» »

Poizkus zlorabe bančne kartice

Poizkus zlorabe bančne kartice

N0t0ri0us ::

Pozdrav

Sredi noči sem dobil 2 smsja od Abanke in sicer za enkratno kodo pri spletnem plačevanju, katero je potrebno vpisat. SMS sem videl sredi noči ampak nisem reagiral.. bilo je ob 03:05 in 03:06. prvi znesek 9.56€ in drugi 56€

Zjutraj grem gledat moje stanje na računu. Na njemu sem imel celih - 0.46€. No to niti ni taka katastrofa saj sem 10 dni nazaj na njej pustil 0.10€ :))
Kam je izginilo teh 0.56€ nimam pojma, ne kaže na odlivih in ni se zgodilo prvič, da je izginilo nekaj centov neznano kam.

Ob 8:00 sem klical na Abanko, kaj storiti in so rekli, da se moram oglasiti v poslovalnici in bodo blokirali kartico. Glede na to, da na njej ni nič denarja ni nobene panike. Glede teh nekaj centov so pa reki, da bodo na poslovalnici preverili kam so šli, ko se bom oglasil v poslovalnici, saj imajo tam bolj točen pregled nad vsem.

No 20 min kasneje dobim še klic iz neznane številke. Klicali so me iz kartične banke?, kjer so me vprašali, če sem ponoči uporabljal kartico od abanke ali je šlo za zlorabo? Povedal sem jim, da sem dobil 2 smsa in da kartice nisem uporabljal jaz. Kartico so mi blokirali, šlo pa naj bi za več kot 20 poizkusov različnih zneskov. Kje so uporabljali mojo kartico mi ni znal povedati, rekel pa je, da so očitno nekje prišli do mojih podatkov in da to trenutno ni nek masoven primer.

To, da so prišli do mojih podatkov o kartici je več kot očitno in vem tudi sam. Večinoma kupujem na aliexpressu, ebay, paypal in pa nekaj spletnih trgovin iz tujine, kjer sem povsod uporabil paypal, edino nekaj dni nazaj vpisal podatke v antikwolf - nemška spletna trgovina, kjer mi je kartico zavrnilo iz nevemkakšnega razloga in sem potem opazil, da lahko uporabim tudi paypal s katerim sem tudi plačal.

Kam vpisujem številko kartice pazim, zadnjih nekaj mesecev kot rečeno sem jo vpisal samo v zgornjo trgovino.. Lahko je problem tudi v mojem računalniku in sem staknil kak virus. Uporabljam antivirus in je vedno posodobljen in vključen, ne odpiram dadotek sumljivega izvora itd... Kartice ne nosim s sabo.

Par mesecev nazaj sem razmišljal, da bom zaprl en račun in na njemu imel vse prilive skupaj s spletnim bančništvom. Danes sem ugotivil, da bi bila to neumna poteza :))

Kakorkoli.. imel sem srečo, 1 mesec nazaj pa sem imel na računu več kot 700€, katere sem ravno vse porabil v treh tednih.

Samo v vednost, če mislite, da se to vam ne more zgoditi ;) meni se je in na srečo na dan, ko je bila kartica popolnoma prazna :)

St235 ::

Ne pozabit, da če se ti to zgodi ko račun ni prazen si zavarovan in ti mora banka povrnit škodo nad 150€.

ingeniero ::

Meni so pobrali z Mastercard kartice ~ 400 €. Kartico sem vnesel le enkrat v PayPal in enkrat v Booking.com, drugace pa je nisem uporabljal. Z NLB so me obvestili, da se dogaja nekaj sumljivega in sprozili postopek. Cez kaksen teden sem dobil denar nazaj.

N0t0ri0us ::

So rekli, da v večini primerov dobijo oškodovanci denar nazaj, ne pa vedno. Večinokrat.

St235 ::

Nad 150€ je banka po zakonu dolžna kriti škodo.

Machete ::

Tudi če gre za malomarno ravnanje ali če jo izgubiš?
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

...:TOMI:... ::

Banke povrnejo tudi zaradi tega, da se ohranja neko zaupanje v njihove sisteme. Ceneje je nekajkrat povrnit škodo, kot pa zakrpati luknje.
Tomi

Gandalfar ::

ingeniero: Booking.com pošlje tvoje vse tvoje podatke kreditne naprej hotelu

AndrejO ::

St235 je izjavil:

Nad 150€ je banka po zakonu dolžna kriti škodo.

Vsaj za SKB lahko iz ena-in-polte roke rečem, da jih je bilo še v 2015 na to potrebno nekajkrat opozoriti. Ravno tako pa jih je bilo potrebno posebej opozoriti, da so v skladu z ZPlaSS in OZ dolžni kriti tudi vso nadaljnjo povzročeno škodo, v tistem delu, ki izhaja iz njihove malomarnosti, ko niso na izrecno zahtevo uporabnika kartice, to nemudoma preklicali in s tem onemogočili nadaljno uporabo. (kajti SKB je zamočil tudi ta del).

Po mojih izkušnjah se banke tej odgovornosti pogosto izognejo preprosto zato, ker referenti po telefonu in v poslovalnici vehementno (in v celoti zmotno) trdijo, da je po zakonu vsega kriv komitent, banka pa ni dolžna kriti ničesar.

Se je pa to ravno pri SKB zelo hitro razščistilo, ko so bili pozovani, da ti takšne ustne izjave podajo napisane na listu papirja s podpisom in štampiljko. Nenadoma se je dalo "vse dogovoriti" in banka bo "v duhu dobrih poslovnih odnosov" naredila "izjemo".

ingeniero ::

Gandalfar: Dobro vedeti, hvala za info.

St235 ::

Machete je izjavil:

Tudi če gre za malomarno ravnanje ali če jo izgubiš?


načeloma ja, odvisno za kaj gre. Poznam recimo primer, kjer je nekdo izgubil kartico in je imel napisan pin na kartici. Po kar nekaj pregovarjanja in civilni tožbi je bila odločitev sodišča, da uporabnik odgovorja za škodo, ki je nastala na podlagi hujše malomarnosti (dvig na bankomatu), banka pa za spletne nakupe.

Osnovna odgovornost banke (ozrima izdajaltelja kartic) izhaja iz dejstva, da so dolžni zagotovit sistem avtentifikacije plačnika. In če te sistem omogoča enostavne zlorabe je njihova odgovornost, če do tega pride. In potem je pač stvar banke da pretehta do kje se splača krit škodo in koliko investirat v varno plačevanje.

Machete ::

Gandalfar je izjavil:

ingeniero: Booking.com pošlje tvoje vse tvoje podatke kreditne naprej hotelu

Hotelsko osebje je očitno izjemno rizkantna populacija, kakor se to sliši posplošvanje. Očitno imajo dovolj maneverskega prostora in dimne zavese, da si to drznejo. Moji materi so na tak način spipali skoraj 2k€, kartico pa je uporabila samo v hotelu (usa, lani).
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

ingeniero ::

Machete: Možno tudi, da neprimerno hranijo podatke in jim jih potem odtujijo.

K3kec ::

Malo offtopic, mogoče kdo več, če ZPlaSS velja tudi za recimo neko podjetje, ki izdaja svojo plačilno kartcio(ki velja zgolj znotraj prej omenjenega podjetja)?

St235 ::

Ne, poglej uvodne člene. Še posebej 1,4,5 in 17. Kako točno naj bi izgledala notranja plačilna kartica si niti ne znam predstavljat.

OvCa77 ::

St235 je izjavil:

Ne, poglej uvodne člene. Še posebej 1,4,5 in 17. Kako točno naj bi izgledala notranja plačilna kartica si niti ne znam predstavljat.

A za pika kartico si že slišal?
Laptop: Probook 440 G3 | i5-6200U | 12GB DDR3L | SSD Plus 240GB
Desktop: Ryzen 1600X | Gigabyte AX370 K3 | 8GB DDR4 | MX100 256GB

K3kec ::

St235 je izjavil:

Ne, poglej uvodne člene. Še posebej 1,4,5 in 17. Kako točno naj bi izgledala notranja plačilna kartica si niti ne znam predstavljat.

Primer so pač kreditne kartice trgovskih podjetji, v Sloveniji je recimo poznan primer mercatorjeve zelene pike kartice, kjer opravljaš nakupu na odlog.

Imaš seveda prav, ta zakon ne regulira takih primerov, predvidevam pa da v primeru zlorabe prej omenjene kartice, uporabniku preostane zgolj civilna tožba?(recimo da uporabnik(hipotetično) misli da je prišlo zlorabe njegove kartice zaradi recimo slabega varnostnega mehanizma samega plaičnega sistema)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Visa Electron (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
330109400 (28250) Vetrpiha
»

Rezervacija na Booking.com

Oddelek: Omrežja in internet
172199 (1220) c3p0
»

booking rezervacija NKBM ipd..

Oddelek: Loža
112052 (1686) frudi
»

Varno nakupovanje preko e-baya

Oddelek: Loža
115514 (4162) THXMASTER
»

kako zaznati vdor v računalnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6010183 (7912) stb

Več podobnih tem