» »

Kaj je pravilno - enkrat več ali dvakrat več

Kaj je pravilno - enkrat več ali dvakrat več

1
2
»

dj_uro ::

rokp je izjavil:

imagodei je izjavil:

V matematični nalogi je pač treba jasno napisat, da ima Janez dvakrat toliko hrušk kot Mojca jabolk, pa je stvar rešena.


35. PODROČNO TEKMOVANJE ZA SREBRNO VEGOVO PRIZNANJE, 6. razred, 15. april 2000:



A?
dodan vprašaj...
vw-klub.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dj_uro ()

rokp ::

Caki, kje si pa ti zdaj A dobil? Ce je tako, kot pravi Irena Swanson zgoraj (in jaz se z njeno razlago strinjam), potem med nastetimi ni prave resitve.

A + B = 150
B = 150 - A

Potem sta pa dve moznosti:
- prva
2 x (A - 17) = B + 17
2 x A - 34 = 150 - A + 17
3 x A = 150 + 34 + 17
A = 67

- druga
(A - 17) + 2 x (A - 17) = B + 17
3 x A - 51 = 150 - A + 17
4 x A = 150 + 51 + 17
A = 54,5

MadMicka ::

Dej Andrej0, ne se hecat no, a zate je 30 dvakrat več od 10? In delaš razliko med dvakrat več in dvakrat toliko?

In kaj ima konec koncev to veze z osnovnim vprašanjem in sicer ali je razlika med dvakrat več in enkrat več?

Dvakrat več od 10 je 20 (10*2), enkrat več je pa tudi 20 (10+10), če že hočete matematične znake tlačit v razumljiv slovenski jezik.

MadMicka ::

Ma tista naloga, lahko jo narediš z brute force, je najhitreje :), se pravi, odgovor je B. Dvakrat več od 50 je 100. Ali pa enkrat več :)

nevone ::

loucast je izjavil:

Kot zanimivost: Obzornik za matematiko in fiziko


Ja, tole naj si preberejo tisti, ki jim je vse jasno.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

nevone ::

Dvakrat več od 10 je 20 (10*2), enkrat več je pa tudi 20 (10+10), če že hočete matematične znake tlačit v razumljiv slovenski jezik.


Če jemlješ enkrat več in dvakrat več kot frazi, ki sta jasno definirani da pomenita enako, potem imaš prav.

Ampak če si vsaj malo logičen, se moraš vprašat, čemu si v enem primeru osnovno vrednost množil z dva v drugem pa si enkrat prištel osnovno vrednost, namesto da bi po istem vzorcu množil z ena.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

matjash ::

shadeX je izjavil:

shinko je izjavil:

Ma to je tako kot dvojno zanikanje... Ko rečemo "nič NE morem", v bistvu mislimo "nič morem". Matematično gledano "Nič NE morem" pomeni "vse morem".Ampak kot je že nekdo napisal je med slovnico in matematiko ogromna razlika :)


Na primorskem koncu (lahko tudi drugje po SLO), dost ljudi uporablja besedno frazo "Ne stoj". Pomen besede vem (Ustavi se, karkoli že delaš oz. nameravaš), ampak mi nikol ne bo jasno zakaj je to slovnično čist obratnega pomena.

Ne stoj - nadaljuj kar delaš :)
:))


Samo da izgovorimo nestwj - (nehaj)
... bolje pozno kot nikoli.

Ales ::

Kar verjetno pride iz "daj stoj" -> "naj stoj" -> "nej stwoj" -> "nestwoj"? Vem pa ne, nisem ravno lingvist... :P

mojca ::

nevone je izjavil:

loucast je izjavil:

Kot zanimivost: Obzornik za matematiko in fiziko


Ja, tole naj si preberejo tisti, ki jim je vse jasno.

o+ nevone


Prvi ali drugi članek? ;(( Hvala za link. Najbolj mi je zabavno, da se še matematiki ne morejo dogovoriti med seboj, kaj je matematično/logično pravilno, pa potem drug drugemu solijo pamet :)).

rokp ::

Po mojem tretjega. ;)

Glugy ::

imagodei je izjavil:

Če bi se matematična naloga na testu začela z besedami "Janez je obral 1-krat toliko jabolk kot Tomaž", bi bil bralec lahko v dilemi.


Po mojem mnenju če bi izražal enakost ne bi napisal 1-krat ampak samo "toliko". "Janez je obral toliko jabolk kot Tomaž."
Če bi pa rekel: "Janez je obral še 1-krat toliko jabolk kot Tomaž" pa spet ne bi smel bit noben v dilemi.

Jezik je naravnan k praktičnosti kar pomen da doskrat izraze krajša.
Originalno se mi zdi da je bilo "še 1-krat toliko"; zdej pa kdaj tud kdo reče " 1-krat toliko" čeprav redko. Večkrat slišim "še 1-krat toliko".

V matematiki bi bilo to kot da bi rekel ..poznamo x. Radi bi pa povedal da imamo poleg x-a še en x ..torej x+x. Seveda če razumeš 1-krat toliko kot okrajšavo za "še enkrat toliko". Čeprav mislm da večina matematikov je zelo ozko naravnanih in pač ne sprejema subjektivnosti. Zato je matematika tud zelo natančna veda tud če se gre za relativnost. Enostavno ne vidijo enkrat toliko kot okrajšave; in ja enkrat toliko sam zase pa je 1x v matematiki če ne oceniš z svojimi očmi da gre za okrajšavo za "še enkrat toliko".
Zunaj matematičnega sveta grem stavt da enkrat toliko ni nikol uporabljen za matematični 1x. Matematiki pa pač ne sprejemajo jezikovnih okrajšav izrazov ker če bi jih bi imel dilemo ki ni smiselna za precizen računski svet.

koyotee ::

MadMicka je izjavil:

Dej Andrej0, ne se hecat no, a zate je 30 dvakrat več od 10? In delaš razliko med dvakrat več in dvakrat toliko?

In kaj ima konec koncev to veze z osnovnim vprašanjem in sicer ali je razlika med dvakrat več in enkrat več?

Dvakrat več od 10 je 20 (10*2), enkrat več je pa tudi 20 (10+10), če že hočete matematične znake tlačit v razumljiv slovenski jezik.

Ma teb osnovni pojmi niso jasni :)) a ste vsi hodil na texas v srednjo?
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Primeri nelogične uporabe slovenščine (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9211352 (9758) GupeM
»

64GB je enkrat ali dvakrat več od 32 GB

Oddelek: Loža
342981 (2439) The_hammer
»

kaj pomeni dvakrat več??

Oddelek: Loža
395156 (4055) Matek
»

kako si razloziti enkrat vecji?

Oddelek: Loža
192385 (1953) steev
»

2 x več

Oddelek: Loža
171574 (1287) Ziga Dolhar

Več podobnih tem