSAK OS(v tem primeru bi bil ta fer usage določen per application). Ker očitno prosti trg tega ni sposoben dobavit predlagam da naredimo zakonsko obvezno vključitev take nastavitve. Še več, mislim da bi zakonsko obvezno morala tudi vsa network operema imeti po defaultu vklopljeno. Še več, mislim da bi zakonsko tak priority moral delati tudi ISP do vseh naročnikov, neodvisno od uporabljenih protokolov (fer usage v primeru ISPjev bi seveda bil, da vsak dobi enak % od maks zakupljene linije in ne v absolutnem smislu).

Zakaj zaboga to ni že zapečeno kot default v linux kernel in posledično v vseh ruterjih... Res me včasih razočara prosti trg...

Mavrik ::

Saj ogromno routerjev ma točno tak gumb (oba moja ASUS AC56U in AC66U ga imata). Je pa res da pač ne smeš kupiti jajčka za 30 eur.
The truth is rarely pure and never simple.

Lonsarg ::

Moj RT-AC56U(100EUR) ima zgolj Adaptive(sicer res avtomatičen, ampak zgolj per protocol), Traditional(cumberstone in se ne da čisto vsega dosečt), in Bandtwidth limiter (omejeno uporaben, ker ima zgolj eno hitrost per clienta, uporabna brute force rešitev sicer za kak specifičen primer).

Zelo verjetno si ta magični gumb Adaptive QoS, no to niti zdaleč ni to kar sem jaz mislil. Jaz niti slučajno nočem pametnega QoS, ki se vtika v to kater protokol šiba mimo. Hočem dumb fair per client policaja.

Tudi OP hoče isto kot jaz. Morda ga bi sicer rešil tudi Adaptive QoS, ampak taki smart QoS so vedno brez izjeme nezanesljivi, protokoli so pač živa zadeva... Naj proba, morda bo delalo ok.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Bakunin ::

prosti trg deluje tudi v nasprotni smeri.
proizvajalec ima proste roke, da se mu j*** zate. :)

glede QoS je pa tako, da imaš cel kup "rešitev" glede na tip prometa in želj.

Nekdo, ki gleda YT potrebuje drugačen QoS od nekoga, ki igra igrce...

"Fer" je recimo, da spraviš 100mb interneta na stikalo in potem 10 portov omogočiš ter porte nastavis "speed auto 10".
tako ima vsak SAMO in MAX 10mbit na voljo -> "HW QOS". :-)

SeMiNeSanja ::

Bakunin je izjavil:

prosti trg deluje tudi v nasprotni smeri.
proizvajalec ima proste roke, da se mu j*** zate. :)

glede QoS je pa tako, da imaš cel kup "rešitev" glede na tip prometa in želj.

Nekdo, ki gleda YT potrebuje drugačen QoS od nekoga, ki igra igrce...

"Fer" je recimo, da spraviš 100mb interneta na stikalo in potem 10 portov omogočiš ter porte nastavis "speed auto 10".
tako ima vsak SAMO in MAX 10mbit na voljo -> "HW QOS". :-)

Hja, samo to jim pa spet ne bo po volji, ker imajo 100Mbps internet, pa bi radi gledali 4k stream brez zatikanja.........

Dejstvo je, da za malo denarja dobiš malo muzike. Vesel bodi, če imaš na voljo gumbek 'QoS ON', ki potem nekako skuša vsem omogočiti približno enako odzivnost in prepustnost. Večina naroda pa takointako ni sposobna handlat česarkoli več kot to.

Če pa si siten in misliš, da res tako zelo hudo potrebuješ še različne priority queue namesto 'best efford', pa potem še bandwidth management in to celo po aplikacijah in protokolih.... ni problema, ti zrihtamo. Bo sicer nekaj več stalo, ampak če res potrebuješ, to menda potem res ni problem.

Nekako se mi zdi, da bi eni radi kupili fičota in se vozili hitro kot s Ferarijem, hkrati pa še udobno, kot z Mercedezom. Nekako ne moreš imeti vsega. Še celo lastnik Ferarija nima udobja, kot ga ima voznik Mercedeza, ti s fičotom bi pa rad čudeže.....?:P

Zgodovina sprememb…

Bakunin ::

potem pa imaš še IP odjemalce, ki si na raznorazne načine poskušajo pridobiti svoj bandwidth pod soncem....


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Rezervacija prenosa podatkov

Oddelek: Omrežja in internet
111035 (795) hojnikb
»

Tomato Firmware 1.21 v slovenskem jeziku

Oddelek: Omrežja in internet
408197 (3293) Veron
»

Router zviša ping???

Oddelek: Omrežja in internet
382425 (1536) bzp
»

Linksys router VPN ENDPOINT in WinXP odjemalec - planet za znoret ali slotech mi poma

Oddelek: Omrežja in internet
142288 (2014) BlazP
»

Cisco 2621 router

Oddelek: Strojna oprema
81862 (1725) Djuro

Več podobnih tem