» »

IŠRM/FRI nasvet

IŠRM/FRI nasvet

praznaskatla ::

Ker imam čas do vpisa na fakulteta še samo do 4 marca in še nisem povsem prepričam bi vas vprašal za vašo mnenje.

Končujem srednjo šolo - tehnik računalništva z odličnim uspehom. Matematiko sicer imam 4, 2 srebrni priznanji iz vegove državnega(če to sploh kaj pomeni). Pri matematiki me še posebej zanima teorija(zakaj nekaj tako deluje). Med stroko imam definitivno najrajši programiranje.
Trenutno se odločam med smermi "Interdisciplionarni študij računalništva in matematike" in "Računalništvo in matematika". Vendar se bolj nagibam IŠRM-ju.

Zanima me mnenje ljudi, kateri študirajo/so končali katerega od teh dveh smeri. Kako je z težavnostjo, zaposlitvijo in seveda možnosti pridobivanja izkušenj med študijem(predvsem IŠRM - kako gledajo firme na ta program od razlike klasičnega računalništva in informatike).

Zavedam, da sta oba programa zahtevna in je sprotno delo priporočeno.
Hvala vnaprej za odgovor!
lp ;)

AndyS ::

IŠRM - been there, done that.

pickle_rick ::

Verjetno izbiraš med IŠRM in Računalništvo in informatika (ne matematika). Če te zanima matematika ti bo IŠRM gotovo ustrezal. Po mojih izkušnjah je način dela pri predmetih, ki potekajo na FMF precej drugačen - manj ali ponekod skoraj nič sprotnega dela in težji izpit + ustni, medtem ko na FRI že med letom stalno oddajaš DN, polno projektov ipd.

Kaj izbrati je odvisno tudi od tega v katero področje te potegne. Če se boš ukvarjal z machine learningom, strojnim vidom in bolj CS zadevami je podlaga iz matematike vsekakor še bolj dobrodošla. Medtem ko je pri nekaterih področjih bolje, da čas, ki bi ga porabil za matematične predmete npr. nameniš v poglobitev teh znanj. Problem je, ker verjetno še niti ne veš, kaj te zanima.

Razlika je tudi pri fleksibilnosti referata - na FMF se da zmenit praktično vse (menjave predmetov, opravljanje naprej/nazaj), medtem ko so na FRI precej bolj togi.

Vsekakor z nobeno smerjo ne boš zgrešil, pri iskanju službe pa bolj kot katero smer izbereš odločajo druge stvari - projekti, ki se jih lotiš sam, študentske delovne izkušnje...

technolog ::

pickle_rick je izjavil:

Razlika je tudi pri fleksibilnosti referata - na FMF se da zmenit praktično vse (menjave predmetov, opravljanje naprej/nazaj), medtem ko so na FRI precej bolj togi.


To je mit. Odkar so na FMF sprejeli nove pravilnike, so še bolj zagamani kot na FRI.

pickle_rick ::

Glede na izkušnje iz prve roke od letos in kar sem videl pri kolegih bo tale "mit" kar držal.

Smurf ::

Po mojem mnenju je ISRM eden bolj perspektivnih studijev v SLO, je pa kot povsod drugje predvsem od posameznika odvisno koliko ga izkoristi.

Drugace matemtika + racunalnistvo se zdalec ni zgolj machine learning in strojni vid. Ce samo nastejem nekaj podrocij na katerih sem jaz delal zadnjih nekaj let (sicer nisem studirla na ISRMju, pokrivam pa podobno podrocje): simulacije, regulacijski sistemi, analiza digitalnih signalov, zajemanje signalov, ...

Mavrik ::

praznaskatla je izjavil:


Končujem srednjo šolo - tehnik računalništva z odličnim uspehom. Matematiko sicer imam 4, 2 srebrni priznanji iz vegove državnega(če to sploh kaj pomeni). Pri matematiki me še posebej zanima teorija(zakaj nekaj tako deluje). Med stroko imam definitivno najrajši programiranje.
Trenutno se odločam med smermi "Interdisciplionarni študij računalništva in matematike" in "Računalništvo in matematika". Vendar se bolj nagibam IŠRM-ju.

Zanima me mnenje ljudi, kateri študirajo/so končali katerega od teh dveh smeri. Kako je z težavnostjo, zaposlitvijo in seveda možnosti pridobivanja izkušenj med študijem(predvsem IŠRM - kako gledajo firme na ta program od razlike klasičnega računalništva in informatike).


IŠRM je po percepcij načeloma nekoliko težji od FRI študija, ni pa noben od teh v resnici hudo težek. Če te matematika in algoritmi bazirani na matematičnih metodah (računalniški vid, t.i. "big data", številske analize, raziskave v smeri računalniške znanosti...) zanimajo je to zelo perspektiven študij. Je pa res da ima zato nekoliko manj predmetov povezanih z dejanskim inženiringom (arhitektura sistemov je bolj bazična, isto omrežja, procesiranja signalov in podobnih tem praktično ni, kolikor gledam niti teorije vrst ne) in se boš moral več stvari sam priučiti če boš mislil delati bolj z embedded sistemi, mrežnimi komunikacijami in ostalimi grdimi stvarmi ki pridejo po tistem ko ti uspe enačbo za machine learning napisati :P

Kar se pa percepcije tiče - nekateri na IŠRMjevce gledajo kot na ljudi ki so samo teoretiki brez praktičnega znanja, drugi jih jemljejo raje zato ker kao znajo več teorije. Na koncu faksa bo tvojo zaposljivost bistveno bolj določalo to kaj boš znal kot pa sam naziv / ime faksa.

Smurf je izjavil:


Drugace matemtika + racunalnistvo se zdalec ni zgolj machine learning in strojni vid. Ce samo nastejem nekaj podrocij na katerih sem jaz delal zadnjih nekaj let (sicer nisem studirla na ISRMju, pokrivam pa podobno podrocje): simulacije, regulacijski sistemi, analiza digitalnih signalov, zajemanje signalov, ...


Em, teorija simulacije, zajemanje signalov in analiza le-teh so predmeti ki so na voljo samo na FRI študiju, na IŠRM so jih pa odstranili za več matematike :) (To ne pomeni da tega ne moreš početi, let da se moraš to sam naučiti ker predmeta ni.)
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Smurf ::

Mah, sej nisem mislil, da se to uci na ISRMju, zgolj hotel sem dati primer, kjer je potrebno znanje matematike in programiranja, pa da je se kaj drugega kot machine learning/vision.

praznaskatla ::

Zahvalil bi se vam vsem za vaša mnenja in informacije. Odločil sem se, da se bom vpisal na smer IŠRM. Če pa ima še kdo kak nasvet pa je seveda dobrodošel.

AndyS ::

"It is not about grades you make, it is about hands you shake" ;)

Napaka, ki sem jo jaz delal.
Srečno!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali naj grem na program FMF Matematika kljub temu, da mi fizika ne gre od rok?

Oddelek: Šola
71159 (1017) FTad
»

Finančna Matematika (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
5011909 (9146) neverlucky
»

FRI ali IŠRM

Oddelek: Šola
102784 (2212) Yacked2
»

FMF+FRI (IŠRM) vs FERI (RIT)

Oddelek: Šola
213679 (2786) Isotropic
»

Računalništvo in (matematika vs. informatika)

Oddelek: Šola
104378 (4030) Pureforce

Več podobnih tem