» »

Normiran s.p. vprašanja... ?

Normiran s.p. vprašanja... ?

Temo vidijo: vsi
««
34 / 187
»»

LapD ::

w0mbat je izjavil:

recimo 50k na leto kok pride prispevkov drug let?
in še nekaj, višji prispevki višja penzija?


50k prometa normiranca na leto so še vedno minimalni prispevki.
web&motion designer

w0mbat ::

LapD je izjavil:

w0mbat je izjavil:

recimo 50k na leto kok pride prispevkov drug let?
in še nekaj, višji prispevki višja penzija?


50k prometa normiranca na leto so še vedno minimalni prispevki.

torej če plačujem minimalne prispevke grem v penzijo čez 30 let in mam minimalno penzijo?

Okapi ::

Da.

w0mbat ::

Okapi je izjavil:

Da.

kdo od vas plačuje večje za ta namen? in kolko je recimo normalen znesek da ni penzija 1EUR

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: w0mbat ()

tony1 ::

Dokler sem še bil s.p., sem plačeval več. To so bili še časi, ko si vsak mesec ročno v eDavkih vpisal svoj tedenski fond ur in davčno osnovo (to si ročno prepisal iz Excel tabele na DURSovi strani); če si hotel plačati več si pač vpisal višjo osnovo in tako dobil v eDavkih izračun višjih prispevkov za tisti mesec.

Kasneje so menda ta izračun osnove avtomatizirali, tako da si dobil že kar izračun z najnižjo osnovov - kar pa se mi ne zdi povsem logično - država bi morala biti zelo zainteresirana, da bi kdo plačeval več od minimuma (to bi moralo biti zelo enostavno vpisati v eDavke). Prvič, ker bi tako pobrala več prispevkov, drugič ker bi tako s.p.ji na daljši rok (v penziji) iz sebe delali manjše reveže.

tony1 ::

w0mbat je izjavil:

Okapi je izjavil:

Da.

kdo od vas plačuje večje za ta namen? in kolko je recimo normalen znesek da ni penzija 1EUR


Čeprav je očitno, da višja plača pomeni višjo penzijo (če imaš koga od staršev, ki odhaja v/je v penziji, poglej ZPIZov izračun njegovih plačanih plač in višino penzije). Konkreten izračun narediti je precej težko, ker je vmes preveč spremenljivk, ki se jih bo še izmislila politika.

Sam sem se oprijel tega, da sem primerjal plačane prispevke od plače (prispevke delodajalca in delavca) in plačeval približno toliko. Logično se zdi, da za večkratnik minimalne plače plačanih prispevkov vsaj penzija ne bo minimalna.

Še to: morda je za resno varčevanje za penzijo pomemben tudi drugi pokojninski steber, ki pa je verjetno zanimiv le v primeru, če ti delodajalec šenka 50% (100%?) vplačane premije v PDPZ. PDPZ je namreč čisto običajen investicijski sklad, ki ti pobere 4-5% letno, pa če ima kaj dobička ali ne. Ob ta dobrih letih bo ravno provizijo pokril.

Edini pametni sklad je indeksni sklad, ker skorajda nima upravljalskih stroškov.

w0mbat ::

zanimivo res... ni lahka v tej državi resno pravim.

Pa danes dobil bolniško (normiran s.p.) za dolgo obdobje, celih 244€. mislil sem da bo preko 700. :/

CoreySteel ::

Moja logika je minimalni prispevki + ETF pa upam da bo kaj penzije :)

Kar se tiče bolniške, pa prvih 30 dni pač ni direktnega nadomestila pri sp-jih.
Twitter: @CoreySteel_

w0mbat ::

CoreySteel je izjavil:

Moja logika je minimalni prispevki + ETF pa upam da bo kaj penzije :)

Kar se tiče bolniške, pa prvih 30 dni pač ni direktnega nadomestila pri sp-jih.

75 dni.... 244€.

HappyPills ::

Prvihj 45dni. 30 delovnih dni si plačaš sam!

Ziga Dolhar ::

w0mbat je izjavil:

Okapi je izjavil:

Da.

kdo od vas plačuje večje za ta namen? in kolko je recimo normalen znesek da ni penzija 1EUR


Plačujem si maksimalne prispevke. Trije razlogi:

  • V prvem letu država šenka 50 % prispevkov za PIZ (in v drugem letu 30 %), ki so daleč največji strošek izmed prispevkov. Večji kot so prispevki - več država šenka.

  • Socialna varnost mi pomeni precej več kot "šparanje" na prispevkih. Z vidika prvih 30 (delovnih) dni bolniške, katerih mi ZZZS ne povrne - ja, neugodno. Ampak me precej bolj kot za primere, ko ne bi mogel delati 30 dni, skrbi za primere, ko ne bi mogel delati več kot 30 dni :). V takih primerih pa je spodobno nadomestilo precej life-saving, da ne rečem tudi edino odgovorno do družine.

  • Nikoli ne veš, kdaj te bo avtobus zbil.



Se je pa korist višjih prispevkov od minimalnih pozitivno izkazala že sedaj, ko sva otroka uvedla v vrtec. Nadomestilo za nego otroka gre že od prvega dne zadržanosti. In menda, po izkušnjah kolegov, so otroci prva leta kar redno doma, tako da je nadomestilo povsem dobrodošlo. Da ne rečem, da me nadomestilo tudi "odveže" dileme, če ne bi raje bolnega otroka peljal v vrtec kot pa trpel upad dohodkov zaradi nezmožnosti opravljanja storitev.
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

pingme ::

Ziga Dolhar je izjavil:

w0mbat je izjavil:

Okapi je izjavil:

Da.

kdo od vas plačuje večje za ta namen? in kolko je recimo normalen znesek da ni penzija 1EUR


Plačujem si maksimalne prispevke. Trije razlogi:

  • V prvem letu država šenka 50 % prispevkov za PIZ (in v drugem letu 30 %), ki so daleč največji strošek izmed prispevkov. Večji kot so prispevki - več država šenka.

  • Socialna varnost mi pomeni precej več kot "šparanje" na prispevkih. Z vidika prvih 30 (delovnih) dni bolniške, katerih mi ZZZS ne povrne - ja, neugodno. Ampak me precej bolj kot za primere, ko ne bi mogel delati 30 dni, skrbi za primere, ko ne bi mogel delati več kot 30 dni :). V takih primerih pa je spodobno nadomestilo precej life-saving, da ne rečem tudi edino odgovorno do družine.

  • Nikoli ne veš, kdaj te bo avtobus zbil.



Se je pa korist višjih prispevkov od minimalnih pozitivno izkazala že sedaj, ko sva otroka uvedla v vrtec. Nadomestilo za nego otroka gre že od prvega dne zadržanosti. In menda, po izkušnjah kolegov, so otroci prva leta kar redno doma, tako da je nadomestilo povsem dobrodošlo. Da ne rečem, da me nadomestilo tudi "odveže" dileme, če ne bi raje bolnega otroka peljal v vrtec kot pa trpel upad dohodkov zaradi nezmožnosti opravljanja storitev.


Plačuješ torej 2.335€ mesečno in misliš, da boš to dobil kdaj “vrnjeno”?
Pri bolniški? Pri pokojnini? Resno?

Ales ::

Kaj pa ti misliš, da bodo čez 10-20 let zombiji zavladali in bo konec civilizacije, kot jo poznamo?

Razsvetli nas. :)

tony1 ::

ping_me: No, če vplačuješ minimalca, 100% ne boš dobil ven več kot minimalno penzijo.

Tako si vsaj srečko kupil.

Okapi ::

Ales je izjavil:

Kaj pa ti misliš, da bodo čez 10-20 let zombiji zavladali in bo konec civilizacije, kot jo poznamo?

Razsvetli nas. :)

Razliko med minimalnimi in maksimalnimi prispevki lahko na različne načine porabiš. Lahko jo zapiješ in zakockaš, lahko jo bolj ali manj pametno vložiš, lahko jo samo prihraniš. V marsikaterem primeru bo učinek boljši od vplačevanja v pokojninski sklad. Včasih je tudi bolje denar porabiti, ko si še bolj pri močeh, recimo za potovanja, kot to početi, ko si star in betežen.

Tudi okoliščine, v katerih živimo, so različne. Recimo, če si en od tistih, ki misli, da je bolje biti v najemu kot lastnik stanovanja, moraš pač računati, da boš moral najemnino plačevati, tudi ko boš že v penziji. Lastnikom stanovanja je ni treba, in lahko zato enako dobro pridejo skozi s 500 evri manjšo pokojnino.

Vsak si mora pač sam preračunati, kako in kaj.

x3ca ::

Ales je izjavil:

Kaj pa ti misliš, da bodo čez 10-20 let zombiji zavladali in bo konec civilizacije, kot jo poznamo?

Razsvetli nas. :)


To ne, lahko pa da ukinejo penzije in uvedejo UTD, kar pomeni, da vsi dobimo enako. Kar bi bilo edino prav. Tisti, ki je imel že tekom življenja visoko plačo, ne potrebuje še visoke penzije, prej obratno.

Mato989 ::

x3ca je izjavil:

Ales je izjavil:

Kaj pa ti misliš, da bodo čez 10-20 let zombiji zavladali in bo konec civilizacije, kot jo poznamo?

Razsvetli nas. :)


To ne, lahko pa da ukinejo penzije in uvedejo UTD, kar pomeni, da vsi dobimo enako. Kar bi bilo edino prav. Tisti, ki je imel že tekom življenja visoko plačo, ne potrebuje še visoke penzije, prej obratno.


Ja to je ena izmed poti ki je smiselna... Nova Zelandija ima starostne pokojnine za vse enake pri 65tih ali 67tih, ostalo pa kolikor prihraniš, ampak to pomeni tudi da se financirajo iz DAVKA ne prispevkov, torej ZPIZ je itak treba ukinit, tale medgeneracijska solidarnost je samo za baby boomerje RES solidarna, za vse ostale pa greznica.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

sandmat ::

UTD že imamo, imenuje se javna uprava. 1/3 ljudi dela za drugi 2/3, ki se prideta pofočkat in pit kavo. Ampak se "zaposlitev" sliši bolje kot UTD, zato imamo pač tak sistem.

Kleemen ::

Kaj novega glede pomoči za s.p.? Je sedaj uradno sprejeta ali še vedno samo predlog?

mat xxl ::

Ja za normirance je jasno NE BO !

Okapi ::

Seveda je, oziroma znova bo. Normiranost s pomočjo nima nič.
Pomoči ni za popoldanske espeje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

pingme ::

Kleemen je izjavil:

Kaj novega glede pomoči za s.p.? Je sedaj uradno sprejeta ali še vedno samo predlog?


Vlada je sprejela, sedaj pa mora še na potrditev v DZ. Ta teden bi moralo biti, potem takoj obrazec na e-davkih, veljalo pa bo od 1.10. Pogoj je sedaj 30% manj prihodkov v 2020 glede na 2019.

HappyPills ::

Izplačila bodo tak šele Novembra, tako da je dovolj časa.

Kleemen ::

Super, hvala za info. Potem bo očitno sprejeto.

Kaj ima veze normiranec s popoldanskim s.p.? Jaz imam polni s.p. in sem normiranec, kar pomeni da plačam 4% davka od dobička, prispevke pa prav tako plačujem polne in tudi pomoč dobim. 30% upada se gleda na celotno leto 2020 do 31.12. ali do določenega datuma npr. 1.10.? Je potrebno predvidevat koliko bomo še zaslužili do konca leta?

HappyPills ::

Ker je ta pomoč v svojem pogojevanju debilna, je najbolje "nič" delat letos :)

Kleemen ::

Jaz delam še ta mesec potem počasi konec. Sem si malo preračunal in bo ravno okrog 35% upada proti lani, tako da odlično. Ne smem pa potem nič delat zadnje dni v letu, da tega ne presežem in moram potem vračat pomoč. :D

klemenSLO ::

Ej nevem kako eni razmišljate ... jst bi bil pa vesel če bi moral vrnit ker pomeni da mi je promet narasel kljub krizi
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

vrtn4r ::

Kleemen je izjavil:

Super, hvala za info. Potem bo očitno sprejeto.

Kaj ima veze normiranec s popoldanskim s.p.? Jaz imam polni s.p. in sem normiranec, kar pomeni da plačam 4% davka od dobička, prispevke pa prav tako plačujem polne in tudi pomoč dobim. 30% upada se gleda na celotno leto 2020 do 31.12. ali do določenega datuma npr. 1.10.? Je potrebno predvidevat koliko bomo še zaslužili do konca leta?

Jaz delam še ta mesec potem počasi konec. Sem si malo preračunal in bo ravno okrog 35% upada proti lani, tako da odlično. Ne smem pa potem nič delat zadnje dni v letu, da tega ne presežem in moram potem vračat pomoč. :D


Torej če prav razumem, s tem da letos ne boš delal zadnje trimesečje si boš umetno ustvaril 30% nižji dohodek, da prejmeš pomoč. Nevem no...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: vrtn4r ()

DrSergioDJ ::

Ciganija prve vrste.
...

jest10 ::

vrtn4r je izjavil:

Kleemen je izjavil:

Super, hvala za info. Potem bo očitno sprejeto.

Kaj ima veze normiranec s popoldanskim s.p.? Jaz imam polni s.p. in sem normiranec, kar pomeni da plačam 4% davka od dobička, prispevke pa prav tako plačujem polne in tudi pomoč dobim. 30% upada se gleda na celotno leto 2020 do 31.12. ali do določenega datuma npr. 1.10.? Je potrebno predvidevat koliko bomo še zaslužili do konca leta?

Jaz delam še ta mesec potem počasi konec. Sem si malo preračunal in bo ravno okrog 35% upada proti lani, tako da odlično. Ne smem pa potem nič delat zadnje dni v letu, da tega ne presežem in moram potem vračat pomoč. :D


Torej če prav razumem, s tem da letos ne boš delal zadnje trimesečje si boš umetno ustvaril 30% nižji dohodek, da prejmeš pomoč. Nevem no...


Si falil.
Kot kaže gre v njegovem primeru za sezonsko delo, ki se počasi zaključuje( verjetno kaj v turizmu?) a je opcija, da še nekaj zasluži okoli NL, zato si bo takrat vzel frej.

Kripto mesi ::

On je fotograf, tako da ni ravno sezonsko delo.

Kleemen ::

Sem poročni fotograf, tako da delam od Maja do Oktobra max.

Amdforce ::

Pa kdo ve, ce se ta pomoc steje v promet s katerim ne smes potem preseci 70% lanskega prometa ali je izvzet? Ker ce si prejel oba paketa pomoci je to dodatno 1750+2100=3850 eur prometa.

lotar123 ::

50a. Ali se temeljni mesečni dohodek in oproščeni prispevki pri samozaposlenih osebah štejejo k računanju skupnih prihodkov v primerjavi letom 2019?
Skladno s 37. členom interventnega zakona – ZIUZEOP (člen je bil spremenjen z 11. členom novele ZIUZEOP-A) so za upravičenca, ki ugotavlja prihodke po pravilih o računovodenju, prihodki čisti prihodki od prodaje, ugotovljeni po pravilih o računovodenju, ter nadomestila iz zavarovanja za starševsko varstvo.
Navedeno pomeni, da se temeljni mesečni dohodek in oproščeni prispevki po ZIUZEOP, ne bodo prištevali k osnovi za primerjavo prihodkov med obdobji, ki jih opredeljuje drugi odstavek 37. člena ZIUZEOP.

https://www.fu.gov.si/drugo/pogosta_vpr...

Kleemen ::

Potem odlično, ker če ne gremo čez 30% upada.

Amdforce ::

lotar123 je izjavil:

50a. Ali se temeljni mesečni dohodek in oproščeni prispevki pri samozaposlenih osebah štejejo k računanju skupnih prihodkov v primerjavi letom 2019?
Skladno s 37. členom interventnega zakona – ZIUZEOP (člen je bil spremenjen z 11. členom novele ZIUZEOP-A) so za upravičenca, ki ugotavlja prihodke po pravilih o računovodenju, prihodki čisti prihodki od prodaje, ugotovljeni po pravilih o računovodenju, ter nadomestila iz zavarovanja za starševsko varstvo.
Navedeno pomeni, da se temeljni mesečni dohodek in oproščeni prispevki po ZIUZEOP, ne bodo prištevali k osnovi za primerjavo prihodkov med obdobji, ki jih opredeljuje drugi odstavek 37. člena ZIUZEOP.

https://www.fu.gov.si/drugo/pogosta_vpr...



Najlepsa hvala za pojasnilo.

BigWhale ::

Kleemen je izjavil:

Jaz delam še ta mesec potem počasi konec. Sem si malo preračunal in bo ravno okrog 35% upada proti lani, tako da odlično. Ne smem pa potem nič delat zadnje dni v letu, da tega ne presežem in moram potem vračat pomoč. :D


Meni na kraj pameti ne pade, da bi v neki tocki rekel: 'bom nehal delat za letos zato, da bom dobil od drzave pomoc' ...

Kako strankam potem to razlozite? "Ej, zdej ti tri mesce ne bom vzdrzeval stvari, ker pac, korona pomoc pa tko naprej." ?!

martincek1 ::

Večina jih bo veselo delala naprej, keš pa prejemala na drugačne načine, preko nekoga drugega ali bo počakala na drugo leto in dobila takrat izplačano več. Osebno jih poznam več kot 5. Sploh pa ti, ki delajo v IT-ju kot freelancerji, lahko brez problema skenslajo svoje obstoječe projekte, in prihodnjih 6 mesecev delajo na side-projectu in spotoma dobivajo 'zastonj' pomoč.

Recimo v mojem primeru: Če zdaj skenslam vse tri stranke in naslednjih 6 mesecev delam na svojem projektu in ga izdam čez 9 mesecev, imam zagarantiranih vsaj 20-30k prihodka. Jaz se tega ne mislim it, ker nočem goljufat državo za jurja na mesec in si delat probleme pri računih in potencialnih problemih z Dursom, ampak ko gledaš kako nas lastna država in politiki goljufajo... čisto nič manj nas ne kradejo, kot bi nas povprečen državljan na isti funkciji.

barakus ::

Ali pa prestavijo racun/placilo na naslednje leto, placat kasneje ponavadi ni problem

HappyPills ::

Ja mahinacije. Brezveze sebi in folku delajo delo. Mar bi raztalali če mislijo talat in basta.

Okapi ::

BigWhale je izjavil:

Kleemen je izjavil:

Jaz delam še ta mesec potem počasi konec. Sem si malo preračunal in bo ravno okrog 35% upada proti lani, tako da odlično. Ne smem pa potem nič delat zadnje dni v letu, da tega ne presežem in moram potem vračat pomoč. :D


Meni na kraj pameti ne pade, da bi v neki tocki rekel: 'bom nehal delat za letos zato, da bom dobil od drzave pomoc' ...

Kako strankam potem to razlozite? "Ej, zdej ti tri mesce ne bom vzdrzeval stvari, ker pac, korona pomoc pa tko naprej." ?!
Odvisno od posla pač.
Jaz tudi ne morem tega reči, ker sem s pogodbo zavezan, kaj moram do kdaj narediti.

Ampak pred leti sem pa nekaj časa delal stvari, pri katerih bi se mirno lahko odločil, da bom za recimo pol leta obseg dela zmanjšal za 30%. Ne bi mogel kar nehati delati, ker bi potem izgubljal stranke, ampak če bi rekel, da več kot toliko posamezni mesec ne morem narediti, mi pa ne bi zamerili.

Mimogrede, ta kriterj -30% prihodkov je zelo krivično določen. Nekdo se lahko v hudih težavah znajde že pri -15%, ker tudi pri 100% zasluži ravno toliko, da pokrije vse stroške (recimo 1000 evrov na mesec). Pri -15% mu hitro lahko zmanjka za najemnino.

Po drugi strani pa nekdo, pri katerem je 100% 5000 evrov na mesec, lepo preživi tudi z -50%.

Na preprost način je sicer težko določiti povsem pošten sistem, ampak če bi jaz odločal, bi določil mejo v evrih na leto, in bi s koronsko pomočjo pokril razliko, recimo do 1000 evrov mesečno (preračunano na letno povprečje).

jernejl ::

martincek1 je izjavil:

Osebno jih poznam več kot 5. Sploh pa ti, ki delajo v IT-ju kot freelancerji, lahko brez problema skenslajo svoje obstoječe projekte, in prihodnjih 6 mesecev delajo na side-projectu in spotoma dobivajo 'zastonj' pomoč.
Vprašanje koliko od teh, ki tipično dobro služijo, recimo 50k€+, bo šlo prelagati toliko denarja na naslednje leto. Vseeno se je treba dogovoriti z naročniki, ob tem pa tvegajo, da se bodo pri naročniku v teh nekaj mesecih pojavile kake težave in bodo ostali brez vsega, na koncu pa kot si že omenil, se dodatno izpostavljajo davčnemu nadzoru.
Razumem, da delo/račune prilagodi nekdo, ki je na -27%. Da bi pa nekdo, ki je trenutno na podobnem kot lani, želel priti na -30%, bi pa moral praktično takoj (ali že za nazaj) nehati poslovati do konca leta.

Okapi je izjavil:

Nekdo se lahko v hudih težavah znajde že pri -15%, ker tudi pri 100% zasluži ravno toliko, da pokrije vse stroške (recimo 1000 evrov na mesec). Pri -15% mu hitro lahko zmanjka za najemnino.
Če je za silo pameten, je itak že spomladi vzel pomoč, tako preko palca menda okrog 2500 evrov, kar pomeni, da ne bo nič na slabšem tudi pri -20%.

BigWhale ::

martincek1 je izjavil:

Sploh pa ti, ki delajo v IT-ju kot freelancerji, lahko brez problema skenslajo svoje obstoječe projekte, in prihodnjih 6 mesecev delajo na side-projectu in spotoma dobivajo 'zastonj' pomoč.


S kaksnimi salabajzerji si se pa to pogovarjal? Kako lahko nekdo brez problema odpove obstojece projekte, ki so v razvoju? Dej to mal obrazlozi. K me res zanima, kako to zgleda.

martincek1 je izjavil:


Če zdaj skenslam vse tri stranke in naslednjih 6 mesecev delam na svojem projektu in ga izdam čez 9 mesecev, imam zagarantiranih vsaj 20-30k prihodka. Jaz se tega ne mislim it, ker nočem goljufat državo za jurja na mesec in si delat probleme pri računih in potencialnih problemih z Dursom


Ja, jest mam enak problem! K svoj pet "one-man-band" projekt koncam, bi dnar kr letel na kup! Sam nocem tega, ker me bodo pol sosedi grdo gledal.

BigWhale ::

Okapi je izjavil:

Ampak pred leti sem pa nekaj časa delal stvari, pri katerih bi se mirno lahko odločil, da bom za recimo pol leta obseg dela zmanjšal za 30%. Ne bi mogel kar nehati delati, ker bi potem izgubljal stranke, ampak če bi rekel, da več kot toliko posamezni mesec ne morem narediti, mi pa ne bi zamerili.


Ja, se najde kaksna stranka kateri lahko reces, da bos mal manj delal ampak jaz sem imel takih precej malo. Plus na koncu je lahko problem zaradi tega, ker ti lahko zmanjka denarja in ne prides skozi cez mesec.

Okapi je izjavil:


Mimogrede, ta kriterj -30% prihodkov je zelo krivično določen. Nekdo se lahko v hudih težavah znajde že pri -15%, ker tudi pri 100% zasluži ravno toliko, da pokrije vse stroške (recimo 1000 evrov na mesec). Pri -15% mu hitro lahko zmanjka za najemnino.


Ma se en kup drugih problemov je s temi 30%. Meni je ob polletju kazalo precej zalostgno in sem takrat zaprosil za pomoc. V zadnjih nekaj mesecih se je pa popravili in bom zlo verjetno moral vracat tisto pomoc. Kar je spet svojevrstna bizarnost, ker lahko prides v situacijo kjer si poleti komaj zvozil, ker si dobil pomoc, zimo bos pa komaj zvozil, ker si moral pomoc vracat. :)))

Okapi je izjavil:


Na preprost način je sicer težko določiti povsem pošten sistem, ampak če bi jaz odločal, bi določil mejo v evrih na leto, in bi s koronsko pomočjo pokril razliko, recimo do 1000 evrov mesečno (preračunano na letno povprečje).


Tud men se zdi, da bi stvar lahko nardili bolj optimalno in bolj posteno.

pingme ::

jernejl je izjavil:

martincek1 je izjavil:

Osebno jih poznam več kot 5. Sploh pa ti, ki delajo v IT-ju kot freelancerji, lahko brez problema skenslajo svoje obstoječe projekte, in prihodnjih 6 mesecev delajo na side-projectu in spotoma dobivajo 'zastonj' pomoč.
Vprašanje koliko od teh, ki tipično dobro služijo, recimo 50k€+, bo šlo prelagati toliko denarja na naslednje leto. Vseeno se je treba dogovoriti z naročniki, ob tem pa tvegajo, da se bodo pri naročniku v teh nekaj mesecih pojavile kake težave in bodo ostali brez vsega, na koncu pa kot si že omenil, se dodatno izpostavljajo davčnemu nadzoru.
Razumem, da delo/račune prilagodi nekdo, ki je na -27%. Da bi pa nekdo, ki je trenutno na podobnem kot lani, želel priti na -30%, bi pa moral praktično takoj (ali že za nazaj) nehati poslovati do konca leta.

Okapi je izjavil:

Nekdo se lahko v hudih težavah znajde že pri -15%, ker tudi pri 100% zasluži ravno toliko, da pokrije vse stroške (recimo 1000 evrov na mesec). Pri -15% mu hitro lahko zmanjka za najemnino.
Če je za silo pameten, je itak že spomladi vzel pomoč, tako preko palca menda okrog 2500 evrov, kar pomeni, da ne bo nič na slabšem tudi pri -20%.


Saj ni ali - ali. Nekdo, ki je na podobnem kot lani, seveda ne bo želel priti na -30%, ker je očitno že prej ocenil, da ne bo niti -20% in že marca ni vzel pomoči.
Ti, ki bodo vzeli pomoč sedaj, so samo še podmnožica tistih, ki so že podpisali, da bo -20% (razen če nekdo tako zelo slabo planira, da marca ni vzel, sedaj pa bi).
Če oceniš, da boš na -30% si dobil že prej cca. 2700€, sedaj pa še 3300€. Torej okoli 6000€.
Smešno je sicer to, da lahko pri nekaterih 30% prihodkov predstavlja tudi manj kot 6000€, torej bi skupaj s pomočjo - za NEdelo - pravzaprav v 2020 imel več prihodkov kot v 2019 (pomoč se NE šteje med prihodke, zato je to mogoče).
Tudi ni logično, da je v zakonu omenjena številka 1100€, kar naj bi predstavljalo 700€ + prispevki. Če zanemarimo, da so minimalni s.p. prispevki malce več kot 400€, lahko -30% prometa naredi tudi nekdo, ki plačuje bistveno več prispevkov, država pa krije prispevke v celoti, ne le v znesku 400€.

martincek1 ::

BigWhale je izjavil:



S kaksnimi salabajzerji si se pa to pogovarjal? Kako lahko nekdo brez problema odpove obstojece projekte, ki so v razvoju? Dej to mal obrazlozi. K me res zanima, kako to zgleda.


Niso vsi projekti take sorte, kot očitno misliš, da so.

BigWhale je izjavil:


Ja, jest mam enak problem! K svoj pet "one-man-band" projekt koncam, bi dnar kr letel na kup! Sam nocem tega, ker me bodo pol sosedi grdo gledal.


Nah, denar nebi kar letel na kup, ker bi se za to 6 mesecev precej pretegnil. Bi pa imel garantirano pokrite stroške, kar je precej sweet. Sicer pa 60k tud ni taka nora cifra.

jernejl ::

Tud men se zdi, da bi stvar lahko nardili bolj optimalno in bolj posteno.

Če nič drugega bi lahko naredili neko zvezno funkcijo namesto dveh razredov (-10% spomladi, -30% zdaj).
Tako da bi tisti, ki so na -15%, dobili več od onih na -10%; tisti na -29% več od onih na -20% in tako naprej.
Potem pri marsikom ne bi bilo več motivacije, da bi šel zmanjševati prihodke zato, da bo ravno ulovil mejo za pomoč, do katere mu manjka nekaj %.

pingme je izjavil:

Nekdo, ki je na podobnem kot lani, seveda ne bo želel priti na -30%, ker je očitno že prej ocenil, da ne bo niti -20% in že marca ni vzel pomoči.
Kolikor jih jaz poznam, je spomladi marsikdo vzel tisto pomoč "za ziher", ker takrat nihče ni imel pojma, kako bo leto 2020 potekalo do konca in je večina ocen bila na nivoju pogleda v kristalno kroglo. Izjema so bili tisti, ki zelo veliko zaslužijo in jim je bilo za tisti drobiž vseeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

Kleemen ::

BigWhale je izjavil:

Kleemen je izjavil:

Jaz delam še ta mesec potem počasi konec. Sem si malo preračunal in bo ravno okrog 35% upada proti lani, tako da odlično. Ne smem pa potem nič delat zadnje dni v letu, da tega ne presežem in moram potem vračat pomoč. :D


Meni na kraj pameti ne pade, da bi v neki tocki rekel: 'bom nehal delat za letos zato, da bom dobil od drzave pomoc' ...

Kako strankam potem to razlozite? "Ej, zdej ti tri mesce ne bom vzdrzeval stvari, ker pac, korona pomoc pa tko naprej." ?!


Nimam strank čez zimo, kdo se pa poroči pozimi, saj so vse poroke od Aprila do Oktobra, sedaj še to ne bo več dovoljeno. Tako da ubistvu tudi če bi hotel delat, ne bi smel, ker država ne dovoli druženja. :)

Mato989 ::

Kleemen je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Kleemen je izjavil:

Jaz delam še ta mesec potem počasi konec. Sem si malo preračunal in bo ravno okrog 35% upada proti lani, tako da odlično. Ne smem pa potem nič delat zadnje dni v letu, da tega ne presežem in moram potem vračat pomoč. :D


Meni na kraj pameti ne pade, da bi v neki tocki rekel: 'bom nehal delat za letos zato, da bom dobil od drzave pomoc' ...

Kako strankam potem to razlozite? "Ej, zdej ti tri mesce ne bom vzdrzeval stvari, ker pac, korona pomoc pa tko naprej." ?!


Nimam strank čez zimo, kdo se pa poroči pozimi, saj so vse poroke od Aprila do Oktobra, sedaj še to ne bo več dovoljeno. Tako da ubistvu tudi če bi hotel delat, ne bi smel, ker država ne dovoli druženja. :)



Torwj zacni delat nekaj drugega in je to to mogoce?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Kleemen ::

Mato989 je izjavil:

Kleemen je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Kleemen je izjavil:

Jaz delam še ta mesec potem počasi konec. Sem si malo preračunal in bo ravno okrog 35% upada proti lani, tako da odlično. Ne smem pa potem nič delat zadnje dni v letu, da tega ne presežem in moram potem vračat pomoč. :D


Meni na kraj pameti ne pade, da bi v neki tocki rekel: 'bom nehal delat za letos zato, da bom dobil od drzave pomoc' ...

Kako strankam potem to razlozite? "Ej, zdej ti tri mesce ne bom vzdrzeval stvari, ker pac, korona pomoc pa tko naprej." ?!


Nimam strank čez zimo, kdo se pa poroči pozimi, saj so vse poroke od Aprila do Oktobra, sedaj še to ne bo več dovoljeno. Tako da ubistvu tudi če bi hotel delat, ne bi smel, ker država ne dovoli druženja. :)



Torwj zacni delat nekaj drugega in je to to mogoce?


Ni potrebe ker imam dovolj dela od spomladi do konc jeseni, tako da si lahko vzamem par mesecev počitka in se pripravim na novo sezono.
««
34 / 187
»»