» »

AMD Navi - GPU

AMD Navi - GPU

Temo vidijo: vsi
««
121 / 173
»»

Sheteentz ::

Wohoo!!! Na ebayu dobil Asus tuf Rx 6800 XT za manj kot šecto, 585 če smo natančni. Da bo sistem optimalen, kaj vse moram narediti, enajblati SAM, pravilno nastaviti sistemski RAM, naviti 5600G (sj vem, 5600X bi bilo optimalno, ampak pustimo dlakocepljenje), potencialno naviti samo grafikuljo, še kaj?

FireSnake ::

Čestitke za nakup!
---
Zakaj bi grafično navijal?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

Sheteentz ::

More powah, more fps, pa tako fore. Na štromu ne mislim šparat, kišto imam pa itak v garaži, in nameravam gpu uporabljati tudi kot kalorifer.

Sheteentz ::

Skratka, Asus tuf Rx 6800 XT v mamaplati b450m ds3h, ki ima samo pcie 3. Zdaj pa celo tuhtam, da nabavim še kakšno tuf mamplato s pcie4. Razlike v performansih verjetno ne bo, bo pa moja picajzlastost malo bolj potešena.

D3m ::

To pa res.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Buggy ::

Sheteentz je izjavil:

Skratka, Asus tuf Rx 6800 XT v mamaplati b450m ds3h, ki ima samo pcie 3. Zdaj pa celo tuhtam, da nabavim še kakšno tuf mamplato s pcie4. Razlike v performansih verjetno ne bo, bo pa moja picajzlastost malo bolj potešena.


samo zaradi pcie3 -> pcie4 jaz ne bi delal nadgradnje. Ni vredno tudi firbca :D

Prisparaj denar, ki bi ga zapravil za 5xx chipset, razen ce bos sel v boljsi CPU, ki ga trenutna plata ni zmozna hendlat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

Sheteentz ::

Za ACC v VR pa človek očitno rabi nuklearko in ene par 3090 vpreženih v SLi, da stvar vsaj nekako izgleda, jao...

Buggy ::

Sheteentz je izjavil:

Za ACC v VR pa človek očitno rabi nuklearko in ene par 3090 vpreženih v SLi, da stvar vsaj nekako izgleda, jao...


?

Meni na 5600x in 3080 dela brez dropov na 90fps v Oculus Quest 2, na 1080ti je bil pa problem z zatikanjem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

tikitoki ::

Skoda, da nam padec evra onemogoca uzivanje v padcu cen. Brez padca bi bile cene slabih 20% nizje, to pa je konkretna razlika.

Buggy ::

padce nominalnih cen pozabite, ker prehajamo v fazo zivljenja, kjer se vse drazi. Rojeni v prejsnjem tisocletju to poznamo, me pa skrbi, da bo zaradi inflacije jur kar naenkrat postal base line za low end GPU in sicer :8)

FireSnake ::

Sheteentz je izjavil:

bo pa moja picajzlastost malo bolj potešena.


Sva midva v sorodu? :))
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Sheteentz ::

Buggy je izjavil:

Sheteentz je izjavil:

Za ACC v VR pa človek očitno rabi nuklearko in ene par 3090 vpreženih v SLi, da stvar vsaj nekako izgleda, jao...


?

Meni na 5600x in 3080 dela brez dropov na 90fps v Oculus Quest 2, na 1080ti je bil pa problem z zatikanjem.

Saj včeraj mi je uspelo dobiti okoli 90 fps, je pa bilo kar nekaj štimanja grafičnih nastavitev. VR epic preset me je po fps-jih kar malo razočaral.

Zdaj bi se lahko še lotil optimalne izbire rama, torej hitrosti, število ploščic, latence, in podobne picajzlarije. Na enih videih na youtubi so lahko razlike v končnem performansu več kot 10 posto. FireSnake, a ti si kaj picajzlariziral z rami?

Homelander ::

DDR4 sweet spot je 3600 16-19-19 (Hynix čipi). Mushkin in Corsair 123-130EUR:
https://geizhals.eu/?cat=ramddr3&xf=145...

3600 16-16-16 (Samsung čipi) je takoj skoraj 2x dražji, od 245EUR naprej:
https://geizhals.eu/?cat=ramddr3&xf=145...

3200 14-14-14 so nekaj podobnega, samo nekaj cenejši, od 213EUR naprej:
https://geizhals.eu/?cat=ramddr3&xf=145...

Tukaj imaš še nekaj alternativ 3600 16-19-19, latenca je pri vseh približno enaka, ker toliko kot je višja hitrost, sta tudi tCL in tRDC/tRP:
https://geizhals.eu/?cat=ramddr3&xf=145...
4000 18-22-22, 4133 19-23-23, 4266 19-26-26 ter 4400 19-26-26. Ampak ker imaš AMD 5600G, pride v poštev samo 4000. Še tega 99% ne boš mogel gnati 1:1:1.


4 ploščice namesto dveh je razlika samo da se manj grejejo, 50°C namesto 60°C brez namenskega ventilatorja. Ampak 4x8GB kiti so dragi, tako da moraš kupiti 2 kita 2x8GB.
2x8GB 3600 16-19-19 od 67EUR naprej:
https://geizhals.eu/?cat=ramddr3&xf=145...
4x8GB 3600 16-19-19 od 154EUR naprej:
https://geizhals.eu/?cat=ramddr3&xf=145...

Mogoče ti prvi 4x8GB Corsair LPX, ostali so predragi. 2 kita enakih 2x8GB te pride 156EUR.

Jaz bi kupil kar 2x16GB iz prvega linka. Jaz sem imel Samsung čipe, ki so bolj vroči, pa že to ni problem na stock.

Zgodovina sprememb…

Sheteentz ::

Od prejšnjega tedna imam 5600X.

Sheteentz ::

Po krajšem guglanju sem prišel do tega, da je ram zares pomemben samo v 1080i ultra high fps situacijah, npr. 200+ fps. V visokoresolucijskem VR (Reverb G2 z 2160x2160x2), kjer greš pa itak samo do 90 fps, pa ne igra tako bistvene vloge, saj je tam bottleneck predvsem gpu.

zdaj imam notri Kingston 2x8gb 3600 palčke (XMP Profile #1: DDR4-3600 CL 17-21-12 @ 1.35 V)
https://pctrgovina.com/p/ram-16-gb-kit-...

Ni velike verjetnosti, da bi z 3600 16 ramom bogvekaj pridobil, a ne?

Sheteentz ::

Ajde, če bi bil res v picajzl-mode, bi zdajšnje kingstone prodal, pa kupil tvoj prvi predlog, da bi imel dual rank, pa 32gb rama.

FlyingBee ::

tudi proc nimaš tak, da bi ti v teh visokih hz pomagalo
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

FlyingBee ::

Buggy je izjavil:

padce nominalnih cen pozabite, ker prehajamo v fazo zivljenja, kjer se vse drazi. Rojeni v prejsnjem tisocletju to poznamo, me pa skrbi, da bo zaradi inflacije jur kar naenkrat postal base line za low end GPU in sicer :8)

Je pa prva dostojna amd grafa 6600 brez XT 275 eur na mindfactory
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

dolenc ::

Fora ramov je bol, če že kupuješ, lahko kakšne value najdeš z dobrimi čipi kot so bli micronovi e-die, pa sam nastaviš, pa še tiste 2% poloviš, pa dualrank, če že, cena spet ista. Če jih že maš nima veze.

Drugače pa ko je enkrat generacija "zrela" in gredo čez neko mejo, neke blazne razlike ne bo. Skok iz prvotnih 2400 na 3200 za ddr4 recimo, tle je razlika, pol je pa že višek.

tikitoki ::

Placati 2x vec za RAM za 1-2% razlike je bedarija. Za razliko v ceno kupis hitrejsi GPU, CPU in si zansljivo na boljsem. Menjava RAMa pa res nima smisla, razen, ce imas nek res pocasen srot.

oo7 ::

AMD Radeon RX 7700 XT RDNA 3 "Navi 32" Graphics Card Specs, Performance, Price & Availability - Everything We Know So Far


https://wccftech.com/roundup/amd-radeon...

Vuli ::

a tkole bo zgledalo, v bistvu bo samo memory controler in infinit cache posebej. glavno jedro bo samo 1.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|64GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

oo7 ::

RNDA 3 Navi 33 naj bi izšel enkrat letos

tikitoki ::

https://www.tomshardware.com/news/intel...

Nekaj taksnega si zelim. Solidna zmogljivost in nizka poraba. Ne pa jajca, k kurjo preko 200 W.

FlyingBee ::

With humongous amount of salt.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

tikitoki ::

FlyingBee je izjavil:

With humongous amount of salt.


Zakaj ze? Pri vecjedrnih opravilih je konkretno pocasnejsi od CPUja, ki kuri 200W. Ne pa tolk, da bi se metal ob tla.

Homelander ::

Jaz ne vidim nobenega 12600T in 12700T na zalogi, tako da bo verjetno enako s 13700T.
Sploh pa ne vem kaj je tolk posebnega na 13700T, saj ima že 12700T 4.7 GHz ter 99W. Se pravi 100 MHz ter 4 E-core več?

Zgodovina sprememb…

klinker ::

tikitoki je izjavil:

FlyingBee je izjavil:

With humongous amount of salt.


Zakaj ze? Pri vecjedrnih opravilih je konkretno pocasnejsi od CPUja, ki kuri 200W. Ne pa tolk, da bi se metal ob tla.


Pa si prebral kolko kuri na max boost?

tikitoki ::

klinker je izjavil:

tikitoki je izjavil:

FlyingBee je izjavil:

With humongous amount of salt.


Zakaj ze? Pri vecjedrnih opravilih je konkretno pocasnejsi od CPUja, ki kuri 200W. Ne pa tolk, da bi se metal ob tla.


Pa si prebral kolko kuri na max boost?


Still, if peak turbo power is below 100W, that is still significantly less power compared to the 253W peak boost power on the 13700K and 13900K - and still less compared to AMD Ryzen 5000 series chips.

VELIKO MANJ!

Homelander ::

Pa to so binani čipi, da so boljši pri ravno tej porabi ali kje je fora? Ker če je enak silicij, lahko sam nastaviš v BIOS-u PL1 35W in PL2 100W.
Kar je sigurno je, da 13700T ne dosega takih hitrosti kot 13700, tako da za max frekvence so sigurno binali. Pri nižjih frekvencah pa ne verjamem da porabi kaj manj od 13700.
Edino cenejši bi moral biti 13700T od 13700.

Sicer pa kot sem rekel, ti T procesorji so že nekaj časa, pa jih še nisem srečal v desktopih. To so verjetno samo OEM za sestavljene sisteme kot je Lenovo itd.

Zgodovina sprememb…

klinker ::

tikitoki je izjavil:

klinker je izjavil:

tikitoki je izjavil:

FlyingBee je izjavil:

With humongous amount of salt.


Zakaj ze? Pri vecjedrnih opravilih je konkretno pocasnejsi od CPUja, ki kuri 200W. Ne pa tolk, da bi se metal ob tla.


Pa si prebral kolko kuri na max boost?


Still, if peak turbo power is below 100W, that is still significantly less power compared to the 253W peak boost power on the 13700K and 13900K - and still less compared to AMD Ryzen 5000 series chips.

VELIKO MANJ!


If peak turbo is below....? :))
Tako je, nisi, ker nikjer ne pise in samo nekaj predvidevajo.

tikitoki ::

T verzije vedno pijejo konkretno manj, tak, da ne razumem kaj zelis povedati.

klinker ::

Da so samo ugibanja, da pije pod 100w na max boostu, pa tudi ce, je se vedno precej, glede na to da bi to naj bil low power, varcen cpu.
Napram AMDjevim varcnim cpujem, je p/w zihr spet na strani AMDja.

tikitoki ::

klinker je izjavil:

Da so samo ugibanja, da pije pod 100w na max boostu, pa tudi ce, je se vedno precej, glede na to da bi to naj bil low power, varcen cpu.
Napram AMDjevim varcnim cpujem, je p/w zihr spet na strani AMDja.


Kje so AMDjevi varcni CPUji?

klinker ::

GE serija

tikitoki ::

klinker je izjavil:

GE serija


Zakaj si izmisljujes stvari, ki ne obstajajo? Lahko pa podas primer za Ryzen serijo 5000. TOrej identicen CPU, ki je zgolj binan, malce manj navit in ima obcutno nizjo porabo.

tikitoki ::

Osebno se mi zdi, da je trenutno najbolj smiselen nakup Ryzen 5600. Dobis za priblizno polovico pricakovane cene Ryzen 7600X. Maticne so cenejse, RAM je cenejsi oz. celotna paltforma zgrajena okoli nove generacije te bo prisla prioblizno 100% vec za vejretno 20% visji ST in mogoce 30% MT.
Meni se zdi prakticno no brainer izbir trenutna generacija. Pa se odpravili so vecino napak, preizkusena platforma,...
To, da lahko cez par let nabavis nov CPU se mi ne zdi vredno tako visokega doplacila. Prodas star sistem in nabavis nvoega, ko opazis potrebo.

FlyingBee ::

Ja ali 12400f, če ni pomembna možnost za nadgradnjo samo CPUja.

Če seveda še nimaš am4 platforme.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

Zgodovina sprememb…

tikitoki ::

FlyingBee je izjavil:

Ja ali 12400f, če ni pomembna možnost za nadgradnjo samo CPUja.

Če seveda še nimaš am4 platforme.


Je konkretno drazji in ne nudi prednsoti, ki bi opravicevala visjo ceno. Lahko pa tudi, ker bolj ali manj vse navedeno drzi tudi v tem primeru.

RedDrake ::

tikitoki je izjavil:

klinker je izjavil:

GE serija


Zakaj si izmisljujes stvari, ki ne obstajajo? Lahko pa podas primer za Ryzen serijo 5000. TOrej identicen CPU, ki je zgolj binan, malce manj navit in ima obcutno nizjo porabo.

???

Jaz imam v kompu R7 5750GE. 8c16t 35W TDP.
Cela mašina med cinebench all-core testom kuri ~45W, merjeno na vtičnici..

Btw, lenovo dela tiste "Tiny" PC-je, ki imajo 1L volumna.
AMD verzija z 5750GE ima 65W PSU.
Intel verzija z 12700t ima 135W PSU.
12700t ima tudi kobajagi 35W tdp. Ja, pri tistih 1,4G brez turbota. Drugače pa očitno krepko čez 100W ...
Če koga zanima:
Lenovo M70q tiny i7 12700t

Lenovo M75q Gen2 R7 5750GE


Če odprete show all product properties, potem boste videli tudi priložene PSU-je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RedDrake ()

tikitoki ::

RedDrake je izjavil:

tikitoki je izjavil:

klinker je izjavil:

GE serija


Zakaj si izmisljujes stvari, ki ne obstajajo? Lahko pa podas primer za Ryzen serijo 5000. TOrej identicen CPU, ki je zgolj binan, malce manj navit in ima obcutno nizjo porabo.

???

Jaz imam v kompu R7 5750GE. 8c16t 35W TDP.
Cela mašina med cinebench all-core testom kuri ~45W, merjeno na vtičnici..

Btw, lenovo dela tiste "Tiny" PC-je, ki imajo 1L volumna.
AMD verzija z 5750GE ima 65W PSU.
Intel verzija z 12700t ima 135W PSU.
12700t ima tudi kobajagi 35W tdp. Ja, pri tistih 1,4G brez turbota. Drugače pa očitno krepko čez 100W ...
Če koga zanima:
Lenovo M70q tiny i7 12700t

Lenovo M75q Gen2 R7 5750GE


Če odprete show all product properties, potem boste videli tudi priložene PSU-je.


Primerjas hruske z jabolki. To je APU, ki imas sicer podobno ime, sam ni to bolj varcna verzija Ryzen 5800x in sta zgrajena na drugi arhitekturi.


BTW. CPU ni na voljo za DIY.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

RedDrake ::

Klinac sta zgrajena na drugi arhitekturi. Jedro je Zen3 chiplet. CPU del 5750GE je binan, rahlo declockan 5700x. Ja, potem je pa zraven še grafika, ki je narejena na neki stari arhitekturi. Ergo "APU". Btw, tudi intel 12700, 12700K in 12700t so VSI APU-ji, ja? Pa zato niso nič drugačni od 12700F.
Je pa res, da imajo vsi modeli z grafiko (se pravi G in GE) pri AMD-ju manj L3 cache-a kot tisti brez.
Glede na to, da sem stvar kot fizična oseba uspel kupiti (resda eno leto nazaj), je očitno bilo dobavljivo. Tudi 12700t trenutno ni dobavljiv. Pač stvar je nezanimiva za DIY, ker kdo hoče plačati več za manj?
Vidim, da si že zbrisal, da perf ni primerljiv, ker pač razlogi:

tikitoki ::

Dej nehite za bluziti. Gre za drugi cip in so arhitekturne razlike. Niti slucajno niso to binan Ryzen 5800X, 5700 or whatever.

Na eBay je 370 EUR:), nic cudno, da nikogar ne zanima:).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

Homelander ::

Drugače smo v GPU temi, ampak je na tej strani več od RAM-a in CPU-jev.

FireSnake ::

Najprej cviliš o neobstoječi zadevi:

tikitoki je izjavil:

klinker je izjavil:

GE serija


Zakaj si izmisljujes stvari, ki ne obstajajo? Lahko pa podas primer za Ryzen serijo 5000. TOrej identicen CPU, ki je zgolj binan, malce manj navit in ima obcutno nizjo porabo.


Undervoltaš in odviješ lahko sam (proizvajalci tega ne bodo delali namesto tebe).
Ko ti človek da dobro alternativo pa spet pizdiš.
Nadalje: pizdiš glede cene. Hja, ni to za tiste na socialki. Če si ne moreš privoščiti imaš dvoje:
- ne rabiš
- kupiš kaj drugega

Jaz bi tudi imel Mercedesa za 270 000EUR. Ni šwoh avto, sem sedel v njem - tu se je pa nehalo.

Kaj bi sploh rad? Če izvzamemo to, da bi rad .... pizdakal?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

FlyingBee ::

amd ne bo ostal nvidiji dolžan, 7900xt bo tudi beast na 450 vatih.
https://www.tomshardware.com/news/amd-r...
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

FireSnake ::

Na 450W je lahko dobro ali slabo. Naj kar imajo.
Pa ne glede na tabor :)

3090 je pila 350. Na mojem ohišju gre komot skozi (Phanteks eclipse p600s), a bom vseeno ciljal nekaj na 300W TDP.
Živi bili pa videli, kaj bodo gospoda ponudili.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

tikitoki ::

FireSnake je izjavil:

Najprej cviliš o neobstoječi zadevi:

tikitoki je izjavil:

klinker je izjavil:

GE serija


Zakaj si izmisljujes stvari, ki ne obstajajo? Lahko pa podas primer za Ryzen serijo 5000. TOrej identicen CPU, ki je zgolj binan, malce manj navit in ima obcutno nizjo porabo.


Undervoltaš in odviješ lahko sam (proizvajalci tega ne bodo delali namesto tebe).
Ko ti človek da dobro alternativo pa spet pizdiš.
Nadalje: pizdiš glede cene. Hja, ni to za tiste na socialki. Če si ne moreš privoščiti imaš dvoje:
- ne rabiš
- kupiš kaj drugega

Jaz bi tudi imel Mercedesa za 270 000EUR. Ni šwoh avto, sem sedel v njem - tu se je pa nehalo.

Kaj bi sploh rad? Če izvzamemo to, da bi rad .... pizdakal?


O ognjena kaca, ocitno so se ti mozgani scvrli. Sem jasno napisal kaj bi. Ne bom se enkrat.

FireSnake ::

Ja, je jasno.
Napisal si to, kar ne obstaja.
Ko ti da pa človek alternativno, ki dejansko obstaja si pa še kar pizdakal.
Je vse napisano, vse jasno.

No, samo tebi ne.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

RedDrake ::

tikitoki je izjavil:

Dej nehite za bluziti. Gre za drugi cip in so arhitekturne razlike. Niti slucajno niso to binan Ryzen 5800X, 5700 or whatever.

Na eBay je 370 EUR:), nic cudno, da nikogar ne zanima:).

Ja, je drug čip, in dejansko ni binan silicij.
So pa CPU jedra _IDENTIČNA_ tistim v vseh 5000 AMD-jih. Arhitekturno torej CPU jedra niso nič drugačna na kar kaže tudi performance. Je pa razlika v količini L3 cache-a, memory kontrolerju ter I/O delu, ki je "slabši" pri G(E). Plus jasno grafični del, ki zasede praktično več placa na rezini kot vse ostalo skupaj.

Ampak ti si hotel:

tikitoki je izjavil:

https://www.tomshardware.com/news/intel...

Nekaj taksnega si zelim. Solidna zmogljivost in nizka poraba. Ne pa jajca, k kurjo preko 200 W.

S tem da so ti povedali, da po izkušnjah s trenutnimi intel T proci je tistih 35W pač nek baseline, zelo verjetno pri frekvenci med 1 in 1,5 GHz, potem si pa rekel, da AMD nima alternative.
AMD ne samo da ima alternativo, nudi povsem primerljiv performance 12700T z _DE FACTO_ mnogo nižjo porabo (na kar kažejo PSU-ji naprav s temi proci).
Če hočeš, lahko kupiš.
Greš recimo na CSL-Computer, tam greš na PC-je po meri in skonfiguriraš nekaj, potem pa ali ohraniš cel sistem, ali pa flikneš ostalo na bolho in ti CPU ostane. Ampak ja, plačal ga boš 320+ EUR.
Ni poceni. Te stvari so za:
- tiste ki želijo mikro PCje ki so tihi,
- ali tiste ki PCje uporabljajo praktično ves čas (pisarne).
Jaz sem si sestavil mITX sistem ki ima zmogljivost i9-10900K in mi hkrati omogoča casual igranje iger je velikosti par litrov in na vtičnici ne kuri več kot 60W (skupaj z diski in grafiko), kar tudi pomeni, da v sobi nimam savne / klima prepiha. Hkrati je zadeva praktično neslišna ker sem dal gor še soliden hladilnik, napajalnik je pa itak pasivc.
Če to _HOČEŠ_ pač plačaš.

Zdej pa lahko nazaj na temo grafik, kjer gre vse ravno v obratno smer. Od 1030/1050 naprej ni več pasivnih grafičnih, ker je TDP "podivjal". Upam da se to _ČIMPREJ_ obrne in da dobimo kmalu spet kakšno pasivno grafo. Sicer glede na to da bo zen4 imel solidno integrirano grafiko notri, morda to celo sploh ne bo potrebno, ampak vseeno.
««
121 / 173
»»