» »

Je zemljevid sveta res rasističen?

Je zemljevid sveta res rasističen?

49106 ::

Na YT sem naletel na posnetek, kjer J. Elliot. razlaga kako je zemljevid sveta rasističen.

Očitno je, da ne razume niti osnov kartografije in posledično ne razume kako cilindrična projekcija nastane, ter kje in zakaj nastanejo rasistične napake. Razlog, da so bele dežele večje, je seveda drugje.

Šlo naj bi se za zaroto, kjer so bele dežele namenoma večje. Povedala je, da je rasistična tudi orientacija zemljevida.




Je zemljevid res rasističen? Dejstvo je, da J. Elliot sistematično zavrača vse kar ni kompatibilno z njeno idejo.

Yohan del Sud ::

Kje si pa to izvlekel? No ja malo zabave na ravni samogovora dementnice.
www.strancar.com

Zgodovina sprememb…

49106 ::

Kje sem kaj izvlekel? Naslov teme? Posnetek? Zakljucek?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

matobeli ::

Haha, sem najprej mislil da gre za standup nastop.;((

Je pa očitno tak ameriški zemljevid vsaj delno do pretežno egocentričen.
V sloveniji še nisem videl zemljevida sveta ki bi imel azijo na polovico prežagano, samo za to da bi izgedala manjša in bolj obrobna proti SA.

dice7 ::



Trenutno karto uporabljamo predvsem zato ker zemljepisna sirina in dolzina se najbolje sovpada z irl lokacijami. Se pa zarad tega popacijo velikosti ob polih

Kot experiment lahk olupis pomaranco in jo poskusis cimbolj ravno spravit na list papirja

Cervantes ::

Razlogi za to so kajpak zgodovinski, predvsem povezani z navigacijo.
Mercator projekcija je bila pač praktična, ker se azimuti ohranjajo.

49106 ::

matobeli je izjavil:

Haha, sem najprej mislil da gre za standup nastop.;((

Je pa očitno tak ameriški zemljevid vsaj delno do pretežno egocentričen.
V sloveniji še nisem videl zemljevida sveta ki bi imel azijo na polovico prežagano, samo za to da bi izgedala manjša in bolj obrobna proti SA.


Ne bi rekel, da je zemljevid egocentričen. Ekvator res deli zemljo na polobli, ampak tisti zemljevidu je takšen, ker je brez nenaseljene Antartike.

dice7 je izjavil:



Trenutno karto uporabljamo predvsem zato ker zemljepisna sirina in dolzina se najbolje sovpada z irl lokacijami. Se pa zarad tega popacijo velikosti ob polih

Kot experiment lahk olupis pomaranco in jo poskusis cimbolj ravno spravit na list papirja


Zakaj pa pomarančo?





Čeprav je velikost pri Gall-Petersovi projekciji natančnejša, je oblika toliko bolj nepravilna. Vir. Globus

flbroker ::

Danes je itak ze vse rasizem.

jype ::

Kar si ti zapisal je tempizem.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: BorutK-73 ()

mancini ::

na vseh kartah ki ste jih dali je Grenlandija 5x prevelika

49106 ::

Ko pa ni prevelika, je premajhna.

jyjpe>Kar si ti zapisal je tempizem.

Kar pa pomeni?

tikitoki ::

Nej otrokom nabavi globuse...

matobeli ::

Kje pa je problem če se ob stran zemljevida nariše dejanske velikosti kontinentov? Enega pod drugega, samo obris. Sej otroc niso neumni, sam povedat moraš. Kaj pa ve on kolk je grenlandija res velika.

Ales ::

In kako narišeš dejansko velikost? Tloris gledano iz ptičje perspektive nad geografskim centrom vsake posamezne države, po principu ko jebe ukrivljenost zemeljske oble? Kaj drugega?

Ravno v tem je fora projekcij, kako pravilno prikazati 3D Zemljo na 2D ploskvi zemljevida.

BorutK-73 ::

49106 je izjavil:

Je zemljevid res rasističen? Dejstvo je, da J. Elliot sistematično zavrača vse kar ni kompatibilno z njeno idejo.


Tukaj ima delno prav ta nora ženska in je našla en zemljevid ki ji je ustrezal. Ameriški zemljevidi sveta se začnejo in končajo z atlantikom. Evropa, azija in afrika ima pa zemljevide ki se začnejo in končajo z pacifikom.

matobeli ::

Ales je izjavil:

In kako narišeš dejansko velikost? Tloris gledano iz ptičje perspektive nad geografskim centrom vsake posamezne države, po principu ko jebe ukrivljenost zemeljske oble? Kaj drugega?


Nisem geograf in ne vem. Sem pa prepričan da precej blazno težko ne bi smelo bit. Ne v današnjem času z današnjimi možnostmi opazovanja.

Ales ::

Sem dopolnil tvoj citat mojega posta, ker si zbrisal bistvo.

matobeli je izjavil:

Ales je izjavil:

In kako narišeš dejansko velikost? Tloris gledano iz ptičje perspektive nad geografskim centrom vsake posamezne države, po principu ko jebe ukrivljenost zemeljske oble? Kaj drugega?

Ravno v tem je fora projekcij, kako pravilno prikazati 3D Zemljo na 2D ploskvi zemljevida.


Nisem geograf in ne vem. Sem pa prepričan da precej blazno težko ne bi smelo bit. Ne v današnjem času z današnjimi možnostmi opazovanja.

Možnosti opazovanja niso problem.

Če kdorkoli misli, da obstaja boljša 3D -> 2D projekcija, kot so obstoječe, kar na plano z idejo. Naj vas ne zmoti, da se s tem človeški rod (in cela veja znanosti) poglobljeno ukvarja že kar dolgo časa...

Jamesa Galla in Erna Petersa npr. že ni motilo.

Gall-Peters projection

edit: popravil link

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ales ()

Machete ::

LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Roadkill ::

Ful star del zabavne serije West wing:


Ü

Unknown_001 ::

Za take glasne debile se reče, da so tako pametni, da jim že škod.

Politična korektnost je sranje s katrim je v novodobnih časih zelo lahko politično izsiljevati, četudi nimaš nobene prave pravne podlage v ozadju, da bi se lahko pravdal. Dovolj je da si navaden cmerav pezdetek ki je užaljen za vsak drek in vsi bodo mogl skakat okol tebe kako si ubogi v tej rasistični krivični družbi. Marsikdo od teh pizdetkov bi rabil strokovno pomoč pri Dr. Ruglju ki pa je na žalost pokojni, naj mu bo zemlja lahka. Treba se je streznit in premislit o situaciji ne pa zmer v jok pa na drevo pa na karto MOJI poroblemi, MOJA čustva, MOJE pravice...

Šuti i jedi govna! Nisi edini na svetu in obnašaj se temu primerno. Ne bo se cel svet okol takih vrtel.

Pa še neki:
Če kdo hoče 100% politično korektno državo mu drugega kot diktatura ne preostane.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

49106 ::

BorutK-73 je izjavil:

49106 je izjavil:

Je zemljevid res rasističen? Dejstvo je, da J. Elliot sistematično zavrača vse kar ni kompatibilno z njeno idejo.


Tukaj ima delno prav ta nora ženska in je našla en zemljevid ki ji je ustrezal. Ameriški zemljevidi sveta se začnejo in končajo z atlantikom. Evropa, azija in afrika ima pa zemljevide ki se začnejo in končajo z pacifikom.


Ja, pri njih sta Ameriki na sredini zemljevida, pri nas je na sredini Evropa in Afrika, na Kitajskem pa...




Roadkill je izjavil:

Ful star del zabavne serije West wing:





Replika je natanko en prispevek nad tvojim. Posnetek vkljucuje vse kar smo napisali in tudi marsikaj kar nismo.

Sssaga ::

heh, noro, kaka tema :D

Japanci majo pa v centru... ja, svojo, nje!

Martin Krpan ::

Rasistično je ker so na zemljevidu večina drugih držav večje kot Slovenija. Zahtevam enako velikost za vse !!!
Enakost & Enakopravnost vseh držav pa to...:))

jype ::

AnS> Rasistično je ker so na zemljevidu večina drugih držav večje kot Slovenija. Zahtevam enako velikost za vse !!!

Bližje stopi, bo največja.

Martin Krpan ::

?????

jype ::

Oko prisloni na globus tako, da vidiš Slovenijo na sredini.

Nobena druga država ne bo večja.

stara mama ::

Evo slika iz ene teme o ravni zemlji



Mimogrede, ste vedeli da nas vlade zavajajo in nam lažejo, ker je zemlja v resnici ravna ?
:D

krneki0001 ::

Kdaj se je pa sploščila?

Ko sem pred 42 leti letel proti zemlji, je bila še okrogla. :))

JanBrezov ::

Samo kot zanimivost dodajam interaktivni pregled projekcij zemljevidov
Map Projection Transitions.

stara mama ::

krneki0001 je izjavil:

Kdaj se je pa sploščila?

Ko sem pred 42 leti letel proti zemlji, je bila še okrogla. :))

Ja, baje je zemljevid (tisti, ki nam ga tako zelo skrivajo) v resnici takšen:



Vpiši v google: ravna zemlja .... in se čudi!

Zgodovina sprememb…

Matako ::

Unknown_001 je izjavil:

Za take glasne debile se reče, da so tako pametni, da jim že škod.

Politična korektnost je sranje s katrim je v novodobnih časih zelo lahko politično izsiljevati, četudi nimaš nobene prave pravne podlage v ozadju, da bi se lahko pravdal.


Ne gre za politiko.

Lahko citiraš mene:

"Politična korektnost je projekcija osebnih stisk na globalni nivo... kjer se za razliko od osebnega ne pričakuje rezultatov."


Rešite sebe.
/\/\.K.

Heavy ::

stara mama je izjavil:

Mimogrede, ste vedeli da nas vlade zavajajo in nam lažejo, ker je zemlja v resnici ravna ?
:D



Pri teh porabnikih alu-folje: kaj ploh imajo vlade od tega, da lažejo o obliki sveta?
#TeamFelix

Matako ::

Heavy je izjavil:

stara mama je izjavil:

Mimogrede, ste vedeli da nas vlade zavajajo in nam lažejo, ker je zemlja v resnici ravna ?
:D



Pri teh porabnikih alu-folje: kaj ploh imajo vlade od tega, da lažejo o obliki sveta?


Da težnje najdeš HAARP, ki je na severnem polu.

Na vse so mislili, ampak vseeno smo jih razkrinkali. Na netu.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

stara mama ::

Vrjetno zato, da nas iluminati držijo znotraj neke ograje (antarktika okrog ploščatega sveta), da ne bi ušli ven v njihov svet, kjer je vsega v izobilju.
Po domače povedano so nam fouš!!

Zgodovina sprememb…

c3p0 ::

Ravnoglavci si le narobe tolmačijo azimutno ekvidistančno projekcijo (par postov gor na sliki, brez dodatkov).

noraguta ::

Svet se deli nabstandardne in metrične vrednote. Razen pri hidravliki.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zaradi premika magnetnega severnega pola izredna uskladitev zemljevidov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
64876 (3092) jernejl
»

Navigacija za kolo (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
7312248 (8424) schurda
»

Google Earth video v živo

Oddelek: Loža
165457 (4577) Bellzmet
»

Najpodrobnejši zemljevid bližnjega vesolja

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
127599 (6188) Matev

Več podobnih tem