» »

Fan PWM signal X2

Fan PWM signal X2

klinker ::

Je kaka varjanta da bi pofejkal PWM signal od venta, tako da bi posiljal plati 1x hitrejso frekvenco od dejanske?
Rad bi pa na serverju znizal obrate ventov za 50%. Konektorji so 6 pinski.

blackbfm ::

najbolj enostavno bi blo da ventilator zvezes na nek samostojen pwm fan kontroler

klinker ::

Se strinjam, ampak ce plata ne zazna pravih obratov se server ugasne. Zato bi jst dupliral PWM signal ventov, da bi se le tej vrteli s polovicno hitrostjo, plata bi pa dobivala signal za polni rpm.
Server mi drzi tep pod 30°c, kar ne potrebujem in nad 32°c so venti ze na 4000 rpm+, kar je prevec za moj okus.
Zacetna ideja je bla menjava ventov za klasiko, ampak plata rabi PWM signal original ventov da server sploh starta.
Aja, server je HP Proliant G7

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

Brane22 ::

Je. Simpl mikrokontroler + mogoče mali 12V->5V linearni rpetvornik + nekaj kode za napisat.

Kolk pa tega rabiš ?

Plata je lahko vertikalna in velika par cm2 - praktično samo patch med dvema konektorjema.

A rabiš:

- samo generacijo PWMa v nekih mejah ali tudi množenje PWM-a od venta
- tudi določen del regulacije temperature v mikrokrmilniku - ta imaš recimo temp senzorček, ki v primeru povišane temperature sam navije obrate itd.
- maniplacijo samo ventovega signala ali tudi signala, ki pride s stroja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Brane22 ::

Za par € več se ga da narediti tako da tudi regulira izhodno napetost ibn dela tudi s simpl venti.

Seveda se v tem primeru da dodati tudi recimo hot-start itd, da zagotoviš start venta, ki sicer laufa na 5V itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Brane22 ::

Kolk je fizična omejitev velikosti zadeve ?

Sprašujem zato, ker se da na zadevo dodati kup stvari.

Lhako imaš recimo krmiljenje več ventov. Če krmiliš napetostno skupino glupih ventov, potem bi bilo najeleganteje krmiliti celo skupino naenkrat ( en switcher za vse), če pa imajo PWM vhod, potem komot krmiliš recimo 4 vente.

COM port se da izvesti, ki ga recimo prištekaš na interni COM port plate. USB port malo težje, ker izbira čipov pade, cene pa narastejo.

Da se lepo dodati funkcije kot so remote I/O, watchdog reset, alarm off- da recim stvar zna sama izklopit stroj, e temperature narastejo nad neko mejo itd.

Priklop tekstualnega displejčka s kako tipko in ledico bi verjetno zateval par extra cm2 samo za konektorje itd.

Dalo bi se verjetno dodati tudi random generator, baziran na šumu kake diode, ki bi lahko hitreje filal random pool za kake serverje itd.

Tudi miniaturni battery backup ne bi bil pretežek problem- da stvar v primeru mrkotja mašine ostane toliko pri zavesti da ob naslednjem bootu zna reči, kaj je bilo ipd.

hojnikb ::

Similar idea; se da nardit kontroler, ki bi pri recimo 40% ali manj pwm signala enostavno pošiljal ventu 0% (in pomožnosti 0V). Think semi passive mode.
Plata mi tega namreč ne podpira
#brezpodpisa

Brane22 ::

Komot.

hojnikb ::

lahko najdeš kak primer kode za arduino recimo ? Sn že iskal (C mi je relativno tuj) po njihovih forumih, pa nič
#brezpodpisa

Brane22 ::

Ne delam z Arduinom.

Lahko naredim plate za PIC in zgeneriram kodo sam. Programator Pickit3 stane pardeset €, so pa na voljo tudi bistveno cenejši, s katerimi nimam izkušenj.

Ker delam z gEDA in ker nimam teh problemov z deljenjem, bi bile datoteke plate prosto dostopne.

Kot revija imamo dostop do lokalnih prijateljskih cen tiskanin, bi bile tudi platke na kos na voljo za normalen denar, par € ali kaj podobnega za tiste, ki jih ne bi delali posebej.

klinker ::

V bistvu bi rad samo razpolovil dejansko hitrost ventov, ker bi se vseeno rad izognu pretiranem modificiranju serverja, vseeno pa pustu plati moznost kontrole ventov. Kako do tega mi je vseeno, da le zasede cim manj placa (da ga kje skrijem v samem serverju) in je cim ceneje.
Prvotna ideja je bila menjava vseh ventov, ampak server brez originalnih ne dela, pa se precej bi mogu ohisje serverja modificirat in sem zato presel na to idejo o fejkanju PWM signala od venta do plate. Server bi tako bil brez modifikacij, z izjemo tega vmesnega clena, ki mnozi PWM signal z 2.
Konektorji so na tej sliki so 6 pinski: 2 levo od levega hladilnika, 2 bolj gor nad 8 pinskim za v plato, 2 se bolj gor pod kovinskim okvirjem raid kontrolerja in se dva v delu kjer sta napajalca. Ta dva ne vem ce bi tikal, da se ne bi napajalca kaj pregrevala.

Slika

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

Brane22 ::

Če ni potrebna modifikacija napajnja ( da ima vent PWM vhod), je lahko plata zelo majhna, recimo par cm2 + tista dva konektorja - vse skupaj kot paličica za vertikalno montažo.

Edit: aha, tebi bi bolj ustrezala horizontalna izvedba, ker je pixna nizka.

klinker ::

Piksna je 1U, ja.
Je pa v delu, med venti in diski precej placa kjer komot lezijo komponente na povrsini 15x5cm in gredo v visino do max 3,5cm.
Kolko bi vzel za kaj takega nardit?
Zadevo po moje komot tudi prodajas na ebay-u, ker sem najdu kar nekaj folka s tako zeljo med brskanjem ;)

Brane22 ::

Kolk pa tega rabiš ?
Kot vidim, gre za par kosov za en stroj. Kolk strojev ? Eden ?

Problem pri tebi je, da rabiš strogo custom zadevo za svoj primer.

Ni videt, kako bi se dalo naredit neko splošno platko all-included, ki bi jo oskubil za tvoj primer.
Ni placa toliko.

Maš kako mašino, ki bi se jo dalo pri nas postavit na mizo in pomerit signale ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

klinker ::

Server je samo eden. Zadeva ni v profi uporabi ampak bolj za lastno ucenje, sem ga dobu res ugodno, tako da se komot karkoli potestira.
Problem je pa, ker sem z obale. Drugace nekaj malega se na elektroniko ze spoznam in lahko kaj pomerim tudi sam in ti posredujem info ki jih potrebujes.

Brane22 ::

To dodatno komplicira zadeve.

V pixno, ki si jo dobil za nasmeh, najbrž ne misliš investirat sam kaj bistveno več.

Po drugi strani rabiš custom rešitev, ker je placa v pixni malo in airflow ne sme biti moten.

Po tretji strani se ne sekiraš za modifikacijo zadeve.

Bom premislu. Sedaj sem u gužvi, moram po neke tiskanine nujno, a mogoče bi se dalo narediti kaj, kar bi potem opisali v članku.

BTW, ima tale tvoja pixna kak interni konektor za serijski port ali kaj podobnega ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

klinker ::

Sej zato me zanima vsaj neka okvirna cifra, da vem sploh ce naprej razmisljat o tem al ne :)

Pa sej zadevo bp montiram tudi v zunanjo skatlico in samo kable nekako speljem v piksno. Placa imam v racku ogromno, bi blo samo elegantnejse imet skrito v samem serverju, ni pa to noben pogoj. V startu sem hotu navrtat v pokrov luknje za 6 120mm ventov in jih priklopit na analogni regulator, ki ga imam doma. Ampak kaj ko server ne dela ce stock venti niso priklopljeni ;((

Kaj pa kak PWM signal generator z aliexpress?

Neki konektorji so na plati. Bom tekom dneva preveru.

Brane22 ::

Si pregledu konektorje na plati ? Maš kak COM port ?

Kar se cen tiče, Hočem več ali manj za material.
PLata bo znotraj €10 verjetno, material ne njej tudi ene toliko, SW ti v osnovni obliki verejtno lahko dam zastonj, torej binary, zapečen v čip + po želji poslan posebej, da lahko zapečeš svoj čip, če kdaj kaj skuriš.

Zmogljivosti same plate bi bile preliminarno :

- napajanje 12V iz samega konektorja ali posebej po želji 12 ali 5V preko posebnega kabla
- 8 vent konektorjev, vsak je lahko vhod ( iz plate) ali izhod ( gre na vent)
- plata velikosti rPI v grobem, z luknjami za montažo bodisi v stilu PC MoBo ali kaj drugega
- 2 COM porta, alternativne opcije I2C in SPI etc.
- A/D kanali s predpripravljenimi vhodi za merjenje temperature s poceni NTK uporčki
- izhod za displej in tipkovnico/LEDice prek flat kabla.
- čisti signali za I/O in A/D meritve
- konektor za ISP programiranje (Pickit3 ipd)
- mini switcher z nastavljivo napetostjo 3V-12V/2A za krmiljenje glupih ventov

Montaža velike večine tega bi bila opcijska, pač glede na to, kar rabiš.

GLavni čip na plati je PIC16F1527, ta pa pri Farnellu stane kaj v stilu €2 za kos, ostalo je drobiž.

Razen Pickit3 ampak tega rabiš samo, če bi se sam igral s SW naprej. In ta stane ene pardeset € in je vreden svojega denarja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Brane22 ::

Še en caveat, tega ne morem ravno sedaj. Lahko pa dam plato delat v par tednih, ko končam tekoče zadeve.

Itak sem imel v planu narediti nekaj takega. Gre v bistvu za nek open-source breakout board za PIC16F1527,ki pa bi bil tweakan za lažjo montažo in uporabo v PCju, čeprav uporaben za marsikaj drugega.

Od bistvenih opcij, ki sem jih pozabil dodati:

- open-collector signali, pripravni za krmiljenje PCjevih "RESET" in "ON/OFF" signalov
- prosto dostopna shematika in PCB (gEDA)
- izhod za beeper ( PCjev ali lastni)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

klinker ::

Evo. Sem mogu odstranit se kletko raid kontrolerja, sem pa poslikal vse fraj konektorje.





mujek ::

Si prepričan, da ne moreš spreminjati obratov preko programske opreme?
Mogoče v BIOS/EFI lahko nastaviš minimalne obrate.
Vse ostalo je tak tak

Brane22 ::

Hm. Nimaš internega COM porta. Imaš eksterni, samo tega bi bilo smotano vleč nazaj v ohišje.

Imaš tudi TPM, ki ima med drugim LPC in I2C, kar pomeni da I2C pride v poštev, samo bogve kako ga krmilit.

NO, določene opcije so odprte, ki jih pa koneckoncev za osnovno izvedbo niti ne rabiš.

SImpl x2 PWM množenje ne rabi neke posebne komunikacije s PCjem.

hojnikb ::

kaj če bi poiskal bios plate in tistega zmodificiral ?
#brezpodpisa

klinker ::

@mujek...v biosu je ze vse na minimum.

@brane...sej samo to rabim, da mi izhodni signal PWM ventov mnozi x2 in se bodo venti vrteli na polovicni hitrosti od zahtevane.

@hojnik...nisem se tega pocel, je pa dober predlog, ce je to mogoce.
Kera orodja predlagas da vsaj vidim zakaj se gre.

hojnikb ::

najprej ugotovi kdo je proizvajalec biosa (ami, phoenix itd.) in potem išči orodja za modifikacijo
#brezpodpisa

mujek ::

Pazi koliko je kontroler ventilatorjev pameten. Zna se zgoditi, da bo javil napako ker bodo obrati pri enakem vhodnem signalu dvakrat večji.
Mogoče boš moral spreminjati še vhodni PWM. Za test, lahko z roko malo bremzaš ventilator in boš videl efekt.
Nočem biti buzz kilington, ampak zadeve niso vedno preproste.

hojnikb ::

vprašat se je tudi, kako se bo zadeva obnasala (thermal wise), ce ji bos za x2 zbil vrtljaje.
#brezpodpisa

Brane22 ::

mujek je izjavil:

Pazi koliko je kontroler ventilatorjev pameten. Zna se zgoditi, da bo javil napako ker bodo obrati pri enakem vhodnem signalu dvakrat večji.
Mogoče boš moral spreminjati še vhodni PWM. Za test, lahko z roko malo bremzaš ventilator in boš videl efekt.
Nočem biti buzz kilington, ampak zadeve niso vedno preproste.


Saj to je predvideno. Mikrokrmilnik množi vhodni PWM z 2 in deli ventov PWM z ravno toliko. Ali z nečim tretjim, če to želiš.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

120mm ventilator PWM

Oddelek: Kaj kupiti
201654 (1266) Veron
»

Nadzor ventilatorjev

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
151747 (1303) taddeo
»

Kabel PWM Arctic Cooling

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
123059 (2921) JanezH
»

12 cm fan

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
151627 (1496) TESKAn
»

Problem regulacije CPU ventilatorja z matično ploščo

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
131672 (1366) SHORTEE

Več podobnih tem