» »

Manjkajoča elementa elektronika. Katera sta?

Manjkajoča elementa elektronika. Katera sta?

aco111 ::

Na spodnji sliki je vezje, na katerem manjkata dva elementa, verjetno upora (sta obkrožena). Vrednosti nekaterih kondenzatorjev ne vem, ker je skrito za drugimi elementi. Izrisan je le pomemben AC del vezja.



Torej želim samo vedeti, vrednost elementa/upora, da najdem in zaspajkam gor.

Hvala v naprej za pomoč.
Don't worry be happy :)

mihagr ::

Če piše "overheated blown an destroyed" potem je to varovalka za vgradnjo na vezje.
Vrednost mora biti napisana na njej ali pa na tiskanini nekje v bližini.

Vrednosti v amperih sta različni, odvisno od moči grelca in moči motorja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mihagr ()

aco111 ::

mihagr je izjavil:

Če piše "overheated blown an destroyed" potem je to varovalka za vgradnjo na vezje.
Vrednost mora biti napisana na njej ali pa na tiskanini nekje v bližini.

To sem jaz tak napisal, nisem se spomnol prave besede za to. Elementa sta zanič, eden je v prafaktorih, drugi pa še komaj kaj od njega ostalo. Na na pcb-jih zelo redko pišejo vrednosti. Nebi spraševal, če bi vedel vrednosti.
Don't worry be happy :)

mihagr ::

No ja potem pa moč grelca oz. motorja in pa plus 10% pri moči za vsakega, potem pa izračunaj tok (P = U krat I oz. I = P/U) zanemarimo razne cosinuse itd, razen če gre za nekaj kilovatne zadeve.

Brane22 ::

Če moram ugibat, bi reku, da od 10-100kOhm

Verjetno bližje 100 kOHm, pravzaprav.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

aco111 ::

Brane22 je izjavil:

Če moram ugibat, bi reku, da od 10-100kOhm

Verjetno bližje 100 kOHm, pravzaprav.

Hvala. Bom še počako na kaki odgovor na forumih pa te poiskusim. Kaj misliš na oba 100kohm?
Don't worry be happy :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: aco111 ()

Napajalc ::

Če sta kondenzatorja enaka je zgornji levi 1k. Drugače se gre pa za tipične filtre, osredotoči se na tip in kapaciteto kondenzatorja.
011011100111010101100010

aco111 ::

Napajalc je izjavil:

Če sta kondenzatorja enaka je zgornji levi 1k. Drugače se gre pa za tipične filtre, osredotoči se na tip in kapaciteto kondenzatorja.

Če so elementi tak natrpani vkup, da ne vidim podatke konddenzatorov, te bi mogo odlotati jih da vidim podatke :S
Don't worry be happy :)

aco111 ::

Napajalc je izjavil:

Če sta kondenzatorja enaka je zgornji levi 1k. Drugače se gre pa za tipične filtre, osredotoči se na tip in kapaciteto kondenzatorja.

Evo sem uspel premakniti kondenzatorje in vsi kondenzatorji so čisto isti. Torej 1k ohm oba dam noter?
Don't worry be happy :)

Napajalc ::

Sem se malo bolj poglobil, kir šmorn, a mi najdeš podatke od zgornjega triaka. Stvar je jasna v primeru da se oba triaka odpirata z istimi pogoji.
http://www.soloelectronica.net/PDF/moc3...
http://www.st.com/content/ccc/resource/...
011011100111010101100010

aco111 ::

Zgornji triak je BTB04600SL, izgleda, da sem šestko pozabil zapisati na sliki hehehe, sory =). Hvala za trud.
Don't worry be happy :)

Napajalc ::

Levo zgoraj 33k, desno spodaj 10. Narobe je prerisano, spodnji upor ne gre vems med upor in kondenzator. Kakšne so fizične dimenzije sežganih uporov? Če to drži je potem problem zakaj je desni upor sežgalo... naj še kdo drug pregleda.
011011100111010101100010

aco111 ::

Napajalc je izjavil:

Levo zgoraj 33k, desno spodaj 10. Narobe je prerisano, spodnji upor ne gre vems med upor in kondenzator. Kakšne so fizične dimenzije sežganih uporov? Če to drži je potem problem zakaj je desni upor sežgalo... naj še kdo drug pregleda.

Oni neznani upor, kaj gre med upor pa kondenzator spodaj je pravilno, bom malo kasneje še enkrat preveril vezje, če je kaka napaka, skupaj s vrednostmi. Bom slikal obe strani PCB-ja, pa objavil tu.
Don't worry be happy :)

aco111 ::

aco111 je izjavil:

Napajalc je izjavil:

Levo zgoraj 33k, desno spodaj 10. Narobe je prerisano, spodnji upor ne gre vems med upor in kondenzator. Kakšne so fizične dimenzije sežganih uporov? Če to drži je potem problem zakaj je desni upor sežgalo... naj še kdo drug pregleda.

Oni neznani upor, kaj gre med upor pa kondenzator spodaj je pravilno, bom malo kasneje še enkrat preveril vezje, če je kaka napaka, skupaj s vrednostmi. Bom slikal obe strani PCB-ja, pa objavil tu.


Mja, izgleda da ne vem brati barv uporov pravilno. No sem spremenil ampak nisem siguren za R9, R3. Na sliki vezja, spodnja slika je horizonalno prezrcaljena, da se lažje vidijo povezave.
 Sliki vezja

Sliki vezja


 Načrt

Načrt



Se v naprej opravičujem za moje napake. Ja, oni zanič upor je vezan med kondenzator in upor =).
Don't worry be happy :)

AtaStrudl ::

Takole nekako bi rekel:
Vodoravni neznani upor (in kondenzator zaporedno z njim) je snubber (RC vezje vzporedno z zgornjim triakom, ki malo zgladi spice, da ne prozijo triaka). Vrednosti morda najdes kar v podatkih od triaka. Pri spodnjem, manjsem triaku je 100 ohm, torej bo pri veecjem triaku manj (vecji tok).

Navpicni neznani upor skupaj R9 igra za spodnji triak enako vlogo kot R3 (100ohm) pri zgornjem triaku, omeji tok skozi optokopler v gate triaka. Izgleda, da so jih motile kake spice, pa so dali vmes se kondi na "maso". Ker je triak manjsi, rabi malo manj gatnega toka, zato vecje vrednosti upora. R9 je 110 ohm, morda bi dal se enega taksnega, ali pa morda 220 ohm. Poglej v podatke, koliko toka rabi triak za vzig, pa izracunaj (das seveda vsaj 2X minimalni tok, ampak ne preblizu maksimalnega)

Seveda pa je vprasanje, zakaj sta se spekla. Sta prebila kondenzatorja? Kondenzator na ohmmeter lahko izgleda OK, prebije pa recimo pri 100V, ceprav je to redko.
Je fuc (kratek stik) optokopler IC2? Ce bi bil ta, bi se verjetno cvrl tudi r9, razen ce je bil neznani znatno vecji.

aco111 ::

AtaStrudl je izjavil:

Takole nekako bi rekel:
Vodoravni neznani upor (in kondenzator zaporedno z njim) je snubber (RC vezje vzporedno z zgornjim triakom, ki malo zgladi spice, da ne prozijo triaka). Vrednosti morda najdes kar v podatkih od triaka. Pri spodnjem, manjsem triaku je 100 ohm, torej bo pri veecjem triaku manj (vecji tok).

Navpicni neznani upor skupaj R9 igra za spodnji triak enako vlogo kot R3 (100ohm) pri zgornjem triaku, omeji tok skozi optokopler v gate triaka. Izgleda, da so jih motile kake spice, pa so dali vmes se kondi na "maso". Ker je triak manjsi, rabi malo manj gatnega toka, zato vecje vrednosti upora. R9 je 110 ohm, morda bi dal se enega taksnega, ali pa morda 220 ohm. Poglej v podatke, koliko toka rabi triak za vzig, pa izracunaj (das seveda vsaj 2X minimalni tok, ampak ne preblizu maksimalnega)

Seveda pa je vprasanje, zakaj sta se spekla. Sta prebila kondenzatorja? Kondenzator na ohmmeter lahko izgleda OK, prebije pa recimo pri 100V, ceprav je to redko.
Je fuc (kratek stik) optokopler IC2? Ce bi bil ta, bi se verjetno cvrl tudi r9, razen ce je bil neznani znatno vecji.


Zadeva je delala, in po enem času uporabe zasmrdelo po zažganem in nato še beli dim iz naprave, nato pa se motor izklopil. Problem je, da se je naprava vedno po enem času že dobro segrela, mogoče celo preveč, zato pa sem vedno razen nazadnje izklopil, da se ohladi. Ta naprava piha v blazino v kadi za mehurčke, ampak sem jaz kar koristil za spihanje praha v računalnikih in podobno.
Don't worry be happy :)

Napajalc ::

Zrcalna slika, ne upam analizirat da mi ne uniči "RL" predstave. A ni r9 1/2 ali manj?
011011100111010101100010

AtaStrudl ::

Ja, R9 bi lahko bil tudi 1K, ce beres z druge strani (katera rjava je sirsa in/ali malo dalje stran?) Iz slike se ne vidi. Predpostavil sem 110, ker je na drugi strani v skoraj identicni shemi 100 ohm (ce je R3 tisti debeli na levi).
1K bi morda bila tudi malo bolj smiselna vrednost, saj mali triak verjetno ne rabi amperjev na gatah?

aco111 ::

Se opravičujem, ampak sem čisto pozabil na to.

Napajalc je izjavil:

Zrcalna slika, ne upam analizirat da mi ne uniči "RL" predstave. A ni r9 1/2 ali manj?

Na R9 sem dal ohmmeter gor in kaže 330 ohm. oranžna-oranžna-črna-črna-rjava, če dobro pogledam :)

AtaStrudl je izjavil:

Ja, R9 bi lahko bil tudi 1K, ce beres z druge strani (katera rjava je sirsa in/ali malo dalje stran?) Iz slike se ne vidi. Predpostavil sem 110, ker je na drugi strani v skoraj identicni shemi 100 ohm (ce je R3 tisti debeli na levi).
1K bi morda bila tudi malo bolj smiselna vrednost, saj mali triak verjetno ne rabi amperjev na gatah?

Ja R3 je tisti ta debeli 100 ohmski.

Za R2 mi ohmmeter sploh nič ne pokaže.
Don't worry be happy :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako kasičnemu sesalcu zmanjšati sesalno moč?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
364819 (3259) twom
»

Pomoč pri elektromotorju 220V

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
162774 (2345) francek1
»

optocoupler

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
383340 (2882) korenje3
»

Vezava 3W high power LED diod

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
112668 (2409) googleg1
»

Stroboskop -> mocnejsi stroboskop (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
596607 (5650) DimmniBurek

Več podobnih tem