» »

Win Vista - disk space gone missing

Win Vista - disk space gone missing

work4 ::

Hello,

ena "zanimiva" težava, ki se je dobesedno nalagala leta!

Na PC-ju (z Windows Vista) mi je konstantno primanjkovalo prostora na disku. Ja, res je bilo vmes tudi nekaj krame, ki se jo je vmes brisalo, no pred nekaj meseci se je pa stvari kar lepo sistematično pobrisalo, novih zadev pa ni več nalagalo.
Ampak prostora na disku je pa še kar zmanjkovalo!!! Pobrišem .zip s 4 GB ... ok, ampak step-by-step, day-by-day to kar kako izgine in me začne Win opozarjati, da ni več prostora na disku. Ostane ga morda nekaj sto mega, 200-400 MB. Se je tudi zgodilo, da ga je med streamanjem video vsebin v celoti zmanjkalo (in takrat seveda prekine video, neha nalagati in predvajati).

    - disk cleanup: včasih je še kaj našel, pa se je pobrisalo nekaj prostora, ampak zadnji mesec pa nikoli ničesar več ne najde
    - pred cca. 2 tednoma sem izbrisal še za 800 MB stvari z diska - vmes res ničesar novega naložil ... ampak že po nekaj dneh z 1,2 GB prišel na 200 MB
    - gledam na User\...\AppData\Local ja, nekaj stvari je še notri, ampak tistega klasičnega junka nič več
    - izberem VSE datoteke (tudi skrite) & properties ... pa mi pokaže, da je Size/Size on Disk samo okoli 85 GB (šel sem tudi folder by folder, ga označil, pogledal velikost in seštel ter prav tako prišel do 85 GB); Computer mi pa za ta isti C: disk pravi, da je le 250 MB od 140 GB še prostega. WHERE'S THAT 55 GB?!?!
---
Ma a je problem z diskom, ali pa se nekje skriva kak folder z ogromno (!) neke krame.
---
Very annoying! So let's google it, click on a few hits, check though forums ... na koncu našel tole:

Click on the blue Vista start button and type Temp in the Start Search box. When the temp folder appears at the top of the Start Menu, click on it to open.

Bingo!

Odpre mi C:\Windows\temp ... in notri 7.000+ datotek za skupaj 55 GB. Zakaj mi tega folderja prej ni nikoli pokazalo? Sedaj ko izberem na C: vse folderje mi lepo pokaže Size 140 GB, prej je vedno kazalo 85 GB. Kako sem lahko šele čez Start Button "pričaral" ta F* folder?

OK, pomoje lahko stvari v temu temp folderju izbrišem, ampak vseeno bom vprašal - jih lahko?
Večinoma so TMP files (npr. HTT75F9.tmp, HTTB4C6.tmp), ki skupaj predstavljajo več kot 98 % skupne velikosti folderja, številčno je pa tudi ogromno Text dokumentov (HPSLPS134.log ipd.)

Frenckie ::

Naloži si CCleaner in ga zaženi. Imaš verjetno kar veliko nesnage.
PC še prečekiraj z Malwarebytes, da počistiš še kako zalego.
Se bo kar nekaj prostora na disku sprostilo.

branc ::

Format.

Thuban ::

work4 je izjavil:

Kako sem lahko šele čez Start Button "pričaral" ta F* folder?


ker gre za folder ki ni namenjen v vpogled in zato je skrit. Da ga najdeš moraš obkljukati prikaži skrite mape in datoteke.

branc je izjavil:

Format.


točno tako.

work4 je izjavil:

Se je tudi zgodilo, da ga je med streamanjem video vsebin v celoti zmanjkalo (in takrat seveda prekine video, neha nalagati in predvajati).


nekaj delaš narobe.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

Furbo ::

Ja, lahko izbrišeš vse v temp folderju.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

work4 ::

Skrite folderje mi prikazuje (npr. AppData med userji, na C: mi normalno pokaže MSOCache in ProgramData, ki sta tudi "hidden" folderja).

Zdaj mi tudi normalno pokaže Temp folder v C:\Windows - in ni nič hidden.

No v glavnem, v Tempu so datoteke stare tudi 6 let. Načeloma naj ne bi bilo virusov, but then again, je družinski PC & morda je bilo kaj naloženega že pred 6 leti (se pa konstantno pregleduje z Nod32 in Win Defender).

Glavno vprašanje je bilo, ali lahko kar ročno sam izbrišem datoteke v C:\Windows\Temp ... ampak sem, kot je Frenckie predlagal, ravno naložil CCleaner in zagnal Analyze.
Vmes se mi je pa še tole pokazalo:
 CCleaner in Win Vista

CCleaner in Win Vista


Bom počakal, da CCleaner naredi tisto, česar Disk Cleanup ni. Po prvih minutah sodeč bo zadeva pomagala. Hvala :)

AC_DC ::

Drugič uporabi TreeSizeFree, poakež največje porabnike po mapah.
"System restore" in "volume shadow copy" imaš vklopljen ?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kaj je varno pobrisati v Windows direktoriju?

Oddelek: Pomoč in nasveti
283085 (2213) _Denny_
»

kako sprostiti sistemski disk,,ssd 120giga

Oddelek: Pomoč in nasveti
112126 (1864) MrStein
»

Zmanjkovanje prostora na disku

Oddelek: Operacijski sistemi
81271 (993) kljukusa
»

C-disk se mi sam polni ???

Oddelek: Pomoč in nasveti
479391 (8486) cookyx
»

Poln c-disk

Oddelek: Pomoč in nasveti
143860 (3640) opeter

Več podobnih tem