» »

Delo v tujini, davčno rezidenstvo in sorodni problemi

Delo v tujini, davčno rezidenstvo in sorodni problemi

x128 ::

Ker se v nekaterih temah kar pogosto pojavljajo debate o delu v tujini, sem odprl to temo, da bi lahko delili izkušnje in vprašanja na enem mestu. Če taka tema že obstaja in sem jo spregledal, se opravičujem.

Moje vprašanje je sledeče: razmišljam, da bi za kako leto odšel delati v ZDA, kjer bi lahko dobil ne samo kup meni željenih izkušenj, ki jih pri nas ne morem, ampak našparal neprimerno več denarja (za stanovanje itd.), kot je to mogoče pri nas. Recimo, da bi v ZDA na leto zaslušil 70kEUR bruto in bi rad ugotovil, koliko bi realno lahko prinesel nazaj domov. Pri tem se seveda pojavi problem davčnega rezidenstva oz. dvojne obdavčitve.

1. Je sploh možno odjaviti davčno rezidenstvo, brez da v Sloveniji odjavim stalno bivališče, zaprem bančne račune in najbrž še kaj?
2. Je možno za tako kratek čas (1 leto) odjaviti davčno rezidenstvo, ali bi birokratski mlini mleli predolgo in bi za N mesecev nato vseeno moral plačati razliko?
3. Kako je potem s prijavo rezidenstva nazaj po vrnitvi? Ali je pametno pri odjavi razkriti resnične namene (začasen odhod v tujino) oz. ali to lahko igra vlogo pri rešitvi zahtevka?
4. Obstajajo kakšne druge metode, da maksimiziraš količino denarja, ki ti ostane - če odmislimo razne s.p. ipd.

So pri tem kakšen razlike, da če gre za delo znotraj članic EU ali izven EU (ZDA, Kanada ...)?
  • spremenil: x128 ()

Invictus ::

1. Baje zadnja leta tudi stalno bivališče ni več problem. Pač debata med izseljenci.

2. Šteje se čas oddaje vloge. Vlogo lahko oddaš za eni leto nazaj.

3. Prijaviš se na upravni enoti. Če se seveda imaš kam.

4. Davčne oaze. Ampak tujci neradi s tem poslujejo za redno delo. Tako da je odgovor ne. Najbolj se ti splača normiran s.p. Davčna oaza v Sloveniji :D. Če delodajalec to omogoča.

Ampak, ker greš delat v ZDA, to niti ni problem. Razen, če boš imel moralnega mačka, da denar, zaslužen v ZDA, prijaviš na slovenskem FURSu. Seveda bo FURS skočil v luft, ko boš izpeljal transakcijo za stanovanje... ZDA ne poroča o slovenskih državljanih. A že imaš zeleno karto? Brez tega ne boš dobil dela. In ne boš zaslužil v enem letu za stanovanje. No, mogoče če boš dober lady-boy ;). Turistična viza pa velja samo 3 mesece. Zdaj pa računaj.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

otago ::

1. Sem bil na davčnem uradu v MB (kak teden, dva nazaj) in vprašal, če je mogoče biti davčni nerezident, brez odjave stalnega prebivališča. Svetovalka mi je rekla, da le z odjavo stalnega prebivališča je mogoče uveljavljati status davčnega nerezidenta. Dala mi je tudi en list-seznam drugih pogojev; zaprtje bančnih računov, prodaja nepremičnin, potrdilo o bivanju-pogodbe, položnice.. Svetovalka je rekla, da lastništvo nepremičnin še tolerirajo.

Izseljenci na forumih pravijo, da se da biti davčni nerezident tudi brez odjave stalnega prebivališča.

4. Znanka je delala na cruise ship, znanci na raznih working holiday, work and travel zadevah v NZ, Kanadi in ZDA. Noben ni odjavljal prebivališča, tudi nihče z davčne ni prišel v kontrolo. Je pa to davčna utaja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

Invictus ::

otago je izjavil:


4. Znanka je delala na cruise ship, znanci na raznih working holiday, work and travel zadevah v NZ, Kanadi in ZDA. Noben ni odjavljal prebivališča, tudi nihče z davčne ni prišel v kontrolo. Je pa to davčna utaja.

Za ta drobiž se nihče ne sekira...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Davki in potovalni nacin zivljenja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9220168 (7318) karafeka
»

Davčno svetovanje - delo/selitev v tujino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12132448 (17084) SmeskoSnezak
»

Odjava stalnega naslova in pa davcnega rezidenstva - iz tujine

Oddelek: Loža
194857 (4304) Kaboom
»

Delo v tujini nasveti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18751147 (21283) DOOM_er

Več podobnih tem