» »

Avtorska pogodba

Avtorska pogodba

eric_cartman ::

Živjo!

Malo sem že brskal po slotechu glede avtorskih pogodb in prišel na temo, ki je bila odprta približno pol leta nazaj..

Ampak iz dotične teme nisem uspel razbrat kako se obračunava bruto znesek pri avtorskih pogodbah in kakšen je potem na koncu dejanski neto.

Šel sem že na tisti izračun za avtorski honorar in recimo, da govorimo o znesku 1000EUR bruto. Tam piše, da bi ven dobil neto 727,30. (samo se mi to zdi nekam majhen odtegljaj)

Kaj je potem še tisti
Prispevek PIZ na bruto prejemek:
.
Ta znaša pri 1000 bruto 88,50EUR. Ali to potem odšteješ od neto izplačila 727,30 in dobiš realni neto znesek?

Ne razumem, zato bi prosil za obrazložitev. :)
Izračun je bil opravljen preko tele strani:
http://www.findinfo.si/Orodja/AvtorskiH...

Lp

dasf ::

Obkljukaj checkbox nad kalkulatorjem za 2014+ avtorske. Od takrat je obvezen še 15,5% prispevek za PIZ, se ti pa šteje v delovno dobo, glede na višino plačanih prispevkov za PIZ.

Pri 1000EUR bruto imaš tako 611EUR neto izplačila.

EDIT: Prispevek PIZ na bruto prejemek (8,85% od bruto) in prispevek za ZDR (0,53% od bruto) plača delodajalec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dasf ()

eric_cartman ::

Hvala za odgovor dasf.

Ali imaš pri avtorski pogodbi na voljo kakršnekoli začetne olajšave oz. samo olajšave?

Kako pa je pri s.p.-jih? Stroškov imaš 316EUR. Kdo pa je upravičen do tistega 50% znižanja na PIZ?
* Tisti, ki lahko uveljavljajo znižanje prispevkov PIZ za 50% pa plačujejo prispevke 221,45EUR


Koliko potem stane še vodenje računa pri SP-ju?

Gre se zato, da imam na voljo obe opciji zaposlitve.. Prednost avtorske pogodbe je ta, da je poslovanje zelo enostavno.

Za SP pa se vsaj meni zdi to zaenkrat kar težko razumeti, glede na to, da se šele podajam v te vode..

Ali mi zna mogoče kdo dat splošen nasvet okoli tega, kaj se bolje splača.. Oz. ali je z SPji res toliko več preglavic? Kako pa je z dohodnino na koncu? Če prav razumem, ti pri avtorski pogodbi že avtomatsko odvajajo znesek za dohodnino pri SPju pa ne?

Zgodovina sprememb…

eric_cartman ::

Vprašal bi še to.. Opazil sem 2 možnosti in nikjer ne piše kakšna je razlika oz. kaj to točno pomeni:

Pri avtorski pogodbi se pojavita od februarja 2014 naprej zaradi sprememb 2 možnosti:
Avtor JE zavarovan za polni delovni čas

in
Avtor NI zavarovan za polni delovni čas


V čem je razlika? In kako veš katero možnost izbrat?

Invictus ::

eric_cartman je izjavil:


Koliko potem stane še vodenje računa pri SP-ju?

Gre se zato, da imam na voljo obe opciji zaposlitve.. Prednost avtorske pogodbe je ta, da je poslovanje zelo enostavno.

Za SP pa se vsaj meni zdi to zaenkrat kar težko razumeti, glede na to, da se šele podajam v te vode..

Ali mi zna mogoče kdo dat splošen nasvet okoli tega, kaj se bolje splača.. Oz. ali je z SPji res toliko več preglavic? Kako pa je z dohodnino na koncu? Če prav razumem, ti pri avtorski pogodbi že avtomatsko odvajajo znesek za dohodnino pri SPju pa ne?

Vodenje računa je džabe. Če si ne moreš privoščiti stroška 10 EUR/mesec, razmisli, če se ti splača podati na samostojno pot,

Normiran s.p. je trenutno najbolj banalna pravna entiteta v Sloveniji. Malo poglej moje poste na to temo. Sem že večkrat napisal kako to gre, vključno z DDV in poslovanjem s tujino.

Normiran s.p. nima dohodnine, ampak končni davek. Ta davek ne gre v dohodnino, če imaš še kake druge prihodke. Plačaš in konec ... Ampak preračunaj vse to glede na svoje legalne stroške. Kilometrine so lahko hitro sporen predmet pri inšpekciji ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

eric_cartman ::

Si bom pregledal. :) Hvala.

Do konca meseca moram pač preračunati kaj in kako je najbolj optimalno za vse.

Mavrik ::

Na tej točki ti močno priporočam da nehaš razmišljati o tem kot "zaposlitvi" - je namreč zelo bistvena razlika pri odgovornosti in tvojih pravicah med zaposlitvijo in tem da si ti svoja pravna entiteta.
The truth is rarely pure and never simple.

eric_cartman ::

@Mavrik

Ne razumem točno, kaj mi želiš svetovat.. SP ali avtorsko torej?

sandmat ::

eric_cartman je izjavil:

Vprašal bi še to.. Opazil sem 2 možnosti in nikjer ne piše kakšna je razlika oz. kaj to točno pomeni:

Pri avtorski pogodbi se pojavita od februarja 2014 naprej zaradi sprememb 2 možnosti:
Avtor JE zavarovan za polni delovni čas

in
Avtor NI zavarovan za polni delovni čas


V čem je razlika? In kako veš katero možnost izbrat?


si polno zaposlen (40 urni delovnik)? obkljulaj prvo možnost. Nisi polno zaposlen? obkljukaj drugo.

eric_cartman ::

Aha.. Se pravi je to mišljeno, če imaš avtorsko pogodbo poleg že obstoječe redne zaposlitve? In so zato prispevki PIZ potem nižji?...

sandmat ::

eric_cartman je izjavil:

Aha.. Se pravi je to mišljeno, če imaš avtorsko pogodbo poleg že obstoječe redne zaposlitve? In so zato prispevki PIZ potem nižji?...


na prvo vprašanje bi moral sam poznat odgovor, če naglas prebereš moj prejšnji post.
Drugo vprašanje: Ja. Kot je že bilo omenjeno višje v tej temi.

Nisem prepričan, ali si bodisi star 65+ in gre svet mimo tebe prehitro, ali pa trollaš. V vsakem primeru razmisli, če ni ceneje in bolje dobiti nekoga, ki bo zate pokrival celotne finance, ker se boš s takšnim odnosom (pri SPju) kaj hitro zakvačkal.

eric_cartman ::

@sandmat

Hvala za odgovore. Vprašanje na tvoj odgovor pa tiči v tem, ker kljub temu, da sem že diplomiral, že kar nekaj časa nazaj, sem se moral vpisovati po drugih faksih, zato da sem obdržal status študenta, da sem lahko delal preko napotnic.

Druga stvar pa.. Troll? Zakaj? o.O Ker so od februarja 2014 pravila nova kot do takrat? In odnos? Moj odnos je samo: Bolje 10krat vprašat kot enkrat narobe naredit. Sem pač pikolovski in znam poskrbet za sebe. Ni me pa sram vprašat če kaj ne razumem. Mi je pa žal za tiste, ki se s tem obremenjujejo.

Baraba28 ::

Na tem forumu je nekdo napisal (ne najdem posta), da ne priporoča redne zaposlitve, ampak je bolje ubrat avtorsko. Zadeva se mi zdi malo nenavadna, pa bi prosil za pojasnitev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Baraba28 ()

opeter ::

Baraba28 je izjavil:

Na tem forumu je nekdo napisal (ne najdem posta), da ne priporoča redne zaposlitve, ampak je bolje ubrat avtorsko. Zadeva se mi zdi malo nenavadna, pa bi prosil za pojasnitev.


Odvisno od vrste, obsega in časovnega obdobja dela.

Za neredno delo in do določenega zneska mesečnega zaslužke se res ne splača odpirat s.p., kajti, če ne boš imel redne prilive, kako boš plačeval stroške (prispevki državi, stroški vodenja poslovnega računa itn.)?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Kleemen ::

Da ne odpiram nove teme kar tukaj vprašam.. Kje si lahko preberem več o delu preko avtorske pogodbe? Oz. če mi lahko kdo po domače na približno razloži kako gre delo preko avtorske pogodbe in koliko je stroškov/davka za državo in kakšen je max. zaslužek mesečno/letno?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Alternativa delu preko študentskega servisa?

Oddelek: Loža
223830 (3035) Mare3
»

Študentsko delo vs. avtorska pogodba vs. s.p.

Oddelek: Loža
196446 (5811) Jerry000
»

s.p. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7013413 (8901) Vikking
»

Kdo lahko koristi avtorsko pogodbo?

Oddelek: Loža
257631 (6628) fosil
»

Avtorska pogodba, vprašanja

Oddelek: Loža
4110062 (8694) LeQuack

Več podobnih tem