» »

Akontacija dohodnine - Študent

Akontacija dohodnine - Študent

mirkorepnik ::

Lep pozdrav.

Nerazumem popolnoma sistema dohodnine. Delam preko študenta in če sem prav razbral, avtomatsko odvedejo 22,5% dohodnine za zneske na napotnici, ki so večji od 400 BRUTO. Torej če zaslužim pribl. 700 bruto na mesec, dobim izplačano preko študenta cirka 460€?

Naj me kdo popravi, če nimam prav.

Hvala za pomoč, lep začetek tedna.

smacker ::

Navadno ti delodajalec nakaže v več manjših zneskih (recimo 2x 350eur bruto) da se ne odvede teh 22.5% dohodnine ampak samo prispevki za pokojninsko zavarovanje. Potem se pa na letni ravni izračuna, koliko dohodnine moraš plačati - dobiš položnico oz. povračilo denarja, če so ti odvajali preveč dohodnine. Kako se to računa na letni ravni, si poglej na strani od študentskega servisa, maš primere izračunov ;) Odvisno je od tvojega zaslužka + če te starši/skrbniki uveljavljajo kot vzdrževanega družinskega člana.

Letalec ::

Če zaslužiš 700EUR BRUTO, potem boš dobil izplačano 700EUR -25.5% vseh mogočih dajatev delodajalca in tebe. Torej 490EUR. Tukaj pa potem država zahteva še svoj kos dohodnine 22,5%. Kar v tem primeru znese 110EUR. Ta denar seveda dobiš vrnjen naslednje leto, ampak moraš zato poslati vlogo za vračilo dohodnine.

Hebanju z vlogami za vračilo se izogneš tako, da delodajalcu neseš več napotnic oz ti nakaže večkrat kjer je znesek vedno nižji od 400EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Letalec ()

smacker ::

Letalec je izjavil:

Če zaslužiš 700EUR BRUTO, potem boš dobil izplačano 700EUR -25.5% vseh mogočih dajatev delodajalca in tebe. Torej 490EUR. Tukaj pa potem država zahteva še svoj kos dohodnine 22,5%. Kar v tem primeru znese 110EUR. Ta denar seveda dobiš vrnjen naslednje leto, ampak moraš zato poslati vlogo za vračilo dohodnine.

Hebanju z vlogami za vračilo se izogneš tako, da delodajalcu neseš več napotnic oz ti nakaže večkrat kjer je znesek vedno nižji od 400EUR.

Cel kup napačnih informacij. Od zasluženih 700EUR bruto se odvede 16.5% za prispevke PIZ, torej dobiš na račun 591,50EUR (če ti nakažejo v dveh delih). Delodajalec mora poleg 700EUR plačat še neke %, ki tebe ne zanimajo. Neseš lahko stalno napotnico, ki velja za celo šolsko leto oz. do poteka statusa dijaka/študenta.
Vloge za vračilo dohodnine se ne pošilja, država ti sama pošlje najprej izračun (cca. aprila za preteklo leto) zraven pa položnico če si jim dolžen ali pa dobiš povračilo na TRR nekje junija-julija. Primeri letnih izračunov: https://www.studentski-servis.com/ess/d...

mirkorepnik ::

Torej, če nakažejo v 2 delih znesek 2x350 €, dobim 591,50 €, za zneske na napotnici nad 400 € bruto pa manj, zaradi avtomatske akontacije(pod 500). Sedaj mi je že bolj jasno.

Hvala še enkrat!!

Mavrik ::

mirkorepnik je izjavil:

Torej, če nakažejo v 2 delih znesek 2x350 €, dobim 591,50 €, za zneske na napotnici nad 400 € bruto pa manj, zaradi avtomatske akontacije(pod 500). Sedaj mi je že bolj jasno.

Hvala še enkrat!!


Dohodnino boš enkrat moral plačati (če dovolj zaslužiš), tako da naj te ne preseneti potem položnica drugo leto. Dohodnine je v obeh primerih isto, le da v prvem primeru boš plačal davek na koncu tega davčnega leta, v drugem primeru pa boš akontacijo plačal zdaj in ti bo država razliko vrnila če boš plačal preveč.
The truth is rarely pure and never simple.

Letalec ::

Sicer tole nima ravno veze z vprašanjem je pa vredno omembe.

smacker je izjavil:

Delodajalec mora poleg 700EUR plačat še neke %, ki tebe ne zanimajo.


:)) Je vredno omembe. Ker če se potem z nekim tujim podjetjem zmeniš, da boš naredil spletno stran za 700EUR BRUTO, bodo oni plačali 700EUR BRUTO! Ne 700EUR + še neki procenti. To, da tisto kar plača delodajalec, da se sploh ne šteje je neka SLO pogruntavščina za lažje metanje peska v oči študentom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Letalec ()

next3steps ::

Letalec je izjavil:

Če zaslužiš 700EUR BRUTO, potem boš dobil izplačano 700EUR -25.5% vseh mogočih dajatev delodajalca in tebe. Torej 490EUR. Tukaj pa potem država zahteva še svoj kos dohodnine 22,5%. Kar v tem primeru znese 110EUR. Ta denar seveda dobiš vrnjen naslednje leto, ampak moraš zato poslati vlogo za vračilo dohodnine.

Hebanju z vlogami za vračilo se izogneš tako, da delodajalcu neseš več napotnic oz ti nakaže večkrat kjer je znesek vedno nižji od 400EUR.

Sam bo pol problem za študenta plačat stotaka ali dva za dohodnino.

smacker ::

Če služiš recimo 700eur vsak mesec, je to letno okoli 8 jurjev. Če te starši nimajo v olajšavi, ne plačaš nič dohodnine. Če ti jo odvajajo vsak mesec 22,5% (vsak mesec cca. 150eur) pač dobiš pol povračilo 1800eur. Ampak zakaj bi kreditiral državo brez obresti, lepo se zmeniš da nakažejo v več zneskih. Večinoma računovodje to že vedo in avtomatsko tako nakažejo.
@Letalec: Zgrešil si na celi črti, zdaj se pa ven mažeš in razlagaš o namišljenih primerih. Delodajalec izpolni nakazilo 700EUR bruto, dobi pa račun z tistimi % zraven (800+ eur). Tak da če ga ne opozoriš, je sam kriv, če ne pozna zakonodaje. Itak pa se delo v tujini izvaja po posebnih pogojih:
Kako je z delom v tujini?
V tujih državah je za opravljanje dela, treba pridobiti dovoljenje za delo in ostalo dokumentacijo. Pred začetkom dela se je treba seznaniti predvsem z nacionalno zakonodajo države.

Vir: https://www.studentski-servis.com/podje...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: smacker ()

LeQuack ::

Pazit moraš, da ne boš na koncu leta moral sam plačati nekaj sto evrov dohodnine, če boš recimo presegel tisti maksimum znesek, ki ga zaslužiš. Delodajalca moraš že prej opozoriti, da ti bo v takem primeru odvajal še za dohodnino, seveda boš v tem primeru postal tudi dražji, ampak še vedno dosti cenejši kot redna zaposlitev.
Quack !

mirkorepnik ::

Imam še eno vprašanje, ko sem nesel stalno napotnico, nisem dobil nobenega izvoda nazaj? Je kaj narobe z tem? Drugače gre za veliko podjetje, ki nima problemov z plačili.

Letalec ::

@smacker
Moj davni nenamišljeni primer:
S podjetjem iz tujine podpišeš pogodbo, da boš za njih delal kot neodvisni svetovalec (consultant) za 16EUR/h BRUTO. Plačilo se vrši 10. v mesecu za prejšnji mesec glede na opravljeno število ur. Plačajo lahko na kakršenokoli način, samo poslati jim moraš izstavljeni račun.

Na študentskem servisu vprašaš, če je možno tako delati. Rečejo da ja, amapk morajo najprej registrirati podjetje v sistem. Popolniš za podjetje formular in ga pošlješ v tujino, da dajo nanj štempel. Obenem objasniš, da je to samo birokracija za tvojo delavsko agencijo, da lahko izsstaviš račun. Podpisan in štemplan formular neseš nazaj na SŠ, nakar pošljejo login podatke za delodajalca na e-mail, ki je bil naveden. Seveda navedeš tvoj email, da lahko izstaviš račun, ker se računovodkinja v tujini ne bo znašla. Se logiraš, pokličeš na SŠ, da izdajo napotnico na delodajalca. Preko vmesnika za delodajalca izpolniš urno postavko 16EUR/h in izstaviš obračun za 100h. Na meil dobiš izstavljen račun od SŠ na to podjetje za 2008EUR namesto za 1600EUR. Storniraš obračun, in malo pobrskaš po nastavitvah vmesnika. Ugotoviš, da obstaja tam opcija BRUTO obračunov z vsemi dajatvami in tudi opcija bruto plačila "na projekt". Omogočiš opcijo, ponovno narediš obračun, forvardiraš delodajalcu PDF izstavljen račun od SŠ.

Čez par dni zapiska mobitel, da so ti SŠ nakazali 1352EUR in od tega odtegnili še 304EUR za akontacijo dohodnine (ki je ob presežku olajšave ne dobiš več nazaj). Po parih obračunih ugotoviš, da SŠ ni najbolj ugoden način opravljanja storitev.

Za vračilo/obračun dohodnine bi ti načeloma mogli samodejno poslati obračun. Meni kot študentu takrat niso(nevem zakaj ne?), sem nato sam poslal zahtevek, da so mi vrnili tistih 600EUR.



Ampak ja, prispevke itak plača delodajalec, ker je tko po zakonodaji. Bruto šudenta nima veze z delodajalcem... Pajade. :))

Glede na to, da se od tistih delodajalčevih procentov napaja SOŠ in SŠ (Vir) je SŠ lepo v interesu da študentje o tem veste čim manj. Če bi vedeli, koliko daste od plače servisu, bi od njih zahtevali vsaj kakšno ugodnost v zameno. Naprimer če je podjetje znan neplačnik, da vam ne bi izdali napotnice za njih ali pa vas na to vsaj opozorili pri izdaji napotnice. Trenutno dobite od njih samo en blokec in kuli vsako leto.

Rant over.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Letalec ()

smacker ::

Če ti sam za delodajalca opravljaš računovodske storitve pol je pač definicija bruto zneska v vajini domeni, kako se bosta dogovorila. Priznam, da nimam izkušenj z delom preko napotnice za tujega naročnika, za take primere sem raje delal po avtorski pogodbi (27% davka) ;) Ampak to so še vedno za OPja popolnoma nekoristne informacije, ker bo delal v SLO in ker ne bo sam delal obračuna ur.
Drugače pa mam s ŠS (e-studentski servis) dobre izkušnje. Ko je podjetje kjer sem delal šlo v prisilno poravnavo, so takoj preklicali napotnico in me obvestili, čeprav so bili plačani vsi računi. Za redne plačnike tudi založijo denar takoj ko izpolnijo število ur in urno postavko, tako da dobiš plačilo kak delovni dan prej (pri ŠSMB so vedno dobili dan-dva kasneje). Glede na to da omogočajo iskanje dela, me za tiste % ne boli preveč, bolj me motijo % ki grejo študentskim organizacijam od katerih dejansko dobiš samo blokec in kuli vsako leto.

@mirkorepnik: načeloma ti morajo vrniti en izvod, ki ga podpišejo/žigosajo. Ampak v večjih podjejih zna trajat/se zgubit po poti. Ta izvod potrebuješ v primeru, da ne dobiš plačila - z njim lahko dokazuješ da si dejansko delal za to podjetje. Če te ne skrbi za plačilo, se ne rabiš bat.

Letalec ::

@smacker A ni obdavčitev preko avtorske pogodbe tudi nekje 40%? Mislim, da se je takrat kolega pritoževal nad tem, zaradi česar sem nato raje izbral SŠ.

smacker ::

Woops, pa res. Vidim da so PIZ tudi tam obesili, tak da je isto sranje kot napotnica. https://www.racunovodja.com/Izracuni/20...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Avtorske in ostale pogodbe

Oddelek: Loža
325701 (4244) Zion10
»

FE praksa-davki

Oddelek: Šola
121250 (1048) by00
»

Avtorska pogodba, vprašanja

Oddelek: Loža
4110022 (8654) LeQuack
»

Konec absolventskega staža

Oddelek: Šola
72763 (2531) Blinder
»

Študentsko delo obdavčeno v amen ? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20015499 (11222) gGiF

Več podobnih tem