» »

Normiran s.p. vprašanja... ?

Normiran s.p. vprašanja... ?

Temo vidijo: vsi
««
15 / 183
»»

Matko ::

Ni nujno, da imajo vse občine. Pokliči in vprašaj.
Lahko greš tudi na lokalno točko VEM in se pozanimaš, kako je bilo v preteklosti. Tam bodo zagotovo vedeli.

M.B. ::

Pa subvencija niso vsi prispevki. Prvo leto 50% pokojninskih pa drugo 30% pokojninskih. Ostalo je polno.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

Vice ::

Pa še to le za prvo samozaposlitev.

pero50 ::

Eno vprašanje. Imam s.p. in sem zaposlen za polni delovni čas. Če prav razumem, je meja za normiranca 50.000€ če imaš recimo popoldanski s.p., če pa sem zaposlen za polni delovni čas pa je meja 100.000€?

Nisem čisto 100% prepričan če prav razumem :)

NikolormousB ::

Če imaš "popoldanca" je meja 50k. Če si "zaposlen" na svojem s.p.* oz. imaš zaposlenega koga drugega, je meja 100k.

*V resnici nisi zaposlen, ampak iz naslova s.p. plačuješ polne prispevke in zavarovanje.

Okapi ::

Ali pa ima popoldanski sp, in je "dopoldan" v službi.

mat xxl ::

Pa na DDV ne pozabi pri meji 50 k eur !!!

shadeT ::

Malo sem prebral za nazaj to temo, ampak kot začetnik mi nekaj še ni jasno.

Odprl bi popoldanski normiran s.p.

Delal bi seminarje preko spleta - webinarje - coachanje. Stranke so iz celega sveta. Plačevali bi mi preko Paypala.

Mislil sem, da bo vse simple, ampak so mi včeraj na FURSu rekli, da bom moral za vsako stranko iz druge države plačati DDV (čeprav nisem DDV zavezanec). Avstriji nakazati DDV za vse stranke iz Avstrije, Nemčiji za nemške stranke itd.

Ali je to res? In če je, kako se tega znebiti? Z odprtjem podjetja kje v tujini?

Pričakujem do 50k letno priliva in realno ne bom imel nobenih stroškov, zato mi je normiran res perfekten.

tony1 ::

Morda bo kdo odgovor stresel iz rokava, sicer pa potrebuješ nasvet nekega računovodje, ki ima izkušnje s takšnimi strankami. Morda pa kdo pozna kakšnega?

pikachu004 ::

Berem, da je možno delati samo za eno podjetje, če si ekonomsko odvisna oseba:

- https://www.informiran.si/portal.aspx?c...

- https://data.si/blog/2016/09/19/kdo-so-...

So tej podatki točni?

Okapi ::

shadeT je izjavil:

Mislil sem, da bo vse simple, ampak so mi včeraj na FURSu rekli, da bom moral za vsako stranko iz druge države plačati DDV (čeprav nisem DDV zavezanec). Avstriji nakazati DDV za vse stranke iz Avstrije, Nemčiji za nemške stranke itd.

Ali je to res? In če je, kako se tega znebiti? Z odprtjem podjetja kje v tujini?
Boš pač enkrat mesečno nakazal DDV v tiste države, od koder boš tisti mesec imel stranke. Tega se ne moreš znebiti - če boš imel podjetje v Nemčiji, boš prav tako moral enkrat mesečno nakazati DDV nemški davkariji za nemške stranke (tako, kot boš moral pri nas nakazati DDV od slovenskih strank Fursu). Je enako dela, kot če nakažeš nemški DDV od tu.

Velja pa to samo za EU, in za stranke, ki so fizične osebe. Za stranke iz ZDA ali Švice ni treba nič nakazovati.

Lahko pa odpreš podjetje izven EU, samo se za promet do 50k to ne splača. Potem tudi ne moreš biti normiranec, ampak boš plačal davek na vse, kar boš dvignil iz podjetja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

M.B. ::

Vem da obstajajo neke točke, kjer ti olajšajo to nakazovanje za mala podjetja, samo zdaj nič ne najdem, ker to je komaj od 2017. Se pa zgleda dela na tem da bi se za manjša podjetja to ukinlo, ker porabiš več časa pa $$ za administracijo tega, kot pa davkov plačaš.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

M.B. ::

Našo. Tisti točki, ko na enem mestu sporočiš VAT pa se oni z državami ukvarjajo se reče MOSS. Članek. O MOSS. Pri nas je registracija zgleda na Edavkih.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

shadeT ::

Okapi je izjavil:

shadeT je izjavil:

Mislil sem, da bo vse simple, ampak so mi včeraj na FURSu rekli, da bom moral za vsako stranko iz druge države plačati DDV (čeprav nisem DDV zavezanec). Avstriji nakazati DDV za vse stranke iz Avstrije, Nemčiji za nemške stranke itd.

Ali je to res? In če je, kako se tega znebiti? Z odprtjem podjetja kje v tujini?
Boš pač enkrat mesečno nakazal DDV v tiste države, od koder boš tisti mesec imel stranke. Tega se ne moreš znebiti - če boš imel podjetje v Nemčiji, boš prav tako moral enkrat mesečno nakazati DDV nemški davkariji za nemške stranke (tako, kot boš moral pri nas nakazati DDV od slovenskih strank Fursu). Je enako dela, kot če nakažeš nemški DDV od tu.

Velja pa to samo za EU, in za stranke, ki so fizične osebe. Za stranke iz ZDA ali Švice ni treba nič nakazovati.

Lahko pa odpreš podjetje izven EU, samo se za promet do 50k to ne splača. Potem tudi ne moreš biti normiranec, ampak boš plačal davek na vse, kar boš dvignil iz podjetja.


To pomeni, da moram računati 22% višjo ceno vsem izven Slovenije?
Se pravi, da dejansko tudi če nisem DDV zavezanec, bom to moral mesečno početi? Sprašujem kot laik, ki mu to ni jasno.



M.B. je izjavil:

Vem da obstajajo neke točke, kjer ti olajšajo to nakazovanje za mala podjetja, samo zdaj nič ne najdem, ker to je komaj od 2017. Se pa zgleda dela na tem da bi se za manjša podjetja to ukinlo, ker porabiš več časa pa $$ za administracijo tega, kot pa davkov plačaš.


Imaš prav. Včeraj so mi povedali, da s 1.1.2019 ukinjajo to za manjša podjetja z letnim prometom do 10k €.

LeyaPrive ::

Sp, davčni nezavezanec in poslovanje s tujino = no go.

Imamo uradno podjetje v tujini in je bilo pri nas nemogoče dobiti čistilni servis (večina jih je s.p., normiranci).

Še vedno si lahko pri nas davčni nezavezanec. Se moraš pa v primeru poslovanja s tujino registrirati kot atipični davčni zavezanec in potem računovodja posebej oddaja DDV samo za posle s tujino.

Mavrik ::

LeyaPrive je izjavil:

Sp, davčni nezavezanec in poslovanje s tujino = no go.

Imamo uradno podjetje v tujini in je bilo pri nas nemogoče dobiti čistilni servis (večina jih je s.p., normiranci).

Še vedno si lahko pri nas davčni nezavezanec. Se moraš pa v primeru poslovanja s tujino registrirati kot atipični davčni zavezanec in potem računovodja posebej oddaja DDV samo za posle s tujino.


To velja samo če je "tujina" v resnici EU in za stranke v EU. Za izdajanje računom strankam zunaj EU to ni potrebno. Navsedzadnje druge države ne poznajo DDV v isti obliki in jim DDV ID ne pomeni nič.

Ne mešati stvari in zavajati :/
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

poweroff ::

Če si s.p. in posluješ s tujino, se moraš registrirati za DDV. Ni ravno enostaven postopek, kazni za napako pri obračunih so velike, zato se ti splača najeti računovodjo.

Če boš imel dovolj velike prihodke, ta strošek računovodje ne bo problem. Če ne pa...
sudo poweroff

matvoz ::

Jaz poslujem med drugim s podjetjem iz EU, ki nima VATa (ID za DDV) in sem atipični zavezanec za DDV.
Obstaja sistem mini VEM, preko katerega moram vsake tri mesece prijavljati prihodke za to državo preko e-Davkov.
Tam napišeš kolk si zaračunal in potem nakažeš na en račun DDV.

shadeT ::

matvoz je izjavil:

Jaz poslujem med drugim s podjetjem iz EU, ki nima VATa (ID za DDV) in sem atipični zavezanec za DDV.
Obstaja sistem mini VEM, preko katerega moram vsake tri mesece prijavljati prihodke za to državo preko e-Davkov.
Tam napišeš kolk si zaračunal in potem nakažeš na en račun DDV.


Ful hvala za to informacijo. Točno to so mi govorili na FURSu. Da spadam med atipične zavezance za DDV. Si me pa zelo razveselil, da je to potrebno delat na 3 mesece in ne vsak mesec.

Hvala :) Torej mi drugega ne preostane...

matvoz ::

@shadeT
Ko sem klical na FURS slabi dve leti nazaj, so mi rekli, naj si pogledam na tej strani pod podrobnejši opisi "Posebna ureditev mini VEM, M1SS, MOSS".

S tem kalkulatorjem pa izračunaš referenco. Meni je prišlo "RF51" "SISIdavčna-štQ42016".
Ko boš prišel do tega koraka boš vedel zakaj boš to rabil :)

Mavrik ::

poweroff je izjavil:

Če si s.p. in posluješ s tujino, se moraš registrirati za DDV. Ni ravno enostaven postopek, kazni za napako pri obračunih so velike, zato se ti splača najeti računovodjo.


Z EU ne s tujino. Nehajte zavajati! Za poslovanje z ZDA in ostalimi državami zunaj EU DDV ID NI POTREBEN.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

poweroff ::

Zakaj pa potem ima najin skupni kolega, ki posluje izključno z Googlom DDV ID številko?

No, pa verjetno poleg EU velja to tudi za EEA - vsaj v mojem primeru je (poslovanje s Švico).
sudo poweroff

Okapi ::

Že spet nekaj mutiš. Pri poslovanju s Švico ne zaračunavaš nobenega DDV, do letnega prometa 100.000 frankov. Če mejo presežeš, se moraš pa v Švici registrirati za njihov DDV.

Kar se "skupnega kolega" tiče, je pa zavezanec za DDV verjetno zato, ker se to splača biti. V zameno za 10 minut dela na mesec (če sam vodiš knjigovodstvo) lahko opremo in material, ki ga potrebuješ za dejavnost, kupuješ 22% ceneje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Mavrik ::

poweroff je izjavil:

Zakaj pa potem ima najin skupni kolega, ki posluje izključno z Googlom DDV ID številko?


Ker skoraj zagotovo njegovi računi grejo čez Google Ireland, ki je v EU?
The truth is rarely pure and never simple.

juroz ::

Samo vprašanje če mam tole prav:

Prihodki 45000€, prispevki 819€, davek 1800€. Drugih dolgov do države ni več?
Ali se mi "popoldanc" še kje drugje pozna? Bi imel zaradi tega lahko več dohodnine za plačat ali pa večji vrtec/karkoli? Nisem še našel nič na to temo.

ZaphodBB ::

briši prosim
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

NikolormousB ::

Samo vprašanje če mam tole prav:

Prihodki 45000€, prispevki 819€, davek 1800€. Drugih dolgov do države ni več?
Ali se mi "popoldanc" še kje drugje pozna? Bi imel zaradi tega lahko več dohodnine za plačat ali pa večji vrtec/karkoli? Nisem še našel nič na to temo.


Izračun je pravilen. Dobrodošel v davčni oazi :)

Normiranc ne gre v dohodnino, vsaj zaenkrat ne. Se pa seveda šteje med prihodke. Plačilo vrtca se obračuna na podlagi celotnega dohodka na družinskega člana, torej tudi od dohodka iz normiranca.

Pri 45k prihodkov na normiranca, se ti v prihodek šteje 9000 eur (20%).

juroz ::

To je to kar sem iskal, hvala za odgovor.

logik ::

Sem normiranec in DDV zavezanec, poslujem večinoma s slovenskimi strankami. Prejšnji mesec sem izdal račun stranki v Nemčijo (tudi DDV zavezanec) in zaradi obrnjene davčne obveznosti stranki slovenskega DDV-ja nisem zaračunal.

A moram zaračunani znesek vseeno vpisati v DDV-O obrazec v polje 12 (Dobave blaga in storitev v druge države članice EU)?

Matthew ::

Da

CoreySteel ::

+ RP-O :)
Twitter: @CoreySteel_

Okapi ::

CoreySteel je izjavil:

+ RP-O :)
aka VIES-KP.;)

CoreySteel ::

To ja, nisem niti opazil, da je drugačno ime zdaj. Verjetno že leta, a? :D :D
Twitter: @CoreySteel_

Recordman ::

NikolormousB je izjavil:


Pri 45k prihodkov na normiranca, se ti v prihodek šteje 9000 eur (20%).

Je temu res tako?
Bolj logično bi se zdelo, da se šteje 7200€ (9000 - 1800)?
Ali še celo 819€ manj, za plačane prispevke?

NikolormousB ::

Po kakšnem ključu si to izračunal? Kaj naj bi predstavljalo teh 1800€ in kaj imajo s tem plačani prispevki?

Bistvo normiranca je ravno to, da se predpostavlja, da stroški predstavljajo 80% vseh prihodkov, ne glede na dejanske stroške.

Recordman ::

NikolormousB je izjavil:

Po kakšnem ključu si to izračunal? Kaj naj bi predstavljalo teh 1800€ in kaj imajo s tem plačani prispevki?

Preberi še enkrat par postov nazaj, vključno s tvojim.
Vprašanje je, kakšen znesek se upošteva kot dohodek pri socialni transferjih.

HappyPills ::

Vprašanje. Sem normiranc in me kmalu čaka očetovski dopust. Mi ta sploh pripada al kako? Oz. a to sploh velja za nas na sp. al je to samo nekaj za redno zaposlene? Ker pr bolniški je že tko, da če zboliš za 3 tedne si jo kot lastni delodajalec seveda sam plačaš. Verjetno je kle isto?

NikolormousB ::

Preberi še enkrat par postov nazaj, vključno s tvojim.
Vprašanje je, kakšen znesek se upošteva kot dohodek pri socialni transferjih.


Upošteva se tvoj dohodek, ki znaša 20% celotnih prihodkov s.p.

Ne vem točno kaj je tistih 1800€. Prispevki ti pa tudi ne znižajo osnove, ker se vsi stroški štejejo v tistih 80%.

Vprašanje. Sem normiranc in me kmalu čaka očetovski dopust. Mi ta sploh pripada al kako? Oz. a to sploh velja za nas na sp. al je to samo nekaj za redno zaposlene?


Plačan očetovski dopust ti pripada. Pojdi na CSD in se pozanimaj o točnih zneskih in dobah.

HappyPills ::

CSD mi za 1x ni hotel podat odgovora pravjo, da moram to vlogo oddat po rojstvu.

NikolormousB ::

Pripada ti, enako kot redno zaposlenim.

CoreySteel ::

HappyPills je izjavil:

Vprašanje. Sem normiranc in me kmalu čaka očetovski dopust. Mi ta sploh pripada al kako? Oz. a to sploh velja za nas na sp. al je to samo nekaj za redno zaposlene? Ker pr bolniški je že tko, da če zboliš za 3 tedne si jo kot lastni delodajalec seveda sam plačaš. Verjetno je kle isto?

Pripada, sem tudi sam uveljavljal, so mi na CSD-ju lepo razložili. Je pa res, da je treba samo vlogo vložit po rojstvu, tako kot so ti rekli.
Twitter: @CoreySteel_

mat xxl ::

HappyPills je izjavil:

Vprašanje. Sem normiranc in me kmalu čaka očetovski dopust. Mi ta sploh pripada al kako? Oz. a to sploh velja za nas na sp. al je to samo nekaj za redno zaposlene? Ker pr bolniški je že tko, da če zboliš za 3 tedne si jo kot lastni delodajalec seveda sam plačaš. Verjetno je kle isto?



Če imaš normiran s.p. si seveda nekje redno zaposlen, tam ti pripada, v sistemu normiranega s.p. pa NE. Ozoroma nimaš kje uveljaviti.

CoreySteel ::

Kaj govoriš bedarije. To absolutno ne drži.
edit: Normiran še ne pomeni popoldanski, kar ti verjetno misliš. Zakaj bi odgovarjal, če ne poznaš zadev?
Twitter: @CoreySteel_

Zgodovina sprememb…

Furbo ::

mat xxl je izjavil:

Če imaš normiran s.p. si seveda nekje redno zaposlen, tam ti pripada, v sistemu normiranega s.p. pa NE. Ozoroma nimaš kje uveljaviti.

Kje si pa to modrost pobral? Niti slučajno nimajo vsi normirci še kako službo zraven.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Okapi ::

Ljudje zmotno mislijo, da je normiranec "popoldanski" sp.

4TecH ::

Zdravo,
imam par vprasanje na katere (se) nisem nasel tocnega odgovora - postati bom moral zavezanec za DDV, ker sem presegel 50k in me zanima kaj se spremeni zame, ce gredo vsi moji racuni izven EU in ne zaracunavam DDV?

- Vem da moram izpolniti moram obrazec DDV-P2. Tu sem v zamudi par mesecev, ker nisem opazil da je slo za nekaj € cez mejo. Lahko pricakujem kaksne probleme zaradi tega?
- Ker gredo racuni izven EU, storitev ni obdavcena (1. odst 94. člena ZDDV-1 oz. zdaj bo 1. odst. 25. člena ZDDV-1). Ali moram vseeno spremeniti racune tako da vkljucujejo DDV po postavkah z 0% vrednostmi (glede na zakon kaj mora vse pisati na racunu)?
- Trenutno nimam racunovodstva in vec al manj samo placam tiste prispevke vsak mesec (PODO-OPSVZ obrazec se vlozi avtomatsko). Bom moral sedaj izpolnjevati se DDV-O obrazec vsak mesec in pac vpisati 0€? Se mi spremeni se kaj drugega glede obrazcev (verjetno pri naslednjem letnem obracunu)? In ali je bolj enostavno da si najdem racunovodstvo?

Verjetno je ze kdo bil v podobni situaciji in ima odgovore :)

Tnx

Matek ::

@4TecH

1. Pri meni ni bilo težav, ampak sem zamudil samo par tednov.
2. Ne, računi za tujino ostanejo isti.
3. Jap, prazen DDV-O moraš oddajati. Za obračun pa ne vem, ker ga dajem delat računovodstvu, bo kdo drug povedal.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

M.B. ::

Oddajaš prazen DDV-O obračun po enem letu pa mislim da preideš na trimesečno oddajanje praznega obračuna.
Ideja obračuna je odlična kazen nevemkolko 1000€ če ne oddaš praznega obračuna DDV-O. Samo da maš nekaj za delat vsak mesec. JAO.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

Okapi ::

DDV-O ni prazen, tam je postavka o prometu s tujino. Vpisuješ vrednosti brez DDV. Poleg tega lahko sedaj svoje poslovne stroške vpisuješ, in dobiš vrnjen DDV.
Pa obrazec VIES (rekapitulacijsko aporočilo) je treba oddati vsak mesec, kjer napišeš davčne številke vseh strank, in vsote.

Na računih mora biti zapisano, da ne vključujejo DDV, ker ga mora obračunati kupec. Na netu najdeš stavek ali dva s citirano eu-direktivo, ki jih dodaš v račun.

user4683 ::

Oddajas prazen DDV-O - sam tocno to pocnem ze 3 leta po navodilih FURSa. Na zacetku me je kontaktiral kontrolor, ker se mu je zdelo nenavadno da sem oddal prazen DDV-O in sva skupaj (ter z njegovimi kolegi, ker ni mel pojma) ugotovila, da je pravilno ce oddajam praznega.

Si pa lahko odbijes DDV pri kaksnih stroskih, takrat pa moras nekaj polj v DDV-O izpolnit.
««
15 / 183
»»