» »

Kakšen spajkalnik?

Kakšen spajkalnik?

««
«
1 / 6
»»

bobicek ::

Kupujem spajkalnik, oz. kupil bi tudi kar set za spajkanje.

Rabim za enostavna popravila quadcopterjev in podobnih RC naprav. Nagledano imam tole:
http://www.gearbest.com/rc-parts/pp_277...
Me pa malo moti, ker je 60W spajkalnik. 60W pa se mi zdi preveliko, ker ne vem ali večja moč pomeni, da se bo spajkalnik segrel do višje (previsoke) temperature, ali samo, da se bo hitreje segrel in nazivna moč nima veze za končno temperaturo? Ker večina ima 30 do 40W spajkalnike.

Sicer zgornji set ime kitajski priključek, a sodeč po komentarjih se da dobiti z evropskim.

Me pa zanima če je cin 63/37 tudi vredu, ker običajno se uporablja 60/40.

Markus386 ::

https://www.conrad.si/Spajkalnik-20%2f1... kupi kaj takega oz. kakega podobnega v conradu..dobis takoj, dobis garancijo, ce se ti takoj prvi dan skuri, je pa cist isto zanic, kot ta z gearbesta, samo da te ne bo zrukal strom, ce ga bos narobe pogledal.

goranzaric ::

https://hobbyking.com/en_us/soldering-s...

Sam narocil zaradi firbca glede na ceno in me je presenetilo delovanje. Dodatne konice so pa izredno poceni.

wompaone ::

Sicer še nisem delal s plinskim, ampak imajo ravnokar enega v Hoferju.

OmegaM ::

Dokler ne bo spuscal plina je jako fina zadevica.
Z njim imam kar izkusnje, sicer ne z hoferjovim.
Ni nam lahko, bo pa boljše!!!

gumby ::

Tile spajkalniki so "za žlebove". Če misliš karkoli delati z SMD si omisli nekaj normalnega. Torej takega, ki ima grelec znotraj konice, ima kratko ročko/konico in ima vsaj ene 60-80W, da se konica ne bo "zalepila" na vsak malo večji pad.
Toplo priporočam ersa pico ali nano. Ni ravno 15€, je pa še vedno hobistu prijazna cena... tega itak ne kupuješ vsako leto.
my brain hurts

bobicek ::

Markus386 je izjavil:

je pa cist isto zanic, kot ta z gearbesta, samo da te ne bo zrukal strom, ce ga bos narobe pogledal.
Ne verjamem, da bi pri teh Kitajcih bila varnost lahko problem. Itak če ni od Iskre al pa nemške firme, je ista šit kvaliteta in načeloma deluje.

@gumby, v bistvu imam samo za kak spoj, ker pri quadcopterjih zaradi padcev vsake toliko kak spoj odpove. Tudi menjavanje baterij kar načne kontakte. Sploh pa sem v začetku spregledal pri dveh quadih, kakšne kontakte uporabljajo za baterije in se dodaten set baterij ni ujemal in slejkoprej moram to zamenjat.

Spajklana postaja se mi zdi preveč za to kar rabim.

Me pa tole še vedno zanima, kaj točno pomeni nazivna moč? Ali se 60W segreje do višje temperature, ali samo hitreje segreva napram 30W?

mihec87 ::

Za konektorje je 60W bolje saj hitreje segreješ želeni del...Tista yihua postaja iz hk niti ni tako slaba v bistvu je kopija hakko postaje(poglej teste itd.. na yt.)..

"cin 63/37 tudi vredu, ker običajno se uporablja 60/40." oboje vredu, 60/40 ima samo večji razpon temperature pri kateri je "tekoč"..Kupi pa nekaj vredu z vsaj 2% fluxa-predlagam da se oglasiš v kakem hte,ic,conrad in nabaviš..Kitajci so malo hit and miss in včasih probaš par različnih da najdeš dobrega(vsaj pri odspajkovalni pletenici imam take izkušnje)..

gumby ::

Kakšen padec imaš v mislih? Padec napetosti na kontaktih ali fizičen padec quada in s tem povezane mehanske šoke?
V prvem primeru daj druge konektorje, ki premorejo večji tok. V drugem pa bolj robustne :)

Močan spajkalnik boš rabil v vsakem primeru. Moč pomeni samo to, koliko toplote lahko odvajaš s konice, da še ta drži temperaturo (in s tem ostane cin tekoč). Vsaka konica se sčasoma segreje na tistih 300+ stopinj, bo se pa konica pri 15W spajkalniku precej hitro ohladila, če se z njo dotakneš malo večje mase, recimo konektorja ali malo debelejše žice. Zaradi te ohladitve cin ne bo več tekoč in boš samo po nepotrebnem pregreval spoj in okoliške elemente.
Lep primer tega so recimo tranzistorji v D2PAK ohišju, okoli katerih je ponavadi še miljon vij na tiskanem vezju zaradi boljšega odvajanja toplote (hlajenja). Tega odspajkat s 15W igračo je misija nemogoče.

Sicer pa pojdi k nekomu, ki ima tak (ali podoben) spajkalnik in probaj. Potem ne boš več v dvomih, kaj kupiti ;)
my brain hurts

Brane22 ::

V bistvu je tudi velika razlika v obnašanju konice- tako njeni toplotni prevodnosti kot oprijemu spajke kot trajnosti. Tu se ERSA obnaša _povsem_ drugače od kitajskega čipšita. Dva različna svetova.

Zdaj mogoče kdo lahko pri AliBabi najde dobre kopije, ampak te najbrž tudi cenovno niso več tako nizko.

[D]emon ::

bobicek> Ne verjamem, da bi pri teh Kitajcih bila varnost lahko problem.

Potem pa se nisi videl cheap-ass kitajcev. Nobene ozemljitve, improviziran grelni element, nobenega stress reliefa na priklopnem kablu... Skratka, dovolj da te lahko konkretno zruka.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Assass1n ::

Sam imam tega iz hobbyking večino za quadcopter stuff (210 race) in je odličen. Vzami si še set konic, ker čisto tanka ti ne pride prav, edino za pine na kontrolerju ali kaj manjšega, večino rabiš kakšno srednjo. Nastaviš na 350-400 pa gas. Priporočam.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

wini ::

Še en glas za tega na hobbyking. Za konice pa poglej na ebay pod ime 900m-t4 ali t5 ali t3 (t je širina konice v bistvu)
Dodatne konice sem pa kupil te (rabim za spajkat na rc avtu):
http://www.ebay.de/itm/121766459471
Drugače pa profi spajkalnik za RC poglej od LRP - top shit zadeva (ga ima kolega)
v 4sec je na delovni temperaturi, cin se lepo razlije...

mihec87 ::

wini je izjavil:

Še en glas za tega na hobbyking. Za konice pa poglej na ebay pod ime 900m-t4 ali t5 ali t3 (t je širina konice v bistvu)
Dodatne konice sem pa kupil te (rabim za spajkat na rc avtu):
http://www.ebay.de/itm/121766459471
Drugače pa profi spajkalnik za RC poglej od LRP - top shit zadeva (ga ima kolega)
v 4sec je na delovni temperaturi, cin se lepo razlije...


Če iščeš bolj "profi" gledaš omenjeno erso ki ima ime v svetu spajkalnikov..

bobicek ::

gumby je izjavil:

Kakšen padec imaš v mislih? Padec napetosti na kontaktih ali fizičen padec quada in s tem povezane mehanske šoke?
V prvem primeru daj druge konektorje, ki premorejo večji tok. V drugem pa bolj robustne :)
Imel sem v mislih fizične padce. Neverjetno, vsa tista tanka plastika, ki ščiti propelerje zdrži padec, kabel ki gre od baterije na tiskano vezje pa mi je že 2x vtrgalo.

Tudi ti beli kontakti(mislim, da se jim reče WSX) so največji čip šit:

Govrim za ženski del kontakta, ker tam sta notri 2 pina in slejkoprej se pri menjavanju baterij vrtga. Ampak okej, ko sem nabavljal nisn tega vedel. Vem pa za v naprej. :)

Če že naj bo vsaj JST kontakt, ker tudi tega uporablja veliko quadov in baterij:
http://www.hobbyrc.co.uk/content/images...
In s temi vsaj kolker vem, folk še ni imel veliko težav. In na mojo srečo(čeprav neznanje :D) imam dodaten set baterij s temi konektorji, kar pomeni, da že po defaltu ne pašejo z WSX.

Drugače pa hvala vsem za pomoč. A jes sn danes že nabavil en bolj enostaven(30W) spajkalnik, ki ga uporabljajo večinoma dijaki in če njim zdrži za 2, 3 leta, pa bo menda tudi meni.

Če bom pa kdaj nabavljal za kaj bolj resnega, bom pa ziher pogledal v to nitko, da ne bojo šli nasveti v nič.

Compufreek ::

V hoferju sem pred kratkim nabavil set z dvema spajkalnikoma in vso opremo (cca. 13 eur) in je kr vredu zadeva, drugače pa sem v lokalni zadrugi kupil 40W za 8.99 (je bil firma weller upam da sem prav povedal) eur in sem ga uporabljal 8 let (telefoni, laptopi, arduino, pi,...) vem da je z kvalitetnim za 100+ eur super delat ... ampak komu na čast če nisi profesionalc in uporabljaš samo za "hobby"
lp!

FX6300B ::

Compufreek je izjavil:

V hoferju sem pred kratkim nabavil set z dvema spajkalnikoma in vso opremo (cca. 13 eur) in je kr vredu zadeva, drugače pa sem v lokalni zadrugi kupil 40W za 8.99 (je bil firma weller upam da sem prav povedal) eur in sem ga uporabljal 8 let (telefoni, laptopi, arduino, pi,...) vem da je z kvalitetnim za 100+ eur super delat ... ampak komu na čast če nisi profesionalc in uporabljaš samo za "hobby"
lp!


kaj pa veš mogoče pa postaneš profesionalc :)) jaz sem kupil eno iz nemčije za 80EUR (852D+) postajo pa še na topel zrak ima zraven, prej sem imel iz mimovrste en chip shit k je bil 20EUR pa je grelec crknil po 1 mesecu to pa že dela več kot pol leta bp8-)
aja pa uporabljam nekje vsake 2 dni tako da se mi je splačalo
May the force be with you!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FX6300B ()

[D]emon ::

Ce mislis na kolikor toliko redni osnovi uporabljat, potem si naredi uslugo in si kupi nekaj kvalitetnega. Ce pa rabis tistih 3x na leto kaj malega pospajkat pa kupi cheap crap.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

FX6300B ::

[D]emon je izjavil:

Ce mislis na kolikor toliko redni osnovi uporabljat, potem si naredi uslugo in si kupi nekaj kvalitetnega. Ce pa rabis tistih 3x na leto kaj malega pospajkat pa kupi cheap crap.

+1 :)) če pa rabiš za SMD je na vroč zrak top
May the force be with you!

Greghorian ::

Če rabiš kaj bolj kvalitetnega in poceni si naredi uslugo in si kupi ERSA I-CON PICO
- Zelo majhna in okretna ročka, segreje se v 10 sekundah, dobre konice.

marjan_h ::

Trenutno je najcenejša spajkalna postaja od parkside v lidlu za 9 EUR (48W). Ta iz hobbykinga pa je 16 EUR.

Me pa zanima, kje dobiti konice za postajo iz lidla? Nikoli jih ne prodajajo posamično.

[D]emon ::

Jaz dokaj redno kaj popravljam, ustvarjam, potem kaksen random tinkering, al pa salvage komponent. Pred casom sem kupil Hakko FX-951-66, ki sicer ni poceni, ampak pri moji uporabi je bil vreden vsakega evra.

Kot sem ze rekel. Ce rabis 3x na leto, kupi kitajca na e-bayu, bos dobil zraven se zastonj konice.
Drugace pa kupi nekaj kvalitetnega.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

marjan_h ::

Ja, ampak ta je iz lidla. Nemci so sinonim za kvaliteto.

jest10 ::

Kot da je v resnici spacan v Nemčiji>:D

FX6300B ::

ha iz lidla jaz sem enkrat vzel eno iz mimovrste za nekih 25€, pa je grelc šu, danes je itak delano vse na kitajskem, drugače pa tako kot ti je [D]emon povedal, ebay-kitajc, če pa rabiš kaj bolšga pa ja investiraj malo notri jaz sem osebno nabavil kar 852D (80€ ebay), ker še kar redno uporabljam na topel zrak tako da se splača
May the force be with you!

[D]emon ::

marjan_h je izjavil:

Ja, ampak ta je iz lidla. Nemci so sinonim za kvaliteto.



A ti si se iz Jugoslavije opran ?
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

marjan_h ::

[D]emon je izjavil:

marjan_h je izjavil:

Ja, ampak ta je iz lidla. Nemci so sinonim za kvaliteto.



A ti si se iz Jugoslavije opran ?


Torej Volkswagen je tudi narejen na kitajskem, mogoče to pojasni emisije.

jest10 ::

marjan_h je izjavil:


Torej Volkswagen je tudi narejen na kitajskem, mogoče to pojasni emisije.

V bistvu je veliko vgrajenega vanj s Kitajske.

Miha 333 ::

marjan_h je izjavil:

Me pa zanima, kje dobiti konice za postajo iz lidla? Nikoli jih ne prodajajo posamično.

Kupi navojno čeljust za vrezovanje navoja M4x0.7 (npr. na ebayu), konice z ustreznim premerom brez navoja dobiš v trgovinah z elektroniko. Nato jo odreži na pravo mero, vreži navoj in že imaš ustrezno konico.

Pa prosim, ne navalite vsi jutri v Lidl po ta spajkalnik, ker bi rad da kakšen tudi zame ostane.

jest10 ::

Miha 333 je izjavil:


Pa prosim, ne navalite vsi jutri v Lidl po ta spajkalnik, ker bi rad da kakšen tudi zame ostane.

Uf koliko jih je še, noben jih noče>:D

clix ::

Če slučajno kdo rabi, prodam spajkalno postajo iz hobby kinga:

https://hobbyking.com/en_us/soldering-s...

Zelo malo rabljena + še ena prirezana konica z ebaya. Skupaj za 10€.

več na zs

[D]emon ::

Tale Hakko knock-off ni vreden denarja.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

...:TOMI:... ::

Drugače je priporočljivo kupit erso pico ali nano, lahko tudi rds80, ce ni denarja.

Tudi pri nas prodajajo poceni šrot. http://www.interdiskont.si/vsi-izdelki/...


Dobro je, da zapravite en drobiž in vržete stran v kanto ter nato kupite pravi spajkalnik. Čeprav bi lahko že od začetka namesto šrota kupiki pravi spajkalnik in še eno konjico...
Tomi

[D]emon ::

Konjico ? Slovensko Konjico ? Ne rini crke "j" kamor ne spada.


Se pa drugace strinjam, ampak kupovanje srot robe je pac skorajda ze nacionalni sport v Sloveniji.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Machete ::

Ali je to vredu za cinjenje LEDic in menjavo kakega kondija na ploščah?
Hvala.

http://www.bolha.com/stroji-orodja/elek...
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

goranzaric ::

Machete je izjavil:

Ali je to vredu za cinjenje LEDic in menjavo kakega kondija na ploščah?
Hvala.

http://www.bolha.com/stroji-orodja/elek...


Vzami HAKKO kopijo iz hobby kinga pa še set špic z ebaya za par evrov.

Machete ::

Hvala za predlog. Zakaj ravno to? Pa iz USA ne bi ravno naročal, se mi zdi da ni tako specifična roba, da bi bilo to potrebno.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Baja ::

pozdravljeni mojstri

jaz pa iščem en heavy-duty ~40w spajkalnik z plosko konico, široko 5-10mm. v bistvu se bo zlorabljal kot strgalnik.

tega sem prelomil na polovici :D

http://www.cip.si/home-page-products/sp...

torej, iščem nekaj kar nebo razpadlo na dva dela ob malo večjem pritisku. lahko tudi kaki stari rabljeni od kje.

lp

Assass1n ::

Interdiskont ima kar žival se mi zdi da 80W pa konica kot dleto. Poglej na njihovo stran.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

goranzaric ::

Machete je izjavil:

Hvala za predlog. Zakaj ravno to? Pa iz USA ne bi ravno naročal, se mi zdi da ni tako specifična roba, da bi bilo to potrebno.



Hobby king ima EU skladišče tudi.

Baja ::

misliš nekaj takega: https://www.interdiskont.si/vsi-izdelki...

rabil bi pa ravno konico, ne to zakrivjeno.

dottor ::

Imam it namen uzet tole zadevo:
http://www.lidl.si/sl/ponudba.htm?actio...

Rabu bi jo predvsem za kakšna groba dela (kakšne kable spajkat skupaj, kakšne večje elemente odspajkat), pa bi nabavu kakšno tanjšo konico. Kje bi se dalo zadevo dobit in na kaj je treba bit pozoren? Imajo to tudi v kakšnem Mekrurju/OBIju?
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

hunter01 ::

Že kak teden se ukvarjam z vprašanjem kateri spajkalnik kupit. Glede na to, da sam nimam kaj dosti znanja (beri nič) o tem bi prosil za predlog.

Trenutno kupujem spajkalnik, ker bi želel nekaj kablov in ledic skupaj spravit. Rad bi pa nekaj takšnega, da bom kupil enkrat in da vem, da ga imam, če ga bom v prihodnosti potreboval, =)
Tudi v prihodnosti bodo podobna dela v igri (kabli, ledice, mogoče kakšni konektorji), govorimo pa o lotanju 0-5x na leto.

Kupim navaden spajkalnik za 10€? Ali se kljub temu splača vložiti 20, 30, 40€?

Npr "belgijski kitajc":
https://www.merkur.si/delavnica/stroji-...

matobeli ::

Splača se vložit 27USD za tole:
https://hobbyking.com/en_us/soldering-s...

je 60W (tvoj je samo 30W, kar je dost za en kurc) ima stojalo, izmenljive konice ki jih na ebayu ali na hobby king najdeš za drobiž in seveda uravnavanje temperature če bi kdaj kaj bolj zahtevnega rad cinil.

Zraven pa je obvezno vzet še eno spajko za hobi se obnese 1mm ali 1.5mm.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

IL_DIAVOLO ::

https://m.conrad.si/Spajkalnik-komplet,...

Spajkalnik s tanko spico, gobico in pumpico je vse kar rabi domaci mojster. Ne komplicirat.

matobeli ::

Odvisno kaj delaš. 30W je za debelejšo žico ali konektor z veliko mase okoli pinov čist preveč švoh. Spajka je zelo pomemben del spajkanja in ta priložena je verjetno najcenejša kar pomeni da se bo slabo topila, vlekla po vezju in slabo lezla v spoje.

Una pumpica pa ja... Včasih pride prav, ampak vedno manj ker izginja THT tehnika.

Pol pa ljudem ni do spajkanja ker je orodje ki ga uporabljajo pač jajc.

Unknown_001 ::

matobeli je izjavil:


Una pumpica pa ja... Včasih pride prav, ampak vedno manj ker izginja THT tehnika.

Pol pa ljudem ni do spajkanja ker je orodje ki ga uporabljajo pač jajc.


Spajkanje s pumpico še vedno učijo po štromarskih šolah ;)

Drgač pa za spajkanje z Wellerjem ne moreš falit. Plus dober Cin
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

hunter01 ::

Hvala vsem za odgovore. Bom narocil iz hobbyking. Tisti iz conrada mi ne disi, ker sem ga za 5$ na hobbykingu videl. Weller se mi pa zdi predrag in s tem overkill za mojo uporabo.

Cin sem ze pred casom nabavil 1mm s svincem (60/40) in fluxom 2% v bauhausu. To sem na youtube videl da naj bi bilo cool :)

errhec ::

Tale 936 spajkalna postaja je fenomenalna za svojo ceno.
Spajkalne konice pa dobiš za par evrov 10 kosov na ebayu. Če ti slučajno crkne ročka, je pa tudi v rangu 5 evrov cela.
dd

matobeli ::

Sej majo vse komade na Hobby kingu, vzemi vsaj kakšno debelo, sej so pod 1USD. Tist komplet z ogromno različnimi pa je brezveze.

Spajke z svincem so zakon, škoda ker jih je rohc benal za profi uporabo.
««
«
1 / 6
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kitajski spajalniki z grelcem v konici - kdo uporablja? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7021120 (3593) A. Smith
»

Spajkalnik

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
163152 (2747) Excavator
»

Spajkalna postaja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
294296 (3136) mihec87
»

spajkalnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5112112 (10097) matobeli
»

Orodje za spajkanje/odspajkanje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
234221 (3488) BlaY0

Več podobnih tem