» »

Menjalno stikalo

Menjalno stikalo

McHusch ::

Imam dve menjalni stikali iz prazgodovine, ki sta zvezani narobe. In sicer, z enim lahko ugašam in prižigam luč, če pa jo ugasnem z drugim, jo lahko prižgem samo z drugim.

Zato hočem to popravit. Stikali sta iz prazgodovine. Gor piše Elma ART. 140-146-147 izm. Made in Yugoslavia.

Spodnji priključek ima oznako 2, zgornji pa P. Srednji nima oznake. Kako naj zvežem, da bo delalo. Ugotovil sem, katera izmed šestih žic (v obeh dozah) je faza. Kolikor mi je jasno, bi to moral povezati na L, potem pa naprej. Ampak na stikalu nikjer ne piše L.
  • spremenil: McHusch ()

Duhec ::

Poglej spodnjo sliko (levo stikalo) kamor pride faza.
Na tem menjalnem stikalu moraš najti fiksni kontakt kamor priklopiš fazo in nato fazo preklapljaš s stikalom 1x na delovni, drugič na mirni kontakt. Če fazo priklopiš na katerkoli od teh dveh kontaktov potem imaš lahko tak problem kot ga imaš.
Na drugem šaltarju pa tisti fiksni kontakt veži na žarnico. To je seveda še vse fazni vodnik, ker s stikali preklapljaš samo fazo.
Nulo pelješ direkt na žarnico in ni prisotna v vezavi teh stikal.



http://www.google.si/imgres?imgurl=http...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Duhec ()

McHusch ::

Sej to.kako naj pogruntam, kateri kontakt na šalterju je fiksni

Lukzii ::

Razdreš oba šalterja (vse žice potegneš ven) in s "fazenprüferjem" pogledaš kje imaš stalno fazo...naprej pa je ža zgornji sliki pojasnjeno ;)

lp

McHusch ::



Zgoraj piše 2, spodaj pa P.

Sej, teorija vezave je meni drugače popolnoma jasna, samo ta čudna stikala me medejo, ke ne vem, kje je fiksni:)

Aja, pa faza je rdeča. Ja, meni tudi ni jasno, kateri električar je to vezal

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: McHusch ()

Aston_11 ::

Lahko pa se greš kombinatoriko - vezava je zgrešena samo na enem stikalu, tam pa imaš 3 kombinacije.

Jaz sem ponavadi samo dve žici obrnil, pa je delalo, ko se mi je zgodilo pri vezavi enako kot tebi. S tem, da sem imel pare žic označene, tako da mi je bilo lažje. Recimo tvoji pari sta obe črni žici - te jih premenjaj.

Črna pa siva.

Hja, ali pa rdeča pa siva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

marco ::

McHusch je izjavil:



Zgoraj piše 2, spodaj pa P.

Sej, teorija vezave je meni drugače popolnoma jasna, samo ta čudna stikala me medejo, ke ne vem, kje je fiksni:)

Aja, pa faza je rdeča. Ja, meni tudi ni jasno, kateri električar je to vezal


Fiksna je P, torej če je rdeča faza je ta stikalo na sliki pravilno priključen.
Na drugi strani "razklemaj" odvij vse tri žice in poglej na kateri je faza, to fazo priključi na srednji kontakt.
Nato preklopi prvo stikalo, da se zamenja faza in jo poišči, privij jo na kontakt 2, žica, ki ostane pa gre na žarnico pa jo privij na kontakt P.

LP

Duhec ::

McHusch je izjavil:

Sej to.kako naj pogruntam, kateri kontakt na šalterju je fiksni

Z ohm metrom. :)
Seveda moraš imet šaltar odklopljen od vseh žic !

čuhalev ::

Iz slike je razvidno (tehnično gledano), da sredinski kontakt preklapla gor in dol, kar pomeni enkrat je kontakt med 1 in 2, drugič med 2 in 3. Torej srednji kontakt je fiksen.

Duhec ::

Dvomim, da je sredinski fiksen.
Vsaj na starejših menjalnih stikalih nikoli ni bil.
Fiksen je bil krajni, tam kjer sta puščici, tam si priklopil fazo.

čuhalev ::

Ohm meter ali pa zgolj kakšno žarnico in baterijo pa se ugotovi en dva tri.

Sicer pa svetujem, da se teh stikal ne razdira, ker jih je (zaradi vzmeti) težko skupaj dajat. Razstavi se pa tako, da se odvije vijak, ki je pod tem (večjim) sredinskim vijakom. Ups. Ampak res, ne razdirat ;)

Kocka ::

P (ali puščica) je fiksni kontakt.
Na enem stikalu poveži P na žarnico (prvi kontakt).
Na drugem stikalu poveži P na fazo.
Ostala dva kontakta se med obena stikaloma poveže skupaj. Se pravi 2 na 2 in brez oznake na brez oznake.
Ničla gre na drugi prosti kontakt žarnice.
(Ničla praviloma tudi nikoli ne sme biti prisotna na stikalih).

marco ::

čuhalev je izjavil:

Iz slike je razvidno (tehnično gledano), da sredinski kontakt preklapla gor in dol, kar pomeni enkrat je kontakt med 1 in 2, drugič med 2 in 3. Torej srednji kontakt je fiksen.


Tole pa ne bo držalo, preberi kaj je "Kocka" napisal.

micoboy ::

Vezav za menjalno stikalo je več in tale vezava meni nekako ni ravno ok...na skici je sicer v redu ampak v praksi pa je malo drugače...





Jaz dejansko stikala med seboj povežem s tremi žicami kot je na skici zgoraj, saj mi je potem enostavneje priklopiti žarnico (ne rabim imeti ene žice iz stikala_2 za na žarnico)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: micoboy ()

telexdell ::

micoboy je izjavil:

Vezav za menjalno stikalo je več in tale vezava meni nekako ni ravno ok...na skici je sicer v redu ampak v praksi pa je malo drugače...





Jaz dejansko stikala med seboj povežem s tremi žicami kot je na skici zgoraj, saj mi je potem enostavneje priklopiti žarnico (ne rabim imeti ene žice iz stikala_2 za na žarnico)

Med stikali itak vedno položiš tri žilni kabel. Delujeta obe vezavi. Pri tvoji vezavi imaš v eni sponki stikala dve žici, pri prej opisani vezavi pa imaš v vsaki sponki stikala eno žico, vodnik za svetilko pa povežeš preko sponke v dozi stikala. Pri nekaterih stikalih se lahko pojavi problem, kako spraviti dve žici v en kontakt stikala in ob morebitni menjavi stikala, moraš priklopiti 4 žice (večja možnost, da narediš kaj narobe). Tako, da ne vidim neke posebne prednosti v tvoji vezavi.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Likalnik ::

Zivjo, nasvet bi rabil glede montaze starejse halogenske luci...made in Yugoslavija

Tezava je ker ni nikjer oznaceno N oziroma L ampak samo ozemljitev...ta luc ima tudi trafo...kar pomeni, da je vazno kam dam fazo....

Na trafotu je sicer manjsa slika z oznako N in P...obe zici sta pa enaki barvi...beli.

Kaksna ideja kam gre L oziroma N?

LeXani ::

Tudi sam imam težavo, menjava 2eh menjalnih stikal za eno žarnico, ne znam zvezat da bi delalo prav. Ko je vklopljeno stikalo 1, dela tudi 2 stikalo, drugače ne. Faza je na stikalu 2. Kako naj povežem?
1-

2 -
Čas prve prijave 04.11.2005

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeXani ()

K0l1br1 ::



Verjetno imaš plavo in rumeno narobe obrnjeno.

Saintek ::

Ce prav vidim, drugo stikalo ni izmenično ampak navadno in imas v isti kontakt dve zici oz obadva sta navadna

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saintek ()

All ::

Obe stikali sta navadni namesto izmenicni.

miha98 ::

POzdrav a bi mi znal kdo poiskat na ebay.de menjalno stikalo.. iz stekla in zlate barve? vsaj link..? hvala... oz. kaj napišem not...

A. Smith ::

Napišeš "Wechselschalter Gold".

https://www.ebay.de/itm/Livolo-Schalter...

Ni za kaj.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vezava menjalnega stikala

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1639618 (9874) SonoR
»

Stikalo za luč - menjava z novim

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
172379 (2108) WaterBoy
»

Dve menjalni in križno stikalo - potrebujem pomoč

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3923238 (10513) starfotr
»

Menjava 2 menjalnih stikal pri dveh lučeh

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
82730 (2529) Koleskar90
»

starejša menjana stikala

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
93321 (3139) LordTado

Več podobnih tem