» »

Intel Core i7-7700K - Thermal throttling

Intel Core i7-7700K - Thermal throttling

Hrcko ::

Pozdravljeni, imam težave s thermal throttlanjem Intel Core i7-7700K.

Moje komponente:

Gigabyte GA-Z270N-WIFI (BIOS F4)
Intel Core i7-7700K
Corsair Vengeance LPX black DDR4-3000 DIMM CL15-17-17-35 - 32GB (2x 16GB)
Corsair AX Series AX860
Corsair Hydro Series H100i v2

Vse nastavitve so stock, razen za RAM imam naložen "XMP profile 1", ki ga nastavi na 3000MHz. (Poizkusil sem tudi brez tega, pa so rezultati isti.)

Ko sem zagnal Prime95 - Small FFTs test - je temperatura na procesurju ob nakupu poskočila v delčku sekunde iz 30°C na 80°C.
Temperatura je narasla do cca. 85°C. Procesor je začel skoraj takoj "thermal throttlat". V navednicah pišem, ker naj se to načeloma pred 100°C nebi smelo zgoditi. Frekvenca procesorja je padla na 800MHz, temperatura nazaj na 40°C, čez sekundo, se vsa zgodba ponovi. Nazaj na 85°C, itd..

Zaradi tega sem se odločil za delid. Operacija uspešna. Razlike v temperaturi ogromne.

Procesor sedaj potrebuje več časa, da temperatura poskoči. Po delidu je največja temperatura procesorja 70°C (ob Prime95 - Small FFTs testu).

Ob vsakdanji uporabi računalnika vse deluje odlično. Ko pa zaženem Prime95 test, procesor še vedno throttla, ampak definitivno pri prenizkih temperaturah.

Prilagam graf z Intel(R) Extreme Tuning Utility, kjer je vidna zadnja minuta benchmarka. (45 sekund je vse delovalo OK, po tem času, pa je procesor začel thermal throttlati.)
Na grafu so vidne temperature jeder, frekvenca, poraba, voltaža in thermal throttlanje.

 Intel(R) Extreme Tuning Utility graf

Intel(R) Extreme Tuning Utility graf


Dodatna opazka:
VRM MOS senzor na matični plošči v BIOSu kaže 50°C, v windowsih v HWiNFO pa med 40°C in 50°C. Pod polno obremenitvijo (Prime95) pa v windowsih naraste do 105°C. Napaka na senzorju oziroma napačni odčitki?

Ideje? Če kdo potrebuje še več podatkov/screenshotov, naj sporoči, pa jih prilepim tukaj.

Najlepša hvala za pomoč.

ziga1990 ::

Ali si sam sestavil računalnik?
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

Hrcko ::

Sem ga sam sestavljal, ja. Ni pa to moj prvi sestavljeni računalnik.

6151 ::

plošča izgleda kot da ima obupno hlajenje VRMjev (ga nima), mogoče je to razlog da ti throttla. Lahko improviziraš in sam nalepiš gor kakšen heatink, bo zagotovo izboljšalo situacijo
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

ziga1990 ::

samo preverjam ker lahko da je bil hladilnik narobe nameščen.

Pa H100i dela pravilno?
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

hojnikb ::

vrmji se ti kuhajo
#brezpodpisa

Hrcko ::

Očitno je težava res v VRMjih. Začasno sem vanje usmeril močan ventilator, pa je računalnik zdržal konkretno več časa brez throttlanja. Ko se je njihova temperatura počasi povzpela nazaj, je pa spet začelo.

Bom nanje za test namestil kakšen heatsink, potem pa se na podlagi rezultatov odločil ali plato s heatsinkom obdržim, ali pa jo raje zamenjam.

Hvala za pomoč

6151 ::

(ASUS ROG Strix Z270I) nekaj takšnega glej naslednjič ko kupuješ ;)

Če imaš možnost, zamenjaj.
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

gddr85 ::

in s to plato naj bi bilo mogoče navijat? gtfo ;)

r3dkv1c4 ::

zakaj pa ne?

Potrebno je imeti prepih....pa bo peljalo.
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

ziga1990 ::

^^Čisto možno

Hrcko katero ohišje imaš?
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

Hrcko ::

Očitno je matična plošča res moj najšibkejši člen.

ziga: Moje ohišje je Define Nano S.

Tak je moj trenuten setup:
 vent setup

vent setup

lonewolf_ ::

Zadaj poleg grafične nimaš možnosti namestitve ventilatorja (oz. ga sploh nimaš)? Jaz sem tako zmanjšal za ~5°C, kot pa če sta bila samo dva na vrhu. Je pa res, da jaz nimam vodnega in se mi pozna to pri hladilniku, če ima direkt izpih ven (ker pač ni usmerjena noctua navpično).
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

ziga1990 ::

^^če nima ventilatorja samo za izpuh bi to lahko bil problem, da se VRM na matični pregreva
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziga1990 ()

Hrcko ::

lonewolf_: Tisto zadaj, kjer je z modro označena grafična je ubistvu že 1x 120mm ventilator, ki se drži bloka vodno hlajene grafične kartice.
Temperature grafične in procesorja so pomojem čist OK, tudi škatla je uredu prevetrena.

Prej sem recimo par ur gejmal povsem brez težav. Temperatura na procu je bila 50°C, in 60°C na grafični.
Do težav je prišlo samo pri torture testih (kar seveda ni OK), do istega problema bi pa prišlo tudi pri overclockanju.

ziga1990: Prej sem pri odprti škatli en 140mm vent na polno obrnil v VRMje. Razlika je bila, ampak ne dovolj velika, da bi brez skrbi vse nazaj zaprl. Kaj pa šele, da bi procesor navijal..
Bom še malo pobrskal, da vidim, če ima še kdo podobne težave.

Zaenkrat si bom za test našel en heatsink in malo spremljal spremembe v temperaturi. Če bo razlika REEES velika (in mi matične ne uspe vrnit), pol jo obdržim. Če mi jo pa vzamejo nazaj, pa toliko bolje in jo raje zamenjam za drugo, kot so mi že ostali prej svetovali.

klinker ::

Ti prvo vprasaj za menjavo, preden lepis pizdarije po plati ipd.
Vsekakor pa specificiraj pod razlogom vrnitve pregrevanje VRMjev.

Stari89 ::

Živjo Hrcko!
Imam podoben setup kot ti; i7 7700K, ITX ohišje, hladilnik Noctua NH-C14S (z dvema ventilatorjema) ter zgoraj omenjeno plato ASUS ROG Strix Z270I. V sintetičnih testih dobim na privzeti napetosti temperaturo 67°C, pri dvigu na 1,250V pa zadeva zraste proti 80°C. Več od tega si ne upam, pa še throtlat začne.
Zanima me, kako si delidal procesor, saj sem tudi sam zainteresiran za to. Bi bil pripravljen nardit postopek še na mojem procu? :) Sixpack ti ne uide.
LP

sajmonmofo ::

Hrcko je izjavil:

Očitno je matična plošča res moj najšibkejši člen.

ziga: Moje ohišje je Define Nano S.

Tak je moj trenuten setup:
 vent setup

vent setup



nevem zakaj vsi tisite hladilnik od vodnega na vrh kompa, radiator more bit vedno na intake da hladen luft piha skozi (sploh ce imate bilokako ne-reference grafiko), pravtako mora bit vec izpuha kot intakea. Ce je obratno se vam ustvarja negativen pritisk v kisti in s tem akumulira prah...

woodpecker ::

Ehm, ravno obratno: več "intake-a" = pozitiven pritisk = manj prahu. Pri negativnem pritisku, ko izpihujemo več kot vpihujemo, vlečemo zrak še iz vsake najmanjše (nefiltrirane) špranjice...

D3m ::

OP bo treba, kar klimo napravo kupiti. :D
|HP EliteBook|R5 6650U|

janex ::

woodpecker je izjavil:

izpihujemo več kot vpihujemo


LOL, a imaš ti neko posebno ohišje kjer zakoni fizike ne veljajo več?
A te ne skrbi da bo atmosfera planeta preveč narastla ko to laufaš?

Dr_M ::

Vzel si iz konteksta.
Pa za podtlak se nismo slisal, ane?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Aasimar ::

Pa nujno posodobi BIOS, če še nisi, ker je bug in overvolta v visave. Tudi če imaš nastavljeno na default auto.

janex ::

Dr_M je izjavil:

Vzel si iz konteksta.
Pa za podtlak se nismo slisal, ane?


Samo potem imaš v ohišju negativni podtlak? V eni uri si na -10000 barov?

Moraš paziti da ne pride do implozije, ker lahko pozauga toliko materije, da bo potem nastala črna luknja!

Ahim ::

janex je izjavil:

Dr_M je izjavil:

Vzel si iz konteksta.
Pa za podtlak se nismo slisal, ane?

Samo potem imaš v ohišju negativni podtlak? V eni uri si na -10000 barov?

Moraš paziti da ne pride do implozije, ker lahko pozauga toliko materije, da bo potem nastala črna luknja!

Ne pride do implozije, ker je v tvoji glavi podtlak negativen. To je bistveno bolj varno kot pozitiven podtlak, kenede?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Laptop cooling pad

Oddelek: Kaj kupiti
191889 (746) dela
»

i7 8700k (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
534333 (2871) Alien123
»

Nov build - dilema (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
678325 (6628) D3m
»

Kaby Lake (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Strojna oprema
30257872 (39791) Han
»

Postavitev ventilatorjev

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
151797 (1393) axee

Več podobnih tem