» »

Normiran s.p. vprašanja... ?

Normiran s.p. vprašanja... ?

Temo vidijo: vsi
««
2 / 187
»»

jakan123 ::

Imam še jaz eno vprašanje glede normiranega s.p.-ja
Recimo, da imam računalniški servis in da moram na vsake toliko časa kupiti kakšno komponento in jo prodati stranki. Kupim na s.p. in dam na račun, ki ga izstavim stranki? Se lahko naredi tako?

mat xxl ::

Ja kako si pa ti mislil ? Verjetno nisi zavezan DDV ju, torej kupiš z DDV jem, ki si ga ne moreš odbiti cel znesek ti gre v stroške in prodaš dalje brez ddv- ja povsem enostavno. Ni pa OK za končno stranko, ker delno izgubi ddv ti pa si zato dražji.

Npr stranka kupi računalnik za 1000 eur netto z ddv je to 1220 eur in če ga stranka, ki je zavezana za ddv kupi direkt si lahko odbije ddv in ji je strošek 1000 eur, če si pa vmes ti, pa da npr.povsem nič ne dodaš k nabavni ceni je zanj strošek 1220 eur, tako, da za storitve super za blago pa ne. Rešitev je, da material vsaj tisti dražji pelješ kako drugače preko koga, ki je zavezan ddv ju ....... no ja to je že davčno svetovanje .....

jakan123 ::

Zanima me bolj za fizične stranke, te si itak ne odbijajo DDVja. Najbolj me zanima, če moram vodit kakšno evidenco glede teh stroškov in kako to gre pri normiranem s.p.ju

MadMicka ::

Evidence glede stroškov sicer ne rabiš voditi, čeprav je takšna evidenca vedno dobrodošla, da bolj točno veš, koliko imaš zaslužka.

Ampak v tvojem primeru je bolje, da kupci - fizične osebe same kupijo potrebne komponente oz. da jih ti kupiš v njihovem imenu in za njihov račun.

Matko ::

MadMicka je izjavil:

Ampak v tvojem primeru je bolje, da kupci - fizične osebe same kupijo potrebne komponente oz. da jih ti kupiš v njihovem imenu in za njihov račun.

In rabat?

MadMicka ::

In kaj je z rabatom? Če boš skozi kupoval komponente v isti trgovini, ti bodo dali rabat ali pa greš drugam..

Matko ::

In kako mu bo to koristilo, če bo račun na njegovega kupca?

MadMicka ::

Ja, rabat za veleprodajo, popust za maloprodajo, zdej ne razumem, a ti razlagaš, da če s.p. direkt za različne stranke nakup velik robe v eni štacuni, da posamezni artikli ne bodo cenejši?

Invictus ::

Kaj ima rabat veze z normiranim s.p.jem?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Kleemen ::

Eno "off topic" vprašanje kar tukaj da ne odpiram novega niza. Odpiram s.p. in za začetek bi delal kar preko mame, kot družinski član, ker ima polni s.p. Kar sem gledal so prispevki samo 4eur mesečno + ona mora odpret dodatno dejavnost in to je to? Osnovno in dopolnilno zavarovanje si moram tako ali tako sam plačati, zpiz in ostali prispevki niso potrebni, ker ne bi bil zaposlen, tako da mi tudi delovna doba ne teče. Sem še kaj pozabil?

Invictus ::

Če odpreš svoj s.p., si polno zaposlen. Kaj tukaj ni jasno? In plačati moraš vse po zakonu.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

sandmat ::

Kleemen je izjavil:

Eno "off topic" vprašanje kar tukaj da ne odpiram novega niza. Odpiram s.p. in za začetek bi delal kar preko mame, kot družinski član, ker ima polni s.p. Kar sem gledal so prispevki samo 4eur mesečno + ona mora odpret dodatno dejavnost in to je to? Osnovno in dopolnilno zavarovanje si moram tako ali tako sam plačati, zpiz in ostali prispevki niso potrebni, ker ne bi bil zaposlen, tako da mi tudi delovna doba ne teče. Sem še kaj pozabil?


woot?

pomojm si malo pobrkljal ker res ne vidim člena po katerem bi plačeval le 4€ mesečno.

mat xxl ::

Raje naj te kar Mami vodi, ker se vidi, da se ti ne sanja o zadevah, nimaš niti osnovnega znanja.

Tudi fizične osebe so lahko zavezane ddv-ju sploh pa pri s.p. to ni redkost ........

.......ne lotevaj se poslov, ki jim nisi dorasel .........

Kleemen ::

Kaj? Sej to je vse jasno kar sem napisal, zanima me, če je poleg tega še kaj kar ne vem. S.P. ima mama ja, jaz bi bil samo preko nje registriran kot družinski član in za to je 4,65eur mesečnih stroškov. S tem da si moram sam plačati zavarovanje, zpiz in ostali prispevki niso potrebni, ker če si kot družinski član ni isto kot če si kot zaposlen.

http://data.si/blog/2012/05/21/pomoc-dr...

http://racunovodstvo-bonus.si/delo-druz...

tony1 ::

Torej ne boš redno zaposlen in vse kar to potegne za sabo.

Kleemen ::

Ne seveda ne, glavno da lahko ponujam storitve in delam preko mame. S tem da ona izda račun seveda.

St235 ::

S tem, da ona plačila tebi ne bo mogla vodit kot strošek in seveda ne bo smelo it za več kot 40 ur dela mesečno.

Mare3 ::

Kako je z dvigovanjem denarja in nakazilom na študentski račun iz poslovnega, pri normirancih? Vem, da dvignem lahko normalno kadarkoli in se obračuna neka provizija na dvig, zanima me bolj, kako bi lahko denr prenesel na študentski račun? Je to sploh možno/dovoljeno?

Miha 333 ::

S.p. lahko prosto pretaka denar med podjetjem in gospodinjstvom, pač nakažeš in je.

Kleemen ::

St235 je izjavil:

S tem, da ona plačila tebi ne bo mogla vodit kot strošek in seveda ne bo smelo it za več kot 40 ur dela mesečno.


Kaj ima to veze? Glavno da lahko izda račun zame in lahko jaz normalno delam storitve - da ni delo črno. Denar mi pa potem nakaže oz. kakorkoli, glede na to da bom registriran pri nji kot družinski član ne bi smelo biti problemov. Ali?

St235 ::

Važno je zato, ker bo od vsakega takega račun plačevala dohodnino. Nimam pojma sicer kakšne so dejanske številke pri vašem s.p. ampak to je lahko tudi 40%. Če je zraven še zavezanec za DDV bo od računa za 100 EUR ostalo manj kot 50EUR.

In ne, ne more izdat računa zate. Lahko izda račun za storitev, ki jo opravi ona, pri čemer ji ti brezplačno pomagaš, kot družinski član vendar tega ne sme biti več kot 40 ur na mesec (v grobem en dan na teden).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Kleemen ::

Saj dohodnino že tako ali tako plačuje vsak ki ima s.p., davčni zavezanec pa ni. Glede ur pa ni pomembno, ker bi delal samo parkrat na mesec. So pa zneski kar visoki, tako da se moram glede tega še pozanimat ali se bolj splača preko nje, ali odpret posebej še en polni s.p.

Izda račun v njenem imenu, jaz pa brezplačno opravim delo ja. Glavno je to, da ni delo na črno.

anketar ::

deli pr mami na napotnco, pa ni delo na črno

Kleemen ::

Kakšno napotnico? Sej tudi delo kot družinski član ni delo na črno, kje je problem?

Okapi ::

Vprašanje je samo, kaj se z davčnega vidika bolj splača.

anketar ::

Kleemen je izjavil:

Kakšno napotnico? Sej tudi delo kot družinski član ni delo na črno, kje je problem?


če si napisu študentski račun, sklepam da si študent in v tem primeru lahka delaš pr njej na napotnco

Lonsarg ::

Jah, preko pomoči družinskega člana ne bo delovne dobe, bo pa ceneje. Skratka na račun delovne dobe boš več ven potegnil, če se ti to zdi vredno se sam odloči...

Ne boš pa nujno veliko profitiral, ker če bi odprl svoj s.p. bi bil čisto na dnu dohodninske lestvice, tako pa se boš uštulil na dohodninsko lestvico tvoje mame, tako da si le preračunaj koliko % bo dohodnina odnesla če imaš svoj s.p. in koliko če greš na njenega. Ker če je razlika le par 100€ raje svojega vzami(oziroma se zaposli pri njej) da delovno dobo dobiš...

Tudi napotnice ti po novm prineseje delovno dobo, tako da še to si prepračunaj, koliko ven dobiš na napotnice(mama ima v tem primeru manj dohodnine, izgubiš pa na proviziji napotnice)

Kleemen ::

Glede študentskega računa je spraševal @Mare3, jaz ne morem več koristiti statusa študenta, razen če se bi nekam vpisal samo za status s tem da si moram potem prav tako plačevati zavarovanje + vpis okrog 300eur + storitev ne morem ponujati preko napotnice, tako da se v vsakem primeru bolj splača delo preko s.p.ja mame za začetek, potem pa ko bo več dela seveda odprem svoj s.p. to je jasno.

dasf ::

Kakšen s.p. ima mama? Če je normiran plača samo 4% dohodnine, preračunaj pa še koliko bodo zaradi tvojega zaslužka višji prispevki naslednje leto.

Načeloma pa je ceneje če odpreš svoj s.p., razen če ima mama precej nizke dohodke.

Kleemen ::

Polni s.p., kako pride polni s.p. ceneje če ima ona samo 4eur stroškov mesečno + dohodnina tistih par eur ali koliko? Jaz bi imel letno največ 3k dohodka. Za to se ne splača odpirat s.p.-ja glede na to da so samo osnovni stroški okrog 3k letno.

Lonsarg ::

Dohodnina ni par EUR, dohodnina je konkretni davek na delo:
http://www.racunovodski-servis-zeus.si/...

Če tvoja mama recimo zasluži nad 18kEUR letno, potem pade ves tvoj dodatni zaslužek v davčno stopnjo 41%, v tem primeru torej od svojih 3k dobiš ven zgolj slaba 2k!
Če odpres s.p. sam ti pade pod 16%. Skratka preračunaj...

Čeprav ja, za 3k se ti s.p.-ja definitivno ne splača, ne glede na to v kateri stopnji je tvoja mama.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Kleemen ::

Kdo pa zasluži 18k letno.. :D Sicer pa kar sem računal dohodnino (polni s.p.) je za 1000eur bruto dohodka mesečno dohodnina 97eur torej če imaš naprimer letno 12k bruto dohodka je dohodnine 1168eur. To je če bi imel polni s.p., kot družinski član pa nevem.

Mogoče bo komu v pomoč..

https://sp-izracun.si/izracun

dasf ::

Kleemen je izjavil:

Polni s.p., kako pride polni s.p. ceneje če ima ona samo 4eur stroškov mesečno + dohodnina tistih par eur ali koliko? Jaz bi imel letno največ 3k dohodka. Za to se ne splača odpirat s.p.-ja glede na to da so samo osnovni stroški okrog 3k letno.


Potem je definitivno ceneje prek mama s.p. Polni sp je lahko normiran ali normalni, razlika je v obračunavanju stroškov.

Kleemen je izjavil:

Kdo pa zasluži 18k letno.. :D Sicer pa kar sem računal dohodnino (polni s.p.) je za 1000eur bruto dohodka mesečno dohodnina 97eur torej če imaš naprimer letno 12k bruto dohodka je dohodnine 1168eur. To je če bi imel polni s.p., kot družinski član pa nevem.

Mogoče bo komu v pomoč..

https://sp-izracun.si/izracun



Za 12k dohodkov boš plačal največ 480€ dohodnine, pod predpostavko da imaš za tvojo situacijo cenejši normiran ali normalni sp.

Kleemen ::

Res je. Za prvo leto bo kul preko mame, potem ko zalaufa pa se odpre polni s.p. in to je to. Pomoje najboljša opcija, ker če bi že takoj v štartu odprl polni s.p. bi imel samo za pokrit stroške in plačat vse položnice realno gledano. :)

Mare3 ::

Je potrebno še kaj na Ajpes poslati poled oddaje davčne napovedi na durs ali je to vse kar je potrebno?

Invictus ::

Za normiran s.p. nič.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mare3 ::

Super hvala.

Dajarra ::

Pozdravljeni,
konec februarja sem odprl normirani s.p. ter od takrat izdal dva negotovinska računa za opravljeno storitev.

Mi lahko kdo na hitro razloži kakšne so moje mesečne obveznosti plačevanja ter letne?

Vem, da zadevo urejam preko eDavkov (mi še ni uspelo usposobit potrdila)..
Zadeve potem plačujem preko UPN naloga na račun Fursa?

Datum za prejšnji mesec je do 15ga, je tako? Kakšne so sicer sankcije, če zamudim kak dan?

Hvala

Anyone? Tnx

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dajarra ()

tony1 ::

Zamuditi ne smeš, ker bodo takoj sankcije. Zamudne obresti, čez nekaj dni klic FURSa "zakaj še niste oddali mesečnih prispevkov", in nekaj dni kasneje blokacija poslovnega računa. Država gre zelo rada s topom nad muho.

Skratka, zresni se, fant, to bi moral naštudirati že pred odprtjem. O mesečnih obveznostih s.p.ja je ogromno napisanega na netu, začni brati. (Digitalno potrdilo, recimo, lahko seveda uporabiš tisto od Klika ipd.)

sandmat ::

Dajarra je izjavil:



Pozdravljeni,
konec februarja sem odprl normirani s.p. ter od takrat izdal dva negotovinska računa za opravljeno storitev.

Mi lahko kdo na hitro razloži kakšne so moje mesečne obveznosti plačevanja ter letne?

Vem, da zadevo urejam preko eDavkov (mi še ni uspelo usposobit potrdila)..
Zadeve potem plačujem preko UPN naloga na račun Fursa?


Kako si odprl normirani s.p., če ne veš kakšne so tvoje mesečne obveznosti? saj ti jih vendar uslužbenci na eVem točki sami izračunajo in povedo! Enako s sklici za akontacijo in prispevke ter št. računov.

Zrihtaj si računovodstvo. Sedaj si na nevarni poti, da boš čez par mesecev na s-t in FB jamral, kako te je "država zaj**ala".

Dajarra je izjavil:



Datum za prejšnji mesec je do 15ga, je tako? Kakšne so sicer sankcije, če zamudim kak dan?


starše pokličejo na govorilne ure in jih oštejejo.

Resno, od kje taka vzgoja? naštimaj si opomnik 10., potem lahko zamudiš kak dan brez sankcij.

edit: typo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sandmat ()

Miha 333 ::

Z oddajo obračunov ne zamujaj, prvič te opozorijo, drugič te prijavijo sodniku za prekrške. S plačilom prav tako ne zamujaj, ker ti blokirajo vse račune in s tem povzročijo kup dodatnih stroškov.

Dajarra ::

Kako je pa z eDavki na Macu? Ali vse normalno deluje?
Firefox, Chrome, Safari..Ne gre skozi pri meni s SIGENCA potrdilom.

M.B. ::

Za oddajo davkov je datum 10 ampak najverjetneje jih še ne rabiš plačat. Sam sem odprl normiran s.p. 19.5 v začetku junija je komaj prišla pošta z FURSa kjer so mi napisali kdaj pa kak se plačujejo prispevki in davek. In prvi davek je moral biti plačan do 10.7. Kar ti piše v odločbi, ki jo dobiš. Moraš pa plačat prispevke DANES. Kar pomeni pojdi na edavke in oddaj obrazec OPSVZ na kartici zavezanca ti bu tudi pisalo koliko si dolžen. http://mladipodjetnik.si/podjetniski-ko..... Mimalne višine prispevkov so tukaj: http://www.fu.gov.si/davki_in_druge_daj.... Glede na to da si pred kratkim odpl lahko označiš tudi da si oproščen 50% pokojninskih prispekov.

V bistvu edine stvari, ki jih moraš vpisat v OPSVZ obrazec so tedenske ure (40, če si polno zavarovan preko s.p.) bolniške če so ble kake in koliko je tvoja zavarovalna osnova. Minimalna za februar je 871,30 maksimalna pa 5445,62. Ti pa se odloči kaj boš plačeval. Potem na OPSVZ piše koliko moraš plačat na kateri račun s katerim sklicem (položnic je namreč 5 vključno z DDV). Tako da minimalni prispevki so 341,20.

Glede na to da imaš 50% oprostitev pokojninskih so 235,12, ker pa ne posluješ polni mesec pa ustrezno manj.

Meni na Linuxu eDavki delujejo seveda pa rabiš Javo. In poklikat moraš čez 3 opozorila o pretečenih in nepodpisanih certifikatih.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: M.B. ()

Mavrik ::

Dajarra je izjavil:

Kako je pa z eDavki na Macu? Ali vse normalno deluje?
Firefox, Chrome, Safari..Ne gre skozi pri meni s SIGENCA potrdilom.


Odvisno od meseca in volje je kateri browser dela. Chrome ne dela več sploh (ker so odstranili podporo za Javo), Safari dela če nimaš večih certifikatov, Firefox pa dela sam če je dovolj star :)
The truth is rarely pure and never simple.

bzzero ::

Mavrik je izjavil:

Dajarra je izjavil:

Kako je pa z eDavki na Macu? Ali vse normalno deluje?
Firefox, Chrome, Safari..Ne gre skozi pri meni s SIGENCA potrdilom.


Odvisno od meseca in volje je kateri browser dela. Chrome ne dela več sploh (ker so odstranili podporo za Javo), Safari dela če nimaš večih certifikatov, Firefox pa dela sam če je dovolj star :)


Ne vem kdo ti je to rekel, ampak karkoli v zvezi z edavki normalno dela v kateremkoli od naštetih browserjev. Vedno. Jaz imam 2 potrdili (sigenca in banka) in nimam z nobenim od naštetih browserjev težav. Če imaš pravilno porihtan keychain, te vsi trije lepo vprašajo katerega od certifikatov želiš uporabiti ko odpreš edavke. Tudi podpisujem z vsemi brez problemov - že nekaj let. Browserji niso stari, redno apdejtam, sistem je pa El Capitan 10.11.3

Če ima kdo na macu težave, je to zaradi nepravilno nastavljenega keychaina.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bzzero ()

M.B. ::

Zanimivo da po tvoje deluje povsod, čeprav na Uradnih navodilih piše:
Podprti brskalniki v operacijskem sistemu Windows (preverite tudi omejitve v delovanju):
Internet Explorer 9 (samo Windows Vista)
Internet Explorer 11
Firefox 42 - 43
Chrome 47 - 48
Podprti brskalniki v operacijskem sistemu Linux (preverite tudi omejitve v delovanju):
Firefox 42
Podprti brskalniki v operacijskem sistemu Mac OS (preverite tudi omejitve v delovanju):
Safari 7 - 9
Firefox 42 - 43


Zunaj je namreč Firefox 45. Če tam dela ne vem zadnje podpisovanje sem delal še s starim.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

Mare3 ::

Meni prej Chrome ni delal sedaj pa dela brez problema. Res pa je date eDavki opozorijo da je potrebno namestiti Chrome vtičnik ter neko aplikacijo za podpisovanje do obeh pa je priložena direktna povezava in se uredi v manj kot minuti vse skupaj da lahko brez težav podpisuješ dokumente.

Lahko še eno informacijo. 10.3. sem oddal davčni obračun na durs. Do kdaj moram plačati preostali davek, ker sem imel več dobička kot napovedano in ali plačam po istem postopku, na isti TRR kot davek, ki ga redno plačujem?

Invictus ::

Novi davek se ti bo pojavil v eKartici.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

M.B. ::

Uraden rok je max 30 dni po oddaji obračuna.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

BlaY0 ::

?? O čem ti to? Ko dobiš informativni izračun in nanj ne ugovarjaš, ta po 15 dneh postane odločba in potem imaš še 30 dni da poravnaš davek. Sicer je pa že Invictus napisal, vedno plačaš samo tisto in toliko kar se pojavi v eKartici.
««
2 / 187
»»