» »

Totalen format - ne moreš nič dobiti nazaj

Totalen format - ne moreš nič dobiti nazaj

dmwajtjt ::

POzdravljeni,

Kateri je že program (če se da freeware), ki bi izbrisal iz računalnika čisto vse?
en prenosnik bi prodal, enega morem vrniti v službo, za tretji primer pa imam samo trdi disk za formatirati in ga prodati.
Najbrž se bo za vse dalo isti program uporabiti.

Ker vem, da če je normalen format, se lahko še za nazaj recover da in se dobi še kaj kar jaz nebi želel.
Kaj mi svetujete?

Hvala in lp

zee ::

DBAN.

Zastonj.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

mailer ::

Kot je že zee predlagal, zapeči na cd ali ključek.
Gutmann je menda najbolj "ziher", mislim da gre 35x čez disk.
Sam sem uporabil DOD, 7 pass postopek na 320GB disku na prenosniku. Postopek je trajal 15 ur, torej če je hitrost prepisa pri gutmanu enaka potrebuješ za gutmana 3dni.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Furbo ::

Samo da ne boš zbrisal še tisto, kar ni treba. Ne vem kako zadovoljna bo firma, če ji vrneš prenosnik s povsem izbrisanim diskom..
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Ribič ::

# dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=16k

dmwajtjt ::

zdravo zee in mailer,
zee je omenil dban.....mailer..ti omenjas gutmann - a to ni isti program kot ga zee omenja? sori nisem ful v informatiki, on govori o dbanu ti pa gutmannu....


sej bom naredil backup preden bom vse zbrisal.

pa še eno vprašanje...KATERI PROGRAM PA UPORABITI ZA totalen format za TABLICO ANDROID?
hvala in lp

knesz ::

dmwajtjt je izjavil:

zdravo zee in mailer,
zee je omenil dban.....mailer..ti omenjas gutmann - a to ni isti program kot ga zee omenja? sori nisem ful v informatiki, on govori o dbanu ti pa gutmannu....


sej bom naredil backup preden bom vse zbrisal.

pa še eno vprašanje...KATERI PROGRAM PA UPORABITI ZA totalen format za TABLICO ANDROID?
hvala in lp

Za Android bi lahko bilo dovolj, da najprej kriprtiraš tablico, potem pa factory reset.

black ice ::

Ribič je izjavil:

# dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=16k

Dban je boljši. Že nekajkrat predebatirano na forumu.

dmwajtjt je izjavil:

zdravo zee in mailer,
zee je omenil dban.....mailer..ti omenjas gutmann - a to ni isti program kot ga zee omenja? sori nisem ful v informatiki, on govori o dbanu ti pa gutmannu....

Gre za isti program, mailer je pisal o eni izmed opcij tega programa.

Ribič ::

black ice je izjavil:

Ribič je izjavil:

# dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=16k

Dban je boljši. Že nekajkrat predebatirano na forumu.


Boljši za kaj? Za preprost format diska? Definitivno ne, saj je ekstremno počasen. Boljši je za protiforenzični izbris strogo zaupnih podatkov, teh pa verjetno OP nima. Posledično bi bil preprost prepis celotnega diska z ničlami čisto zadovoljiva in dosti hitrejša rešitev.

Miha 333 ::

DBAN, način DoD short (trije prehodi) je več kot dovolj, tudi če si Snowden.

kixs ::

Js sem navadno vzgal kar quick format :))

Ne vem, ce se komu da snofat po diskih. Tudi sam sem kupil nekaj 2TB diskov in mi ni na pamet prislo, da bi sel kaj odkrivat gor, ker sem nujno potreboval plac 8-)

dmwajtjt ::

OK hvala..super ste.. Za ANDROID tablico tudi kakšen tak program?

fosil ::

dmwajtjt je izjavil:

zdravo zee in mailer,
zee je omenil dban.....mailer..ti omenjas gutmann - a to ni isti program kot ga zee omenja? sori nisem ful v informatiki, on govori o dbanu ti pa gutmannu....

dban je program, gutmann pa metoda brisanja. V dbanu lahko izbiraš različne metode.
Tako je!

Ribič ::

Edino pazi, če imaš SSD v računalniku, ker ti v tem primeru tudi gutmann ne garantira totalnega izbrisa podatkov. Na SSD-jih se podatki hranijo čisto drugače, kot na navadnih trdih diskih.

The Player ::

Killdisk

http://www.killdisk.com/downloadfree.htm

Je brezplačen (freeware), za dodatne bonbončke je pa treba doplačat mislm, ampak za osnovno potrebo bo ok.

Ga drgač uporabljajo tudi v uradnih organizacijah 8-)

-valvoline- ::

dmwajtjt ::

Zdravo
odlocil sem se za dban - DOD postopek.

Ampak ja...disk je SSD!!

Ali mi predlagate glede na to kak drug program ali je se vedno ta izbira cisto zadosti ok?

greatdrakon ::

http://www.makeuseof.com/tag/securely-e...

ne uporabljaj programskega orodja za brisanje klasičnih hdd!

dmwajtjt ::

Hvala..sem prebral....ampak nisem dobro razumel....ali se takoj unici ali mogoce enkrat?

Raje raskiram disk kot da vidjo podatke..

Al kaj da nardim?

Raje dban -quick format namesto dod?

grizl ::

dmwajtjt je izjavil:

Hvala..sem prebral....ampak nisem dobro razumel....ali se takoj unici ali mogoce enkrat?

Raje raskiram disk kot da vidjo podatke..

Al kaj da nardim?

Raje dban -quick format namesto dod?


Najbolj enostavno je, da kupiš nov disk in ga zamenjaš.

M.B. ::

Ali nebi bil Secure erase ukaz SSDju dovolj? GLede na to da s tem ukazom resetira voltažo na vseh celicah?
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

Mare2 ::

Saj lahko potem z Unerase stestiraš, če se je vse izbrisalo. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Jupito ::

Za varen izbris oz. reset najbolj enostavno - pogledaš na stran proizvajalca, če je aplikacija (razni ssd managerji ipd. ponavadi imajo to možnost not, ali pa majhen ločen programček). Sicer za zadeve, ki uporabljajo wear leveling in nimajo secure erase, ali pa mu ne zaupaš, uporabiš takega, ki ga 1x povsem zapolni z datotekami npr. Eraser (ali poiščeš kak live cd, ali pa priklopiš disk v drug računalnik) in potem preveriš z recovery programom, ki jih imaš nebroj. Sicer pri dandanašnjih ssd-jih tudi trim in garbage collection sama poskbita za ostanke (za garbage collection priklopiš disk samo na štrom in ga pustiš, da sam ugotovi, katere celice so prazne in jih znulira, ampak te funkcije so ponavadi slabo dokumentirane, pa sam klinc vedi...
I used to be with it, but then they changed what it was.
Now what I'm with isn't it and what's it seems weird
and scary to me. It'll happen to you!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jupito ()

MrStein ::

-valvoline- je izjavil:

HDD Low level format:
http://hddguru.com/software/HDD-LLF-Low...

low level format ni mogoč na "domačih" diskih že nekaj deset let.
Razen če se je vmes kaj spremenilo. (dvomim, da se je. Če kdo ve drugače, link pls)

"navaden" format je identičen temu "nizkemu".
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

MrStein ::

Na SSD bo navaden format tudi dovolj za vsak primer, kjer potem ne bo kdo razdrl elektroniko SSD-ja in tako poskušal priti do podatkov.

Za NSA pa veljajo druga pravila. Beri: če si jim zanimiv, so do podatkov verjetno že prišli.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

teme o brisanju diskov so zanimivo pogoste te dni ;)

Zato še en (ok, dva) detajl:
1.) format (navaden) je dovolj za vse (tako na trdem kot SSD)
1a) paziti, da pokrije celoten disk (sploh, če je bila kaka particija "brisana" in sproščen prostor ni bil uporabljen od takrat), zato dejansko bolje kaki tool uporabiti kot pa pravi FORMAT ukaz OS-a (dd ali DBAN, recimo, a brez Star Wars opcij...)

2.) citiram:
Does DBAN wipe the Host Protected Area ("HPA")?

No.

Vir

Torej razna HPA in DCO območja večina orodij ne briše. Mala je sicer verjetnost, da kdo tja svoje nage slike da in potem pozabi, a vseeno.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Mare2 ::

Kaj pa moj Eraser?
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

win64 ::

Ribič je izjavil:

black ice je izjavil:

Ribič je izjavil:

# dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=16k

Dban je boljši. Že nekajkrat predebatirano na forumu.


Boljši za kaj? Za preprost format diska? Definitivno ne, saj je ekstremno počasen. Boljši je za protiforenzični izbris strogo zaupnih podatkov, teh pa verjetno OP nima. Posledično bi bil preprost prepis celotnega diska z ničlami čisto zadovoljiva in dosti hitrejša rešitev.

Malo boljša rešitev bi bila /dev/urandom , pa velikost bloka vsaj 1MB.

Ribič ::

/dev/urandom je sicer vredu ampak za to obstaja tudi hitrejša metoda (glej točko 2.19):
https://gitlab.com/cryptsetup/cryptsetu...

greatdrakon ::

navaden format ni dovolj za navadne diske, ampak je dovolj 1x prepisovanje diska (format pobriše samo "kazalo" do datotek)! za ssd-je pa načeloma ja, navaden format bo naredil precejšno štalo.

MrStein ::

Navaden format prepiše disk.
(v starejši verzijah Windows ga res ni, od Viste dalje pa)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

greatdrakon ::

maš prav. tabele briše quick format.

Jupito ::

MrStein je izjavil:

Na SSD bo navaden format tudi dovolj za vsak primer, kjer potem ne bo kdo razdrl elektroniko SSD-ja in tako poskušal priti do podatkov.

Za NSA pa veljajo druga pravila. Beri: če si jim zanimiv, so do podatkov verjetno že prišli.


Hec je samo, da zaradi wear levelinga ne veš, kam zapisuje, tako da je brez veze delati poln format. Dokončno bi itak moral počistiti sam. V prejšnejm postu nisem dovolj podrobno opisal, ampak v tem primeru je dovolj quick format (100% trim), ga pustiš priklopljenega in po par min. bi moral biti prazen.

http://forensic.belkasoft.com/download/...

More SSD drives appear to follow the Deterministic Read After Trim (DRAT) approach defined in the SATA standard a long time ago. This in t urn means that a quick format is likely to instantly render deleted evidence inaccessible to standard read operations...
I used to be with it, but then they changed what it was.
Now what I'm with isn't it and what's it seems weird
and scary to me. It'll happen to you!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jupito ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Brisanje vseh podatkov iz diska (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
8213330 (6200) Baja
»

Čiščenje računalnika pred predajo

Oddelek: Pomoč in nasveti
434386 (2806) imagodei
»

brisanje diskov

Oddelek: Informacijska varnost
478426 (6904) peko_deko
»

Popoln izbris diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
141563 (939) radmannsdorf
»

DBAN 2.2.7 beta - večparametrsko odločanje

Oddelek: Informacijska varnost
152415 (1943) poweroff

Več podobnih tem