» »

MacBook Pro 13 Retina - zmogljivost

MacBook Pro 13 Retina - zmogljivost

mrkć_majstor ::

Pozdravljeni Slo-Techovci,

Odločam se za nakup svojega prvega MacBook Proja, saj sem z naborom drugih laptopov nezadovoljen, oziroma sem ob pregledu opisov vsakega naletel na kakšno napako (ne pravim, da je morda MBP ne bo imel, vendar je takšna moja odločitev). Izmed vseh sem tako izbral MBP, vendar nisem imel možnosti potestirati nekaj programov, ki bodo ključnega pomena pri mojem delu.

V povezavi z nakupom MBP 13" i5 2.7 GHz Retina, letošnji model (Early 2015), imam štiri vprašanja:
- Glede na to, da ima laptop i5 procesor in ga bom potreboval večinoma za development web in mobile aplikacij, bi me zanimale izkušnje preostalih uporabnikov, glede delovanja programov Brackets.io, Atom.io in Android Studio. Ali programi delujejo zadovoljivo ter kakšna je hitrost - ali je mogoče pričakovati tudi občasno zatikanje?
- Kako glasen je laptop v idlu, ob brskanju in ob polni obremenitvi?
- Komentarji glede na izkušnje uporabe laptopa (predvsem me zanima kako je pri odprtih večih programih naenkrat, recimo pri developmentu)?
- Katero trgovino priporočate za nakup in zakaj?

Za pomoč se vam zahvaljujem!

Matek ::

Tvoja vprašanja so preveč splošna, da bi ti lahko podal direkten odgovor. Brackets in Atom nista ravno zahtevni aplikaciji, ki bi preizkušali meje sistema, po drugi strani se pa gotovo zatakneta, če odpreš dovolj velik projekt. Več odprtih programov naenkrat je tudi preširok pojem. Laptop je pač več ali manj enak kot drugi z istim procesorjem in isto količino rama. Načeloma bi moral biti ta i5 več kot dovolj dober za praktično vsakršen development.

Trgovina IMHO ni najbolj pomembna, poglej si uradne evropske cene na apple.de in potem poišči eno, kjer te ne bodo dodatno oskubili. Lahko ga naročiš tudi iz tujine in garancijo načeloma brez težav uveljavljaš pri vseh uradnih zastopnikih.

V idlu se ga praktično ne sliši, če ne prisloniš ušesa ob njega; pri browsanju je odvisno od strani in brskalnika (Chrome ima pogosto popadke na OS X-u), pri polni obremenitvi je pa zelo glasen in se ga sliši po celi pisarni.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

mrkć_majstor ::

Matek je izjavil:

Tvoja vprašanja so preveč splošna, da bi ti lahko podal direkten odgovor. Brackets in Atom nista ravno zahtevni aplikaciji, ki bi preizkušali meje sistema, po drugi strani se pa gotovo zatakneta, če odpreš dovolj velik projekt. Več odprtih programov naenkrat je tudi preširok pojem. Laptop je pač več ali manj enak kot drugi z istim procesorjem in isto količino rama. Načeloma bi moral biti ta i5 več kot dovolj dober za praktično vsakršen development.

Trgovina IMHO ni najbolj pomembna, poglej si uradne evropske cene na apple.de in potem poišči eno, kjer te ne bodo dodatno oskubili. Lahko ga naročiš tudi iz tujine in garancijo načeloma brez težav uveljavljaš pri vseh uradnih zastopnikih.

V idlu se ga praktično ne sliši, če ne prisloniš ušesa ob njega; pri browsanju je odvisno od strani in brskalnika (Chrome ima pogosto popadke na OS X-u), pri polni obremenitvi je pa zelo glasen in se ga sliši po celi pisarni.


Z Atomom so težave (odpiranje in pisanje običajne datoteke, ki ima manj kot 50 vrstic; predlogi za funkcije/spremenljivke se odpirajo po nekaj sekund) že na 4-jedrnem Atomu Z3775, kar ne bi pričakoval. Posledično sem zastavil to vprašanje in ciljal predvsem na neko osnovno uporabo programa (odpiranje/pisanje datoteke, čas odpiranja predlogov funkcij -> na Windowsih je shortcut ctrl+shift, ...), kar zadostuje za povprečen web development. Glede Android Studia pa sem prav tako mislil na povprečno uporabo in poganjanje virtualne mašine z Androidom. Če se torej najde kdo, ki ima ta orodja nameščena na tak laptop, se priporočam za opis, kaj zmore MBP.

Pri trgovinah bi se omejil na domačo ponudbo, ker bi se v primeru kakršnihkoli napak rad "zavaroval" z zakonom (stvarna napaka), saj ne želim ponovno uporabljati napol delujoče naprave (z drugimi proizvajalci laptopov nimam najboljših izkušenj).

hojnikb ::

atom Zxxx je čist ov drugi ligi kot i5.
To je raven taprvih core2duo, po single threadu pa na nivoju kake pentium 4
#brezpodpisa

mrkć_majstor ::

hojnikb je izjavil:

atom Zxxx je čist ov drugi ligi kot i5.
To je raven taprvih core2duo, po single threadu pa na nivoju kake pentium 4


S čim se pa lahko primerja i5 v MacBooku?

V namiznem računalniku imam C2D E8200, pa prej našteti programi brez težav delujejo, tako da glede na napredek tehnologije pričakujem, da bo tudi Mac z i5 (seveda mobilen procesor) na približno istem nivoju. Kolega ima ultrabooka z i7, ki ima prav tako 2 jedra, pa mu omenjeni programi delujejo povsem tekoče. Predvidevam, da je med i5 (generacija v MBP) in i7 (star približno leto ali dve) dokaj malo razlike. Ali se na veliko motim?

Matek ::

Bežna primerjava vseh, ki jih omenjaš.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

mrkć_majstor ::

Zanimivo, da je i5 v MBP boljši od vseh ostalih - celo od nekaterih i7 (primerjal sem še procesorje, ki se jih da dobiti v Dell XPS 13 in Lenovo X1 Carbon). Sicer ne zaupam povsem tem benchmarkom (predvidevam, da število vzorcev na cpubenchmark strani pomeni, na koliko računalnikih s tem procesorjem so pognali ta benchmark - 5 je dokaj malo in ni dovolj primerno, da bi naredil konkreten zaključek v primerjavi s 300 ali več vzorci pri drugih procesorjih), ampak sem sedaj vsaj prepričan, da je procesor dovolj zmogljiv in naj ne bi bilo težav s poganjanjem omenjenih programov.

Sedaj moram izbrati le še trgovino v kateri bom laptop kupil, verjetno jih bom nekaj izbral in šel kar tja povprašati še kakšno stvar ter se na podlagi pridobljenih informacij odločil.

Ima morda še kdo kakšen komentar glede prehoda iz Windowsov na OS X - kaj mu je bilo bolje, kje je imel težave in če Windows pri kakšnem delu malo "pogreša"?

technolog ::

V Dell XPS 13 se da dobit i7-5600U:

https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cp...

Dvomim, da je i5ka boljše od tega.

Kot drugo, mogoče te bodo pa teli benchmarki odvrnili od nakupa Maca (Linux vs Mac OS X na istem macbooku):

https://www.phoronix.com/scan.php?page=...
https://www.phoronix.com/scan.php?page=...

Performance windowsa je pa še malo boljše od tega, kar pokaže linux. Nasvet: Ostali na Windows.

Zgodovina sprememb…

mrkć_majstor ::

@technolog: Tega modela i7 nisem primerjal, ker v tujini (kjer bi sicer lahko naročil laptop z Windowsi) nisem našel primerne ponudbe za XPS 13 za okrog 1500 €. Je pa res, da tega podatka v prejšnjem postu nisem objavil.

Verjamem, da so laptopi z Windowsi lahko boljši, vendar kot pravim, bi se omejil na domačo trgovino zaradi zakonov glede vračanja artiklov, hkrati pa lažje komuniciram v primeru kakšne napake. Z drugimi znamkami sem imel v preteklosti kar nekaj problemov in tako veliko časa porabil za raziskovanje o tem kako bi zadeve lahko popravil. Načeloma mi to ne bi bil problem, če bi kupil laptop za 300 €, v nasprotnem primeru pa zgolj izguba časa -> dodatnega denarja. No, pa tudi trgovine mi niso šle nasproti, da bi se sploh kdo kaj pobrigal za napake, za katere bi sicer lahko uveljavljal garancijo/stvarno napako, ampak če laptop zares potrebuješ, ne gre brez njega niti 8 dni (seveda ne dobiš nadomestnega).

Sem pobrskal malo za Dell XPS 13 in Lenovo ThinkPad X1 Carbon, ki cenovno še nekako prideta blizu MacBook Pro 13 Retina, vendar očitno v Sloveniji teh dveh ni mogoče dobiti za manj kot 2000 €. Morda še kakšen predlog za ultrabooka okrog 1500 €?

technolog ::

http://www.ebay.com/itm/2015-Dell-XPS-1...

Če te ne moti, da je refurbished, pa da je US tipkovnica. Z vsemi dajatvami okrog 1300EUR.

To je absolutno najboljši model Dell XPS 13, 8GB rama, 256 SSD, pa tist i7-5600U procesor o katerem sva govorila prej.

Zgodovina sprememb…

Cheetah ::

a res hočeš prenosnik?
Če boš mel računalnik večino časa na enem mestu se najbolj splača namizni

technolog je izjavil:

http://www.ebay.com/itm/2015-Dell-XPS-1...

Če te ne moti, da je refurbished, pa da je US tipkovnica. Z vsemi dajatvami okrog 1300EUR.

To je absolutno najboljši model Dell XPS 13, 8GB rama, 256 SSD, pa tist i7-5600U procesor o katerem sva govorila prej.

Import charges:
$260.55
Shipping:
$45.22

Ni to preveč?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Cheetah ()

msjr ::

- Glede na to, da ima laptop i5 procesor in ga bom potreboval večinoma za development web in mobile aplikacij, bi me zanimale izkušnje preostalih uporabnikov, glede delovanja programov Brackets.io, Atom.io in Android Studio. Ali programi delujejo zadovoljivo ter kakšna je hitrost - ali je mogoče pričakovati tudi občasno zatikanje?


Jaz imam Core 2 Duo in dela vse ok, sicer ne uporabljam zgoraj omenjenih programov, moj navet je - privošči si čimveč rama (vsaj 8Gb)

- Kako glasen je laptop v idlu, ob brskanju in ob polni obremenitvi?


Idle je tih. Brskanje je dokler ni videa tih, potem malo prižiga ventilator. Pri polni obremenitvi (recimo video konverzija) se greje in besno ventilira.

- Komentarji glede na izkušnje uporabe laptopa (predvsem me zanima kako je pri odprtih večih programih naenkrat, recimo pri developmentu)?


Ni večjih problemov, odvisno seveda od aplikacije. Lokalnega web serverja niti ne opaziš, kakšen Zend studio pa zna včasih besno jokat, je pa to bolj stvar slabo napisanega softwera.

- Katero trgovino priporočate za nakup in zakaj?


E tukaj ti pa ne vem pomagat.

technolog ::

@Cheetah, to je pač uvozni davek in poštnina. Dve stvari, katerima se ni mogoče izognit. Ampak ja, tako kot sem rekel, malo čez 1300€, vključno s temi dajatvami. Ful ugodno, kar se mene tiče.

mrkć_majstor ::

@technolog: Dobra ponudba, samo to je spet tujina in nimam nobene podpore v primeru, da bi bilo z laptopom karkoli narobe.

Cheetah je izjavil:

a res hočeš prenosnik?
Če boš mel računalnik večino časa na enem mestu se najbolj splača namizni

Namiznega imam in je zaenkrat dovolj zmogljiv, tako da grem raje v nakup prenosnika, ker ga potrebujem zaradi dela na več lokacijah (sicer so tudi tam namizni računalniki, samo je lepo imeti vse na enem mestu, da se ne lovim preveč).

@msjr: 8 GB je že v osnovni konfiguraciji za MBP Retina, vendar po drugih forumih berem, da je bolje vzeti model s 16 GB. Razlika v ceni pri nas je ogromna, skoraj 400 €. Če bi šel v nakup modela s 16 GB, bi potem že raje pričel razmišljati o XPS 13 in Carbonu, ki sta bolj zmogljiva. Ali bi bilo 8 GB dovolj za development?

lexios ::

Slaba stran rMBP je, da je konfiguracija fiksna, torej dobro premisli glede kapacitete diska in rama...

hojnikb ::

>@technolog: Dobra ponudba, samo to je spet tujina in nimam nobene podpore v primeru, da bi bilo z laptopom karkoli narobe.

Od kje si te bučke pobral ?
#brezpodpisa

mrkć_majstor ::

lexios je izjavil:

Slaba stran rMBP je, da je konfiguracija fiksna, torej dobro premisli glede kapacitete diska in rama...


128 GB SSD bo čez glavo dovolj, sploh če je prostih 70 GB poleg OS. Za aplikacije zelo verjetno ne bom porabil več kot 20 GB, podatkov imam nekje okrog 5 GB, projekti pa zasedejo še dodatnih 10 GB. Disk me ne skrbi, ker vem, da ga ne bom izkoristil popolnoma. Večji problem je RAM, pa tudi ta nevem če bi znal biti problem, glede na to, da na namiznem računalniku redko presežem 4 GB uporabe (razen če prižgem VM) od skupno 8 GB.

hojnikb je izjavil:

>@technolog: Dobra ponudba, samo to je spet tujina in nimam nobene podpore v primeru, da bi bilo z laptopom karkoli narobe.

Od kje si te bučke pobral ?


Bučke?

Kaj lahko storim, če ima prenosnik napako in sem ga kupil čez lužo ter ima mednarodno garancijo? Dam ga lahko na servis v popravilo in upam, da ga bodo uspešno popravili. Ob tem pa lahko zgolj čakam na informacijo o tem kdaj bo stvar popravljena in sem brez prenosnika. Po izkušnjah se zadeve tako ali tako ne popravi prej kot v 14 dneh (+ obstaja velika verjetnost, da sploh ne bo popravljena), pa verjetno tudi pravice za uveljavljanje stvarne napake nimam, ker je bil artikel kupljen v tujini.

lexios ::

mrkć_majstor je izjavil:



128 GB SSD bo čez glavo dovolj, sploh če je prostih 70 GB poleg OS. Za aplikacije zelo verjetno ne bom porabil več kot 20 GB, podatkov imam nekje okrog 5 GB, projekti pa zasedejo še dodatnih 10 GB. Disk me ne skrbi, ker vem, da ga ne bom izkoristil popolnoma. Večji problem je RAM, pa tudi ta nevem če bi znal biti problem, glede na to, da na namiznem računalniku redko presežem 4 GB uporabe (razen če prižgem VM) od skupno 8 GB.



Evo, si si kar sam odgovoru na vpr.

msjr ::

mrkć_majstor je izjavil:


@msjr: 8 GB je že v osnovni konfiguraciji za MBP Retina, vendar po drugih forumih berem, da je bolje vzeti model s 16 GB. Razlika v ceni pri nas je ogromna, skoraj 400 €. Če bi šel v nakup modela s 16 GB, bi potem že raje pričel razmišljati o XPS 13 in Carbonu, ki sta bolj zmogljiva. Ali bi bilo 8 GB dovolj za development?


8Gb je minimum, če bi kupoval novega, bi jaz vzel 16, je pa res da se ukvarjam tudi z grafiko (tiskovine, obdelava slik....), ki pobere več rama (in pa tudi diska).

technolog ::

Vzameš 16, že sam zarad tega, ker se potreba po ramu iz leta v leto dviguje. Ko sem kupoval laptop 5 let nazaj, mi je bilo 4 giga tok ogromno preveč, da nikoli nisem prišel niti do polovice. Danes pa je s samo 4GB delo nemogoče, rabim še 6 GB izmenjalnega prostora (swapa). Se pravi 10GB skupaj in moj naslednji laptop bo definitivno 16 GB.

mrkć_majstor ::

XPS 13 in X1 Carbon imata v vseh konfiguracijah za okrog 2000 € le 8 GB rama (gledano v domačih in nekaterih tujih trgovinah). Prav tako ju ni mogoče nadgraditi, kot MacBook Proja. Nekako sem odločen, da bom vzel kar model z 8 GB, ker mi je dodatnih 400 € preveč za 8 GB rama in jih raje spravim v "dolgo nogavico" v omari ter se nanje spomnim čez 5 let (razen če vmes pride do kakšnega nepredvidljivega dogodka glede valute).

Vsem, ki ste pomagali pri moji dokončni odločitvi se zahvaljujem za pomoč in upam, da vam bom tudi sam kdaj lahko pomagal :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri prenosnik za oblikovanje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
528140 (4571) m0LN4r
»

Ultrabook

Oddelek: Kaj kupiti
212473 (1900) fortycc
»

Dell XPS 13'' 2017 16GB RAM

Oddelek: Kaj kupiti
443591 (2475) lolipop2
»

Dell XPS 13 ali 15 (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
6910465 (6725) Mavrik
»

Dell XPS 15 vs. Lenovo X1 Carbon (4th gen) vs. Macbook pro 15

Oddelek: Kaj kupiti
313993 (3310) Invictus

Več podobnih tem