» »

Velika večina androidnih telefonov nezaščitena

Velika večina androidnih telefonov nezaščitena

Slo-Tech - Medtem ko Apple vsaj približno skrbi za red v ekosistemu iOS in uporabnikom ponuja redne nadgradnje, je stanje na androidnem polu bistveno slabše. Kar se tiče verzij operacijskega sistema, vlada prava džungla. Google sicer redno izdaja posodobitve in nove verzije, potem pa se običajno zatakne pri proizvajalcih telefonov. Dokler ti novosti ne spakirajo v obliko za prenos do končnih uporabnikov (OTA), imajo ti nezaščitene telefone. Mnogokrat se zgodi tudi, da starejši telefoni nikoli ne dobijo nadgradenj, pa čeprav jih je Google izdal.

In rezultat je tak, kot ga prikazuje najnovejša študija Univerze v Cambridgeu. V povprečju je bilo v zadnjih štirih letih vsak trenuten ranljivih oziroma nezaščitenih 87,7 odstotka androidnih telefonov. To so merili z lastno aplikacijo Device Analyzer, ki so jo brezplačno postavili v spletno tržnico. Kdor jo je prenesel, je sodeloval v raziskavi tako, da je program vsak dan zabeležil verzijo Androida. Iz teh podatkov so potem raziskovalci preračunali, ali je bil telefon v vsakem trenutku zaščiten pred vsemi znanimi ranljivostmi.

Razvrstili so jih v tri skupine - zaščiteni (z vsemi nadgradnjami), pogojno zaščiteni (obstaja možnost namenskega popravka) in nezaščiteni. Slednjih je bilo daleč največ v vseh časovnih obdobjih. Poleg tega so postavili spletno stran AndroidVulnerabilities.org, kjer si lahko pogledamo statistiko posameznega proizvajalca. Merili so število dni, ko naprava nima znanih ranljivosti, odstotek naprav s posodobljeno verzijo Androida in povprečno število nezakrpanih ranljivosti. Najbolje se je odrezal Google z napravi Nexus, dobri pa so tudi LG, Motorola in Samsung. (Na strani sicer manjkajo nekateri veliki proizvajalci, denimo Huawei, Xiaomi in Lenovo.)

Kakorkoli obračamo, tudi s popravki, ki običajno presahnejo po dveh ali treh letih, nas proizvajalci silijo k rednim nakupom novih telefonov. In medtem ko pri Oknih lahko kritiziramo uporabnike, ki včasih ne poganjajo Windows Update, pri Androidu številni te možnosti sploh nimajo.

42 komentarjev

čuhalev ::

Večina androidnih ipd. telefonov je najprej zaščitena pred uporabnikom. Leta 2015 ne morem spremeniti hostname ali nastaviti DNS strežnikov ;((

Phantomeye ::

Moram pazit, kako bom tole napisal, da ne bo kdo skočil vame.


Trg prenasičen s preveč raznolikimi telefoni. Sploh Samsung, ki kar serje nove modele.


Pri Applu je fajn, ker imajo lasten OS in samo za njihove naprave. To pa pomeni, da rabijo pripravit OS za 5 različnih telefonov in ne za 200.

PrihajaNodi ::

Phantomeye je izjavil:

Moram pazit, kako bom tole napisal, da ne bo kdo skočil vame.


Trg prenasičen s preveč raznolikimi telefoni. Sploh Samsung, ki kar serje nove modele.


Pri Applu je fajn, ker imajo lasten OS in samo za njihove naprave. To pa pomeni, da rabijo pripravit OS za 5 različnih telefonov in ne za 200.



Isto windows. Ker ga "nihče" nima je najbolj zaščiten sistem.

shadeX ::

Phantomeye je izjavil:


Pri Applu je fajn, ker imajo lasten OS in samo za njihove naprave. To pa pomeni, da rabijo pripravit OS za 5 različnih telefonov in ne za 200.


Ubistvu android naprav (če izvzamemo vse Android verzije manjše od 2.3, ter vključimo vse naprave, ki imajo podprt Google Play) je več kot 10k :)

popster ::

Daš gor custom rom in imaš posodobitve, logična izbira.

zee ::

popster je izjavil:

Daš gor custom rom in imaš posodobitve, logična izbira.


Vecina cunga lunga telefonov iz Kitajske sploh nima te opcije. Se nekateri telefoni bolj znanih proizvajalacev nimajo te opcije.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

klinker ::

zee je izjavil:

popster je izjavil:

Daš gor custom rom in imaš posodobitve, logična izbira.


Vecina cunga lunga telefonov iz Kitajske sploh nima te opcije. Se nekateri telefoni bolj znanih proizvajalacev nimajo te opcije.


Vecji problem je v tem, da nalozit custom rom ni lih simple opravilo katerega bo povprecen janez obvladal, poleg izgube garancije.
Cunga lunga pa itak kupujejo skrti specs orgazmatorji. Ce je denar problem, raje kupim rabljen Nexus 4 za 100-150, kot nov cunga lunga 16 core chinaXphone.

mrdaco ::

Ne vem zakaj ne more biti Android kot recimo Windowsi. Dobiš varnostne posodobitve, ko jih Google izda, neodvisno od proizvajalca. Saj konec koncev pri Microsoftu dobimo posodobitve neodvisno od strojne opreme.

jype ::

zee> Vecina cunga lunga telefonov iz Kitajske sploh nima te opcije. Se nekateri telefoni bolj znanih proizvajalacev nimajo te opcije.

Zakaj jih pa potem kupujete?

njyngs ::

Kupiš Nexus ali iPhone pa si rešen kakršnegakoli ročnega pacanja s custom ROMi. Tudi Android izkušnja je lahko enako dobra kot iOS izkušnja. Če seveda veš kaj kupuješ.
KHM https://www.youtube.com/watch?v=dQw4w9WgXcQ

Machete ::

njyngs je izjavil:

Kupiš Nexus ali iPhone ali Lumio pa si rešen kakršnegakoli ročnega pacanja s custom ROMi. Tudi Android in iOS izkušnja je lahko enako dobra kot WP izkušnja. Če seveda veš kaj kupuješ.


fixed :D
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

jype ::

Na WP ne delujejo reči, ki jih potrebujem za delo.

zee ::

jype je izjavil:

zee> Vecina cunga lunga telefonov iz Kitajske sploh nima te opcije. Se nekateri telefoni bolj znanih proizvajalacev nimajo te opcije.

Zakaj jih pa potem kupujete?


Lani sem kupil enega za igrackanje, sicer uporabljam iPhone.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Furbo ::

Jaz pa kupil en WP za tastare, češ poceni pametni telefon, vsaj za slikat bo dober, pa kak mail od vnukov.
Pa kaj še, na random se resetira in preden tastari opazijo, da telefon prosi za PIN kodo..
Ali še slabše, na random zmrzne klicanje/sms in sploh ne veš, da nisi dosegljiv, treba resetirat..

Polizdelek, če ga še penzioner ne more v miru koristiti, kaj šele geek.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Siddh ::

Imam WP in nimam takih problemov. Nesi na garancijo.


Machete ::

Točno tako. WP tega ne počne. Ta telefon je bolan.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

3p ::

Sistem posodobitev je res bolezen Androida. Res ne vem, kako do verzije 6 niso uspeli spacati običajnega "mi izdamo popravke core OS-a, ki jih uporabniki prejemajo od nas". Na to pa potem proizvajalci naprav nalepijo svoje gonilnike in "izboljšave" GUIja in malware.

solatko ::

To so problemi odprte kode, proizvajalci pač nočejo tega počet zastonj in ob odprti kodi, te podpora stane, v končni fazi lahko celo več, kot pri komercialnih ponudnikih programske opreme.

Nihče ni tako bogat, da bi kupoval poceni ali zastonj, istočasno pa pričakoval učinkovitost, stabilnost in varnost.

Vse se slej, ko prej, plača.
Delo krepa človeka

jype ::

solatko> To so problemi odprte kode,

https://developer.apple.com/opensource/

Ni videt.

SkipEU ::

Mogoče pa se s tem nihče preveč ne ubada, ker ni nobene življenjske potrebe?

MIHAc27 ::

Mene pri posodabljanju Androida moti bolj nekaj drugega... in to so vključeni programi, ki jih ne moreš izbrisati.
Nazadnje ko sem posodobil sem izgubil 50Mb prostora, ki ga vedno primanjkuje. Dobil pa 3 programe, ki jih nikoli ne uporabljam. Itak, da naslednjič ko je spet telefon težil za nadgradnjo, tega niem storil.

Spura ::

solatko je izjavil:

To so problemi odprte kode, proizvajalci pač nočejo tega počet zastonj in ob odprti kodi, te podpora stane, v končni fazi lahko celo več, kot pri komercialnih ponudnikih programske opreme.

Ni to problem odprte kode, saj Google redno fixa ranljivosti. Tudi ce bi bil Android closed source in bi ga Google licenciral proizvajalcem kot takega, bi imeli isti problem. Ker ni fora v tem da je open source.

hojnikb ::

Očitno bo nasledn telefon jabolčne narave...
#brezpodpisa

jlpktnst ::

Kaj točno pomeni, da je "telefon ranljiv"?

To je lahko praktično karkoli, kar se mene tiče, od resnih lukenj (telnet dostop brez gesla) do manj resnih kot so lokalne luknje za dostop in tako naprej.

mrdaco je izjavil:

Ne vem zakaj ne more biti Android kot recimo Windowsi. Dobiš varnostne posodobitve, ko jih Google izda, neodvisno od proizvajalca. Saj konec koncev pri Microsoftu dobimo posodobitve neodvisno od strojne opreme.


Načeloma kolikor vem bi ta opcija lahko bila, problem so izdelovalci, ki naredijo svojo verzijo, pa potem seveda uradni popravek ne deluje več; njim pa ni v interesu delat svoje. Zakaj? Seveda, da kupiš nov telefon čimprej.

MrNighthawk ::

mrdaco je izjavil:

Ne vem zakaj ne more biti Android kot recimo Windowsi. Dobiš varnostne posodobitve, ko jih Google izda, neodvisno od proizvajalca. Saj konec koncev pri Microsoftu dobimo posodobitve neodvisno od strojne opreme.


Sej je, če imaš Nexus telefon. Sicer si pa odvisen od proizvajalca... Samsung pa "štanca" nove modele skoraj vsak teden.

Furbo je izjavil:

Jaz pa kupil en WP za tastare, češ poceni pametni telefon, vsaj za slikat bo dober, pa kak mail od vnukov.
Pa kaj še, na random se resetira in preden tastari opazijo, da telefon prosi za PIN kodo..
Ali še slabše, na random zmrzne klicanje/sms in sploh ne veš, da nisi dosegljiv, treba resetirat..

Polizdelek, če ga še penzioner ne more v miru koristiti, kaj šele geek.


Sem uporabljal Lumio 930 in 925 brez kakršnih koli problemov. Trenutno na 925 imam Windows 10 technical preview...še vedno brez težav.
Predvidevam, da se lahko tudi WP pokvari oz. ima kakšno napako tako kot se to dogaja pri VSEH znamkah telefonov Samsung, HTC, Apple,... na podlagi ene negativne izkušnje se ne da sklepat, da so vsi polizdelki...jaz imam same pozitivne izkušnje :D

Zgodovina sprememb…

zeleni ::

Ja telefon je sigurno za na servis, ce pocne kaj takega. Verjetno je za popravit ali pa kar menjava telefona. Ne verjamem, da je problem v programju. Lumije uporabljam ze dobri dve leti in se nobena ni imela takih tezav.
Tudi updejti so precej casa dostopni in mislim, da to velja za vse WP telefone ne samo Lumije.

FX6300B ::

jaz pa mislim da bi se moral ubuntu touch malo še dodelati in bi bil bomba
May the force be with you!

Trololololol ::

klinker je izjavil:

zee je izjavil:

popster je izjavil:

Daš gor custom rom in imaš posodobitve, logična izbira.


Vecina cunga lunga telefonov iz Kitajske sploh nima te opcije. Se nekateri telefoni bolj znanih proizvajalacev nimajo te opcije.


Vecji problem je v tem, da nalozit custom rom ni lih simple opravilo katerega bo povprecen janez obvladal, poleg izgube garancije.
Cunga lunga pa itak kupujejo skrti specs orgazmatorji. Ce je denar problem, raje kupim rabljen Nexus 4 za 100-150, kot nov cunga lunga 16 core chinaXphone.

Z nalozitvijo ne igubis vse potrosnikovih pravic. V EU. Slovenija seveda ni v EU. Fuck logic.

SeMiNeSanja ::

Jaz sem že enkrat napisal, da bi se na nivoju EU dalo čisto preprosto prepovedati prodajo telefonov, za katere proizvajalec ne jamči, da bo v roku 5 let od nakupa še redno zagotavljal varnostne popravke.

Na vseh koncih in krajih se gredo neko 'zeleno politiko' in 'ekološko ozaveščanje', pri tem pa pozabljajo, da je menjavanje telefonov na dve leti vse kaj drugo, kot 'zeleno' in 'ekološko'.

Proizvajalec, ki ni v stanju zagotavljati varnostne popravke še 5 let po koncu prodaje nekega modela, pa naj raje zapre štacuno. Morda pa bi jih tak zakon celo prisilil, da bi se lotili svojih 'customizacij' malo bolj premišljeno, tako da bi lahko core komponente posodabljal direktno pri Googlu, pri njih pa prilagojeni del in gonilnike.

solatko ::

Rešitev je WP, na katerih operaterji ne morejo vsilit svojih dodatkov, ravno tako ne proizvajalci telefonov.
Delo krepa človeka

AC_DC ::

solatko je izjavil:

Rešitev je WP, na katerih operaterji ne morejo vsilit svojih dodatkov, ravno tako ne proizvajalci telefonov.

Ali aosp verzija androida.
Zakaj tlačijo proizvajalci tipa samsung gro svoj bloatware mi ni jasno.
Brez tega bi androida ne bil Avgijev hlev.

jlpktnst ::

Vendor lock-in? Pa ker je naprava obsolete (tudi če ni) boš kupil novo.

harmony ::

Android bo propadel tako kot je BlackBerry.

DOOM_er ::

to nekaj na pamet ali kar tako?
Robots will steal your job. But that's OK

Dr_M ::

Ali aosp verzija androida.


Zakaj pri zdravi pameti bi sploh kdo to uporablju?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

gddr85 ::

ker je bolj pure kot en touchwiz ipd?

loveJDM ::

Furbo je izjavil:

Jaz pa kupil en WP za tastare, češ poceni pametni telefon, vsaj za slikat bo dober, pa kak mail od vnukov.
Pa kaj še, na random se resetira in preden tastari opazijo, da telefon prosi za PIN kodo..
Ali še slabše, na random zmrzne klicanje/sms in sploh ne veš, da nisi dosegljiv, treba resetirat..

Polizdelek, če ga še penzioner ne more v miru koristiti, kaj šele geek.


Lahko probaš še denim update naložit gor ali pa ga neseš na servis glede tega klicanja,samo to freezanje ni v navadi za lumie.

Me pa prav zanima kak bo 950,ker je res bolana na pogled

Daj preveri baterijo ker je meni enako delalo in tudi drugi imajo t etežave,malo peveč zraka ima zadaj in ko se strese se resetira(to se mi je vedno dogajalo na nogometu)...Potem pa sem samo na vsaki strani dal en sloj lepilnega traku in se že ene pol leta ni sam resetiral(sem probal brez pa se ,tako da je res to krivo)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: loveJDM ()

PrihajaNodi ::


Me pa prav zanima kak bo 950,ker je res bolana na pogled


Mene tudi mika, tista prstan zadaj je malo grd ampak ok. Počakam še da Lumia 920 dobi w10 potem pa verjetno kupim 950, če gs niso pri w10 kaj posrali seveda.

Kolikor je bila novica, so hekerji v WP lahko le deloma lahko vdrli, v Android so vdrli takoj Ios pa je bil na drugem mestu.
Nevem pa zakaj je šel BB na Android. To ga bo pokopalo. Še eden v množici enoličnih izdelkov.

Zgodovina sprememb…

Cheetah ::

Phantomeye je izjavil:

Moram pazit, kako bom tole napisal, da ne bo kdo skočil vame.


Trg prenasičen s preveč raznolikimi telefoni. Sploh Samsung, ki kar serje nove modele.


Pri Applu je fajn, ker imajo lasten OS in samo za njihove naprave. To pa pomeni, da rabijo pripravit OS za 5 različnih telefonov in ne za 200.

Res je, ni lahko narediti in optimizirat OS za tisoče različnih telefonov, ampak po eni strani je pa dobro ker je konkurenca in posledično tudi nižje cene, bolj odprto je tudi...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Cheetah ()

Siddh ::

Želim si, da bi android bil kot windows. Med namestitvijo bi uporabil generične gonilnike, nato pa za tistih nekaj specifik enostavno namestil ustrezne gonilnike. Pa nebi bilo težav s tem da ni čistega androida za vsak telefon.


PrihajaNodi ::

Res je, ni lahko narediti in optimizirat OS za tisoče različnih telefonov, ampak po eni strani je pa dobro ker je konkurenca in posledično tudi nižje cene, bolj odprto je tudi...


Nižja cena od koga? Od Microsofta? Mogoče od Appla. Teh kitajcev pa ne bi kupoval...

Cheetah ::

PrihajaNodi je izjavil:

Res je, ni lahko narediti in optimizirat OS za tisoče različnih telefonov, ampak po eni strani je pa dobro ker je konkurenca in posledično tudi nižje cene, bolj odprto je tudi...


Nižja cena od koga? Od Microsofta? Mogoče od Appla. Teh kitajcev pa ne bi kupoval...

Ja, primerjal sem z Applom, jaz nikoli ne mislim kupit za 1000 eur mobitel. Še posebej če ima še vedno 720p in baterijo za 2 uri


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Po petih mesecih najnovejšega Androida še vedno le za vzorec

Oddelek: Novice / Android
4912634 (8829) McClane
»

Google bojda pripravlja lasten telefon

Oddelek: Novice / Android
2010477 (7804) Qushaak
»

Velika večina androidnih telefonov nezaščitena

Oddelek: Novice / Android
4217633 (11375) Cheetah
»

Androidni telefon ni eden, telefonov je na tisoče (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Android
10142645 (31671) MrStein
»

Google in Microsoft pri krpanju lukenj s prstom kažeta drug na drugega

Oddelek: Novice / Varnost
76864 (3300) swar

Več podobnih tem