» »

Prostovoljstvo na kmetijah (WWOOFING)

Prostovoljstvo na kmetijah (WWOOFING)

cegu ::

Ker sprejemam wwoferje s celega sveta, ki mi pomagajo pri pobiranju krompirja, prekopavanju zemlje, obiranju češenj, čiščenjem gozda me zanima, če je za kaj takega kakšen interes pri nas?

Naša kmetija niti ni več kmetija, saj je premajhna za kakršnokoli pridobitno dejavnost (niti toliko ne, da bi lahko pridobil status kmeta), nerad pa gledam, da zadeva stoji. Zato vsako leto kaj posadim, začenjam pa tudi tistim ki nimajo zemlje oddajati zemljo, in da tam gori posadijo kaj sami. Zaenkrat še zastonj oz. v zameno za prostovoljno delo.

Če bi vam nekdo rekel - prideš pomagati v soboto pobirati krompir, pa ga dobiš žakelj za domov - bi prišli?

jazjaz51 ::

ne, ker če bi dobil plačanih 10 ur po samo 3 € bi zaslužil 30€ - 100kg krompirja pa je 25€ - po toliko sem ga plačal, ko ga mi je pripeljal na dvorišče in znosil v klet). Pa je vprašanje, če bi mi ti dal 100 kg.

Arctander ::

Poznam en slovenski prostovoljski projekt, ki preko wwoof išče prostovoljce. Več kot 95% ljudi, ki se javijo, je iz tujine. Kar je po eni strani razumljivo, ker wwoof-ajo večinoma mladi popotniki, ki na ta način pridejo do prenočišča in hrane in spoznajo lokalno kulturo. Verjetno je malo Slovencev, ki bi jih zanimalo wwoof-anje v Sloveniji, jih je pa kar nekaj, ki na tak način preživijo poletje v tujini.

black ice ::

Všečna ideja. Poskusi targetirati mestne srajce, ki nimajo lastne zemlje. Kakšni coworking centri, predvsem "alternativci" so odprti do takšnih in podobnih idej.

S katerega konca SLO si? Da posharam z morebitnimi zainteresiranimi. Lahko tudi na ZS.

jazjaz51 je izjavil:

ne, ker če bi dobil plačanih 10 ur po samo 3 € bi zaslužil 30€ - 100kg krompirja pa je 25€ - po toliko sem ga plačal, ko ga mi je pripeljal na dvorišče in znosil v klet). Pa je vprašanje, če bi mi ti dal 100 kg.

Če gledaš zgolj iz finančnega vidika res ni računice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: black ice ()

Rok Woot ::

Ja sploh ko primerjaš šprican in bio krompir po ceni...

DOOM_er ::

a ni bilo na obali nekaj podobnega? Za nezaposlene, se ne morem spomnit imena društva. Ampak bistvo je da iščejo obdelovalne površine
Robots will steal your job. But that's OK

cegu ::

jazjaz51 je izjavil:

ne, ker če bi dobil plačanih 10 ur po samo 3 € bi zaslužil 30€ - 100kg krompirja pa je 25€ - po toliko sem ga plačal, ko ga mi je pripeljal na dvorišče in znosil v klet). Pa je vprašanje, če bi mi ti dal 100 kg.


za 10 ur pobiranja bi sigurno dobil 100kg. Ampak v 10ih urah časa, ki bi ga preživel pri nas, bi najbrž pobirali vse skupaj 3 - 4 ure... polako. Za to pa dobiš en žakelj (30 kg). Zraven bi dobil še za jest pa za pit.

black ice je izjavil:


S katerega konca SLO si?

Ene 5km proč od letališča Brnik.


Prostovoljcev čez poletje s tujine je ogromno. Meni se gre bolj za to - če bi koga tovrstno delo veselilo, bi s tem dobil nadzor nad svojim pridelkom in hrano ki jo jé. Ljudje nimajo dovolj denarja da bi vse kupovali bio (kar sploh ni bio), in tudi nimajo dovolj časa, da bi vsak teden šli plet na polje.

Zato se skušam postaviti tu vmes in videti kam bi lahko prišli. Zaenkrat vse na prostovoljni bazi, v prihodnosti čez XY let pa mogoče kot storitvena dejavnost. Nekdo bi imel pri meni vrtiček, za katerega bi bil odgovoren sam, zanj bi plačal letni najem. V kolikor ne bi imel časa popleti ko bi bilo plevevno, ali pa zaliti ko bi bilo vroče, ali odstraniti hroščev, bi to lahko prodal kot storitev, ki bi jo plačevali preko elektronsko. Jaz bi za te zadeve obvestil, vsak bi se pa sam odločil katere storitve želi in bi s tem tudi prevzel tveganje.

Npr:

    3€ - odstranjevanje plevela (pofotkam prej in kasneje)
    3€ - zalivanje
    6€ - škropljenje proti XY (v kolikor želi povečati pridelek)
    5€/m^2 - zaščita proti toči


Zanimajo me predvsem mnenja z vaše strani.

Imel sem še bolj noro idejo, nekakšen resnični Farmwille, kjer bi na kokoško montiral eno mini kamero (so že danes tako majhne, da je niti ne bi motile, kokoši pa imajo stabilizator vgrajen v glavi); oseba bi jo pa lahko preko interneta spremljala. Odločila bi se, s katero hrano jo želi futrati (€), in če želi, tudi dobi jajca na dom.

Čez 2 leti, ko pa jajc kokoši ne dajejo več, se pa lahko odloči če ji podaljša življenje za 1 leto (~40€), ali pa gre za juho :D Tale zadnja bolj za šalo kot za res.

D3m ::

Čez 2 leti, ko pa jajc kokoši ne dajejo več, se pa lahko odloči če ji podaljša življenje za 1 leto (~40€), ali pa gre za juho :D Tale zadnja bolj za šalo kot za res.


Si že predstavljam novo nadaljevanje Žage.

"Do you wish to extend his life", "Yes and pay 1 million pesos" "No, end his life".
|HP EliteBook|R5 6650U|

Blum ::

Meni bi bilo super, da ti pridem pomagat na kmetijo kako stvar naredit, v zameno za dobrine. To se meni zdi super ideja, sploh za tiste, ki nimajo službe ali pa dovolj denarja, da bi si kupili za jest.
Čestitam in na veliko pozdravljam takšne zamisli!!

D3m ::

Blum je izjavil:

Meni bi bilo super, da ti pridem pomagat na kmetijo kako stvar naredit, v zameno za dobrine. To se meni zdi super ideja, sploh za tiste, ki nimajo službe ali pa dovolj denarja, da bi si kupili za jest.
Čestitam in na veliko pozdravljam takšne zamisli!!


Iz statističnega in raziskovalnega vidika tudi. Ali je moderni človek 21.st pripravljen garati na kmetiji?
|HP EliteBook|R5 6650U|

noraguta ::

Po si tle nek okrog. Okopat krompur je eno. Kaj pa plesen? Koloradar? Uši in virusi. Kolk pa misliš, da boš pridelal.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

m0LN4r ::


Če bi vam nekdo rekel - prideš pomagati v soboto pobirati krompir, pa ga dobiš žakelj za domov - bi prišli?

za 10 ur pobiranja bi sigurno dobil 100kg. Ampak v 10ih urah časa, ki bi ga preživel pri nas, bi najbrž pobirali vse skupaj 3 - 4 ure... polako. Za to pa dobiš en žakelj (30 kg). Zraven bi dobil še za jest pa za pit.

To mi furamo že 20 let. Samo ne za eno vrečo krompirja, ampak par vreč oz. kolko porabijo čez zimo (1-2 osebi - 1 vreča/ mesec al nekak tak). Ponavadi, ko zmanjka pridejo iskat drugo vrečo uno 40kilsko.
Nam je itak vseeno, za teh par kil.

Hodijo pa pobirat predvsem tisti, ki ta krompir resnično potrebujejo za hrano.

Edit: po novem pa smo še zmenjeni z enim nezaposlenim da pomaga rezat gorice, za vino. Z madžari pa, da mi delamo klobase pri njih oni pa nam dajo v zameno govedino itd. Vglavnem ja. V naših koncih si pomagamo, kolko pač gre.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Blum ::

D3m je izjavil:

Blum je izjavil:

Meni bi bilo super, da ti pridem pomagat na kmetijo kako stvar naredit, v zameno za dobrine. To se meni zdi super ideja, sploh za tiste, ki nimajo službe ali pa dovolj denarja, da bi si kupili za jest.
Čestitam in na veliko pozdravljam takšne zamisli!!


Iz statističnega in raziskovalnega vidika tudi. Ali je moderni človek 21.st pripravljen garati na kmetiji?


To pa res ni nobeno garanje. Dandanes zaradi mehanizacije več sploh ni garanja, edino če se šteje pobiranje, sprehajanje, da kakšno stvar dvigneš, preprimeš ... za garanje.

noraguta ::

D3m ja 4% jih(nas) je očitno.
Blum pojma nimaš.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

cegu ::

Blum je izjavil:

D3m je izjavil:

Blum je izjavil:

Meni bi bilo super, da ti pridem pomagat na kmetijo kako stvar naredit, v zameno za dobrine. To se meni zdi super ideja, sploh za tiste, ki nimajo službe ali pa dovolj denarja, da bi si kupili za jest.
Čestitam in na veliko pozdravljam takšne zamisli!!


Iz statističnega in raziskovalnega vidika tudi. Ali je moderni človek 21.st pripravljen garati na kmetiji?


To pa res ni nobeno garanje. Dandanes zaradi mehanizacije več sploh ni garanja, edino če se šteje pobiranje, sprehajanje, da kakšno stvar dvigneš, preprimeš ... za garanje.


Tak stroj ki ti vse sam naredi stane toliko kot en nov BMW. Ostali pa garamo :) S traktorjem z leta 1955.



m0lnar:
Tudi mi smo to vedno počeli. Ampak ta zadeva usahuje, danes praktično nimamo nobenega več, saj je Merkator krompir prepoceni. Zato pa tu sprašujem mojo oz mlajšo generacijo, koliko je kaj zanimanja.

Koliko so pa stari tvoji pobiralci krompirja?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cegu ()

MarStre ::

Definitivno odlična zadeva. Če ne drugega, ljudje pridejo malo nazaj v stik z zemljo in jih postavi nazaj na realna tla. Sam si sedaj pripravljam malo vrta, če ne drugega je paradižnik ena od zadev, kjer se pozna ogromna razlika že v okusu. Ker to kar dobiš v trgovini, je en navaden š od š-ta.

Da ne omenjam koliko pesticidov zaužiješ s to 'bio' hrano iz trgovine. Sploh nekdo ki misli imeti otroke, naj si pogleda kaj so posledice pesticidov na razvoj. Pa se jih uporablja vedno več, kot da bi nekdo namerno hotel uničiti človeštvo.

m0LN4r ::

Koliko so pa stari tvoji pobiralci krompirja?

50+ nezaposleni že par let, mura, agromerkur, pomurka itd.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Rok Woot ::

Jaz pridem krompir vun dajat za vrečo, ampak če ni škropljen. Že tako in tako, to počnemo na morju.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Osvajanje žensk v 21. stoletju na vasi - Kmetje v zaostanku?

Oddelek: Loža
222376 (1871) next3steps
»

Pomanjkanje časa (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
628010 (5522) Utk
»

Slovenija in samozadostnost

Oddelek: Loža
363861 (2875) by00
»

Poslovna ideja - internetna prodaja kmetijskih pridelkov (strani: 1 2 )

Oddelek: Izdelava spletišč
5310118 (8968) mojca

Več podobnih tem