» »

Normiran s.p. vprašanja... ?

Normiran s.p. vprašanja... ?

Temo vidijo: vsi
««
44 / 182
»»

Mato989 ::

slott je izjavil:

Kaj je potem bolj optimalno glede davka, ni ga problem placat ce bo profit samo koko, kaksno razlago bi bilo fajn najt?

Pa se tole newbovsko vprasanje. Se kaj spreminja koncno letno 4% placilo akontacije ce se prijavi neposredne stroske povezane z dejavnostjo, bencin ipd?


Daj si lahlo na netu preberes definicijo normiranca preden to sprasujes... Si res tako len?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

user4683 ::

Ales je izjavil:

user4683 je izjavil:

To seveda ni res. Dobiček od trgovanja se šteje k prihodkom spja - normiranega ali navadnega. ...

Kaj točno ni res pri tem, da normiran s.p. plača davek od celotnih prihodkov, ne od dobička?

5erson, ni napisal "od prihodkov" ampak od "celotnega zneska" - to ni ni res. To kar praviš ti (in jaz), pa je seveda prav - pod prihodke pa se štejejo dobički od trgovanja ne pa "celoten znesek" (karkoli že to sploh pomeni).

In tudi delno je prav, da normiran sp plača davke od celotnih prihodkov - plača jih od dobička, ki se izračuna kot razlika med prihodki in normiranimi stroški. Povsem lahko imaš v enem letu 500k prihodkov, normiranih stroškov bo v tem primeru 80k in dobička 420k. Torej boš plačal 20% dohodnine od 420k = 84k davka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

Ales ::

user4683 je izjavil:

Ales je izjavil:

user4683 je izjavil:

To seveda ni res. Dobiček od trgovanja se šteje k prihodkom spja - normiranega ali navadnega. ...

Kaj točno ni res pri tem, da normiran s.p. plača davek od celotnih prihodkov, ne od dobička?

5erson, ni napisal "od prihodkov" ampak od "celotnega zneska" - to ni ni res. To kar praviš ti (in jaz), pa je seveda prav - pod prihodke pa se štejejo dobički od trgovanja ne pa "celoten znesek" (karkoli že to sploh pomeni). ...

Po moje mu je hotel povedati, da bo plačal 4% od vsega, kar si bo nakazal nazaj po prodaji. Ne samo 4% od razlike med nakupno in prodajno ceno, pač pa od celotnega zneska.

user4683 ::

Ales je izjavil:


Po moje mu je hotel povedati, da bo plačal 4% od vsega, kar si bo nakazal nazaj po prodaji. Ne samo 4% od razlike med nakupno in prodajno ceno, pač pa od celotnega zneska.

Ja, tako ga je bilo razumeti... in to ni res, saj ne funkcionira tako.

Ales ::

user4683 je izjavil:

Ales je izjavil:


Po moje mu je hotel povedati, da bo plačal 4% od vsega, kar si bo nakazal nazaj po prodaji. Ne samo 4% od razlike med nakupno in prodajno ceno, pač pa od celotnega zneska.

Ja, tako ga je bilo razumeti... in to ni res, saj ne funkcionira tako.

Kako pa po tvoje funkcionira?

user4683 ::

Ales je izjavil:

user4683 je izjavil:

Ales je izjavil:


Po moje mu je hotel povedati, da bo plačal 4% od vsega, kar si bo nakazal nazaj po prodaji. Ne samo 4% od razlike med nakupno in prodajno ceno, pač pa od celotnega zneska.

Ja, tako ga je bilo razumeti... in to ni res, saj ne funkcionira tako.

Kako pa po tvoje funkcionira?

Ne po moje, po računovodskih predpisih, ki so v skladu s Slovensko zakonodajo (in podobni v večjem delu sveta). Dobiček, ki ga realiziraš ob vsakokratni prodaji finančnega inštrumenta (pa naj bodo to delnice, ali pa kripto) se šteje v prihodke podjetja (pa naj bo to doo, navaden sp ali pa normiran sp).

jernejl ::

Recimo, da kupiš kripto za 10.000 in prodaš za 11.000. Dobička je 1.000. Praviš, da se ta znesek šteje v prihodke.
Ker si normiranec, potem lahko na ta prihodek uveljavljaš 80% normiranih stroškov, in plačaš 20% davek na preostanek (20% od 200 evrov = 40 evrov)?
Imaš kakšen vir za tako trditev?

Mato989 ::

jernejl je izjavil:

Recimo, da kupiš kripto za 10.000 in prodaš za 11.000. Dobička je 1.000. Praviš, da se ta znesek šteje v prihodke.
Ker si normiranec, potem lahko na ta prihodek uveljavljaš 80% normiranih stroškov, in plačaš 20% davek na preostanek (20% od 200 evrov = 40 evrov)?
Imaš kakšen vir za tako trditev?


No saj moja logika za normiranca je enaka... če jaz imam prihodek za 50k plačam 4% davka na to, a kdo gleda od kod je ta prihodek?

Jaz sem vedno razumel da je POINT normiranca ravno to, da se obdavči ves prihodek do 50k z 4% flat rate ne glede na to od koder je... zato glih se ne splača bit normiranec nekom ki ma ogromno input robe... ampak se najbolj splača bit normiranec če imaš skoraj samo storitev.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

carota ::

jernejl je izjavil:

Recimo, da kupiš kripto za 10.000 in prodaš za 11.000. Dobička je 1.000. Praviš, da se ta znesek šteje v prihodke.
Ker si normiranec, potem lahko na ta prihodek uveljavljaš 80% normiranih stroškov, in plačaš 20% davek na preostanek (20% od 200 evrov = 40 evrov)?
Imaš kakšen vir za tako trditev?

Prihodka imaš 11.000.
Normiranih stroškov: 80% x 11.000 = 8800,
dobiček: 20% x 11.000 = 2200,
davek: 20% x dobiček = 440 (20% x 20% x 11.000 = 4% x 11.000 - od tukaj pride 4%).

Ne obračunavaš svojega vplačila 10.000, ker imaš stroške normirane - 80% od prihodka.

Mato989 ::

carota je izjavil:

jernejl je izjavil:

Recimo, da kupiš kripto za 10.000 in prodaš za 11.000. Dobička je 1.000. Praviš, da se ta znesek šteje v prihodke.
Ker si normiranec, potem lahko na ta prihodek uveljavljaš 80% normiranih stroškov, in plačaš 20% davek na preostanek (20% od 200 evrov = 40 evrov)?
Imaš kakšen vir za tako trditev?

Prihodka imaš 11.000.
Normiranih stroškov: 80% x 11.000 = 8800,
dobiček: 20% x 11.000 = 2200,
davek: 20% x dobiček = 440 (20% x 20% x 11.000 = 4% x 11.000 - od tukaj pride 4%).

Ne obračunavaš svojega vplačila 10.000, ker imaš stroške normirane - 80% od prihodka.


Točno taka je tudi moja logika
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

jernejl ::

Tudi meni se zdi tako, ampak če prav razumem, znupy zgoraj pravi, da je drugače, pa bi rad videl kak vir.

Zna biti pa sitno, če se kot normiranec greš daytrading in pobiraš majhna nihanja vrednosti. Če kupiš za 10.000 in prodaš za 10.300, plačaš več davka kot si zaslužil.

belimato ::

V zgoraj opisanih primerjih, zamenjajte "kriptovalute" z valutami, pa boste videli kakšne debilizme pišete. Znupy ima seveda prav.

user4683 ::

Jao no, ni čudno da vas lupijo :)

jernejl ima prav, obdavčijo ti tistega jurja razlike. Zakaj? Ker 10.000, ki si jih vrgel na začetku v kripto ne moreš šteti kot prihodek, saj si ta keš že imel v štartu. Vir: jaz, z delnicami (kripto je isto sranje) in 6-mestna številka dobička, ki mi ga je FURS štel v prihodke iz normiranega s.p. (potrjeno s strani generalne uprave fursa in naknadno še ministrstva za finance).

jernejl je izjavil:

Tudi meni se zdi tako, ampak če prav razumem, znupy zgoraj pravi, da je drugače, pa bi rad videl kak vir.

Zna biti pa sitno, če se kot normiranec greš daytrading in pobiraš majhna nihanja vrednosti. Če kupiš za 10.000 in prodaš za 10.300, plačaš več davka kot si zaslužil.

Evo sem boldal ključno besedo. Davke se vedno plača od zaslužka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

pingme ::

user4683 je izjavil:

Jao no, ni čudno da vas lupijo :)

jernejl ima prav, obdavčijo ti tistega jurja razlike. Zakaj? Ker 10.000, ki si jih vrgel na začetku v kripto ne moreš šteti kot prihodek, saj si ta keš že imel v štartu. Vir: jaz, z delnicami (kripto je isto sranje) in 6-mestna številka dobička, ki mi ga je FURS štel v prihodke iz normiranega s.p. (potrjeno s strani generalne uprave fursa in naknadno še ministrstva za finance).

jernejl je izjavil:

Tudi meni se zdi tako, ampak če prav razumem, znupy zgoraj pravi, da je drugače, pa bi rad videl kak vir.

Zna biti pa sitno, če se kot normiranec greš daytrading in pobiraš majhna nihanja vrednosti. Če kupiš za 10.000 in prodaš za 10.300, plačaš več davka kot si zaslužil.

Evo sem boldal ključno besedo. Davke se vedno plača od zaslužka.


Očitno ne veš kaj pomeni biti normiranec. Zamenjaj kripto z recimo avtomobilom, če je to bolj razumljivo.
Kot normiranec kupiš avto za 10.000€.
Naslednji dan ta isti avto prodaš na 11.000€.

Dejanskih stroškov imaš torej 10.000€, ampak to sploh ni pomembno, ker uveljavljaš normirane stroške, torej imaš priznanih 20% od 11k oz. 8.800€.
Tvoj dobiček (prihodki minus normirani stroški) je torej 2.200€.
Ta dobiček je obdavčen cedularno 20%, torej plačaš 440€ končnega davka.

Očitno ne razumeš kaj pomenijo dejanski stroški in kaj normirani stroški.
In ja, če bi kupil avto za 10k in prodal za 10k boš dejansko plačal 400€ davka in boš, kar se DEJANSKIH stroškov tiče, v minusu, ampak ponovno ... ti si se kot normiranec odločil, da dejanskih stroškov ne boš uveljavljal.
Izdal si fakturo za 11k ali 10k in to so tvoji prihodki, od njih se odšteje 80% in preostanek je tvoj dobiček, ki je cedularno obdavčen 20%.

Miha 333 ::

user4683 je izjavil:


jernejl ima prav, obdavčijo ti tistega jurja razlike. Zakaj? Ker 10.000, ki si jih vrgel na začetku v kripto ne moreš šteti kot prihodek, saj si ta keš že imel v štartu. Vir: jaz, z delnicami (kripto je isto sranje) in 6-mestna številka dobička, ki mi ga je FURS štel v prihodke iz normiranega s.p. (potrjeno s strani generalne uprave fursa in naknadno še ministrstva za finance).

Za delnice in podobno tole sicer drži (ker gre za kapitalske dobičke in ne prihodke v klasičnem smislu). Ne moreš pa tega posplošiti. Recimo da kot normiranec kupiš trgovsko blago za 1000 in ga nato prodaš za 1100. V tem primeru davek ne bo 4% od 100 ampak 4% od 1100. Tudi če bi ga prodal z izgubo za 900, bi plačal 4% od 900 davka (kljub temu da ne bi nič zaslužil).

Poleg tega moraš plačati še prispevke, ki ti v primeru nenormiranega s.p. gredo v strošek. Ter pri normirancu ni splošne olajšave, ki je po novem kar precejšnja.

user4683 ::

Na žalost me je minilo razlagati, saj vam že osnovne računovodske stvari niso jasne.

Vajina primera nimata veze z valutami, delnicami in kriptom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

pingme ::

user4683 je izjavil:

Na žalost me je minilo razlagati, saj vam že osnovne računovodske stvari niso jasne. Oba vajina primera sta napačna.


Kar se pa tiče tvojih kapitalskih dobičkov in/ali dividend, ki si jih prijavljal kot s.p. ...:

https://unija.com/wp-content/uploads/20...

Kapitalski dobički in dividende NISO prihodki s.p., ampak se obdavčijo na ravni fizične osebe kot dohodek iz kapitala.

user4683 ::

Še zadnji poizkus.

Ko podjetje "kupi" drugo valuto, delnico ali kripto ta nakup ni strošek ali odhodek podjetja - kapital (gotovina) je samo spremenila obliko, še vedno je kapital. Ko to isto podjetje čez nekaj časa proda kripto/delnico nazaj v denar, je kapital spet samo zamenjal obliko, razlika v vrednosti (dobiček), pa se šteje kot prihodek podjetja.

pingme, ja to, da niso prihodki sp je v 99% res, razen v točno določenih primerih, ko FURS presodi, da so bile delnice pridobljene v okviru opravljanja dejavnosti. Kot je bilo v mojem primeru, ki je precej bolj kompleksen kot osnovni primer o katerem govori Unija. (beri: šlo je za delniške opcije)

user4683 ::

Kakorkoli že, prvotno je bilo govora o kriptu, ki ni izjema v ZDOH-2 in ga FURS lahko smatra kot dejavnost (oziroma lahko dejavnost prijaviš tudi sam), v tem primeru pa stvari potekajo točno tako, kot jih že cel čas opisujem.

5erson ::

Znupy ima prav. Ono sem narobe napisal, pri kapitalskih naložbah je drugače.

carota ::

user4683 je izjavil:

Še zadnji poizkus.

Ko podjetje "kupi" drugo valuto, delnico ali kripto ta nakup ni strošek ali odhodek podjetja - kapital (gotovina) je samo spremenila obliko, še vedno je kapital. Ko to isto podjetje čez nekaj časa proda kripto/delnico nazaj v denar, je kapital spet samo zamenjal obliko, razlika v vrednosti (dobiček), pa se šteje kot prihodek podjetja.

pingme, ja to, da niso prihodki sp je v 99% res, razen v točno določenih primerih, ko FURS presodi, da so bile delnice pridobljene v okviru opravljanja dejavnosti. Kot je bilo v mojem primeru, ki je precej bolj kompleksen kot osnovni primer o katerem govori Unija. (beri: šlo je za delniške opcije)

Makes sense, vendar si tudi nakup kripta opravil na račun podjetja. OP je kolikor sem razumel dodati dejavnost in tja le prodajo knjižit, nakup zgleda, da je opravil že prej.

user4683 ::

carota je izjavil:

user4683 je izjavil:

Še zadnji poizkus.

Ko podjetje "kupi" drugo valuto, delnico ali kripto ta nakup ni strošek ali odhodek podjetja - kapital (gotovina) je samo spremenila obliko, še vedno je kapital. Ko to isto podjetje čez nekaj časa proda kripto/delnico nazaj v denar, je kapital spet samo zamenjal obliko, razlika v vrednosti (dobiček), pa se šteje kot prihodek podjetja.

pingme, ja to, da niso prihodki sp je v 99% res, razen v točno določenih primerih, ko FURS presodi, da so bile delnice pridobljene v okviru opravljanja dejavnosti. Kot je bilo v mojem primeru, ki je precej bolj kompleksen kot osnovni primer o katerem govori Unija. (beri: šlo je za delniške opcije)

Makes sense, vendar si tudi nakup kripta opravil na račun podjetja. OP je kolikor sem razumel dodati dejavnost in tja le prodajo knjižit, nakup zgleda, da je opravil že prej.

Tako je, tocno to sem izpostavil ze takoj na zacetku, predno so (me) zaceli bombardirati z racunovodskimi dezinformaciji :)

martincek1 ::

Sem edini, al še kdo še vedno ni dobil e-računa za plačilo prispevkov za april?
Mater mi gre to na živce, vedno pošiljajo zadnje dni, če pa zamudiš s plačilo je pa takoj cela jeba. /rant :)

ali3n ::

Nisi edini ...

... zdaj pa je.
Rok plačila 20.5.
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ali3n ()

Filip9 ::

Imam eno kratko vprašanje glede normiranega sp-ja in akontacije dohodnine. SP sem odprl sredi decembra 2020 in zdaj je izračun akontacije dohodnine za 2021 izredno nizek. Glede na to da bom in imel mesečno približno 2000€ prihodkov bom moral na koncu leta plačati ogromno dohodnine, ker so mi izračunali akontacijo 67€ na 3 mesecem.

Ali lahko vseeno nakazujem vsak mesec recimo 80€ za dohodnino namesto 67€ na 3 mesece, da ne gledam koliko mi more na koncu leta ostati za dohodnino?

Računovodkinja mi je rekla da raje ne ker so potem dodatni stroški in zatežena referentka ampak sem slišal od ostalih da to delajo.

LapD ::

Ko si odprl s.p bi moral napovedati 2k prihodkov na mesec, pa bi imel visjo akontacijo. Zdej pa raje imej denar pri sebi, bos ze odkartal tistega jurja naslednje poletje. Da se sicer imeti tudi visek na kontu in bi naceloma moralo iti cez, nimajo pa tega radi na fursu - ja fck logic.
web&motion designer

M-XXXX ::

Filip9 je izjavil:

Imam eno kratko vprašanje glede normiranega sp-ja in akontacije dohodnine. SP sem odprl sredi decembra 2020 in zdaj je izračun akontacije dohodnine za 2021 izredno nizek. Glede na to da bom in imel mesečno približno 2000€ prihodkov bom moral na koncu leta plačati ogromno dohodnine, ker so mi izračunali akontacijo 67€ na 3 mesecem.

Ali lahko vseeno nakazujem vsak mesec recimo 80€ za dohodnino namesto 67€ na 3 mesece, da ne gledam koliko mi more na koncu leta ostati za dohodnino?

Računovodkinja mi je rekla da raje ne ker so potem dodatni stroški in zatežena referentka ampak sem slišal od ostalih da to delajo.

Če celo leto ne plačaš davka boš na koncu plačal 1000€ poračuna... To pa res ni vredno se veliko sekirat. Plačaš ko dobiš 2022 poračun pa je.

marsRover ::

a se da pri normiranem zvišat prispevke poljubno? (namesto minimalnih)

Ziga Dolhar ::

Da: lahko plačuješ višje prispevke od minimalnih (tj. višje od zakonskega minimuma, oziroma od minimuma glede na promet/dobiček).

So pa prispevki omejeni navzgor (gl. https://view.officeapps.live.com/op/vie...

Višino lahko prilagajaš enkrat letno.
https://dolhar.si/

marsRover ::

Ziga Dolhar je izjavil:

Da: lahko plačuješ višje prispevke od minimalnih (tj. višje od zakonskega minimuma, oziroma od minimuma glede na promet/dobiček).

So pa prispevki omejeni navzgor (gl. https://view.officeapps.live.com/op/vie...

Višino lahko prilagajaš enkrat letno.

ql. samo računovodkinja ne ve kako to poteka. Kako poteka zvišanje prispevkov? Kje to naredim, na ZPIZ? Je rekla da se bo pozanimala, sam jo čakam že 2 tedne.

velikBrokoli ::

Tisti, ki imate stranke v Veliki Britaniji, kako je z davki po Brexitu? Ali mora biti normiranec še vedno (atipični) davčni zavezanec in zaračunati DDV, ali je to sedaj ni več v veljavi, kot na primer pri delu z Ameriko?

x3ca ::

Nikoli ni blo treba zaracunati DDV pri poslovanju z UK. In se zmeraj je enako.

Ales ::

x3ca je izjavil:

Nikoli ni blo treba zaracunati DDV pri poslovanju z UK. In se zmeraj je enako.

Eh no. Dokler je bila VB v EU se je fizičnim oseban seveda zaračunavalo DDV.

Ne poslujejo vsi samo s podjetji...

tony1 ::

marsRover je izjavil:

Ziga Dolhar je izjavil:

Da: lahko plačuješ višje prispevke od minimalnih (tj. višje od zakonskega minimuma, oziroma od minimuma glede na promet/dobiček).

So pa prispevki omejeni navzgor (gl. https://view.officeapps.live.com/op/vie...

Višino lahko prilagajaš enkrat letno.

ql. samo računovodkinja ne ve kako to poteka. Kako poteka zvišanje prispevkov? Kje to naredim, na ZPIZ? Je rekla da se bo pozanimala, sam jo čakam že 2 tedne.


Poguglaj, še pred nekaj leti (ko še ni bilo pošiljanja e-računov z minimalnimi prispevki v e-banke s.p.jevcev) je obstajal povsem enostaven obrazec v e-davkih, kamor si (takrat še) mesečno vpisal število tedenskih ur (40 za poln delovni čas) in željeno mesečno osnovo (od katere se obračunajo prispevki). Ali pa pokliči na davčno, do ljudi, ki bi radi "poštimali svoje davke kot je treba" se izjemno prijazni :-).

Ko je država uvedla pošiljanje e-računov z minimalnimi prispevki, je naredila daljnosežen strel v koleno:
-pobrala bo (potencialno) manj denarja, kot bi ga sicer
-iz ljudi, ki bi morda hoteli plačati tudi višje prispevke dela na dolgi rok reveže, ko bodo nekega dne dočakali minimalno penzijo, ker se možnosti za višje prispevke ne zavedajo. To, da tega ne zna že na pamet povedati računovodja, je dovolj povedno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

DePalmo ::

martincek1 je izjavil:

Sem edini, al še kdo še vedno ni dobil e-računa za plačilo prispevkov za april?
Mater mi gre to na živce, vedno pošiljajo zadnje dni, če pa zamudiš s plačilo je pa takoj cela jeba. /rant :)

Nebi vedu iz preprostega razloga. Iz začetka sem plačeval prispevke ročno in ni bilo problemov. Nato sem si uvedel eRačune in je skos bilo nekaj ... od ne prispelega računa, do tega da so tudi prišli prepozno ali pa do tega da so jih po cca treh ali štirih eračunih začasno ukinili. Najbolj na živce mi je pa šlo da me banka ni obvestila kdaj sem dobil eračun, tako da sem moral to vedno spremljat.

Nato sem imel dovolj in sem odprl trajnike. Sedaj na vsake dva do tri mesece iz banke izvozim potrdila o plačilih, povrhu vsega je pa zame cenejše imeti trajnik kot pa eračun ali da plačujem ročno. Imam ločen poslovni račun, tujina je zgodba zase in ne bom o tem tukaj.

tony1 je izjavil:

-iz ljudi, ki bi morda hoteli plačati tudi višje prispevke dela na dolgi rok reveže, ko bodo nekega dne dočakali minimalno penzijo, ker se možnosti za višje prispevke ne zavedajo. To, da tega ne zna že na pamet povedati računovodja, je dovolj povedno.

Trenutno si plačujem minimalne prispevke. Če bi si dvignil prispevke x2, a bom imel tudi penzijo x2? Ali bo samo 10% višja? Kje in kako bi to izračunal?
Ker sam še vedno mislim staromodno da bi "višje" prispevke raje nekam investiral in bi na koncu imel več od tega.

x3ca ::

Mene pa zanima koliksna je meja prihodka, da se ti dvignejo mesecni prispevki?
Namrec se zmeraj placujem samo 458 eur (kar so verjetno minimalni) pa se mi zdi mal sumljivo. Glede na izracun tu https://sp-izracun.si/izracun bi morali biti vecji. Je mozno da je prislo do kaksne napake?

krneki ::

Mislim da mora biti več kot 50k na leto. Sej drugače lahko plačuješ več če hočeš, samo ne vem zakaj bi. Za penzijo si po želji izberi svoj sklad, zdravstveno je pa isti K ali plačuješ 130eur ali pa 500eur na mesec, ne dobiš boljše oskrbe :)).

Okapi ::

x3ca je izjavil:

Mene pa zanima koliksna je meja prihodka, da se ti dvignejo mesecni prispevki?
Namrec se zmeraj placujem samo 458 eur (kar so verjetno minimalni) pa se mi zdi mal sumljivo. Glede na izracun tu https://sp-izracun.si/izracun bi morali biti vecji. Je mozno da je prislo do kaksne napake?

Če si normiran sp, se šteje, da imaš 80% stroškov pri poslovanju, se pravi da ti ostane samo 20%, ki se štejejo kot tvoj prihodek in se od tega izračunajo prispevki.

Če zaslužiš bruto 50 jurjev na leto, imaš z davčnega vidika samo 10 jurjev letnih prihodkov, ali 830 evrov mesečno. To je manj kot minimalna plača, ki je 1024 evrov bruto. Uradno si revež in plačuješ minimalne prispevke.

Ampak to pomeni tudi, da boš imel minimalno pokojnino. To se bo pokazalo kot velik n problem čez par deset let, ko bodo vse te množice sedanji normiranih espejov začele upokojevati.

Mato989 ::

Okapi je izjavil:

x3ca je izjavil:

Mene pa zanima koliksna je meja prihodka, da se ti dvignejo mesecni prispevki?
Namrec se zmeraj placujem samo 458 eur (kar so verjetno minimalni) pa se mi zdi mal sumljivo. Glede na izracun tu https://sp-izracun.si/izracun bi morali biti vecji. Je mozno da je prislo do kaksne napake?

Če si normiran sp, se šteje, da imaš 80% stroškov pri poslovanju, se pravi da ti ostane samo 20%, ki se štejejo kot tvoj prihodek in se od tega izračunajo prispevki.

Če zaslužiš bruto 50 jurjev na leto, imaš z davčnega vidika samo 10 jurjev letnih prihodkov, ali 830 evrov mesečno. To je manj kot minimalna plača, ki je 1024 evrov bruto. Uradno si revež in plačuješ minimalne prispevke.

Ampak to pomeni tudi, da boš imel minimalno pokojnino. To se bo pokazalo kot velik n problem čez par deset let, ko bodo vse te množice sedanji normiranih espejov začele upokojevati.


Ja, če bodo nesposobneži zapravili vse kar pridelajo... če imaš letno 50k prometa na normirancu je to čistega 48k - prispevki pa rečva 6k prispevkov letno je to 42k čistega... če od 42k letno ne zmoreš dat 10k na stran delaš nekaj hudo narobe... če daješ 10 let po 10k na stran in obrestno obrestni račun do 60tega boš mel ogromno para tudi če bo inflacija boš mel nekaj, ali pa kupiš 2 nepremičnini :) skratka opcije so, če ne zagoniš vsega za hookers in blackjack!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

x3ca ::

Tisti ki dobro zaslužijo kot IT-jevci lahko res sami privarčujejo. Samo potem je še kup tistih, ki jih je delodajalec prisili na SP in potem še zmeraj dokaj mizerno plačuje - tam pa bo problem.

Čist premal prispevamo normiranci v državno blagajno. Me prav zanima kdo si dejansko prostovoljno poveča prispevke - mogoče si jih za boljšo vest...

Mato989 ::

x3ca je izjavil:

Tisti ki dobro zaslužijo kot IT-jevci lahko res sami privarčujejo. Samo potem je še kup tistih, ki jih je delodajalec prisili na SP in potem še zmeraj dokaj mizerno plačuje - tam pa bo problem.

Čist premal prispevamo normiranci v državno blagajno. Me prav zanima kdo si dejansko prostovoljno poveča prispevke - mogoče si jih za boljšo vest...


Nihče jih ne more prisilit v normiranca, lahko grejo na borzo in imajo potem boljše prispevke po tvojem... lahko delodajalca prijavijo itd...

Če se sami za sebe ne pobrigajo se nihče za njih ne bo, sicer pa 40 let delovne dobe na minimalnih prispevkih je najmanj 560 al kolko evrov penzije... problem večine folka z nizkimi penzijami niso prispevki ampak dejstvo da premalo folka ODDELA 40 let!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Okapi ::

Trenutno je minimalna pokojnina za 40 let delovne dobe 581 evrov. Menda naj bi se povišala na 613 €.

Mato989 ::

Okapi je izjavil:

Trenutno je minimalna pokojnina za 40 let delovne dobe 581 evrov. Menda naj bi se povišala na 613 €.



No to pomeni vsak ki nima vsaj 581€ je lenuh ki ni oddelal polne delovne dobe! Ni za to kriva država amopak posameznik
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

martincek1 ::

Delat 40 let je joke! Takrat je večina ljudi že krepko upešanih (mentalno, fizično), tako da od življenja v penziji kaj veliko, sploh če pogledamo ta drobiž od pokojnine, ni.

trancer01 ::

Mato989 je izjavil:

Okapi je izjavil:

x3ca je izjavil:

Mene pa zanima koliksna je meja prihodka, da se ti dvignejo mesecni prispevki?
Namrec se zmeraj placujem samo 458 eur (kar so verjetno minimalni) pa se mi zdi mal sumljivo. Glede na izracun tu https://sp-izracun.si/izracun bi morali biti vecji. Je mozno da je prislo do kaksne napake?

Če si normiran sp, se šteje, da imaš 80% stroškov pri poslovanju, se pravi da ti ostane samo 20%, ki se štejejo kot tvoj prihodek in se od tega izračunajo prispevki.

Če zaslužiš bruto 50 jurjev na leto, imaš z davčnega vidika samo 10 jurjev letnih prihodkov, ali 830 evrov mesečno. To je manj kot minimalna plača, ki je 1024 evrov bruto. Uradno si revež in plačuješ minimalne prispevke.

Ampak to pomeni tudi, da boš imel minimalno pokojnino. To se bo pokazalo kot velik n problem čez par deset let, ko bodo vse te množice sedanji normiranih espejov začele upokojevati.


Ja, če bodo nesposobneži zapravili vse kar pridelajo... če imaš letno 50k prometa na normirancu je to čistega 48k - prispevki pa rečva 6k prispevkov letno je to 42k čistega... če od 42k letno ne zmoreš dat 10k na stran delaš nekaj hudo narobe... če daješ 10 let po 10k na stran in obrestno obrestni račun do 60tega boš mel ogromno para tudi če bo inflacija boš mel nekaj, ali pa kupiš 2 nepremičnini :) skratka opcije so, če ne zagoniš vsega za hookers in blackjack!


To pa ne bo držalo! Dohodnina pri normiranih sp-jevcih je res nizka, ne velja pa to za minimalne prispevke. Le-ti znašajo 38,2% od dobička zmanjšanega za 25%. Če v predhodnem letu zaslužiš 50 jurjev bruto, znaša tvoja osnova za prispevke v tekočem letu 37500 EUR in na to se obračuna 38,2% prispevkov, kar niti ni malo! Skupaj z dohodnino plačaš v tekočem letu državi 14325 EUR prispevkov in 2000 EUR dohodnine oz. 32,65% vseh letnih prihodkov.

Mato989 ::

Dobicek je 50k minus 80 postov
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

trancer01 ::

To velja samo pri obračunu DOHODNINE. Kot normirani S.P. pa si zavezan tudi k plačevanju PRISPEVKOV. Le-ti pa se obračunajo tako, kot sem zgoraj napisal! Skupno daš kot normiranec s 50 jurji letnega prometa državi 32,65% prihodkov oz. 16325 EUR!

Da še dopolnim. Prispevki so pri s.p. omejeni le navzdol(minimalno v letošnjem letu znašajo slabih 426 EUR), navzgor pa nimajo meje in so vedno odvisni od dobička v predhodnem obračunskem letu!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: trancer01 ()

LapD ::

trancer01 je izjavil:

To velja samo pri obračunu DOHODNINE. Kot normirani S.P. pa si zavezan tudi k plačevanju PRISPEVKOV. Le-ti pa se obračunajo tako, kot sem zgoraj napisal! Skupno daš kot normiranec s 50 jurji letnega prometa državi 32,65% prihodkov oz. 16325 EUR


Pri 50k letnega prometa ima normiranec še vedno minimalne prispevke, to lahko potrdi več uporabnikov tega foruma. Prispevki se začnejo dvigat po cca. 55k.
web&motion designer

martincek1 ::

Tako je. Pri 50k prometa državi plačaš cca 5k prispevkov in 2k dohodnine.

Mimogrede, če posluješ s tujino, pri 100k prometa ven dobiš 88k.

Zgodovina sprememb…

trancer01 ::

Hm, to mi pa res ni jasno, saj na FURS straneh za obračun prispevkov piše povsem drugače!
««
44 / 182
»»