» »

Programiranje: FRI - rač. in informatika UNI ali Multimedija UNI

Programiranje: FRI - rač. in informatika UNI ali Multimedija UNI

Praskalec ::

Sem uspešen študent 1. letnika multimedije. Opazil sem, da me programiranje bolj zanima, kot sem pri vpisu na faks pričakoval in to nameravam v življenju tudi delati.
Mi imamo samo predmeta Programiranje 1 - Java in Programiranje 2 - C, potem smo pa prepuščeni sami sebi.
Zanima me koliko koristni* so predmeti:
- Algoritni in podatkovne strukture 1 in 2,
- Principi programskih jezikov
- Osnove umeten intelegence
- Postopki razvoja programske opreme
- Tehnologija programske opreme
- Intelegenti sistemi
- Umetno zaznavanje
To me zanima, ker se sprašujem o smiselnosti nadaljevanja študija multimedije in razmišljam o prepisu na FRI UNI.
Vsekakor se nameravam učiti tudi doma (s tem da bom delal svoje mini projekte), a nisem prepričan, da je to dovolj, da postanem dober programer, zato me zanima mnenje ostalih.

*koristni v smislu: koliko bojo pomagali povprečnemu programerju, kako naučljivi so doma itd.

          ::

Ker programiranje ni samo pisanje kode, ampak je tudi reševanje določenih problemov, so zgoraj našteti predmeti koristni, saj na njihovi osnovi precej lažje rešiš nekatere probleme. Dejanski problem moraš torej opisati v programskem jeziku. Kako to narediti, se boš naučil pri teh predmetih.
Moj odgovor je seveda zelo splošen, saj s programiranjem rešujemo bolj ali manj zapletene probleme in zato so tudi zgornji predmeti različno uporabni.

SimplyMiha ::

Algoritmi in podatkovne strukture so nujni, ne se šlepat mimo tega.
Principi programskih jezikov... tega pa nisem imel, zgleda da je nov predmet.
Osnove umetne inteligence, zna biti dokaj uporabno, če te zanima to področje.
Postopki razvoja programske opreme? Tehnologija programske opreme? Težko rečem, to je bolj stvar izkušenj.
Inteligentni sistemi... to je že bolj napredna snov, nekoliko se prekriva z umetno inteligenco.
Umetno zaznavanje - prihodnost je v tem, a je prav tako napredna snov.

Če te zanima samo programiranje iger ter aplikacij, pridejo v poštev algoritmi, podatkovne strukture... ostalo je že overkill. Pogojno umetna inteligenca, če boš razvijal AI v igrah.

Zgodovina sprememb…

AndrejO ::

Praskalec je izjavil:

Mi imamo samo predmeta Programiranje 1 - Java in Programiranje 2 - C, potem smo pa prepuščeni sami sebi.

Šrot, ki se ga lahko naučiš čez vikend.

Praskalec je izjavil:

Zanima me koliko koristni* so predmeti:
- Algoritni in podatkovne strukture 1 in 2,
- Principi programskih jezikov
- Osnove umeten intelegence
- Postopki razvoja programske opreme
- Tehnologija programske opreme
- Intelegenti sistemi
- Umetno zaznavanje

Vsi so koristni v vseh pogledih.

Praskalec je izjavil:

*koristni v smislu: koliko bojo pomagali povprečnemu programerju, kako naučljivi so doma itd.

Ne želi si biti "povprečen programer" ali pa si čim hitreje posodobi definicijo, kar predstavlja "povprečnega programerja". Ti so običajno iz APAC in njihov zaslužek gre le redko preko $8/uro bruto.

Predmeti, ki si jih našteval so nujni zato, da ne boš povprečnež, ki bo v Sloveniji šljakal za "1000 EUR neto plus prevoz" in, da boš lahko v življenju počel tudi kaj bolj zanimivega, ne samo urejal predloge za Wordpress strani.

Čisto vse od naštetega se da naučiti tudi doma, vprašanje pa je, če se ti to splača finančno, časovno in organizacijsko. Iz moje perspektive je optimalno, da študiraš tisto, kar ti najbolj ustreza, dokler imaš to možnost. Fakulteto skupaj z njenimi predavatelji in asistenti pa v čim večji meri izkoristi za delo na opremi, ki je morda nimaš doma, za izmenjavo izkušenj, za delo v večjih skupinah (obštudijsko) in tudi za navezovanje stikov s tujimi študenti/raziskovalci.

Blinder ::

Mi imamo samo predmeta Programiranje 1 - Java in Programiranje 2 - C,


To je tudi vse koristnega kar bos odnesel s faksa. Oz. zadnja crka citiranega sporocila je tudi useless - programski jezik C. Kot zacetnik ne bos nikoli dobil joba, kjer bi programiral v C-ju. Taki 'konkretnejsi' jobi, kjer bi programiral v C-ju oz. izumljal razne tople vode s programiranjem so zacetnikom nedosegljivi.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

KraitPay ::

Sam sem dobil službo, v kateri sem programiral mikrokrmilnike v Cju kot prvo službo? Ne pišite neumnosti prosim.

AndrejO ::

Blinder je izjavil:

Mi imamo samo predmeta Programiranje 1 - Java in Programiranje 2 - C,


To je tudi vse koristnega kar bos odnesel s faksa. Oz. zadnja crka citiranega sporocila je tudi useless - programski jezik C. Kot zacetnik ne bos nikoli dobil joba, kjer bi programiral v C-ju. Taki 'konkretnejsi' jobi, kjer bi programiral v C-ju oz. izumljal razne tople vode s programiranjem so zacetnikom nedosegljivi.

Vsem, ki berete tole, predlagam, da si pogledate ostale Binderjeve objave in iz njih potegnete lekcije o temu, kako se ne dela faksa in, kaj se vam bo zgodilo, če si boste mislili, da so faks samo izpiti in, da se vse ostalo zgodi samo od sebe.

Nič na tem svetu se ne zgodi samo od sebe. Če hočeš od faksa potegniti ven koristi, boš moral delati in pokazati samoiniciativo, ne pa ostati v nekem srednješolskem mentalu, da če narediš vse, kar ti prfoks reče, bo pa potem služba kr sama od sebe padla. (to OP-u, ne Blinderju, on ima svoje mnenje in svojega jokerja na faksu je že pokuril).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

Blinder ::

KraitPay je izjavil:

Sam sem dobil službo, v kateri sem programiral mikrokrmilnike v Cju kot prvo službo? Ne pišite neumnosti prosim.


V katermu letu in s koliko vezami?
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

AndrejO ::

Blinder je izjavil:

KraitPay je izjavil:

Sam sem dobil službo, v kateri sem programiral mikrokrmilnike v Cju kot prvo službo? Ne pišite neumnosti prosim.


V katermu letu in s koliko vezami?


Ne vem kakšen bo odgovor, ampak tako, čisto mimogrede, bonus na faksu je tudi mreženje. Na faksu si lahko začneš ustvarjati svoje karierno omrežje in tega hitrega začetka ti nobeno učenje doma ne nadoknadi. Če pa to omrežje začneš ustvarjati šele pri prvem delu, pa je to potem počasnejši in daljši začetek zaradi katerega lahko kakšno lepo priložnost v življenju tudi zamudiš.

smoke ::

Blinder je izjavil:

Mi imamo samo predmeta Programiranje 1 - Java in Programiranje 2 - C,


To je tudi vse koristnega kar bos odnesel s faksa. Oz. zadnja crka citiranega sporocila je tudi useless - programski jezik C. Kot zacetnik ne bos nikoli dobil joba, kjer bi programiral v C-ju. Taki 'konkretnejsi' jobi, kjer bi programiral v C-ju oz. izumljal razne tople vode s programiranjem so zacetnikom nedosegljivi.


Včasih stvari, ki se jih naučiš niso takoj uporabne, ampak ti pridejo prav kasneje, ko sploh ne pričakuješ. Moj prvi programski jezik je bil recimo assembly za x86 procesor. Na prvi pogled morda totalno neuporabno znanje (do zdaj še nisem našel v sloveniji nobenega, ki bi iskal x86 assembly programerja), ampak se je kasneje izkazalo za koristno recimo pri programiranju algoritmov v višjenivojskih jezikih, kot je recimo C++. Če karkoli ni delalo, sem hitreje ugotovil zakaj ne dela, in implementirat sem znal algoritem na bolj učinkovit način.

srus ::

Blinder je izjavil:

KraitPay je izjavil:

Sam sem dobil službo, v kateri sem programiral mikrokrmilnike v Cju kot prvo službo? Ne pišite neumnosti prosim.


V katermu letu in s koliko vezami?


1990, brez zvez ;-)

Invictus ::

Sam sem najprej programiral v C kot študent, potem pa v redni službi par let.

Po letu 2000 :).

Še danes se to znanje ceni,saj vsake toliko časa dobim ponudbo za službo glede na moj CV. Ampak sem čisto ven.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Smurf ::

smoke je izjavil:

Blinder je izjavil:

Mi imamo samo predmeta Programiranje 1 - Java in Programiranje 2 - C,


To je tudi vse koristnega kar bos odnesel s faksa. Oz. zadnja crka citiranega sporocila je tudi useless - programski jezik C. Kot zacetnik ne bos nikoli dobil joba, kjer bi programiral v C-ju. Taki 'konkretnejsi' jobi, kjer bi programiral v C-ju oz. izumljal razne tople vode s programiranjem so zacetnikom nedosegljivi.


Včasih stvari, ki se jih naučiš niso takoj uporabne, ampak ti pridejo prav kasneje, ko sploh ne pričakuješ. Moj prvi programski jezik je bil recimo assembly za x86 procesor. Na prvi pogled morda totalno neuporabno znanje (do zdaj še nisem našel v sloveniji nobenega, ki bi iskal x86 assembly programerja), ampak se je kasneje izkazalo za koristno recimo pri programiranju algoritmov v višjenivojskih jezikih, kot je recimo C++. Če karkoli ni delalo, sem hitreje ugotovil zakaj ne dela, in implementirat sem znal algoritem na bolj učinkovit način.

+1
Ravno zadnjic sem nasel nasty compiler bug v Delphiju, kar seveda brez osnovnega poznavanja asm ne bi slo.
Da ne govorimo o kaksnih matematicnih hitrostnih optimizacij, ali pa sparanju prostora v embedded napravah. Nekako se tale assembler zmeraj znova prikaze ;).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

Ice-Heki ::

Praskalec je izjavil:

Sem uspešen študent 1. letnika multimedije.

Ali to mogoče pomeni, da je tvoje povprečje 10,0?

Glede predmetov pa par besed, kaj v praksi predstavljajo ...

Praskalec je izjavil:

Principi programskih jezikov

SimplyMiha je izjavil:

Principi programskih jezikov... tega pa nisem imel, zgleda da je nov predmet.

Temu se je včasih reklo Deklarativno programiranje. Predava prof. Bratko in večji del predmeta pokriva Prolog. Po eni strani je to slabo, ker se ne predela ostalih stvari (npr. funkcijskih jezikov), po drugi strani pa ko čez čas pogledaš nazaj, ugotoviš, da Prolog ni za v smeti (no, pa tudi za vsakdanjo uporabo ni). Priporočam, da na tem mestu pogledaš še alternativne jezike (npr. Haskell & co.), ker kakšna ideja iz tega sveta zna biti uporabna tudi v vsakdanjem življenju :). Čeprav nam ta predmet med študijem ni bil najbolj všeč, pa se še danes z veseljem spomnim kakšne razlage prof. Bratkota ;).

Praskalec je izjavil:

Postopki razvoja programske opreme
Tehnologija programske opreme

Gre za dva predmeta, kjer se v praksi dela po skupinah. Pri PRPO dobite navodila za projekt na Java EE platformi (dejansko je zelo malo programiranja, predvsem je cilj, da spoznate platformo). Pri TPO je drugače: izbira platforme je prepuščena vam, cilj je, da se naučite dela v skupini. Pri obeh primerih je izbira skupin zelo, zelo, zelo pomembna! Dobra skupina zelo olajša delo, ker pač stvar funkcionira. Slaba skupina razpade ali pa en član rešuje skupino in vse naredi sam.

Praskalec ::

Na splošno se strinjate, da so te predmeti precej koristni.
Pogledal si bom še bolj natančno vsebino predmetov in pregledal PDFje s predavanj, ugotovil kakšni so pogoji za prepis in se na podlagi tega odločil.
Hvala vsem, ker ste si vzeli čas in napisali vaše poglede, precej so mi pomagali.

AndrejO je izjavil:


Ne želi si biti "povprečen programer" ali pa si čim hitreje posodobi definicijo, kar predstavlja "povprečnega programerja". Ti so običajno iz APAC in njihov zaslužek gre le redko preko $8/uro bruto.

Se strinjam. Slovenska povprečna plača je prenizka, da bi si lahko privoščil biti povprečen. Mislil sem bolj v smislu - "v povprečnem dnevu programerja".

Ice-Heki je izjavil:

Praskalec je izjavil:

Sem uspešen študent 1. letnika multimedije.

Ali to mogoče pomeni, da je tvoje povprečje 10,0?

Imam "samo" 9.2 - v petek bom zdelal zadnji izpit.
Se nisem imel namena hvaliti - bolj pokazati, da moj problem z multimedijo ni v težavnosti, ampak v programu.
Hvala še za razlago, kako potekajo te predmeti.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Splošni pojmi iz programskih jezikov

Oddelek: Programiranje
223444 (2096) AndrejO
»

Kje/kako ste se naučili programiranja? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Programiranje
21655854 (40530) DaMachk
»

Želim se naučiti programiranja - najbrž mi to manjka (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Programiranje
14031171 (15027) Strato5
»

Programiranje na FRI

Oddelek: Šola
3210845 (9057) lebdim
»

Smeri na FERI

Oddelek: Šola
268962 (7475) LordTado

Več podobnih tem