» »

Ustni izpit iz slovenščine na maturi?

Ustni izpit iz slovenščine na maturi?

«
1
2

Fella ::

Kako to zgleda? Bi mi lahko kdo, ki je to že prestal, razložil po korakih kako to zgleda? Ali se da na kakšen način golfati, ker jaz se ne mislim 50 besedil učit na pamet:\

Ziga Dolhar ::

Eh, nikarte.

[Govorim iz izkušenj za poklicno maturo, načeloma bo podobno -- le malce zahtevnejše -- tudi letos na splošni maturi].

Kako izgleda -- izbereš listek, na katerem te pozdravi eno delo oz. tri [tu ne vem, kako imajo različni profesorji zrihtano -- na GimKR se menda dobi sklop treh literarnih del] (odlomek...). Poleg tega imaš podana podvprašanja. Če ti dam možen primer:

Shakespeare: Hamlet.

-- odlomek "biti ali ne biti", ki ga tule ne nameravam pretipkavat :P --

1. preberi odlomek [profesorju naglas]
2. umesti odlomek v delo
3. interpretacija dela
4. predstavi elizabetinsko gledališče
5. tragedija, dramatika

Ob vsem tem pa velja, da v svoje 'predavanje' vpleteš čimveč povezane snovi. Tako lahko recimo omeniš, da je Hamlet primer renesančnega [razmišljujočega človeka], mimogrede njegov samopropad primerjaš z Raskolnikovom, ponazoriš razliko v primerjavi z antičnim pisanjem [vpliv bogov na junakovo usodo ter kako se je to spremenilo] ipd ...

Skratka -- ne gre za piflarijo ampak za to, kako in na kakšnem nivoju si delo sposoben predstavit in umestit v literarno zgodovino (Zelo na hitro povedano).

Upam da bo pomagalo.
https://dolhar.si/

Fella ::

Kaj!! Pa kako naj umestim odlomek v delo, če pa nisem prebral cele knjige?? Koliko se jaz spomnem smo mi le odlomke brali v šoli in ne celih knjig (razen domačih branj). Zgleda da nič ne bo iz te moje slovenščine:'(

Ziga Dolhar ::

Eh. Daj no, ne paničari.

1. Hamleta mislim da ste brali. Vsaj mi -- na "navadni ekonomski" smo ga.
2. Umestitev ne pomeni "stran x, odstavek 15", ampak dogodkovna umestitev -- 'nekje med malo po začetku in malo pred koncem'. Še lepše pa je, če ga umestiš po motivu -- ali pa po dramatskem trikotniku.

Iz česa se učiš?
https://dolhar.si/

Fella ::

Ana Jesenovec, Jaka Lenardič: Književnost na maturi 2003

dramatskem trikotniku
8-O 8-O Kaj za vraga pa je to??

Gandalfar ::

Ubistvu ste ob odlomku povedali kam se to umesca v delo. Drugace pa si domaca branja moral prebrat. Itak ti pa pise Hamlet ali Romeo in Julija (se mi zdi..)

Neki od tega dvojega si pa moral po ucnem nacrtu prebrat.

Ce nisi .. knjiznice se mi zdi so do 20h odprte ;)

Fella ::

Romeo in Julija sem prebral. Spomnem pa se NIČ Ziggga: Kaj če bi odgovoril le na 1., 4. in 5. vprašanje, bi to zneslo za 50%?

Ziga Dolhar ::

Odpri knjigo na strani 34.
https://dolhar.si/

DoloresJane ::

Joj, joj. Če ne veš, kaj je dramski trikotnik, MARŠ ZA KNJIGE.;(( Za naslednjih 10 dni ugasni računalnik, prefotokopiraj si zapiske od vseh zahtevanih besedil od najbolj pridne sošolke ali sošolca in zberi vsa tri berila pred sabo.;( Drugače ne boš znal niti 10%, kaj šele 50%!

Postopek dela:
1) prebereš zahtevani odlomek v berilu,
2) ponovno bereš,
3) prebereš zapiske,
4) napišeš povzetek odlomka (vsebina, umestitev odlomka, književne osebe, motivno-tematska analiza, zakaj je izbrani odlomek pomemben za delo in za književno umetnost sploh, po čem je avtor še znan, kakšne zanimivosti o avtorjevem delu);

Zakaj imam občutek, da slovenščino vsi jemljejo na lahko, čeprav je snovi pravzaprav za okoli 300 strani? ;((

Ne uči se iz teh priročnikov - časa je še dovolj. Profesorji jih znajo na pamet in takoj se vidi, kdo le recitira priročnik, kdo pa ima oseben odnos do prebranega in razdelane umestitve v literarno zgodovino. Profesorji vedo, da tisti, ki recitirajo priročnike, nimajo kaj dosti pojma, zato te lahko zelo hitro ujamejo na neznanju. Na tvojem mestu si tega ne bi želela - na neznanju te namreč ne bo težko ujeti.

Ziga Dolhar ::

Nadezhda: se ne strinjam.

Ti priročniki so "zakon" [seveda predpostavljam, da obdelana dela poznaš, ne da o njih prvič slišiš iz te knjige], zapomniš si pa pomembne podatke, ki pa jih potem samostojno predstaviš v lastni ubeseditvi.

Copy/Paste profesorju pa -- JOJ. Ne. Tu maš pa prav ;).

p.s.: Nadezhda: pridi na irc, se bomo s skupnimi močmi učil. Preverjeno deluje :).
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

cekr ::

Sicer sam na srečo nimam takšnih muk oz. so že zelo daleč nazaj. Sem pa pri sestri od prijatelja videl, da se da priti skozi na precej lažji način.
Verjetno imate 90 vprašanj in še mnogo podvprašanj, tako da samo pojdi na internetne strani z že narejenimi povzetki, vprašanji, odgovori,... najmanj boš imel dela.
Zakaj bi prekopaval debele bukve, če je to naredil že nekdo pred teboj?!
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Gandalfar ::

Ok.. za zacetek bi bil zelo vesel seznama tem .. tistega lista od RICa.. ga lahko kdo skenira? :)

mathjazz ::

Da vas malo potolažim, vam sporočam, da 6 od 20 točk na ustnem iz sl-SI dobi praktično vsak. V čem je magična formula? 3 točke dobiš za nastop in ti jih ne dajo, le če se afnaš oz. obnašaš neprimerno, naslendje tri pa za branje besedila in jih ne dobiš, če zavrneš vprašanje. Juhuhu!

G., kaj tega seznama ni na netu? Jaz imam v maturitetnem katalogu označena ta dela, ampak v njem je vseh bistveno več, ker je bil izdan leta 2001, čeprav nosi številko 2003 ... Pošlem? Mail? Uploadam kam? Tell me!
www.getfirefox.com

Ziga Dolhar ::

Daj nekam ... jaz bi tudi rad videl :) [za 2003]
https://dolhar.si/

Roadkill ::

A pol sam jest tole jemljem bl na izi? :)
Sej smo 4 leta delal te zadeve... itak da boš vedu kaj prbližn rečt, če dobiš Ibsena al pa Prešerna.
Sej v glavnem je pa važn, da govoriš tistih 10minut in da ne trosiš neumnosti. Seveda so pa tudi neke pomembnejše točke, ki jih moraš predstaviti...

Ok, sej bom šu enrkat prebrat "Stezice do besedne umetnosti", kjer maš lepo predstavljeno vse kar moraš povedati.

Mene malo bolj skrbi edinole matematika.

p.s. če pa ne veš kaj je dramski trikotnit te pa resno lahko skrbi. To je pa zdej kazen za vse prespane ure slovenščine.

mathjazz ::

Roadkill, ne, ne samo ti :D
www.getfirefox.com

Ziga Dolhar ::

Kaj je "dramski trikotnik"? Da ni morda -- damski? >:D
https://dolhar.si/

mathjazz ::

Mah, mogel sem še :'( narest, tako da se je _malo_ zavleklo.

Upam, da me ne bo kdo tožaril ali mi odvzel kakšne častne službe zaradi razpečevanja teh podatkov (ala gospodu udba.net :D). Sicer pa ste vsi vabljeni na laški pir, če bo tudi ustni del šel lepo in brez zapletov mimo.

Zadevo unzipajte. Na slikah X.jpg, kjer je X celo število od 1 do 8, so strani z obdobji, naslovi besedil, avtorji in nalogami, ki jih je treba znati. POZOR: poznati je treba samo obkrožena besedila in ne prečrtanih oz. neobkroženih, ker je katalog pač narejen univerzalno za več let. S pomočjo RICovega seznama smo si v šoli označili letošnja besedila. Vseh besedil je 53. Obdobja so podčrtana in je treba poznati vsa! Pri besedilih "ali-ali" je obkroženo tisto, ki smo ga izbrali za skupno ponavljanje v razredu (čeprav tega ni bilo ;((). Recimo: Romeo in Julija ali Hamlet -- smo izbrali Hamlet in Hamlet je tudi obkrožen. To pa ne pomeni, da ne smete izbirati med njima. Izberite pač, kar vam paše. Ampak povdarjam, le v primeru "ali-ali". Kapish?

Na slikah 9.jpg in 10.jpg pa je še nekaj splošnih navodil za ustni del izpita in vprašanja iz zgodovine slovenskega jezika -- to tudi pride v poštev!

Za download desno kliknite na spodnjo povezavo in izberite Save Link As/Save Target As/Shrani povezavo kot ipd.

Vesel prihodnji teden :-)
www.getfirefox.com

Binji ::

mathjazz: link ne dela
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

Gandalfar ::

mathjazz ::

Samo sporočam, da je ta fora z mirrorjem sicer zelo koristna ampak neverjetno smešna :D
www.getfirefox.com

Double_J ::

A pr ustnih ti takoj povejo, kolk si dobil, al moraš čakat na 14.7 ?

Ziga Dolhar ::

Čakat.
https://dolhar.si/

DavidJ ::

Uh, matematka je lahka na ustnem.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

perci ::

Pismo, jst sem pa gledal in gledal one listke in ugotovil, da se da malo skozi brati ;). In potem sem izbral don kihota.

Prav prebrati naslov je bilo sicer težko, ampak komot pa vidiš a je pesem al ne, tko da se lahko samo pesmi naučiš in zadeva je rešena ;). Vsaj tko je blo 4 leta nazaj.

sanči ::

A je na ustni dan naslov in avtor odlomka?

blackbfm ::

Jz v vseh letih srednje šole niti ene knjige nisem prebral (za slovenščino seveda). Je pa res da so me spustil naprej šele potem ko sem si sam plačal izpit hehe:P

rok18488 ::

jutr mam izpit iz slovenscine pa ne vem kaj pomen umestitev v sobesedilo a mi lahko kdo pomaga prosm :)

alexa-lol ::

JA lej ti bos dubu odlomek...pol mors pa ti povedat kam ta odlokem pase glede na celo knjigo.

tony1 ::

Ana Jesenovec, Jaka Lenardič: Književnost na maturi 2003

dramatskem trikotniku
8-O 8-O Kaj za vraga pa je to??


Mularija, mene resno skrbi za mojo penzijo!! :8)

PaX_MaN ::

dramatskem trikotniku
8-O 8-O Kaj za vraga pa je to??

Najbolj neumno vodilo po čemer se piše/je napisano.
Prideš do vrh(unc)a, potem je pa do konca samo še razpotegnjen jok, safr in jamr.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

rok18488 ::

alexa-lol ful ti hvala :D zdej pa se mal ucit, cez 1 uro pa na izpit :P

urosz ::

nekaj me zanima samo.. kot že vemo, se na ustnem iz slovenščine ocenjuje tako nekako:

1. preberi odlomek (3 točke)
2. umesti v so besedilo/povej motive/teme itd, karkoli pač (7 točk)
3. vprašanje ki ni vezano na besedilo (naprimer eksistencializem, absurd,..)(7 točk)
+
4. celostni nastop (3 točke)

profesorica je rekla, da padeš na maturi, če vsaj iz vsake kategorije ne zbereš 1 točko.. ponavadi pa nas samo straši, zato me zdaj zanima, ali je to res, ali pa lahko komot narediš maturo, če recimo prebereš odlomek, poveš še nekaj o 2. vprašanju, dobiš tudi točke za celostni nastop, pri 3. vprašanju pa se ti zalomi in ne veš nič.. recimo da si ocenjen z 10 točkami vse skupaj, kljub temu, da na 3. vprašanje nisi vedel odgovoriti

ve kdo iz prve roke (ni vedel katerega vprašanja, maturo pa gladko naredil)

IceBoX ::

Pri drugem in tretjem vprašanju moraš zbrati vsaj eno točko, da se ti šteje prvo vprašanje

Wasted ::

Zgleda, da bo tole še zelo veselo.
When I'm done there will be nothing left of you...

urosz ::

veselo bo ja

ju3 ob 10ih :S :S

Zajec123 ::

Mene pa zanima,koliko točk se dobi ponavadi z ustnim izpitom pri slovenščini?

Yacked2 ::

Zajec123 je izjavil:

Mene pa zanima,koliko točk se dobi ponavadi z ustnim izpitom pri slovenščini?


http://www.ric.si/mma/2014%20Porocilo%2...

Poročila so naredjena z razlogom... Točka 4.1 imaš take lepe grafe :)
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

Sashui ::

Ponavadi 100%/40%

jncar ::

Evo ga, to sem jaz sestavil, ko sem imel prejšnjo leto za naredit poklicno maturo. Mi smo se morali naučiti 31. vprašanj. Na ustnem zagovoru dobiš tri.

Recimo na listku z vprašanji je bilo takole.

1.) Prilika o izgubljenem sinu
(Orientalske književnosti; Biblija, prilika, slogovne značilnosti, dobro in zlo)

2.) S. Jenko: Obrazi (uvodni, 5., 7. in 10.)
(obdobje med romantiko in realizmom pri Slovencih; romantika in realizem v pesmih; človek in narava ob V. obrazu; narava vrne, kar človek vzeme)

3.) S. Jenko: Tilka/J. Jurćič: Telečja pečenka
(obdobje med romantiko in realizmom; novela značajevka, tragikomičnost; vsi drugačni, vsi enakopravni)

Če se prav spomnim, pa te potem še vpraša nekaj iz slovnice (protipomenke, sopomenke, zvočniki itd..). Ne sekiri se. Dobiš odlomek za prebrati, da se spomniš približno zakaj se gre in potem o tem nabijaš.

Zdaj če bi jaz znal word dokument sem prilepit, bi ti dal skripto iz katere sem se jaz učil. Lohka pa poveš mail pa ti prek tega pošlem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jncar ()

lebdim ::

Ja, odvisno zdej, če Zajec123 dela poklicno maturo, potem je kul, če pa dela splošno maturo, je pa bolj obsežni ustni izpit ...

Zajec123 ::

Delam poklicno maturo. Znam kar veliko,sam problem je če me vprašajo kaj takega,česar se nebom spomnil

lebdim ::

Si se pa v 4 letih verjetno dosti naučil, da imaš neko splošno predstavo in znanje. Če si se kolikor toliko učil sproti, potem ne bo problema :D ... Če si pa zabušaval, pa je potem večji problem ...

Zajec123 ::

Kakšna so pa kaj vprašanja glede jezika?

lebdim ::

poglej si v izpitnem katalogu za slovenščino za PM ...

Zajec123 ::

Hvala :)

TheKekec ::

Letošnji maturantje!

Ali ste se že začeli učiti za ustne, še posebaj iz slovenščine. :)?

Yacked2 ::

TheKekec je izjavil:

Letošnji maturantje!

Ali ste se že začeli učiti za ustne, še posebaj iz slovenščine. :)?


Ne, ker imamo še pisne izpite, glede na tvojo slovnico (posebAj), bi se na tvojem mestu začel učiti.
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

Siddh ::

Čez vikend se bom začel :))


lebdim ::

Jaz vam predlagam, da se čimprej začnete učit za ustno, ker je književnosti res veliko. Poleg tega pa še vprašanja iz jezika. :D :D

Poleg tega pa ne smete pozabit še na angleščino in matematiko. Tudi tam so ustni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Matura (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8111073 (8385) Zajec123
»

Eseji v srednjih šolah?

Oddelek: Šola
459250 (8131) [D]emon
»

Poklicna matura 2013 (ekonomsko komericalni tehnik)

Oddelek: Šola
113937 (3788) Kurzweil
»

Matura 2007

Oddelek: Šola
184361 (3227) t3hn0
»

Ustni-ang

Oddelek: Šola
357617 (7221) DavidJ

Več podobnih tem