» »

Vprašanja mat, fiz

Vprašanja mat, fiz

marko181914 ::

Vprašal bi, če se da fizikalno nalogo rešiti z uporabo matrik. Primer da neznanke, kot so: Pospešek, pojemanje, rešimo, kot linearni sistem neznank z uporabo matrike?

Andrejpan ::

V tvojem primeru imaš 2 neznanki, če imaš še 2 pogoja lahko zadevo tudi matrično rešiš. Ampak v bistvu gre bolj za reševanje 2 enačb z 2 neznankama. V primeru da imaš n enačb in n neznank se matrično reševanje bolj obnese, ker se matriko razcepi na zgornje trikotno in spodnje trikotno.

lebdim ::

Nisem še slišal primera, da bi reševal fizikalno nalogo s pomočjo matrik.

Smurf ::

Seveda da se da. Matrika je le drugacen zapis sistema enacb.

c3p0 ::

Če ostaneš dovolj dolgo v šoli, boš precej zadev v fiziki reševal z matrikami, tenzorji.

lebdim ::

Sago, sem že zaključil fakulteto in s tem uradno izobraževanje. V 1. letniku smo imeli fiziko, pa nismo nikoli nič reševali z matrikami. Nič pa ne vem, če so kolegi fiziki reševali kaj z matrikami in tenzorji.

c3p0 ::

V klasični fiziki (I, II) na faksu mi tudi nismo, vsaj spomnim se ne, da bi, je že kar nazaj. Smo pa precej pri specifičnih predmetih, kot npr. mehanika deformabilnih teles I,II, metoda končnih elementov, pa še kak...

Primer: http://what-when-how.com/the-finite-ele...

Ice-Heki ::

lebdim je izjavil:

Sago, sem že zaključil fakulteto in s tem uradno izobraževanje. V 1. letniku smo imeli fiziko, pa nismo nikoli nič reševali z matrikami. Nič pa ne vem, če so kolegi fiziki reševali kaj z matrikami in tenzorji.


Na katero fakulteto si pa hodil?

lebdim ::

Hodil sem na Pedagoško fakulteto v Ljubljani, smer matematika-računalništvo, stari program.

čuhalev ::

Če imate več teles in so medsebojno povezana, recimo z vzmetmi, potem lahko vse enačbe, ki jih dobite iz 3. Newtonovega zakona zložite v matriko in namesto a pišite x pika pika. Dobite NDE v matrični obliki. Potem pa nadaljujete z lastnimi vrednostmi in lastnimi funkcijami, ki so rešitve ...

redo ::

lebdim je izjavil:

Sago, sem že zaključil fakulteto in s tem uradno izobraževanje. V 1. letniku smo imeli fiziko, pa nismo nikoli nič reševali z matrikami. Nič pa ne vem, če so kolegi fiziki reševali kaj z matrikami in tenzorji.

Kako ste pa npr. našli glavne vztrajnostne momente in osi nekega krompirja?

lebdim ::

Glede na to, da sem bil smer matematika-računalništvo, smo fiziko imeli samo v 1. semestru 1. letnika kot naravoslovno osnovo. Pa saj fizike pri računalništvu ne potrebuješ. V bistvu smo imeli čisto ponovitev srednješolske fizike. Kolegi iz smeri matematika-fizika pa so najbrž pri večih predmetih uporabljali matrike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tehnik računalništva - Vegova

Oddelek: Šola
327489 (5366) ZigaZiga
»

Računanje matrične enačbe

Oddelek: Šola
346046 (5606) soulfly
»

Vektorji - pomoč

Oddelek: Šola
5920 (773) DOOM_er
»

Znanstveni kalkulatorji

Oddelek: Kaj kupiti
288032 (6329) matichy
»

Kaj so tenzorji?

Oddelek: Znanost in tehnologija
52644 (2485) OwcA

Več podobnih tem