» »

Pošta Slovenije in prisilni stroški

Pošta Slovenije in prisilni stroški

St235 ::

Kaj ko bi dal kdo link na ta famozen zakon? Tolk da spucamo mal to nakladanje.

pygmalion ::

St235 je izjavil:

Kaj ko bi dal kdo link na ta famozen zakon? Tolk da spucamo mal to nakladanje.


Sodeč po strani

http://www.fu.gov.si/carina/poslovanje_...

je carinjenje v domeni Evropske Unije. Slovenija ima samo "Zakon o izvajanju carinske zakonodaje Evropske unije (ZICZEU)". Nikjer nisem videl, da bi se Pošta posebej omenjala. Edino mesto, kjer sem našel pravila za izvajanje postopka carinjenja so pogoji izvajanja storitev, ki si ga je Pošta spisala kar sama (tako kot si tudi sama določa cenik storitev):

https://uvoz-izvoz.posta.si/sl/terms-co...

Kolikor jaz razumem zakone, je Pošta kot gospodarska družba odgovorna, da se opravijo uvozne formalnosti za blago, ki preko nje vstopa v Evropsko Unijo. Pravzaprav je navadni špediter. Kod gospodarska družba pa si lahko za izvajanje te dejavnosti zaračuna "kolikor hoče", saj v zakonih glede tega ni nobenih določb ali omejitev.

V pogojih izvajanja nikjer ne piše, da carinsko posredovanje zaračuna samo v primeru napačnih podatkov. Sicer bi bilo logično, da tako deluje, saj sicer več nima smisla pravilno izpoljnjevati carinske deklaracije CN22 - plačaš isto, če je izpolnjena pravilno ali ne. Pošti bi teoretično moralo biti to v interesu, da motivira ljudi, da pravilno izpolnjujejo deklaracijo.

Zgodovina sprememb…

St235 ::

To ti pove, da je izjava, da pošta v vsakem primeru zaračunava bolj kot ne pravljica.

pygmalion ::

Našel pa sem tole (dokument "UVOZ IN IZVOZ BLAGA PREKO POŠTE", FURS, april 2018):

"Postopek opravljanja carinskih formalnosti v zvezi s poštnimi pošiljkami se opravlja v skladu z Navodilom za postopanje s poštnimi pošiljkami in nastopanju Pošte Slovenije v vlogi deklaranta v poštnem prometu, št. 2/2017 (točke od 22 do 35), ki je objavljeno na spletni strani FURS. Pritožbo v zvezi z obračunanimi carinskimi dajatvami lahko naslovnik naslovi na pošto, na enaslov: reklamacije.CP@posta.si ali pa neposredno na Finančni urad Ljubljana, Šmartinska 152a, Ljubljana, ali po elektronski pošti na e-naslov: lj.fu@gov.si."

"S prevozom poštnih pošiljke se ukvarjajo tudi kurirski servisi (npr. DHL, UPS, TNT, Fedex). V postopku carinjenja kurirski servis nastopa kot zastopnik prejemnika."

Tekst Navodila najdete tukaj:

http://www.fu.gov.si/navodila_pojasnila...

Kot že napisano zgoraj, je Pošta (ali kurirski servis) preprosto deklarant, ali če hočete naš zastopnik pred carino. Za nas opravlja "špedicijsko" "uslugo", ki nam jo verjetno lahko prosto zaračuna. Nisem našel zakonske omejitve, ki bi branila Pošti zaračunavanje usluge če je carinska deklaracija pravilno izpolnjena, blago pa cenejše od 22 EUR. To ne piše niti v njenih lastnih pogojih izvajanja storitev.

Zgodovina sprememb…

pygmalion ::

St235 je izjavil:

To ti pove, da je izjava, da pošta v vsakem primeru zaračunava bolj kot ne pravljica.


Mi prosim lahko razložiš, kaj točno mi to pove?

Da je preprosto tako logično?

V državi, kjer so nelogičnosti pravilo, slab argument.

Zgodovina sprememb…

Mare2 ::

pigmalion, mi bomo v leto 2021 vstopili pripravljeni. Nekatere kitajske firme itak že imajo skladišča v EU, zaenkrat preko njih prodajajo le robo nad 22 EUR, nižjih vredosti se ne splača, logično.

Ob spremembi pride še preostalo. Stroški carinskega postopka so za kitajska skladišča ob večjih pošiljkah na debelo nižji.

pygmalion ::

Mare, s tem se ne bi strinjal popolnoma. Malo širša razlaga je tukaj:

http://europa.eu/rapid/press-release_ME...

Najbolj zanimiv je ta odstavek:

"After 2021, all goods bought online by EU consumers from sellers outside the EU will also be subject to VAT, in line with current EU sales practices. While there may be a decrease in sales from outside the EU as a result of a more level playing-field in this market segment, trustworthy sellers from outside the EU should welcome the measures since it brings certainty over final pricing to their EU customers. Currently, a significant number of parcels are refused by consumers once they arrive in the EU as they are faced with additional VAT and clearance fees from postal or courier operators."

Če prav razumem bo že eBay/AliExpress zaračunal davek in ga vplačal Sloveniji. Z druge strani tako obdavčeno blago več ne bo pregledovala Pošta Slovenije in ti ne bo mogla zaračunavati harač 5EUR (samo pregled) in 7EUR in 9EUR (pregled plus carina). Cena bo točno tista, ki jo boš plačal eBayu/AliExpressu, ne boš odpovedal blago ker te bo trofila kap od PS harača in blago nad 22 EUR bo celo cenejše.

Edino, če boš kupil od navadnega privatnika, ti ga bo pošta odpirala in boš plačal harač. No, tako vsaj jaz razumem.

Mr.B ::

Predlagajte posti, da ob vsakem prejemu recimo pisma ali pa kar kartice z dopusta, izvaja carinski postopek. Lahko da je znamk namazana s opojnimi substancami:))
V glavnem, ker so to nasi, ste brez hrbtenice in nocete da se to konca.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

poweroff ::

St235 je izjavil:

To ne pije vode. Niti znesek niti razlaga. Si preprican da je govora o posiljki pod 22e?

To bluzenje o zakonu bo pa treba s kakim virom podpret.

Meni so tako razložili. Bom pa vesel, če mi podaš drugačno razlago in bi bil pripravljen iti tudi v sodni spor v primeru, da mi "oharačijo" pošiljko pod 22 EUR.
sudo poweroff

Redorange ::

St235 ::

poweroff je izjavil:

St235 je izjavil:

To ne pije vode. Niti znesek niti razlaga. Si preprican da je govora o posiljki pod 22e?

To bluzenje o zakonu bo pa treba s kakim virom podpret.

Meni so tako razložili. Bom pa vesel, če mi podaš drugačno razlago in bi bil pripravljen iti tudi v sodni spor v primeru, da mi "oharačijo" pošiljko pod 22 EUR.


Razlaga je v tem, da seveda ne morejo zaračunavat storitve, ki je bila opravljena brez razloga. Kako in kaj se v resnici zgodi pa lahko izhajam samo iz lastnih izkušenj in pričanj ostalih.

In kot sem že napisal, do sedaj še nisem videl verodostojnega primera, kjer bi zaračunali pregled pošiljke pod 22EUR in je bila deklaracija BP. Imam pa tudi osebno primere, ko sem moral pošiljat dokumente in se je izkazalo, da so podatki na CN22 pravilni ter posledično ni bilo nič za računano. Iz tega sklepam, da ni sistemskega navodila, da bi to zaračunavali.

pygmalion je izjavil:

St235 je izjavil:

To ti pove, da je izjava, da pošta v vsakem primeru zaračunava bolj kot ne pravljica.


Mi prosim lahko razložiš, kaj točno mi to pove?

Da je preprosto tako logično?

V državi, kjer so nelogičnosti pravilo, slab argument.


Imaš konkreten primer, da se je to zgodilo?

Več kot očitno nimaš, tako da se kot po navadi pokaže, da ni problem v državljanih ampak v kekcih, ki živijo v njej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

St235 ::

pygmalion je izjavil:

Mare, s tem se ne bi strinjal popolnoma. Malo širša razlaga je tukaj:

http://europa.eu/rapid/press-release_ME...

Najbolj zanimiv je ta odstavek:

"After 2021, all goods bought online by EU consumers from sellers outside the EU will also be subject to VAT, in line with current EU sales practices. While there may be a decrease in sales from outside the EU as a result of a more level playing-field in this market segment, trustworthy sellers from outside the EU should welcome the measures since it brings certainty over final pricing to their EU customers. Currently, a significant number of parcels are refused by consumers once they arrive in the EU as they are faced with additional VAT and clearance fees from postal or courier operators."

Če prav razumem bo že eBay/AliExpress zaračunal davek in ga vplačal Sloveniji. Z druge strani tako obdavčeno blago več ne bo pregledovala Pošta Slovenije in ti ne bo mogla zaračunavati harač 5EUR (samo pregled) in 7EUR in 9EUR (pregled plus carina). Cena bo točno tista, ki jo boš plačal eBayu/AliExpressu, ne boš odpovedal blago ker te bo trofila kap od PS harača in blago nad 22 EUR bo celo cenejše.

Edino, če boš kupil od navadnega privatnika, ti ga bo pošta odpirala in boš plačal harač. No, tako vsaj jaz razumem.


Slabo razumeš, ampak ni prvič.

Pošiljatelj lahko že sedaj poskrbi za plačilo uvoznih dajatev in potem ni neposrednih dodatnih stroškov za kupca.

Po 2021 predvsem več ne bo oprostitve in se bo točno vedelo, da se za vse plača DDV.

poweroff ::

St235 je izjavil:

Imam pa tudi osebno primere, ko sem moral pošiljat dokumente in se je izkazalo, da so podatki na CN22 pravilni ter posledično ni bilo nič za računano. Iz tega sklepam, da ni sistemskega navodila, da bi to zaračunavali.

Aha, potem so pa očitno meni napačno povedali.
sudo poweroff

St235 ::

Vedno je možno da se kaj novega spomnijo, ampak zaenkrat še čakam(o) na konkreten primer.

tikitoki ::

Kdaj tocno bodo uvedli dajatve na vse pakete oz. ukinili mejo 22 EUR?

St235 ::

naj bi bilo konec 2021, ni pa še nič dokončnega.

AndrejO ::

St235 je izjavil:

Vedno je možno da se kaj novega spomnijo, ampak zaenkrat še čakam(o) na konkreten primer.

Zame osebno bi bilo šokantno že to, da bi iz Kitajske prišel CN22 za pošiljko majhne vrednosti na katerem *ni označeno*, da gre za darilo.

Tako, da ja. Odprava izjem bo dejansko šla na roko tistim, ki so sposobni pravilno izpolniti CN22/CN23.

Furbo ::

Pol se pa eni zgražajo nad Trumpom.. sami pa živimo v shitholu, kjer kar ena pošta lahko podvoji ceno nekemu artiklu iz Kitajske, ker imamo pač neke ostanke komunizma, kjer je treba vsako pošto iz tujine temeljito prešnofati.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

AndrejO ::

Furbo je izjavil:

Pol se pa eni zgražajo nad Trumpom.. sami pa živimo v shitholu, kjer kar ena pošta lahko podvoji ceno nekemu artiklu iz Kitajske, ker imamo pač neke ostanke komunizma, kjer je treba vsako pošto iz tujine temeljito prešnofati.

Ni ti potrebno. Svoboden si, da se s prodajalcem dogovoriš za kateregakoli drugega špediterja, če se mu bo dalo ukvarjati s tvojo velepomembnostjo.

Samo ne se potem čohati po glavi, ko boš ugotovil, da je Pošta še vedno najcenejša.

Svoboden trg in to ...

Furbo ::

Ja ja, ta 'argument' smo že videli.

Svoboden trg? Kakšen svoboden trg, če se vtika v vsak paketek? To si malo zamešal pojme.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

poweroff ::

Pa še nekaj, to je Carinska pošta, ne Pošta.
sudo poweroff

Furbo ::

poweroff je izjavil:

Pa še nekaj, to je Carinska pošta, ne Pošta.

..ki je pač del PS.. birokrati.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

poweroff ::

Ja, je del PS. Ampak pravila glede tega določa država.
sudo poweroff

St235 ::

Furbo je izjavil:

Ja ja, ta 'argument' smo že videli.

Svoboden trg? Kakšen svoboden trg, če se vtika v vsak paketek? To si malo zamešal pojme.


Z drugimi besedami, po tvoje država nima kaj kontrolirat uvoza blaga in plačevanja uvoznih dajatev? In pri tem si tako nerazgledan, da si domišljaš, da je slovenija edina država, ki to dela?

Furbo ::

St235 je izjavil:

Z drugimi besedami, po tvoje država nima kaj kontrolirat uvoza blaga in plačevanja uvoznih dajatev? In pri tem si tako nerazgledan, da si domišljaš, da je slovenija edina država, ki to dela?

Tako je.
Ne, tudi druge države imajo polne gobce prostega trga, ampak seveda dokler to koristi samo velikim podjetjem.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

St235 ::

Torej si še eden v vrsti kekcev, ki lastno državo označuje za "shithole", čeprav gre za prakso, ki jo izvajaja velika večina držav na planetu?

Kot ponavadi se pokaže, da glavnina sranja v naši državi, prihaja iz prebivalcev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

mailer ::

in tudi ti si eden izmed njih...
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

AndrejO ::

Furbo je izjavil:

Ja ja, ta 'argument' smo že videli.

Svoboden trg? Kakšen svoboden trg, če se vtika v vsak paketek? To si malo zamešal pojme.

To ni "argument" ampak dejstvo. Noben del, oddelek, organi ali karkoli drugega se ni še nikoli vtaknil v niti enega izmed paketov, ki mi jih je dostavil DHL. Kaj šele, da bi kaj zaračunal.

Če si ti sam nesposoben videti konkurenčne špediterje, to še ne pomeni, da jih ni ali pa, da niso za nekatere stvari tudi cenovno ugodnejši.

Furbo ::

St235 je izjavil:

Torej si še eden v vrsti kekcev, ki lastno državo označuje za "shithole", čeprav gre za prakso, ki jo izvajaja velika večina držav na planetu?

Kot ponavadi se pokaže, da glavnina sranja v naši državi, prihaja iz prebivalcev.

Ja, ker je kup folka, ki zna samo papagajat za drugimi državami, namesto, da bi razmišljal s svojo glavo.

AndrejO je izjavil:

Furbo je izjavil:

Ja ja, ta 'argument' smo že videli.

Svoboden trg? Kakšen svoboden trg, če se vtika v vsak paketek? To si malo zamešal pojme.

To ni "argument" ampak dejstvo. Noben del, oddelek, organi ali karkoli drugega se ni še nikoli vtaknil v niti enega izmed paketov, ki mi jih je dostavil DHL. Kaj šele, da bi kaj zaračunal.

Če si ti sam nesposoben videti konkurenčne špediterje, to še ne pomeni, da jih ni ali pa, da niso za nekatere stvari tudi cenovno ugodnejši.

Ja no, ti je pa DHL mastno zaračunal svoje rezervacije, zavarovanja in podobne izmislice za molžo.

Pa ne govorim o tem kdo je cenejši, ampak, da je to navadna izmislica za ropanje folka. Eni bi pa še ploskali potem. 'Ker to pač vsi počnejo'
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Furbo ()

Ales ::

Saj je na osebni ravni "lepo" ko pride kak paket s Kitajske ali iz carinskega skladišča kar direkt v nabiralnik, 22 EUR gor ali dol. Ampak dolgoročno gledano oz. na ravni države oz. EU je vsak tak mimohod paketa strel v lastno koleno.

Kak sistem pa bi ti uvedel? Stroškovno, postopkovno... kako bi obravnaval te pošiljke?

AndrejO ::

Furbo je izjavil:

AndrejO je izjavil:

Furbo je izjavil:

Ja ja, ta 'argument' smo že videli.

Svoboden trg? Kakšen svoboden trg, če se vtika v vsak paketek? To si malo zamešal pojme.

To ni "argument" ampak dejstvo. Noben del, oddelek, organi ali karkoli drugega se ni še nikoli vtaknil v niti enega izmed paketov, ki mi jih je dostavil DHL. Kaj šele, da bi kaj zaračunal.

Če si ti sam nesposoben videti konkurenčne špediterje, to še ne pomeni, da jih ni ali pa, da niso za nekatere stvari tudi cenovno ugodnejši.

Ja no, ti je pa DHL mastno zaračunal svoje rezervacije, zavarovanja in podobne izmislice za molžo.

Kar trg prenese.

Furbo je izjavil:

Pa ne govorim o tem kdo je cenejši, ampak, da je to navadna izmislica za ropanje folka. Eni bi pa še ploskali potem. 'Ker to pač vsi počnejo'

Tovariš Furbo, žal imate v celoti prav. Za storitve na liberaliziranem trgu storitev in izdelkov bo vsakdo poskušal izvleči maksimalen dobiček, ki mu ga trg še dopušča.

tikitoki ::

AndrejO je izjavil:

Furbo je izjavil:

AndrejO je izjavil:

Furbo je izjavil:

Ja ja, ta 'argument' smo že videli.

Svoboden trg? Kakšen svoboden trg, če se vtika v vsak paketek? To si malo zamešal pojme.

To ni "argument" ampak dejstvo. Noben del, oddelek, organi ali karkoli drugega se ni še nikoli vtaknil v niti enega izmed paketov, ki mi jih je dostavil DHL. Kaj šele, da bi kaj zaračunal.

Če si ti sam nesposoben videti konkurenčne špediterje, to še ne pomeni, da jih ni ali pa, da niso za nekatere stvari tudi cenovno ugodnejši.

Ja no, ti je pa DHL mastno zaračunal svoje rezervacije, zavarovanja in podobne izmislice za molžo.

Kar trg prenese.

Furbo je izjavil:

Pa ne govorim o tem kdo je cenejši, ampak, da je to navadna izmislica za ropanje folka. Eni bi pa še ploskali potem. 'Ker to pač vsi počnejo'

Tovariš Furbo, žal imate v celoti prav. Za storitve na liberaliziranem trgu storitev in izdelkov bo vsakdo poskušal izvleči maksimalen dobiček, ki mu ga trg še dopušča.


Kar trg prinese? Jaz njihovis storite ne bom uporabljal, ce ne bo nekih prednosti, ki bodo odtehtale take natege. Ce narocim izdelke za 25 EUR iz ZDA in mi nato DHL, zraven placila njihovih storitev, ki sme jih placal ob nakupu posiljanja, zaracuna se dodatnih 15 EUR za neko storitev, ki jo sploh nisme zelel, to mocno podrazi narocilo. Se posebaj za manjse stvari je to cisto nateg, se posebaj, ker so to njim samoumevno storitev pozabili omeniti, ko si placal dostavo.

Je pa res, da vedno veckrat vidim, da so te postavke sedaj ze vkljucene v postnino na zacetku in potem ni neljubih presenecenj. Sem preprican, da je razlog v pritozbah, ker se tudi komu drugemu njihovo pocetje ni zdelo korektno.

Meizu ::

Ales je izjavil:


Lahko. Pošiljko pošlješ recimo preko DHL, FedEx, itd.. Ampak prej poglej njihove cenike, da ne boš šokiran.


Khm. Dejmo si raje pogledat cenike PS za pakete, ki niso ravno v kuverti. Da sploh ne govorimo o UPS storitvah. Za tisti denar se preko DHLja posljes 50 tonski sleper na antarktiko.

Z drugimi besedami: cca 30kg paket skupnega obsega cca 310cm je hotel UPS dostavit v UK za 230eur. Naslednji najdrazji ponudnik DHL in TNT, za isto delo cca 80eur. City Express je dostavil isti paket za 23eur. Paket je bil dostavljen brez poskodb.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

darkolord ::

Z drugimi besedami: cca 30kg paket skupnega obsega cca 310cm je hotel UPS dostavit v UK za 230eur. Naslednji najdrazji ponudnik DHL in TNT, za isto delo cca 80eur. City Express je dostavil isti paket za 23eur. Paket je bil dostavljen brez poskodb.
Irelevantno za to temo. Sicer pa po mojem (pogodbenem) DHL Express ceniku 30 kg v UK stane 171,15 EUR + dodatek za gorivo + DDV. UPS je ponavadi res daleč najdražji, ampak to so cene, ki jih določa UPS in ne PS.

Zgodovina sprememb…

Meizu ::

darkolord je izjavil:

Z drugimi besedami: cca 30kg paket skupnega obsega cca 310cm je hotel UPS dostavit v UK za 230eur. Naslednji najdrazji ponudnik DHL in TNT, za isto delo cca 80eur. City Express je dostavil isti paket za 23eur. Paket je bil dostavljen brez poskodb.
Irelevantno za to temo. Sicer pa po mojem (pogodbenem) DHL Express ceniku 30 kg v UK stane 171,15 EUR + dodatek za gorivo + DDV. UPS je ponavadi res daleč najdražji, ampak to so cene, ki jih določa UPS in ne PS.


Ne vem jaz kaksno pogodbo imas ti. 80eur za 30kg paket je cena, ki so mi jo posredovali po telefonskem klicu cca slabo leto dni nazaj.

Kaj je relevantno in ni je precej irelevantno dokler je point v tem, da za tezje pakete PS nima realne racunice. Kuvertice in papircke je pa ok posiljat, ja.

darkolord ::

Imaš prav, DHL Economy Select je res cenejše - 40 + dodatki + DDV.

Ampak potem primerjamo jabolka in hruške. Pri DHL Express in UPS bo imel prejemnik v UK to jutri že v rokah, če sedajle odpošljem.

AndrejO ::

No, poanta je, da obstaja več špediterjev, da imamo izbiro in, da si lahko pri vseh *vnaprej* ogledamo cenike.

Realno je PS za uvoz lahkih pošiljk pogosto najcenejši ponudnik. Računa pa pač kolikor svoboden trg prenese.

Res pa je, da ne razumem gospoda Furba, ki kolne, da to ni svoboden trg, nekaj ur kasneje pa se tovariš Furbo pritožuje, da je to itak vse narobe, ker kaj si pa umišljajo ta grozna podjetja, ki svoje storitve celo zaračunajo.

Jebiga. Nekaterim pač ni možno ugoditi, ne glede na to kaj se naredi.

Meizu ::

darkolord je izjavil:

Imaš prav, DHL Economy Select je res cenejše - 40 + dodatki + DDV.

Ampak potem primerjamo jabolka in hruške. Pri DHL Express in UPS bo imel prejemnik v UK to jutri že v rokah, če sedajle odpošljem.


Saj vseeno. Je UPS se vedno konkretno % drazji od npr. DHL Express storitve.

pygmalion ::

Kot je že nekdo zapisal, smo se precej oddaljili od teme. Zato bom poskušal nekako povzeti, kar je bilo doslej rečeno.

Zgodilo se mi je namreč, da mi je PS v samo nekaj mesecih zadržala štiri zaporedne pakete iz ZDA in za vse sem plačal uslugo pregleda ne glede na to, da je bila cena izdelkov vedno pod 22 EUR. Zato sem dobil (morebitno napačen) občutek, da PS zaračunava uslugo pregleda ne glede na to, ali se carinska deklaracija CN 22 izkaže za pravilno ali ne. Zato sem postavi vprašanje:

1. ALI POŠTA SLOVENIJE ZARAČUNA USLUGO PREGLEDA PAKETA, ČE JE CARINSKA DEKLARACIJA CN 22 IZPOLNJENA PRAVILNO IN JE CENA BLAGA POD 22 EUR?

Odgovori, ki so bili dani, so:

A) NE, ker se do sedaj še to ni zgodilo. Ta argument sprejemam; je sicer empiričen, ampak dokler se ne izkaže obratno, velja.

B) NE, ker to ni logično; pošta ne more zaračunati nepotrebne usluge in pošti je v interesu, da nas motivira v pravilno izpolnjevanje CN 22 obrazca. To je teoretičen argument, ampak po moje ne vzdrži pravne preverbe. Trditev, da nekaj ni logično, pač ne zagotavlja pravno uspešnega zaključka sodne poti. V nobenem aktu, ne državnem ne poštnem ni izrecno navedeno, da se v primeru pravilnega izpolnjevanja carinske deklaracije storitev pregleda ne zaračuna. Če nekdo misli drugače, zgoraj so linki na vse dokumente in naj dokaže nasprotno.

Seveda sem stvar hotel preveriti tudi sam in sem šel v klet kopati po starih paketih. Dva od štirih nisem našel, kar bo ostalo večni misterij, pri ostalih dveh pa sem opazil, da je pošiljatelj - Američan - deklariral vrednost večjo kot 22 EUR, čeprav je bila prava vrednost manjša od 22 EUR!! Npr, en izdelek $9.99, drugi $10.99, on pa deklarira $30! Očitno so Američani čisto obratni od Kitajcev, ki praviloma deklarirajo bistveno prenisko vrednost. Pazite torej, če kupujete v ZDA, prodajalce opozorite, da ne napihujejo cene na carinski deklaraciji!

Po moje je v tem primeru zaračunavanje storitve pregleda legitimno. Končno PS je imela zaradi napačne deklaracije dodatno delo in ga tudi zaračuna. Nekoliko bolj vprašljivo je, ali bi bilo zaračunavanje storitve pregleda legitimno, če bi bili obe, deklarirana in dejanska vrednost pod 22 EUR, a različni. To je bolj subjektivno; če recimo deklariraš uro in vrednost $1 (namesto $20), je to sumljivo in sumljiv paket odpreš. Toda če je deklarirano klešče in vrednost $5 (namesto $6), potem je težko reči, da je paket odprt zaradi sumljive deklaracije.

Drugo vprašanje, ki se je postavilo je:

2. ALI JE CENA USLUGE POŠTE SLOVENIJE PRIMERNA OPRAVLJENEMU DELU?

To je žal mnogo bolj subjektivno vprašanje. Bi pa podal en protiprimer. MyUS daje uslugo prepošiljanja paketov iz ZDA po celotnem svetu. To je koristno, kadar Američan ne želi poslati izven ZDA ali pa je ponujena cena absurdna. Za cca. 0.5 kg paket MyUS zaračuna okoli $10. V to je vključen pregled paketa (da ni noter prepovedanih snovi in izdelkov), prepakiranje, printanje naslova ter CN deklaracije in poštnina!!! Cena pregleda PS je praktično ista (če vračunate da je treba plačati še cca 2 EUR za položnico), usluga pa bistveno nižja. Pa še urna postavka v ZDA je bistveno večja. Vse to nakazuje da je pregledovanje paketov dober zaslužek.

Konkurenca? Bojim se da v svetu poštnih uslug težko lahko pričakujemo resno konkurenco, zaradi same narave dela.

3. KAJ SE BO ZGODILO PO LETU 2021?

Po tem letu bo verjetno potrebno plačati davek ne glede na ceno poslanega blaga. Če prodajalci ne bodo sami odvajali davka, je to konec, saj bo PS za čisto vsaki paket, tudi z vrednostjo $0.01 zaračunala kakšnih 9 EUR samo za sebe (7 EUR + položnica). Če bodo zaradi tega veliki prodajalci kot eBay in AliExpress začeli odvajati davek, verjetno ne bo katastrofe, a bo kljub temu slabše: zdaj bo PS lahko upravičeno odpirala čisto vsaki paket.

Glede na zgoraj zapisano mislim da je bodočnost odvisna od dobre volje PS. Ni dobro, če si odvisen od dobre volje. Mnogo bolje bi bilo, če bi bila dobra volja zapisana na papirju. Nekaj v smislu, da "se v primeru pravilne carinske deklaracije in pravilno odvedenega davka ne plača usluga pregleda paketa". Najbolje v kakšnem zakonu. Tudi v zakonu zapisana omejitev za zaračunane usluge praktično javnega servisa ne bi bila slaba. A bi bilo kaj takega možno doseči in kako?

_Denny_ ::

pygmalion je izjavil:

3. KAJ SE BO ZGODILO PO LETU 2021?

Po tem letu bo verjetno potrebno plačati davek ne glede na ceno poslanega blaga. Če prodajalci ne bodo sami odvajali davka, je to konec, saj bo PS za čisto vsaki paket, tudi z vrednostjo $0.01 zaračunala kakšnih 9 EUR samo za sebe (7 EUR + položnica). Če bodo zaradi tega veliki prodajalci kot eBay in AliExpress začeli odvajati davek, verjetno ne bo katastrofe, a bo kljub temu slabše: zdaj bo PS lahko upravičeno odpirala čisto vsaki paket.


Verjetno bodo v vsakem primeru vseeno odpirali pakete, ker nekako morajo ugotoviti, če je kak porednež kupil Adadis teniske, Sqmy konzolo, Calvim Klain gate, Noklin telefon ali pa 1kg koke. Cena tudi ne bo ostala 9€, ampak bodo zaradi povečane potrebe po novih carinikih kar podražili na 20€ ali več. Ti stroški so problem, ne davek...

Meni osebno bi bil najbolj všeč isti sistem kot ga imajo nekatere tuje trgovine, ki ti pri checkoutu avtomatsko dodajo ddv države kupca in nimaš potem nobenih dodatnih stroškov. Še kitajski Easeus mi je pri julijskem nakupu Todo Backupa lepo zaračunal ~20€ slovenskega davka ("EUEB2C4: Output VAT in Buyer's Country"), tako da je možno.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

AndrejO ::

pygmalion je izjavil:

2. ALI JE CENA USLUGE POŠTE SLOVENIJE PRIMERNA OPRAVLJENEMU DELU?

... snip ...

Konkurenca? Bojim se da v svetu poštnih uslug težko lahko pričakujemo resno konkurenco, zaradi same narave dela.

... snip ...

Glede na zgoraj zapisano mislim da je bodočnost odvisna od dobre volje PS. Ni dobro, če si odvisen od dobre volje. Mnogo bolje bi bilo, če bi bila dobra volja zapisana na papirju. Nekaj v smislu, da "se v primeru pravilne carinske deklaracije in pravilno odvedenega davka ne plača usluga pregleda paketa". Najbolje v kakšnem zakonu. Tudi v zakonu zapisana omejitev za zaračunane usluge praktično javnega servisa ne bi bila slaba. A bi bilo kaj takega možno doseči in kako?


V osnovi imaš na izbiro tri možnosti:
- Regulirane cene, tako kot so še vedno regulirane za nekatera goriva: določen je najvišji znesek. Če pride do tega, potem se lahko poslovimo od večine špediterjev, ki bodo svoj posel odnesli v sosednje države.
- Monopol enega zveličevaga špediterja, kar je nekaj, česar niti v ranjki SFRJ ni bilo, kaj šele, da bi EU tolerirala takšen odklon od prakse ostalih članic. Izkrivljanje trga in to ...
- Pustiš trgu, da počne, kar pač počne in upaš, da bo še naprej dovolj konkurence in grožnje z selitvijo v sosedenje države, da bodo cene takšne, da si jih bomo sleherniki še lahko privoščili. Ni idealno ampak zaenkrat izgleda, da stvar še nekako deluje.

St235 ::

Imaš tudi 4 možnost in sicer univerzalnega izvajalca poštnih storitev, ki za fizične osebe opravlja uvoz po reguliranih cenah. To v veliki meri imamo danes. Še vedno pa seveda imaš špedicijske firme, ki pretežno pokrivajo business sektor in dostavo pošiljk z višjo dodano vrednostjo.

Namreč pregledovanje tone pošilk med 15 in 25 euri očitno ni dovolj zanimivo za prosto trg, drugače ne bi bila pošta daleč najcenejša.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

AndrejO ::

Hmmm ... kolikor vem storitve povezane s carinskim posredovanjem niso predmet univerzalne storitve in tude ne predmet cenovne regulacije. Kateri predpis sem zgrešil?

St235 ::

Kot sem razumel smo govorili o teoretičnih rešitvah. Nisi zgrešil nobenega prepisa, zato tudi besedna zveza v veliki meri. Še vedno pa je pošta državno podjetje tako, da ima država vpliv na oblikovanje cen in posledično le te niso nujno takšne kot bi se oblikovale na prostem trgu. Glede na to koliko te enaka storitev stane pri konkurenčnih špediterjih, je očitno da so precej nižje. Torej ne glede na to, da ne gre samo po sebi za univerzalno storitev lahko pošta kot izvajalec univerzalnih poštnih storitev to dela po regulirani ceni za fizične osebe v segmentu, ki tržno ni zanimivo (recimo pošiljke pod 30EUR), brez da bi zato špediterji moral masovno zapuščat državo. Nenanvsezadnje je to tudi funkcija javnih/državnih podjetji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

AndrejO ::

Tisti "to v veliki meri imamo danes" me je zmedel.

Nisem prepričan, da se država posredno ali neposredno vtika v določanje cenika izven univerzalne storitve.

Ravno tako nisem prepričan, da je možno vključiti postopke carinjenja v univerzalno storitev, ki naj bi zagotavljala minimalen in nujen nivo storitve za vse državljane, kot je prejeti pošto.

Kar se tiče same cene, tudi nisem prepričan, da se ta ne oblikuje na prostem trgu. Npr. storitev "global shipping" opravi carinske formalnosti v DE ali UK, tako da bo pošiljka na zadnjem segmentu poti potovala kot notranja pošiljka in pri tej (sumim, da tudi pri sorodnih) storitvi ne boš padel v zanko ponovnega carinskega preverjanja. Če bi PS dvignila cene dovolj visoko, se bi verjetno kmalu pojavil še kakšen špediter, ki bi omogočal enako v kombinaciji s posredovanjem (kombinacija mailbox.de + global shipping).

St235 ::

Nisem prepričan, da se država posredno ali neposredno vtika v določanje cenika izven univerzalne storitve.

Posredno, kot lastnica absolutno lahko vpliva na ceno.

Ravno tako nisem prepričan, da je možno vključiti postopke carinjenja v univerzalno storitev, ki naj bi zagotavljala minimalen in nujen nivo storitve za vse državljane, kot je prejeti pošto.
Stvar dogovora, v praksi pa točno to počnejo. Če bi izvajali smo univerzalno poštno storitev bi te mirno lahko usmerili na prvo špedicijo, ko bi tak paket prispel. Dokler paketov ni bilo preveč so to delali celo zastonj.

Kar se tiče same cene, tudi nisem prepričan, da se ta ne oblikuje na prostem trgu. Npr. storitev "global shipping" opravi carinske formalnosti v DE ali UK, tako da bo pošiljka na zadnjem segmentu poti potovala kot notranja pošiljka in pri tej (sumim, da tudi pri sorodnih) storitvi ne boš padel v zanko ponovnega carinskega preverjanja. Če bi PS dvignila cene dovolj visoko, se bi verjetno kmalu pojavil še kakšen špediter, ki bi omogočal enako v kombinaciji s posredovanjem (kombinacija mailbox.de + global shipping).

Trenutno ga ni, oziroma so alternative praviloma dražje. Čist možno, da je cena pošte določena na sweetspot med ponudbo in povpraševanjem, osebno pa prej mislim, da ravno to, da ni resne konkurence (niti poskusa le te) kaže na to, da je (govorim o mejnih (22€ +/-10€) pošiljkah za fizične osebe) cena pod dejanskim povpraševanjem oziroma tem kar je trg pripravljen plačat.

k4vz0024 ::

Tale novica sicer ne sodi neposredno v to temo. Vseeno. Pošta Slovenija je v oddaji Koda napovedala, da si bo prizadevala za spremembo zakona, po katerem bo treba doplačati, če bomo želeli dostavo pošiljke naslednji dan. Pošta naj bi se dostavljala zgolj 3 x tedensko. Razlog, kot so navedli, premalo pošiljk in velike izgube. Ma kam gremo? Nazaj v 19. st.????

St235 ::

v bistvu v 21, kjer večino dnevne pošte sestavljajo računi, reklame in paketi iz kitajske.

_Denny_ ::

Lol velike izgube. 3-dnevno dostava je v našem koncu že dolgo...v torek in petek ne dobiš nič kar ni paket od slovenskega pošiljatelja ali uradno priporočeno pismo, leta prej pa si nekaj dobil vsak dan, tudi, če je bil samo A5 reklamni letak.

2015 - 6,9 milijona evrov čistega dobička - vir
2016 - 9,8 milijona evrov čistega dobička - vir
2017 - 7,6 milijona evrov čistega dobička - vir

Kaj se dogaja s Pošto Slovenije?

Ne vem, podjetja v državni lasti bi morala biti na pozitivni nuli, ne pa for-profit.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

louser ::

A hočete zajebati Pošto Slovenije?
Naj vam dostavljajo pakete, ki se jim jih ne izplača dostavljati.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Carinska pošta (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
8719387 (2815) ElNuncio
»

Carinska pošta (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
34498792 (53653) Mare2
»

Kako carina ve vrednost izdelka? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11029909 (26477) Fritz

Več podobnih tem