» »

Upgrade iz XP na WIN10

Upgrade iz XP na WIN10

BlackHole ::

Na računalniku imam XP-je. Opažam pa, da trdi disk (ki je že precej star, 7-8 let ali več) zadnje čase povzroča težave in se bojim, da bo izdahnil. Nabavil bi nov disk, na katerega bi naložil Windows 10, podatke na starem pa bi še obdržal in jih kasneje prenesel na novega, ko bi bil nov sistem naložen. Kako najbolj enostavno izvesti to zadevo?
Operacijskega sistema nisem inštaliral že vsaj 10 let, tako da sem malo zarjavel v teh vodah.
Zanima me predvsem ali lahko to naredim direktno iz xp-jev, tako da bi imel win10 razpakirane na starem disku, novega pa bi priklopil zraven. Ali nujno potrebuem inštalacijski usb ključ oziroma dvd? Vem, da je včasih to bila težava, da nisi mogel inštalirati sistema na disk, če ni bil nastavljen kot primarni (vsaj mislim, da je bilo tako).
LP Marko

BivšiUser2 ::

Daj malo več informacij, če proc ne podpira npr. nx bita bo težka. Če že nameščaš namesti raje Windows 7 / kakšen Linux distro. Večinoma pa je postopek itak next, next, next,... tako, da bi še >=5 letni otrok znal zinštalirati OS.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

konspirator ::

Ali nujno potrebuem inštalacijski usb ključ oziroma dvd?

Upgrade na w10 dela od w7 dalje, tako da ga potrebuješ.
Zapečeš iso z imgburn na dvd ali z yumi na usb.

http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.ht... , prilepi SS zavitkov cpu, mainboard, memory in graphic.
Za trenutno stanje hdd CrystalDiskInfo .
--

Zgodovina sprememb…

blackbfm ::

ne rabis ne usbja ne dvdja, načeloma lahko naredis setup particijo na disku pa iz tam bootaš..

če misliš delat bootable usb ga naredi z ultraiso, edini zanesljiv program

BlackHole ::

Hardware ni problem. Procesor je 3Gh, rama imam 4Gb. Dovolj za Windows 10, grafična pa geforce 210.

Kako najhitreje naredim particijo? Na starem ali novem disku? Nov disk priklopim kot secondary drive?
LP Marko

Zgodovina sprememb…

BivšiUser2 ::

Starega ven in daj na njegovo mesto novega, nato novega sformatiraj in naredi particije, starega pa priklopi sekundarnega in hrani na njem podatke, za katere ti ob crkotu diska ne bo žal.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

MrStein ::

Na XP poženeš Setup.exe in bo on sam vse naredil.
Zakaj si vedno dajate nepotrebno delo?

Edina možnost, da ne bo šlo je, da setup.exe ne dela pod XP. Ampak potem je itak vse drugo zaman in bo treba USB ali DVD uporabiti.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

BlackHole ::

BivšiUser2 je izjavil:

Starega ven in daj na njegovo mesto novega, nato novega sformatiraj in naredi particije, starega pa priklopi sekundarnega in hrani na njem podatke, za katere ti ob crkotu diska ne bo žal.

Če dam starega ven in novega noter, iz kje pa potem inštaliram windows 10? Glede na to, da smo rekli, da ga bom inštaliral z diska.
LP Marko

BlackHole ::

blackbfm je izjavil:

ne rabis ne usbja ne dvdja, načeloma lahko naredis setup particijo na disku pa iz tam bootaš..

če misliš delat bootable usb ga naredi z ultraiso, edini zanesljiv program

Lahko to malo bolj v detaile razdelaš, po korakih? Upoštevaj, da bo nov sistem na novem disku, ki bo prazen.
LP Marko

d4vid ::

Jaz ti priporocam rufusa. Nevem kaj kompliciras, iso zapeces na USB in zbootas. Stari disk pred tem ven, da ne bos tastarega slucajno formatiral. Drugace je pa namestitev precej enostavna in ce mas slovenski iso, tudi v slovenscini (ce nimas, lahko slovenscino namestis naknadno).

3GHz podatek o procesorju ne pove nicesar. Tudi pentium 4 so bili 3ghz pa windows 10 afaik ne dela gor.

Sicer ma pa afaik tud ms svoj program za izdelavo w10 boot usbja. Se isota ni treba vlect vec iz travnika.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: d4vid ()

BlackHole ::

Ne vem, ampak na windows strani piše, da je system requirement za 10-tko 1Gh or more. Torej ne bi kompliciral. Treba je edino vedet, če je 32 ali 64 bitni procesor. ;)
LP Marko

d4vid ::

Desni klik na Racunalnik/Computer in zberi Lastnosti/Properties. Pa povej kater procesor ti tiktaka v PCju.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

kmegli ::

Modri dirkač ::

d4vid je izjavil:

Jaz ti priporocam rufusa. Nevem kaj kompliciras, iso zapeces na USB in zbootas. Stari disk pred tem ven, da ne bos tastarega slucajno formatiral. Drugace je pa namestitev precej enostavna in ce mas slovenski iso, tudi v slovenscini (ce nimas, lahko slovenscino namestis naknadno).

3GHz podatek o procesorju ne pove nicesar. Tudi pentium 4 so bili 3ghz pa windows 10 afaik ne dela gor.

Sicer ma pa afaik tud ms svoj program za izdelavo w10 boot usbja. Se isota ni treba vlect vec iz travnika.

In zakaj mu potem pripročaš rufus?

Kar se tiče win10 je media creation tool najbolj trotlziher varianta, ever.
Everybody lies!

mtosev ::

jaz tudi uporabljam win10 media creation tool

kot drugo bi vprašal, a se splača update na 10let staremu dell xps prenosniku? sem včeraj bil pri enih katerim sem šel ruter nastaviti pa imajo še win xp gor
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

blackbfm ::

Lahko to malo bolj v detaile razdelaš, po korakih? Upoštevaj, da bo nov sistem na novem disku, ki bo prazen.


odpres disk management, naredis ntfs particijo velikosti 5gb, desni klik na particijo set as active, razpakiras win10 iso na to particijo, ugasnes pc odklopis stari disk (zato da ti 10ka slučajno ne naloži boot managerja tja), prizges in bootas v win10 setup

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

mtosev ::

blackbfm je izjavil:

Lahko to malo bolj v detaile razdelaš, po korakih? Upoštevaj, da bo nov sistem na novem disku, ki bo prazen.


odpres disk management, naredis ntfs particijo velikosti 5gb, desni klik na particijo set as active, razpakiras win10 iso na to particijo, ugasnes pc odklopis stari disk (zato da ti 10ka slučajno ne naloži boot managerja tja), prizges in bootas v win10 setup
tega nisem vedo. useful
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

BlackHole ::

blackbfm je izjavil:

Lahko to malo bolj v detaile razdelaš, po korakih? Upoštevaj, da bo nov sistem na novem disku, ki bo prazen.


odpres disk management, naredis ntfs particijo velikosti 5gb, desni klik na particijo set as active, razpakiras win10 iso na to particijo, ugasnes pc odklopis stari disk (zato da ti 10ka slučajno ne naloži boot managerja tja), prizges in bootas v win10 setup

Hvala, verjetno bom kar tole probal, če ne bom naradil usb bootable ključka (imam enega 4Gb) in vse skupaj naložil na nov prazen disk. Ali moram tudi nov disk kakorkoli formatirat oziroma označevat particijo ali to naredi že setup windowsov?
LP Marko

Invictus ::

Pomaga če vse zbrišeš, drugače nikoli ne veš kaj se sprdne novi inštalaciji.

Pa imaš potem namesto na C: inštalirn na F: ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BlackHole ::

Ok, "uspešno" namestil Windows 10. Ampak sem glede na starost procesorja predvideval, da gre za 32 bitno verzijo (nisem prej preveril) in naložil 32 bitne windowse.
Verjetno, če želim 64 bitne, moram še enkrat narediti clean install. Ali gre kako drugače? Vidim, da mi ne uporablja vseh 4Gb rama, ampak samo 3. Je vredno inštalirati 64 bitne? Računalnik sicer uporabljam za splet in gledanje filmov v 90% uporabe.
LP Marko

konspirator ::

Ded, če misliš nekaj spraševati in ignorirati odgovore, potem delaj dvakrat.
--

d4vid ::

Jah, 2x sem vprasal kater procesor ima noter, se povedal sem kje se pogleda. Drugace pa ce imas nad 3 GB rama, se nalozi 64 bit OS.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

BlackHole ::

Vem, malo sem ga posračkal, da nisem prveril, ampak kolikor berem, 64 bitni sistem tudi potrebuje nekje 2x več rama kot 32 bitni, tako da kaj veliko ne bi profitiral s svojimi 4Gb rama. Saj vem, kje se pogleda, sem bral članke o tem, ampak sem razmišljal o drugih stvareh, preden sem začel z inštalacijo. Izkušnje pač.
Zdaj mi sicer uporablja samo 3 Gb, za 64 bitne bi pa moje že bilo dobro kakih 8 Gb, da bi bila opazna neka razlika. Zaenkrat bom ostal na 32 bit, ker fajn dela. Posebej v primerjavi s kakih 8 let starim Xp sistemom. :) Hvala vsem za nasvete in ne zamerit, če si nisem vseh zapomnil.
Inštaliral sem pa z Usb boot ključkom, ki sem ga naredil z Rufusom. Nov disk sem priklopil na primary, starega na slave in nov sistem inštaliral na nov disk. Med inštalacijo sem nov disk razdelil na dve particiji, tako da je en (manjši) za sistem, drugi za podatke.
LP Marko

Zgodovina sprememb…

mtosev ::

glej. nad 3gb rama se namešča 64bitni windows. 32bit je že old tech in tudi že dosti imaš programov kateri so na voljo v 64bitni različici.
jaz dam 32bit na 2gb rama ali manj.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Varnostna kopija sistemskega diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
202218 (1367) nicksonn
»

Windows 10 setup ne zazna SSD

Oddelek: Pomoč in nasveti
445309 (1880) jahidtech
»

Rufus (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
535378 (3305) Han
»

Prenos sistema iz HDD na SSD (stotič:)) (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5716459 (9951) opeter
»

Izteka se rok za brezplačno nadgradnjo na Windows 10 (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
9516810 (12795) mtosev

Več podobnih tem