» »

Kaj storiti z delnicami/obveznicami ob ukinitviregistrskih računov

Kaj storiti z delnicami/obveznicami ob ukinitviregistrskih računov

1
2
»

globoko grlo ::

hm, zanimiv
anybody?
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

svecka ::

Ja pri moji stari mami in atu je isti primer...jutri kličem v podjetje, da mi povedo, kako se lahko to proda. V pismu je pisalo, da obstajajo izstopni stroški, samo rajši sedaj prodamo, ker bo spet vse propadlo v roku 2 let. Na nemškem trgu kar skladi hodijo v stečaje, tako da najbolj pametno je varčevat na banki, ker povsod drugje vse popušiš na dolgi rok.

čuhalev ::

Odsvetujem NLB za trgovalni račun, ker imam z njimi same nevšečnosti. Jutri bom poklical na TIRS, ker imam 40x toliko stroškov, kot so mi bili predstavljeni ob podpisu pogodbe. :8) ( Za lažjo predstavo, rekli da bo 5 evrov, dobil račune za 200 )

Nihče nič ne ve, samo prelagajo obveznosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: čuhalev ()

mailer ::

Je že kaj novega o prenosu delnic? So bile novice o zmanjšanju stroška prenosa pa tudi v parlamentu so se nekaj pogovarjali o tem zdaj je pa vse utihnilo.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Tilen ::

Odbor DZ: Pogoji za zadržanje določila o višini stroškov trgovalnih računov niso izpolnjeni
09.12.2016 09:45

Odbor državnega zbora (DZ) za finance in monetarno politiko je sprejel mnenje zakonodajno-pravne službe, da pogoji za začasno zadržanje izvajanja določila o višini maksimalnih stroškov trgovalnih računov, s katerimi želijo nekateri člani borze prepričati ustavno sodišče, niso izpolnjeni, in da so njihova zatrjevanja o škodljivih posledicah zgolj pavšalna.

Zakonodajno-pravna služba DZ je med drugim ugotovila, da so Alta kot prvopodpisana pod pobudo za oceno ustavnosti ter še tri gospodarske družbe za izhodišče o škodljivih posledicah vzele primerjavo prihodkov pred in po uveljavitvi zakona o nematerializiranih vrednostnih papirjih, pri čemer niso upoštevale, da je nova ureditev prinesla ukinitev registrskih računov in prenos vrednostnih papirjev na račune pri pobudnicah.

Ustavno sodišče je sicer že odločilo, da ukinitev registrskih računov ni neustavna, a še presoja o ustavnosti določitve višine maksimalnih stroškov trgovalnih računov in o predlogu za začasno zadržanje izvajanja tega. O tem govori četrti odstavek 48. člena tega zakona, s katerim je DZ želel omejiti višino vseh stroškov trgovalnega računa v odvisnosti od vrednosti premoženja na njem, saj imetniki registrskih računov doslej z njimi niso imeli stroškov.

Da ne bo dilem o višini stroškov, je DZ sprejel še avtentično razlago tega člena. V praksi se je namreč pokazalo, da nekatere članice KDD, borznoposredniške hiše in banke, te omejitve ne spoštujejo. (STA)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Tilen ::

Kdor še vedno ne ve, ali bi prenesel, prodal ali podaril državi, predlagam:

1. V primeru, da ste lastniki delnic v vrednosti približno 1000 EUR in le te redno izplačujejo dividende (vsaj zadnjih 5 let in cca 4-5% letno), potem jih obdržite in prenesite.

2. V primeru, da ste lastniki delnic v vrednosti manj kot 1000 EUR in več kot 50 EUR, prodajte ali prodajte in hkrati dokupite na način, ki zadosti pogojem iz prve točke. Delnice, ki ustrezajo takšnim kategorijam na LJSE so Zavarovalnica Triglav (ZVTG), Petrol (PETG), Telekom Slovenije (TLSG), Krka (KRKG).

3. V primeru, da ste lastniki delnic, katere ne kotirajo na borzi in dobite ponudbo za prevzem, prodajte.

4. V primeru, da ste lastniki delnic v vrednosti manj kot 50 EUR, pustite državi in si prihranite čas in stroške.

V nobenem primeru tisti, ki se najdete v 4. točki, ne odpirajte računov, ki vam to miloščino pretvarja v točke sklada XYZ, kar trenutno ponujajo nekatere BPH. Zastonj kosila ni.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

telexdell ::

čuhalev je izjavil:

Odsvetujem NLB za trgovalni račun, ker imam z njimi same nevšečnosti. Jutri bom poklical na TIRS, ker imam 40x toliko stroškov, kot so mi bili predstavljeni ob podpisu pogodbe. :8) ( Za lažjo predstavo, rekli da bo 5 evrov, dobil račune za 200 )

Nihče nič ne ve, samo prelagajo obveznosti.

Sem pred pol meseca odprl račun pri NLB in plačal za letos 2 €, kolikor moram plačati borzi za prenos. Drugih stroškov pri NLB sem letos oproščen. Za drugo in nadaljnja leta pa so mi naračunali tam 16 €/leto. Ko sem pregledal njihov cenik, katerega sem dobil ob odprtju sem tudi sam prišel do podobnega zneska. Si ti poleg sklenil še kaj drugega???


PS-Delnice ne kotirajo na borzi. Po bilancah je poštena vrednost delnic okrog 3.000 €. Dividende so redne in višje kot so naračunati stroški.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Tilen ::

Ti si plačal samo za prenos - to je ugodno in spada pod prvo točko. Tukaj je najmanj stroškov. Največ stroškov je pri prodaji/nakupu, ker se gleda v % sklenjenega posla in kasneje v ležarini (v % portfelja).

S pošteno vrednostjo se lahko samo tolažiš. Ravno pred kratkim je nekdo na financah ugotovil, da je prišlo do prevzemne ponudbe po manj kot polovici knjigovodske vrednosti in praktično ne more nič narediti. V primeru, da ne proda, bo prišlo do prevzema in bo kot mali delničer prišel v postopek iztisa in bo poplačan po enaki ceni kot ostalih 90%. Na borzi za več ne more prodati, ker delnica ne kotira.

V primeru, da dokaže višjo vrednost, pa prevzemnik njegovega deleža enostavno ni dolžan odkupiti po višji ceni. Bo pač lastnik samo 99,99%. ;)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

telexdell ::

Pošteno vrednost sem navedel zgolj kot oporo za izračun nadomestila na NLB. Nadomestilo je namreč odvisno od vrednosti delnic. Če delnice ne kotirajo na borzi se za izračun letnega nadomestila vzame knjigovodska vrednost delnic.

Glede prodaje pa- imam še nek (0,000x%) delež podjetja d.o.o. Večinski lastnik (99.9999%) udeležb v dobičku ne dovoli izplačevati. Ker podjetje posluje s solidnim dobičkom vsako leto naraste vrednost deleža. Sedaj mi ponujajo tam manj kot 1/3 knjigovodska vrednosti za odkup deleža. Je pa razlika preko 10.000€.
Sedaj je pred mano splošna dilema- vrabec v roki ali golob na strehi. Kaj narediti?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Tilen ::

Prodaj in aktivno upravljaj kapital, ni druge.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

telexdell ::

Tilen je izjavil:

Prodaj in aktivno upravljaj kapital, ni druge.

Poznaš opcijo, kjer bo naložba narasla za 3x v npr. 5. letih?

Pa 10...20.000€ ni ravno nek kapital. Je bolj kot ne drobiž od drobiža v primerjavi z zneski, pri katerih se aktivno upravljanje kapitala že splača.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Tilen ::

Poznaš opcijo, kjer bo naložba narasla za 3x v npr. 5. letih?

Nikakor. Ti? :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

-žiga- ::

Kje so med bolj ugodnimi za takojšnjo prodajo delnic na registrskem računu?
Konkretno se gre za 4 ali 5 delnic ZVTG.

Tilen ::

 Vir: Finance

Vir: Finance

413120536c6f76656e696a612c20642e642e

-žiga- ::

Hvala Tilen.

neres ::

Tista tabela se ne sklada s tem kar so meni povedali na nekaterih bankah, tudi npr. v tem članku so drugačne številke.
Po mojih informacijah je trenutno najceneje za takojšnjo prodajo NKBM (brezplačno), za pustiti na računu (pri manjših vrednostih) pa DBS (0,5% vrednosti delnic na leto).

hmm23 ::

Če ste prodali vrednostne papirje iz certifikatov ali je potrebno oddati kakšno napoved za kakšno odmero dohodnine?

konspirator ::

neres je izjavil:

Tista tabela se ne sklada s tem kar so meni povedali na nekaterih bankah, tudi npr. v tem članku so drugačne številke.
Po mojih informacijah je trenutno najceneje za takojšnjo prodajo NKBM (brezplačno), za pustiti na računu (pri manjših vrednostih) pa DBS (0,5% vrednosti delnic na leto).

Za brezplačen sodni depozit morajo biti izpolnjeni 4 pogoji:

na http://skupaj.si/vsebina/stroski-trgova... sta navedena samo 2:
vrednost delnice ne presega 100,00 EUR in
zadnji dve leti iz naslova delnic niste prejeli nobenih dividend.

Za vse ostale bo sodni depozit plačljiv in znaša 15 % od vrednosti delnic oziroma največ 410,00 EUR.



kdd:
https://www.kdd.si/imetniki/poslovanje_...
ZNVP-1 sicer določa, da je položitev nematerializiranih vrednostnih papirjev na račun pri pristojnem sodišču v določenih primerih brezplačna – to je v primeru, ko se sodna položitev opravi z registrskega računa, [1] katerega imetnik je fizična oseba, [2] pri čemer vrednost vseh nematerializiranih papirjev, ki se vodijo na registrskem računu in ki bodo položeni pri sodišču, ne presega 100 evrov ter da noben od nematerializiranih vrednostnih papirjev, ki se vodijo na registrskem računu, [3] ni uvrščen v trgovanje na organiziranem trgu in [4] da imetnik registrskega računa od 1. januarja 2014 dalje ni prejel nikakršnega izplačila iz naslova imetništva nematerializiranih vrednostnih papirjev, ki se vodijo na registrskem računu, vendar pa bodo tudi v takem primeru stroški nastali z drugimi procesnimi opravili.

enako pravijo na Siolu
http://siol.net/novice/gospodarstvo/pre...
Slednje se bo brezplačno izvršilo le, če vrednost na računu ne presega 100 evrov, če noben papir ni uvrščen na borzo in če imetnik od januarja 2014 ni prejel nobenih dividend. Premoženje bo na njem pet let. V tem obdobju ga bo lahko imetnik ob plačilu stroškov dviga znova prevzel. Če tega ne bo storil, bo to prešlo v roke države.


Če ima nekdo npr 15 delnic SING http://www.ljse.si/cgi-bin/jve.cgi?doc=... , mu bodo na sodišču, kjer bodo deponirane delnice, vsako leto zaračunali 15% vrednosti delnic oz max 410 eur.
--

Zgodovina sprememb…

1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

"prenos" delnic

Oddelek: Loža
173552 (2509) Manu
»

Petrolove delnice - se splača prodati ali prenesti?

Oddelek: Loža
53191 (2732) BlaY0
»

Prodaja delnic Mercator

Oddelek: Loža
163725 (2961) BlackMaX
»

Boljša alternativa od alta invest?

Oddelek: Loža
113349 (3064) Isotropic

Več podobnih tem