» »

Pregledovanje "zanimivega" prometa

Pregledovanje "zanimivega" prometa

He-Man ::

Pozdravljeni,

vprašanje mi je zastavil kolega, ki bi rad imel nadzor nad tem kaj mu otroci delajo na internetu. Odgovora mu ne znam dati, zato sprašujem vas.

On ima torej dostop do svojega hišnega routerja (nek poceni TP-Link) in ga zanima kako in kaj bi lahko nastavil zadeve, da bi lahko videl ali otroci s svojimi napravami (prenosnik in 2 pametna telefona) pošiljajo ven (ali dobivajo noter) kaj kar ne bi smeli (ne vem kaj točno misli, kakšne fotke verjetno, dopisovanje?).

Bi moral za to inštalirati kakšen posebni servis ali prav "shekati" računalnik in telefona (to ni željena opcija, raje bi vse naredil na routerju in svojem računalniku). Kaj lahko naredi?

Kakšna ideja oz. napotek? Hvala!

Isotropic ::

sodelavec je mel recimo otroski računalnik zvezan na tv v dnevni, da je lahko pogledal po potrebi, kaj dela otrok tam

trnvpeti ::

to se ne dela in to se ne sme delat
in tudi v firmi se to ne sme poceti nad zaposlenimi
da se pa pogovorit z otrokom recimo

SuperVeloce ::

Ne sme se delati? Mislim, da malo mešaš med polnoletno osebo, ki sama odgovarja za svoja dejanja ali 11 letnim otrokom, nad katerim pa le mora biti nek nadzor, vsaj dokler si ti zanj odgovoren...
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

čuhalev ::

Prometa je toliko, da ga ne moreš pregledovati po paketih s tcpdump.
Lahko poženeš iptraf in vidiš pretoke.

Za okviren pregled lahko gledaš samo DNS A zahtevke.

trnvpeti ::

SuperVeloce je izjavil:

nek nadzor

opisan primer ni nek nadzor
po ustavi(38.čl) in ZVOP-1 ima(tudi 11letni otrok) pravico do komunikacijske zasebnosti

Stari maček ::

trnvpeti je izjavil:

SuperVeloce je izjavil:

nek nadzor

opisan primer ni nek nadzor
po ustavi(38.čl) in ZVOP-1 ima(tudi 11letni otrok) pravico do komunikacijske zasebnosti

Starš pa ima pravico, da mu vzame vsa komunikacijska sredstva.

čuhalev ::

Stari maček je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

SuperVeloce je izjavil:

nek nadzor

opisan primer ni nek nadzor
po ustavi(38.čl) in ZVOP-1 ima(tudi 11letni otrok) pravico do komunikacijske zasebnosti

Starš pa ima pravico, da mu vzame vsa komunikacijska sredstva.

oziroma jim ni dolžen zagotoviti kakršnega koli sredstva.

Naj si navežajo dva lončka na vrvico ...

trnvpeti ::

Stari maček je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

SuperVeloce je izjavil:

nek nadzor

opisan primer ni nek nadzor
po ustavi(38.čl) in ZVOP-1 ima(tudi 11letni otrok) pravico do komunikacijske zasebnosti

Starš pa ima pravico, da mu vzame vsa komunikacijska sredstva.

to je pa nekaj drugega

St235 ::

Stari maček je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

SuperVeloce je izjavil:

nek nadzor

opisan primer ni nek nadzor
po ustavi(38.čl) in ZVOP-1 ima(tudi 11letni otrok) pravico do komunikacijske zasebnosti

Starš pa ima pravico, da mu vzame vsa komunikacijska sredstva.


med omejevanjem uporabe komunikacijskih sredstev in poseganjem v komunikacijsko zasebnost je zelo zelo velika razlika.

čuhalev ::

Samo, a ni omejitev tudi poseg?

Yacked2 ::

Če starši otroku povedo/ga seznanijo z nadzorom potem pravno ni panike ?

Ampak pomojem bi bilo treba bolj tehnično razmišljat. Na internetu naj poišče spisek domen, ki vsebujejo "čudno" vsebino, nato naj router vsak DNS request poiskuša poiskat na temu listu in sprožiti alarm. Drugače pa log v fajel in program, ki ti pobere seznam različnih domen, da hitreje pregledaš.
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

He-Man ::

čuhalev je izjavil:

Prometa je toliko, da ga ne moreš pregledovati po paketih s tcpdump.
Lahko poženeš iptraf in vidiš pretoke.

Za okviren pregled lahko gledaš samo DNS A zahtevke.


Eh, mislim, da bo to zanj vse preveč tehnično, jaz sem mu mislil predlagati Wireshark ampak ne bo šlo. On je mislil, da lahko kar poslane jpg datoteke, tekste, obiskane strani itd. vidi direkt na routerju oz. preko routerja na kakšnem programo na njegovem PC-ju - saj sem mu že rekel da to ne gre tako enostavno. Kaj naj mu svetujem torej? Z otroci se pomoje lahko pogovarja kolikor hoče ampak bodo še vedno delali vse kar se ne sme dokler ga ni iz službe. Mogoče bi jim moral takrat enostavno zakleniti dostop - časovna omejitev torej. Samo potem bi moral to narediti tudi ponoči. Pa še popoldan ko gre po opravikih in ga ni v hiši. To ne bo rešitev torej... Še kakšna ideja?

SeMiNeSanja ::

Do določene starosti je najbolje, da je računalnik v dnevni sobi, uporabljajo ga pa lahko samo tako, da višeš geslo, ki ga samo ti veš.

S tem se izogneš, da bi viseli gor, ko te ni. Ko pa so gor, pa itak potem delajo 'samocenzuro' ker vedo, da si samo par korakov stran in vsake toliko malo čez ramo pogledaš.

Od določene starosti pa nekako moraš pustit, da 'ptički poletijo'. Če so se prej naučili 'dozirat' stvar, je kar precej možnosti, da se bodo tudi potem držali uporaba v mejah normale. Toliko bolj, če so se naučili še kako drugače koristno uporabiti svoj prosti čas (hobiji, šport, prijatelji,...).

Razni vohunski programčki obstajajo, vendar ne vem, če si z njimi narediš kakšno uslugo. Prej ali slej pogruntajo, da vohuniš. Ravno pozitivno to ne bo delovalo na medsebojno zaupanje. Lahko tudi pogruntajo, kako zadevo okolprinesti (npr. poganjajo sistem z USB ključka?), itak imajo potem še pametne telefone,.....

čuhalev ::

Omeji jim pretok s spleta na 128kb/s, da bodo lahko okusili mladost. Hahaha.

Bo računalnik postal takoj manj zanimiv.

Pithlit ::

He-Man je izjavil:

Z otroci se pomoje lahko pogovarja kolikor hoče ampak bodo še vedno delali vse kar se ne sme dokler ga ni iz službe. Mogoče bi jim moral takrat enostavno zakleniti dostop - časovna omejitev torej. Samo potem bi moral to narediti tudi ponoči. Pa še popoldan ko gre po opravikih in ga ni v hiši. To ne bo rešitev torej... Še kakšna ideja?

Če je problem tako obsežen pol ga nekje z vzgojo serje. In to konkretno. Žal. Da mora za lastnimi mulci vohunit je pa tud malo mimo... in spet vezano na fail od vzgoje.
Life is as complicated as we make it...

He-Man ::

Zna biti da res ampak mene je vprašal za tehnični nasvet in to me tudi zanima, če se da kaj enostavnejšega. Jaz do 18. leta nisem imel dostopa na internet in mi zaradi tega nič ne manjka in sem mnenja da otroci (vsaj pred najstništvom) ne potrebujejo prav nobenih telefonov in interneta. Ampak to je že druga debata, mene zanima tehnična rešitev. Saj verjetno je ni, vsaj ne takšne ki bi ustrezala (ne)znanju tega človeka. Mogoče kakšen tisti parental control program.

Pithlit ::

Ni rešitve (kot jo on hoče). Razni parental control programčki so pa za današnjo mularijo en slab vic. Samo zameril se jim bo in ga bojo še bolj izigraval. Edina rešitev je pogovor/vzgoja... in pol lahko samo upaš da zadeva zaleže.

Otroci da ne rabijo interneta pred najstništvom? Mogoče. Je pa tamala že v drugem razredu začela nosit domov naloge kjer je internet prišel hudo prav (nujno pa res ni blo, ampak sem pač mnenja da je tehnologija tu zato da nam koristi... in če se mulci zgodaj naučijo učinkovite rabe tehnologij ki so jim na voljo s tem ni nič narobe, kvečjemu nasprotno - tiščanje glave v pesek ne služi ničemur/nikomur)...
Life is as complicated as we make it...

Master_Yoda ::

Blokiranje res nima smisla, saj ga lahko zaobidejo. Vendar pa OP sprasuje samo o pregledu - verjetno ga zanimajo URLju, ki jih otroci obiskujejo ipd.. Za to ne potrebujes dostopa do routerja ampak program Wireshark. Ker bo prometa ogromno bo potrebno ustvariti ustrezne filtre (HTTP recimo ce zeli samo promet pri spletnih straneh gledati).

AnotherMe ::

Sam sem tudi predvsem za vzgojo (pa ne bom preveč pameten, ker nevem kak bo pri mojih tamalih izpadlo)... Tehnična rešitev: mogoče probate z windows family safety? En račun na računalniku se "zaklene", da je treba ob inštalaciji geslo administratorja, admin ima tudi vpogled v obiske spletnih strani, uporabo programov, lagko se stvari blacklista, določi urnih uporabe računalnika...

Phantomeye ::

He-Man je izjavil:

Zna biti da res ampak mene je vprašal za tehnični nasvet in to me tudi zanima, če se da kaj enostavnejšega. Jaz do 18. leta nisem imel dostopa na internet in mi zaradi tega nič ne manjka in sem mnenja da otroci (vsaj pred najstništvom) ne potrebujejo prav nobenih telefonov in interneta. Ampak to je že druga debata, mene zanima tehnična rešitev. Saj verjetno je ni, vsaj ne takšne ki bi ustrezala (ne)znanju tega človeka. Mogoče kakšen tisti parental control program.


Serješ. Jaz bi veliko lažje dihal, ce bi moj otrok imel telefon, zato ker bi mi bil dosegljiv. Internet pa ni samo zabava, ampak vir informacij. Kot da bi otroku prepovedal dostop do knjižnice.

Thuban ::

He-Man je izjavil:

Zna biti da res ampak mene je vprašal za tehnični nasvet in to me tudi zanima, če se da kaj enostavnejšega. Jaz do 18. leta nisem imel dostopa na internet in mi zaradi tega nič ne manjka in sem mnenja da otroci (vsaj pred najstništvom) ne potrebujejo prav nobenih telefonov in interneta. Ampak to je že druga debata, mene zanima tehnična rešitev. Saj verjetno je ni, vsaj ne takšne ki bi ustrezala (ne)znanju tega človeka. Mogoče kakšen tisti parental control program.


ti bi torej otroku prepovedal dostop do knjižnice, ker tam lahko dobiš tudi knjige o orožju in nagih ženskah?
Tak otrok bo postal tak kot si ti...tehnično povsem neuk in bo po spletu spraševal vprašanja, kjer so že prvotni cilji početja izjemno vprašljivi, kaj šele rešitve.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

knesz ::

Mogoče namestiti na računalnik kakšen remote desktop viewer tako, da otrok ve, da lahko starš kadarkoli vidi kaj počne?

čuhalev ::

Thuban je izjavil:

He-Man je izjavil:

Zna biti da res ampak mene je vprašal za tehnični nasvet in to me tudi zanima, če se da kaj enostavnejšega. Jaz do 18. leta nisem imel dostopa na internet in mi zaradi tega nič ne manjka in sem mnenja da otroci (vsaj pred najstništvom) ne potrebujejo prav nobenih telefonov in interneta. Ampak to je že druga debata, mene zanima tehnična rešitev. Saj verjetno je ni, vsaj ne takšne ki bi ustrezala (ne)znanju tega človeka. Mogoče kakšen tisti parental control program.


ti bi torej otroku prepovedal dostop do knjižnice, ker tam lahko dobiš tudi knjige o orožju in nagih ženskah?

V knjižnici še ne moreš fasati crypolockerja.

fosil ::

Tvoj kolega želi pomoč pri nezakoniti dejavnosti.
V skladu s pravili foruma, pa ne smemo pomagat pri taki dejavnosti ;)
Tako je!

Thuban ::

čuhalev je izjavil:

Thuban je izjavil:

He-Man je izjavil:

Zna biti da res ampak mene je vprašal za tehnični nasvet in to me tudi zanima, če se da kaj enostavnejšega. Jaz do 18. leta nisem imel dostopa na internet in mi zaradi tega nič ne manjka in sem mnenja da otroci (vsaj pred najstništvom) ne potrebujejo prav nobenih telefonov in interneta. Ampak to je že druga debata, mene zanima tehnična rešitev. Saj verjetno je ni, vsaj ne takšne ki bi ustrezala (ne)znanju tega človeka. Mogoče kakšen tisti parental control program.


ti bi torej otroku prepovedal dostop do knjižnice, ker tam lahko dobiš tudi knjige o orožju in nagih ženskah?

V knjižnici še ne moreš fasati crypolockerja.



http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/...
Fifty Shades of Grey? Library copy of erotic novel tests positive for HERPES and COCAINE

fosil je izjavil:

Tvoj kolega želi pomoč pri nezakoniti dejavnosti.
V skladu s pravili foruma, pa ne smemo pomagat pri taki dejavnosti ;)


V bistvu je ta dejavnost zakonita, če je uporabnik o tem obveščen. Se mi zdi. Tako dela mnogo podjetij.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

poweroff ::

trnvpeti je izjavil:

SuperVeloce je izjavil:

nek nadzor

opisan primer ni nek nadzor
po ustavi(38.čl) in ZVOP-1 ima(tudi 11letni otrok) pravico do komunikacijske zasebnosti

Ne bo čisto držalo. Starši imajo starševsko dolžnost izvajati nadzor nad otrokom. Tipičen primer je uporaba tehničnih sredstev za nadzor v prostoru kjer se nahaja dojenček. Če bi takole prisluškoval in opazoval odraslo osebo, bi bila to seveda kršitev ustavnih pravic. Pri dojenčku pa ne bo nihče rekel, da je uporaba babyphona nezakonita.

Najbolj bo pomagalo, če bo gledal kaj otrok počne, pogojno si lahko nastavi VNC in gleda vsebino zaslona. Pregledovanje TCP streamov ali DNS requestov je pa mukotrpno.
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: poweroff ()

Looooooka ::

Otroci so danes svetlobna leta(pa čeprav o varnostni nimajo pojma) pred njihovimi starši.
Če fotr/mat sama ne znata zgooglat odgovora potem je brezveze, da sploh poskušata, ker je problem že v osnovi prevelik zanju, otroci pa kot sem rekel...svetlobna leta pred njima.
Dobila jih bosta točno enkrat in nikoli več, če bo sreča. Naslednji dan bo mel mulec že VPN, enkripcijo al pa dostop prek sosedovga routerja. Za take starše je ceneje, da se usedejo zraven in otroku rečejo, da naj pokažejo kaj počnejo. Se jih še vpraša če čvekajo z neznanci, če so tok zabiti, da so dal svoje osebne podatke na internet(poleg nedostojnih slik še naslov in telefonsko) in tko naprej.
Ceneje je, da daš otroku vedeti, da mu boš zaupal in da pričakuješ, da tega ne bo počel, kot pa da se greš neko policijo. Če ne bo šlo drugače bo začel "brat knjige" v "knjižnici". V bistvu v knjižnici brez navedkov, ker je majo dostop do interneta.

Looooooka ::

Aja pa otroka mata kot piše 2 telefona in tablico.
VNC odpade.
Najbolj uporabna rešitev je torej povozit firmware od routerja s kakšno opensource varianto(če podpirajo ta router), ki omogoča logiranje zahtevkov.
Za kaj bolj resnega bo treba pa router fizično zamenjat z računalnikom in gor nastavit wireshark in orodja, kjer si bo dalo promet pogledati bolj podrobno(če bi recimo želel videti chat na fb-ju al pa slike, ki jih mulec posta). Ampak again...tak starš ma čist preveč časa in je navaden pogovor precej cenejši in veliko bolj učinkovit, ker komu se pa resno da mulca spraševat zakaj je gledal joške?
V teh časih si lahko vesel, da ne gleda tičev.

D3m ::

Sure. Elektriko bo otrok tudi plačal, da bo vse to poganjal A N?
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

Phantomeye ::

Looooooka je izjavil:

Aja pa otroka mata kot piše 2 telefona in tablico.
VNC odpade.
Najbolj uporabna rešitev je torej povozit firmware od routerja s kakšno opensource varianto(če podpirajo ta router), ki omogoča logiranje zahtevkov.
Za kaj bolj resnega bo treba pa router fizično zamenjat z računalnikom in gor nastavit wireshark in orodja, kjer si bo dalo promet pogledati bolj podrobno(če bi recimo želel videti chat na fb-ju al pa slike, ki jih mulec posta). Ampak again...tak starš ma čist preveč časa in je navaden pogovor precej cenejši in veliko bolj učinkovit, ker komu se pa resno da mulca spraševat zakaj je gledal joške?
V teh časih si lahko vesel, da ne gleda tičev.


Srsly, človek?

srdžan ::

This thread...it delivers. Kar pa se tiče OP-ja, s takim početjem se ne strinjam. Raje izobrazi otroka s tem, kaj je prav in kaj je narobe, ter mu pusti proste roke pri uporabi računalnika.

D3m ::

srdžan je izjavil:

This thread...it delivers. Kar pa se tiče OP-ja, s takim početjem se ne strinjam. Raje izobrazi otroka s tem, kaj je prav in kaj je narobe, ter mu pusti proste roke pri uporabi računalnika.


Pojdi nazaj na 4chan.
|HP EliteBook|R5 6650U|

kunigunda ::

Enkrat poglej mal history od browserja, pa bos vedel kam ga vse zanese.

SuperVeloce ::

šur, ker tamali ziher ne ve (že na pamet) ctrl+shift+N, ane?
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

konspirator ::

Na routerju s tomato fw vklopi Web Monitor logging (Monitor Web Usage) za njegov pc.
Log potem kaže čas in naslov strani.
--

Zgodovina sprememb…

SeMiNeSanja ::

Wireshark je popolnoma neuporaben za navadnega 'Janeza'. Kje se bo en ekonomist, trgovec, avtomehanik, kmet,.... znašel med tisto solato, ki jo prikazuje Wireshark? Kdor to predlaga je navaden troll.

Najboljša (če že res moraš) so razna 'parental control' orodja, ki so delana za to, da bi jih zmogli uporabiti tudi navadni smrtniki, ki niso študirali računalništva.

Načeloma bi se dalo tudi kaj čarat s kakšnimi web proxy-ji, ampak ti ne bodo nič vedeli za kakšne Skype seanse - kjer se v praksi dogaja največ vprašljivih reči (če govorimo o strahu pred nadlegovanjem otrok s strani raznih deviantnežev).
Tudi ne vidijo, kaj se pretaka preko maila in drugih spletnih kamer.
Skratka v tehničnem pogledu ne profitiraš nič.

Opcija bi bil kakšen VNC ali podobno orodje za screen sharing, ampak če bi meni kdo to naflancal na računalnik, potem vem, da bi 24ur/dan tuhtal kako zadevo onesposobiti. Stric google pa pridno pomaga.....

Dejansko ni druge poti, kot kdaj skupaj kaj pogledat na internetu, sam biti vzgled, pri skupnem brskanju se malo pogovort o zadevah in deliti kakšen nasvet.

Itak pa ni šans, da boš otroke obvaroval pred vsem hudim na svetu. Kdaj morajo tudi pasti na nos, da se kaj naučijo. Glavno, da si blizu, da jih lahko prestrežeš, če bi bil padec prehud.

Problem je v tem, da če vse prepoveduješ in kontroliraš, pa mulci vseeno najdejo pot (zagotovo jo bodo), da se izmuznejo kontroli, pa potem pride do kakšnih resnejših težav, kot npr. cybermobbing - mulci zagotovo ne bodo prišli k tebi po pomoč, ker vedo, da so prekršili pravila. Morda boš slutil, da se nekaj 'dogaja', ker se ti ne bodo zaupali, pa ne boš mogel pomagat.

Invictus ::

Wireshark je še za večino računalničarjev neuporaben.

Kar se mularije tiče, pa danes ne moreš prav veliko preprečiti. Lahko logiraš in potem zakleneš.

Ne bo pa zastonj ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Glugy ::

Če bi starši za mano vohunil bi mi bi blo to najmanj "creepy". To je enako kot da preiščeš sobo otroka zato da ne bi slučajno imel kje droge. To ne morš tko no. Otrok si zasluž zasebnost.
Nepopolnega starševstva ne boš nikoli mogel nadomestit z nadzorom. Potrud se, povej kaj se sme, kaj se ne sme, bod z njim na spletu. Povej mu o nevarnostih na internetu način da otrok dojame pomembnost mej ki mu jih postaviš. No če svojega otroka še nisi naučil zakaj nečesa ne sme pa čeprav mu je v dosegu rok potem se moraš naprej tega lotit.

SuperVeloce ::

Če bi starši za mano vohunil bi mi bi blo to najmanj "creepy".

Pa saj se verjetno ne pogovarjamo o srednjesolcih, ampak precej mlajsih otrocih... Saj verjetno ne pricajujes obravnave in svobode 11 letnika ali mlajsega enako kot nekega 15 letnika?
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Invictus ::

A ima sploh tu kdo otroke, ko se piše toliko neumnosti?

Seveda moraš imeti otroke pod nadzorom.

Ne more ti nenadzorovano bluziti okoli, početi kar se mu zljubi, zapravljati tvoj denar, ki ga slučajno najde na mizi, potrošiti preveč na netu, viseti preveč na netu ...

Če ne veš kaj počne, potem tudi ne moreš ukrepati. In potem starši jokajo, ko jim otroci zrastejo čez glavo. Prej bi naj poskrbeli za to, ampak je lažje dati otroku tablico in igrice ter internet ...

Če otrok noče biti pod nadzorom, naj se odseli in živi svoje življenje. Naj zasluži svoj denar, ne pa da bivakirajo pri mamici do 40tega leta.

Sicer pa s pomočjo kakega raspberryja komot napišeš nekaj skript, ki potem kontrolirajo mrežo in internet. Ter beležiš promet ... Sam strošek na začetku je nekaj večji.

Sicer pa danes skoraj vsak router ponuja časovno blokado IP naslovov. Preprosto po deseti uri zvečer blokiraš določene IPje. Ali še bolje, dovoliš internet samo določenim IPjom ... Rešeno ... IPje pa podeljuješ preko DHCP rezervacije.

SuperVeloce je izjavil:

Če bi starši za mano vohunil bi mi bi blo to najmanj "creepy".

Pa saj se verjetno ne pogovarjamo o srednjesolcih, ampak precej mlajsih otrocih... Saj verjetno ne pricajujes obravnave in svobode 11 letnika ali mlajsega enako kot nekega 15 letnika?

V bistvu moraš 15 letnika še malo bolj nadzorovat, ker začnejo hormoni sekati ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

D3m ::

Imam.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Glugy ::

Govorim o nadzoru nad zasebnostjo ne nadzoru nad fizičnem početjem otroka.

Pithlit ::

Invictus je izjavil:

Seveda moraš imeti otroke pod nadzorom.

Pod nadzorom ja. Ampak to ob neki normalni vzgoji ni problem. Problem je če moraš vohunit za njimi.

Invictus je izjavil:

Ne more ti nenadzorovano bluziti okoli, početi kar se mu zljubi...

No ja, dokler se zaveda (o)mej(itev) jaz s tem ne vidim problemov.

Še več, če se zaveda posledic svojih dejanj in jih je pripravljen sprejeti... lahko IMHO počne dejansko kar se mu zljubi.

Spet vzgoja, vzgoja, vzgoja... brez tega NE gre. zapravljati tvoj denar, ki ga slučajno najde na mizi, potrošiti preveč na netu, viseti preveč na netu ...

Invictus je izjavil:

V bistvu moraš 15 letnika še malo bolj nadzorovat, ker začnejo hormoni sekati ...

Res je, ampak spet ne kar vsepovprek. Jaz pač nisem 'policijska država'... zagovarjam 'korenček in palico', ob upoštevanju tega da se nekatere stvari preprosto naredi, brez da se pričakuje 'korenček' (recimo posesa, naredi domačo nalogo, pomije posodo... za lastno in skupno dobro se nima kaj nagrade pričakovat). 'Korenček' dobi ko mi gre po pir v trgovino ker se meni ne da... oz (da bo bolj normalno) kadar mi naredi uslugo (ali pa jo naredi komu drugemu).
Life is as complicated as we make it...

chrispy ::

mene ni nihče nadzoroval, pa sem vrjetno kar normalen no. (vsaj po mojem mnenju).
Bolj kot nadzorovanje bi moglo biti v glavi tvojega kolega pravilno izobraževanje otroka. Tisti čas, ki bi ga oče namenil za pregledovanje kaj otroci brskajo po netu pa samo nameščanje te opreme naj raje preživi z otrokom. Naj odigrata kakšno igro skupaj, si ogledata kakšen posnetek na yt itd... pa naj po zgledu očeta vidi, kako se obnašati na internetu.

srdžan ::

D3m je izjavil:

srdžan je izjavil:

This thread...it delivers. Kar pa se tiče OP-ja, s takim početjem se ne strinjam. Raje izobrazi otroka s tem, kaj je prav in kaj je narobe, ter mu pusti proste roke pri uporabi računalnika.


Pojdi nazaj na 4chan.


Bravo sherlock ;), 4chana nisem nikoli obiskoval . Moj post se je nanašal na objavo uporabnika Looooka (zadnji stavek) in splošnem nadzoru otroka nad uporabo računalnika.

He-Man ::

chrispy je izjavil:

mene ni nihče nadzoroval, pa sem vrjetno kar normalen no. (vsaj po mojem mnenju).
Bolj kot nadzorovanje bi moglo biti v glavi tvojega kolega pravilno izobraževanje otroka. Tisti čas, ki bi ga oče namenil za pregledovanje kaj otroci brskajo po netu pa samo nameščanje te opreme naj raje preživi z otrokom. Naj odigrata kakšno igro skupaj, si ogledata kakšen posnetek na yt itd... pa naj po zgledu očeta vidi, kako se obnašati na internetu.


Saj se kar strinjam, on je pač želel neko tehnično rešitev. Hvala vsem za prispevke, mu bom kar poslal link na to debato in naj implementira rešitev po želji. :)

srdžan ::

He-Man je izjavil:

chrispy je izjavil:

mene ni nihče nadzoroval, pa sem vrjetno kar normalen no. (vsaj po mojem mnenju).
Bolj kot nadzorovanje bi moglo biti v glavi tvojega kolega pravilno izobraževanje otroka. Tisti čas, ki bi ga oče namenil za pregledovanje kaj otroci brskajo po netu pa samo nameščanje te opreme naj raje preživi z otrokom. Naj odigrata kakšno igro skupaj, si ogledata kakšen posnetek na yt itd... pa naj po zgledu očeta vidi, kako se obnašati na internetu.


Saj se kar strinjam, on je pač želel neko tehnično rešitev. Hvala vsem za prispevke, mu bom kar poslal link na to debato in naj implementira rešitev po želji. :)

Ravno danes sem na gotd zasledil nekaj podobnega kar iščeš. Preveri http://www.giveawayoftheday.com/, samo opozorilo, ponudbe na tej strani so veljavne samo 24 ur.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: srdžan ()

Phantomeye ::

Invictus je izjavil:

A ima sploh tu kdo otroke, ko se piše toliko neumnosti?



Maš ti, da si avtoriteta, kaj je neumnost?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sledenje lastnega otroka (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
19024484 (19692) stalker
»

Avstrijci pred sodiščem EU prosijo, naj jih reši retencijske direktive

Oddelek: Novice / NWO
2613127 (10472) AndrejO
»

Dečka načrtovala posilstvo in umor (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
7712641 (10926) krneki0001
»

Wireless keyloging

Oddelek: Pomoč in nasveti
253038 (2518) Robi :P
»

V brazilskem mestu osnovnošolce opremili s čipi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / NWO
11827365 (23245) outlawman

Več podobnih tem