» »

W-8BEN

W-8BEN

urosz ::

Imam vprašanje povezano z izplačilom denarja z Upworka, kjer delam kot freelancer. Izpolniti moram sledeč obrazec:


Drugače pa imam s.p. in nameravam denar nakazati neposredno na račun podjetja, pri tem pa izdati še račun Upworku (bolj kot ne za lastno evidenco in za FURS). Sem pa normiranec in nisem davčni zavezanec.

Kakšen nasvet?

LP, Uroš

Invictus ::

Če zaslužiš manj kot 50k, moraš postati atipični davčni zavezanec da lahko izdajaš račune v tujini.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

urosz ::

Kolikor se spomnim, mi je gospa na FURS-u, ko sem urejal stvari za s.p. in določil, na kakšen način bom plačeval davek (nezavezanec in normiranec) rekla, da lahko normalno poslujem s tujino in da to nima veze.

Kaj točno pa to pomeni potem v praksi, če postanem atipični zavezanec?

Epialt ::

Pomeni, da s tem ko račun izdaš v tujino moraš poročati na e-davke preko rekapitulacijskega poročila.

"Za DDV pa se morate registrirati tudi v primeru, ko boste partnerjem (strankam, ki so podjetja) v drugih članicah EU izdali račun. Slednji primer ni povezan z višino prometa. Plastično povedano - če bi izdali avstrijskemu podjetju račun za 200 EUR, bi se morali registrirati za DDV. Vendar boste v tem primeru t.i. ATIPIČNI zavezanec za DDV, kar pomeni, da boste DDV "obračunavali" samo strankam iz tujine - tistim v Sloveniji (fizičnim in pravnim osebam), pa boste še vedno zaračunavali brez DDV... prav tako si slovenskega DDV iz prejetih računov ne boste odbijali, saj ste zavezanec po 78. členu ZDDV-1"
http://www.znajdise.net/index.php/74-cl...

Invictus ::

Epialt je izjavil:

Pomeni, da s tem ko račun izdaš v tujino moraš poročati na e-davke preko rekapitulacijskega poročila.

Poudarek je na MORAŠ ... Drugače boš dobil kak klic iz FURSa da uredi, če pa ne boš, pa pač kazen.

In prosim ne jamrat kako FURS zatira podjetnike, ker to delajo po celi Evropi.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

urosz ::

Ne saj ni sploh problem karkoli poročati, prijaviti, plačati. Gre se za to, da hočem transparentno poslovati preko Upworka.

Torej, če prav razumem moram:
1) Prijaviti se kot atipični zavezanec in pridobiti VAT ID
2) V Upwork napisati ime podjetja in VAT ID
3) Po prejetju plačila izdati račun z ustreznim pripisom (DDV ni obračunan po 1.odst.25. člena ZDDV-1 oziroma Reverse Charge - VAT exempt under Article 44 Direktive 2006/112/ES)
4) Vsak mesec poročati na e-davke preko poročila

Je to pravilni postopek? Ve kdo s prve roke mogoče?

Kaj pa to pomeni v smislu denarja? Naprimer če opravim storitev za $500, dobim z upworka nakazano $448 ($500 - $50 provizija upwork - $2 provizija nakazilo), je tako? Obdavčen sem pa normalno 4% (oz. 20% in 80% priznanih stroškov ker sem normiranec). Si prav predstavljam?

Epialt ::

Invictus je izjavil:

Epialt je izjavil:

Pomeni, da s tem ko račun izdaš v tujino moraš poročati na e-davke preko rekapitulacijskega poročila.

Poudarek je na MORAŠ ... Drugače boš dobil kak klic iz FURSa da uredi, če pa ne boš, pa pač kazen.

In prosim ne jamrat kako FURS zatira podjetnike, ker to delajo po celi Evropi.

Res je, prijatelji zelo radi pokličejo takoj ko karkoli ne štima. Kar mene načeloma ne moti, če na drugi strani ni kak referent, ki misli da je boga za jajce prjel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Epialt ()

jype ::

urosz> Je to pravilni postopek? Ve kdo s prve roke mogoče?

Ja, je pravilen.

urosz> Kaj pa to pomeni v smislu denarja? Naprimer če opravim storitev za $500, dobim z upworka nakazano $448 ($500 - $50 provizija upwork - $2 provizija nakazilo), je tako? Obdavčen sem pa normalno 4% (oz. 20% in 80% priznanih stroškov ker sem normiranec). Si prav predstavljam?

4% si obdavčen samo v primeru, ko zaslužiš veliko - minimalna višina mesečnih prispevkov za zavarovanja je fiksna in ne gre pod 200nekaj evrov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Invictus ::

Epialt je izjavil:


Res je, prijatelji zelo radi pokličejo takoj ko karkoli ne štima. Kar mene načeloma ne moti, če na drugi strani ni kak referent, ki misli da je boga za jajce prjel.

Saj imajo malo podcenjevalni ton in težijo da si zrihtaj računovodjo.

Ampak meni so dovolj težili da sem se vse naučil in imam danes mir. So imeli potrpljenje. Važno je da takoj nekaj narediš, pa čeprav narobe. Kontrolor na FURSu mora tudi svoj task zapreti ali pa ti usekati kazen.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

urosz ::

jype je izjavil:

urosz> Je to pravilni postopek? Ve kdo s prve roke mogoče?

Ja, je pravilen.

urosz> Kaj pa to pomeni v smislu denarja? Naprimer če opravim storitev za $500, dobim z upworka nakazano $448 ($500 - $50 provizija upwork - $2 provizija nakazilo), je tako? Obdavčen sem pa normalno 4% (oz. 20% in 80% priznanih stroškov ker sem normiranec). Si prav predstavljam?

4% si obdavčen samo v primeru, ko zaslužiš veliko - minimalna višina mesečnih prispevkov za zavarovanja je fiksna in ne gre pod 200nekaj evrov.


Normalno, 4% sem jaz predvidel ob temu, da sem poleg tega tudi redno zaposlen, v okvirju s.p.-ja pa delam do 50k na leto in plačujem prispevke na mesečni ravni za pokojninsko in zdravstveno. Ob tem da sem normiranec mi tako znese 4% (plačujem pa seveda akontacijo na 3-mesečni ravni).

Kar se tiče denarja, ki ga dobim nakazanega od Upworka - je tako kot sem napisal? Bi bilo cca. $448 v takem primeru? Ali se mi še kje kaj odbije oz. moram še kaj plačati?

jype ::

Glede Upworka pojma nimam, kakšne provizije oni zaračunavajo. Pri nas ti bo še banka verjetno zaračunala kakšne provizije, pa nekaj boš izgubil pri menjavi valute, če boš menjal.

Glede dopolnilnega s.p. ko si zraven redno zaposlen imaš prav.

urosz ::

Provizijo banke sem štel zraven. Verjetno bom res nekoliko tepen še zaradi menjave valute. Ampak ok, to smatram kot normalno. Bolj sem imel v mislih, če moram držati še kaj plačati, ampak kolikor vidim, ni treba in je zgoraj opisani postopek ok.

Zanima me še nekaj. V primeru da si hočem izplačati $448 (temelji na zgoraj opisanem primeru), vendar zaradi menjave valute dobim zgolj vrednost $440 (seveda v evrih, recimo da izgubim 8 dolarjev), za koliko moram potem izdati račun?

Invictus ::

Poglej pogodbo v kaki valuti imaš urno/dnevno postavko.

Američani zahtevajo večinoma račun v USD.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

urosz ::

Pogodbo na Upworku imam v $, ker samo to podpirajo. Saj ok je to, koliko EUR pride na moj bančni račun, za toliko pač izdam račun.

Hvala za informacije vsem.

edit: pogodba na upworku je itak zgolj med klientom in mano. pomembno je to, koliko jaz dobim od upworka in v kakšni valuti - in to je euro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: urosz ()

Invictus ::

Kaj češ, si pač odvisen od valutnih gibanj.

Zdaj je sicer v redu, ko je dolar skoraj enak evru.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Oddaja DDV-O za atipičnega zavezanca

Oddelek: Loža
245128 (691) Likalnik
»

SP račun podjetju iz ZDA

Oddelek: Loža
348740 (4061) Mike_Rotch
»

Freelance, sp, in davkarija (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10421044 (14390) maticb492
»

Normiran s.p.

Oddelek: Loža
234709 (2895) Ales

Več podobnih tem