» »

IPv6 star 20 let

IPv6 star 20 let

Slo-Tech - Določanje rojstnih dni tehnologij je sicer nehvaležno početje, a po uradnem štetju je IPv6 dopolnil že 20 let, saj je bil RFC 1883, ki ga opisuje, objavljen že decembra 1995 (dejanska uporaba sega še nekaj mesecev bolj nazaj). Toda kljub zavidljivi starosti se IPv6 še vedno ni zadovoljivo prijel in dosega 10-odstotni tržni delež, je izračunal Google. Izčrpanje naslovov IPv4 pa bo bržkone tisti končni katalizator, ki bo pospešil prehod.

Zanimiva je tudi statistika po državah. IPv6 v največji meri uporabljajo Belgijci (44 %), Švicarji (29 %), Portugalci (24 %), Američani (24 %) in Nemci (22 %), medtem ko je Slovenija daleč zadaj (0,38 %). Zadeva vseeno ni tako katastrofalna, saj je treba vedeti, kaj Google meri - odstotek uporabnikov, ki do Googla dostopajo prek IPv6. Pregled po domenah pokaže, da je Slovenija druga na svetu po dostopu do največjih 50 domen prek IPv6. Po merjenju IPv6-test.com pa je Slovenija na dobrem 15. mestu. APNIC pa nas po deležu uporabnikov interneta prek IPv6 uvršča na 50. mesto med državami.

IPv6 ima precej prednosti pred IPv4, med katerimi se največkrat omenja bistveno večji naslovni prostor. Medtem ko je IPv4 omejen na 4,3 milijarde naslovov, ki so v razvitem svetu že vsi razdeljeni, IPv6 pa 3,4 x 1038. To bo resnično dovolj za vse večne čase, ker to pomeni več kot 60 milijonov naslovov za vsak kvadratni milimeter na Zemlji. Posledično bo tudi odpadla potreba po NAT-u, tako da bo imela vsaka naprava en sam IP. IPv6 pa prinaša tudi večjo varnost, večje paketke, SLAAC poleg DHCP, kontrolni protokol ICPMv6, modularno glavo paketka in lažjo konfiguracijo omrežij, o čemer so se podrobno razpisali na ArsTechnici.

Ali uporabljate IPv6, lahko enostavno preverite.

59 komentarjev

«
1
2

nikolahodin ::

Jst sem na IPv4. Po testu iz priloženega linka v članku.

Zgodovina sprememb…

Tilen ::

Ready for the future of the Internet?

No problems detected.

You don't have IPv6, but you shouldn't have problems on websites that add IPv6 support.


Juhu!
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

pegasus ::

Še vedno čakamo domače ISPje, da vklopijo v6 by default. Zanima me kaj čakajo, glede na to, da testni v6 vklopi delajo bp.

Tr0n ::

Ker se ne rabijo vklopit. Ni take panike, kot so jo eni delali. :)

Tilen ::

Še vedno čakamo domače ISPje, da vklopijo v6 by default. Zanima me kaj čakajo, glede na to, da testni v6 vklopi delajo bp.


Mislim, da ima Telekom za vse nove naročnike privzeto IPv6. Amis ti vklopi IPv6 na zahtevo, za ostale ne vem.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

darkolord ::

pegasus je izjavil:

Zanima me kaj čakajo, glede na to, da testni v6 vklopi delajo bp.
Neke prednosti iz prakse ni glih videt, dela je pa s tem več.

Tilen ::

darkolord je izjavil:

pegasus je izjavil:

Zanima me kaj čakajo, glede na to, da testni v6 vklopi delajo bp.
Neke prednosti iz prakse ni glih videt, dela je pa s tem več.


Problemi so bolj na strani uporabnikov, kot ISP. Recimo legacy aplikacije, neustrezno skonfigurirani firewalli. Vklopit IPv6 je najmanjši problem. Gašenje požarov je druga zgodba.

Npr:

Vdrli so nam v *****, ker ste vi vklopili Ipv6. Mi tega nismo zahtevali. Sedaj zahtevamo, da nam povrnete stroške za *****.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Orias ::

pegasus je izjavil:

Še vedno čakamo domače ISPje, da vklopijo v6 by default. Zanima me kaj čakajo, glede na to, da testni v6 vklopi delajo bp.


To raje vprašaj g. Jana Žorža. Mogoče ti bo kaj brezplačno povedal.

fosil ::

To bo resnično dovolj za vse večne čase, ker to pomeni več kot 60 milijonov naslovov za vsak kvadratni milimeter na Zemlji

Kaj že pravijo o zarečenem kruhu? ;)
Površina zemlje ne bo večno omejitev.
Tako je!

Veron ::

Tilen je izjavil:

Še vedno čakamo domače ISPje, da vklopijo v6 by default. Zanima me kaj čakajo, glede na to, da testni v6 vklopi delajo bp.


Mislim, da ima Telekom za vse nove naročnike privzeto IPv6. Amis ti vklopi IPv6 na zahtevo, za ostale ne vem.


Drži. 31.12.2015 je bil v lokalu vzpostavljen internet in avtomatsko je vklopilo tudi ipv6

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Veron ()

Ghost7 ::

Ne vem koliko je ipv6 varnejši? Glede na to da so računalniki skriti pod NATom za enim zunanjim ipjem, poleg tega, je 90%ruterjev in znanja uporabnikov prilagojeno ipv4. Prav tako so nad napadom IPja podvrženi ruterji, ki imajo običajno povprečno dobro logiko(zaščito), recimo vsaj prižgan FW, že po default, uporabniki pa vemo kako je.

AC_DC ::

Veron
Kakšen modem/router je bil priložen ?
Recimo na amisu potrebuješ svoj router, njihov modem+router ne omogoča ipv6, niti ga nočejo zamenjati s takim, ki bi podpiral.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

Glugy ::

Naj bo ipv6 samo naj bo dinamičen. Statičen ipv6 te samo izpostavi. Če te en heker dobi na piko te lahk matra kadar se mu zazdi če bo ipv6 statičen.

pegasus ::

Ghost7 je izjavil:

Ne vem koliko je ipv6 varnejši? Glede na to da so računalniki skriti pod NATom
Nat NI varnostni mehanizem. Tudi "skriti" ni pravi način razmišljanja. Če jih ti ne vidiš, ne pomeni, da jih nekdo, ki o ip protokolih ve več kot ti, ne. IPv6 JE bolj enostaven, zato ga bo lažje razumet in se na mreži ustrezno zavarovat. Ko enkrat nehate razmišljat z v4 mentatliteto.

technolog ::

Glih včeraj sem Gentoo rekompajlal z -ipv6. Zakaj bi ipv6 podpiral moj laptop, če ga pa ispji ne. Mel sem ga zdele 5 let vklopljenega, pa ni bilo nobene koristi.

Zgodovina sprememb…

Tuhi ::

technolog je izjavil:

Glih včeraj sem Gentoo rekompajlal z -ipv6. Zakaj bi ipv6 podpiral moj laptop, če ga pa ispji ne



Telekom ga podpira že kakšno leto....

Pithlit ::

Glugy je izjavil:

Naj bo ipv6 samo naj bo dinamičen. Statičen ipv6 te samo izpostavi. Če te en heker dobi na piko te lahk matra kadar se mu zazdi če bo ipv6 statičen.

To je ena taka wtf izjava...
Life is as complicated as we make it...

boogie_xlr ::

ipv4 ima NAT, ipv6 pa firewall, zato nisi nič bolj izpostavljen, ker lahko narediš tudi outbound rule.

stara mama ::

Glugy je izjavil:

Naj bo ipv6 samo naj bo dinamičen. Statičen ipv6 te samo izpostavi. Če te en heker dobi na piko te lahk matra kadar se mu zazdi če bo ipv6 statičen.

Kje ti živiš, v cajtu IRCa?

erunno ::

So pa tudi v razvitem svetu izjeme. Pri nas ima Perftech d.o.o. v uporabi en cel C blok IPv4 naslovov, ki jim pa zlepa ne bo zmanjkalo (pod znamko B5, so bili v 90ih tudi ponuudnik intenreta).

SmoKey ::

NAT ni varnostni mehanizem in niti ni bil namenjen da bi bil.

Multicast IPv6 FTW ! ;)
Živalsk vrt iz silicijeve doline

Pithlit ::

NAT je glih tolk varnostni mehanizem kot 'skrivanje' za dinamičnim IP-jem. Pa eni še vedno mislijo da so bolj ziher če se jim IP vsake tolko spremeni.
Life is as complicated as we make it...

darkolord ::

Tudi če se postavite na trepalnice, je NAT v bistvu precej učinkovit mehanizem za varnost, čeprav temu res niti približno ni namenjen.

Zgodovina sprememb…

...:TOMI:... ::

Nekaj me zanima. Glede na to, da TTL ni v IPv6, potem lahko uporabljamo tethering z uporabo IPv6?

Mislim tam, kjer je tethering onemogocen in gledajo TTL.
Tomi

filip007 ::

Pa kaj pol, če je star 20 let, dela pa še vedno ne.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Invictus ::

filip007 je izjavil:

Pa kaj pol, če je star 20 let, dela pa še vedno ne.

Seveda dela, samo uporablja se ne ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

matter ::

filip007 je izjavil:

Pa kaj pol, če je star 20 let, dela pa še vedno ne.


Pinging www.slo-tech.com [2001:67c:2730:1::2] with 32 bytes of data:
Reply from 2001:67c:2730:1::2: time=15ms
Reply from 2001:67c:2730:1::2: time=16ms
Reply from 2001:67c:2730:1::2: time=16ms
Reply from 2001:67c:2730:1::2: time=14ms

Dela ali ne dela ?

PS: Je pa res, da je včasih Youtube delal počasneje preko v6
;)
Grem basket pa bom neloke metal

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matter ()

filip007 ::

Pri meni ga ni. Je vse privzeto vklopljeno.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

...:TOMI:... ::

Kot da bi rekel, da v trgovini, v vozičku nimaš čokolade. Ja, jo je treba dati v voziček, sama ne bo padla. Torej, pri tvojem operaterju moraš vklopit IPv6, če ga podpira. To podporo imajo vsi veliki, vaški operaterji (lokalni kablaši ipd.) tega nimajo.
Tomi

filip007 ::

Misliš, da jih bom klical in prosil SIOL, potem bodo rekli da moram router resetirat.:))
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Tilen ::

Kdor je na Amisu in želi uporabljati IPv6, mu lahko to omogočim. ZS.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

d4vid ::

Mi kdo pove kaj pridobim/zgubim s IPv6?

Mam router WRT120N, pa ne vem če bo prebavil IPv6?
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Pithlit ::

filip007 je izjavil:

Misliš, da jih bom klical in prosil SIOL, potem bodo rekli da moram router resetirat.:))

Jah enim je očitno treba srebrn pladenj nekam potisnit...
Life is as complicated as we make it...

680x0 ::

...:TOMI:... je izjavil:

Nekaj me zanima. Glede na to, da TTL ni v IPv6, potem lahko uporabljamo tethering z uporabo IPv6?

Mislim tam, kjer je tethering onemogocen in gledajo TTL.


TTL tudi v IPv6 o(b)staja, le preimenovan je bil v Hop Limit.

The TTL field of IPv4 has been renamed to Hop Limit in IPv6, reflecting the fact that routers are no longer expected to compute the time a packet has spent in a queue.

filip007 ::

Bo mama nesla pozlačen pladenj pa dve klobase gor na Siol.

Ma, ne da se mi urejati, po dolgem času je malo mir z Internetom.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

MrStein ::

SmoKey je izjavil:


Multicast IPv6 FTW ! ;)

A to dejansko deluje?
Lahko pošljem _en_ paket čez atlantik, tam pa se bo podvojil za enega prejemnika v Kanadi in drugega v Mehiki?

(sem nehal slediti IPv6 "valu" pred časom)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Veron ::

AC_DC je izjavil:

Veron
Kakšen modem/router je bil priložen ?
Recimo na amisu potrebuješ svoj router, njihov modem+router ne omogoča ipv6, niti ga nočejo zamenjati s takim, ki bi podpiral.

Priložen je bil modem OxyGEN. Testno sem priklopil še FritzBox, ki je ob priklopu naredil avtomatsko upgrade in vklopil ipv6 ter konektal. Zunanji ip je ipv6 (whatismyip).

erunno ::

d4vid je izjavil:

Mi kdo pove kaj pridobim/zgubim s IPv6?

Mam router WRT120N, pa ne vem če bo prebavil IPv6?


Praviloma je to stvar firmware. Na žalost openWRT in pa DD-WRT ne podpirata, tvojega modela ker imata pre majhen flash memory - oba odprtokodna firmware podpirata IPv6, so pa tudi kaki drugi ki podpirajo (večino odprtokodnih, če ne vsi, podpirajo).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: erunno ()

Bakunin ::

matter je izjavil:


PS: Je pa res, da je včasih Youtube delal počasneje preko v6
;)



to je tudi odvisno kje je najbližji google POP [ http://redirector.c.youtube.com/report_... ]

sicer pa > http://www.internetsociety.org/deploy36...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bakunin ()

AC_DC ::

erunno
Ta router je večji jajc (samo 2 mb flasha) od +10 starega wrt54gl (4 mb flasha za drug fw), kjer je par verzij tomato shibby, ki imajo ip v6 podporo, vendar moraš podporo vklopiti na koncu, ker s tem obremeniš router do konca, web gui vmesnik postane neodziven.

http://tomato.groov.pl/download/K26/bui...
3.6 MB

Bakunin ::

.si na #2 z 19 spletnimi stranmi (od top50) - https://www.vyncke.org/ipv6status/

še tri pa prehitimo čehe!

MuadDib ::

Po mojem bo prehod na IPv6 zelo mucen in mislim da nas bo ogromno, ki bomo se vedno nasprotovali uvajanju le-tega. Zakaj? Enostavno! Ker je odpravljen NATing!

pegasus ::

Preostala večina pa nas bo skakala od veselja, ko se bomo končno znebili tega nagravžnega hacka, ki se imenuje NAT. Naj gre na smetišče zgodovine, kamor spada ... in življenje bo lepše.

MuadDib ::

pegasus je izjavil:

Preostala večina pa nas bo skakala od veselja, ko se bomo končno znebili tega nagravžnega hacka, ki se imenuje NAT. Naj gre na smetišče zgodovine, kamor spada ... in življenje bo lepše.


Vecina? NATing je nekaj, kar je v podjetjih zelo priljubljeno. Razlog je seveda cena IP naslova! Tudi firewalling je veliko lazji... V glavnem z IPv6 so nardili kar veliko sranja in se zaradi tega ne prime...

pegasus ::

Očitno ta tvoja podjetja uživajo v trpljenju. Če jim tako paše ... :)
In ne, firewall pravila se ravno zaradi natov zakomplicirajo do nevzdržnosti. Kot admin firewalla hočem čim manj natov, idealno nič. Zato IPv6.

Moj naslednji datacenter in pisarne bodo native v6.

darkolord ::

pegasus je izjavil:

Moj naslednji datacenter in pisarne bodo native v6.
v4 pa verjetno tudi še ...

...:TOMI:... ::

IPv4 bo večno z nami. Prej bo kaj drugega šlo po zlu, kot v4.
Tomi

darkolord ::

Ja, in dokler imaš dual stack (kar pa ga itak moraš imet), nosiš s sabo še zmeraj vse slabosti v4.

Pithlit ::

MuadDib je izjavil:

Vecina? NATing je nekaj, kar je v podjetjih zelo priljubljeno. Razlog je seveda cena IP naslova! Tudi firewalling je veliko lazji... V glavnem z IPv6 so nardili kar veliko sranja in se zaradi tega ne prime...

Ja sam ti pa IPv6 očitno še od daleč nisi vidu. Se bojiš tistih par cifer (pa dvopičij) več?
Life is as complicated as we make it...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

OŠO Optika IPv6

Oddelek: Omrežja in internet
343287 (1918) Bakunin
»

IPv6 najbolj razširjen v Švici, Slovenija ni slaba

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
3111811 (9041) Bakunin
»

RIPE razdeljuje zadnje evropske naslove IPv4

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
3812144 (9859) JesusChrist
»

Dan IPv6 minil brez težav

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
115032 (3594) JanZorz_go6
»

Svetovni dan IPv6 bo 8. junija (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5517360 (15211) MrStein

Več podobnih tem