» »

Router vs. dostopna točka?

Router vs. dostopna točka?

urli ::

Mi lahko kdo razloži kaj je razlika? Imam linksys router, pa wlan wi-fi dostopno točko za mobitel internet. Ni to eno in isto? Zakaj potem različna imena? Eno je usmerjevalnik, drugo dostopna točka. V čem je fora?

urli ::

Prosim še za obrazložitev hub ter switch.... hvala.

Pa prosim ne dajajte samo linkov. Prosim vas za kratko in jedrnato razlago, če se le da.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: urli ()

nikjozo ::

Ruter je kot cestno križišče, kjer z ene ulice greš v drugo.

AP je kot tvoje parkirišče, kjer avto zapelješ z enega park mesta na drugo.

HUB je kot da se iz avta dereš pa te vsi slišijo, tudi tisti katerim ni namenjeno.

Switch je kot da se iz avta dereš pa te samo sosed, katerem je dretje namenjeno sliši

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nikjozo ()

urli ::

Hvala za tole abstrakcijo čeprav mi še vedno ni jasno, bo treba še niki časa :p naj bi bil pa router mal bol advanced zadeva dostopne točke in ima še požarni zid, lahk filtriraš/analiziraš promet in lahk ma tut dostopno točko. Zdaj dostopna točka pa tega nima? Ne vem, pri moji dostopni točki od mobitela mislim, da lahko to vse urejam pa se ji reče dostopna točka. Ne vem no...

Aja, pa dostopna točka naj bi bila switch, ma nič mi ni (še) jasno...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: urli ()

čuhalev ::

Ne ne, za vsak pojem lahko najdeš škatlco, ki zna le to; in za vsako kombinacijo teh pojmov lahko najdeš škatlico, ki to zna. Izjema je samo HUB, ki je tehnološko zastarel še pred pojavom dostopnih točk.

Mavrik ::

urli je izjavil:

Hvala za tole abstrakcijo čeprav mi še vedno ni jasno, bo treba še niki časa :p naj bi bil pa router mal bol advanced zadeva dostopne točke in ima še požarni zid, lahk filtriraš/analiziraš promet in lahk ma tut dostopno točko. Zdaj dostopna točka pa tega nima? Ne vem, pri moji dostopni točki od mobitela mislim, da lahko to vse urejam pa se ji reče dostopna točka. Ne vem no...

Aja, pa dostopna točka naj bi bila switch, ma nič mi ni (še) jasno...


Tipična škatlica, ki jo ljudje preprosto kličejo "domač router" ima v resnici v sebi:

* Switch, ki usmerja promet po žični domači mreži. Switchu pripadajo tisti 4+ porti za priklop računalnikov na škatlici.
* Dostopno točko, ki omogoča povezavo po brezžični mreži. Dostopni točki pripadajo antene.
* Router / usmerjevalnik, ki se ukvarja z usmerjanjem prometa do interneta, skrbi za firewall in ostale stvari.

Tako da tista škatlica ki ji ti praviš router ima v sebi IN router IN switch IN dostopno točko.

Takole izgleda SAMO switch (glej koliko žičnih priklopov):



Vse kar switch dela je, da ti omogoči da več računalnikov priklopiš v isto mrežo (ker ima ta kabel pač samo dva konca a ne? :) ) in domači switchi ne počnejo nič pametnega niti nimajo nobenega vmesnika za nastavitve.

Takole izgleda SAMO dostopna točka (vidiš da ima samo en priklop za mrežo ker ne usmerja ničesar in se ne priklopi na internetno linijo):



Namen dostopne točke je samo da spustiš naprave preko brezžične mreže na tvojo mrežo, večinoma ga priklopiš na nek switch kot da bi priklopil računalnik če že imaš obstoječi žični router.

Hub je pa neumnejša verzija switcha in ga verjetno več nikjer ne boš srečal.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Router z več izhodi

Oddelek: Omrežja in internet
413518 (2547) SeMiNeSanja
»

Switch

Oddelek: Omrežja in internet
345170 (4261) SeMiNeSanja
»

Wireles povezava

Oddelek: Omrežja in internet
61399 (1150) Jan23
»

Wireless router

Oddelek: Kaj kupiti
81607 (1203) pujsek_
»

Naredil bi si brezžično mrežo - kaj potrebujem?

Oddelek: Omrežja in internet
51562 (1474) pujsek_

Več podobnih tem