» »

Preteklost

Preteklost

AlchemY ::

no, vedno na veliko debatiramo o prihodnosti, zato sem odprl temo na preteklos. Sam sem prvi racunalnik dobil pred cca 16 leti (4 razred OŠ) in sicer C-64. Odlicno je delal kar nekaj let, brez raznega sranja z graficnimi karticami, procesorjem. Takrat je bilo piratstvo v razcvetu, kasete smo narocevali iz Beograda, Zagreba,...pa se igre so bile precej boljse od vecine danasnjih (mislim na igralnost!), potem je prisla A500...wow, odlicna grafika, okna (pa ne MS), dober zvok (na PC jih so lahko o tem takrat le sanjali) tudi ta je delala brez problemov par let, vecina iger pa je bilo na disketi ali dveh....pirati so se vedno oglasevali kar po Mojem Mikru, Svet Kompjutera (svoj cas verjetno najboljsa rac.revija). Ce kdo tega se ne ve vam lahko z ZAGOTOVOSTJO trdim, da se je kar nekaj sedajsnih trgovin, ki jih vsi poznate razvilo iz piratstva (najbolj smesno je da so ti isti osebki sedaj v APZ zdruzenjih, ipd....), le kje so dobil denar...I wonder....OK..ko se je cas A500 zacel blizati koncu je prisla Amiga 1200, v zacetku 90-let (cca), zvok in grafiko kot jo je imela A1200 in visje PC-ji niso dosegli se vrsto let. Ne glede na to je Commodore (izdelovalec Amig) naredil par slabih potez in na zalost neslavno propadel........Takrat so se zaceli casi PC-jev, kot jih poznamo danes,....menjave vsako leto, neprestane nadgradnje, nekompatibilnost,....saj sami vpoznate "blue screen of death",.....in sedaj smo tu kjer smo :).....
No to je moja zelo skrajsana zgodovina v svetu racunalnikov.
In kaksne so vase izkusnje na tem podrocju? Kako ste priplavali v svet racunalnistva?

Huey P ::

Najprej sem mel Commodore 64, potem pa tistega časa izredno dober računalnik (to je bilo mislim, da leta 94 ali 95) AMD 486 DX-4 100 MHz, 8MB RAM, 852 MB Quantum HDD, Trident 9440, FM Radio kartica, Sound Blaster 16, monitor Philips 14" 1024@768,... in seveda Windows 95.
Začel sem z Win 95, poznal sem vsako funkcijo in vsako nastavitev vse dokler ni prišel WIN 98. Prej sem lahko igral Need For Speed, potem pa neki Diablo, pa Quake,...
To je vse. V življenju sem imel le dva računalnika.

Tomi ::

Tudi jaz sem bolj skromen..

Začel sem v sedmem razredu OŠ, ko sem dobil 486 DX2 80, eno 2MB Ati kartico in 14", ter celim 700 MB diskom..

Potem sem se čez nekaj časa naveličal, in sem nadgradil na P200MMX, nabavil 6,4 GB disk in 15", ter vzel STB riva..

No, pred dvema letoma sem imel spet preveč denarja, zato sem vzel C400 ter 128 Mb rama ter V3 3000, pri čemer sem tudi ostal ( ok, procesor teče na 450 )..

In tu bom še ostal nekaj časa, ker čisto kul dela...

Sedaj pa kupujem notebooka...

Sicer so pa moji čisti začetki pri frendu na eni 40 MHz mašini z 4MB rama in obema disketnikoma, kjer smo veselo nažigali Komanderja Keena..
Hm, eno stvar sem opazil..
Poglejte hierarhijo globalnih nazivov v teh treh postih...
metrodusa.blogspot.com

PaJo ::

Te pa se jaz mojo zgodovino:D

Tudi jaz sem zacel z C-64 pred davnimi 13 leti, kar je bilo takrat zakon in spilov je bilo malo morje, le tisti kasetnik ti je delav problme:D
Dve leti kasneje sem ze mel pro PC makino za takrat in sicer 386 25Mhz, 2Mbram,40Mb diska in 0,5 Mb grafiko pa lusus barvni 14" monitor:D Ta masina je zdrzala nee 4 letti , kateri je sledil prvi p1 75, od katerega naprej pa se je vse samo stopnejvalo do sedanjega P3 550@733 plus par masin zraven ki jih uporabljata brat in sestra, pa se kaki servercek ce najde.

Drugace pa mislim da bodo racunlaniki v prihodnosti, kakor so bili v preteklosti, moj vsakdanjik, brez katerega nebo slo.

P.S:hiearhija postov se nadaljuje:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

AlchemY ::

kaj pa menite na moj komentar glede nasih racunalniskih trgovin??

undertaker ::

Alchemy ... ma ej to so bli časi ... se spomnim svoje mavrice ... in to tamočnejša varjanta z 48K spomina !!
Igre so ble pa tud zlo zabavne ... no in pol sm si omislu A500 ... z eno besedo REVOLUCIJA naj igra k sm jo igral je bla "Shadow of the beast" če se jo kdo spomni ... skratka sploh arkadne igre so bile odlične, marsikatera današnja ji ne seže do kolen ... no in potem je padla 486/33 najhujši stroj tistega časa ... in Tatungov 17" monitor WHOA ... pa je blo bl dolgčas s tistim dosom ...

Res si želim da takrat Amiga ne bi propadla, škoda pa da nism sprobal tistih novejših amig z AGA čipovjem, baje je bla grafika še bl nora ...

undertaker ::

ja še to ... za 486/33 sm prbavu še eno isto mašino, sicer z 14 colskim monitorjem, sicer sem plačal za 486/40 dobil pa 486/33 navito na 40
no to je bil tud prvi navit računalnik k sm ga vidu .. kupljen pa je bil pri KFM Velenje, slišal pa sem da še danes nategujejo folk da je veselje ... no sj moj kolega jim je pa enkrat P100 proci ukradu :)) prav jim je prascem nemarnim, pa če se kdo spomni k so bli prvi P90 z napako ... sem jim težil 3 mesce da so mi ga zamenjal ...
ja no takoj zatem sem pa navil prvo grafično kartico = trident 1M na način da sem zamenjal oscilator z enkrat višjo vrednostjo. Pazi to, zadeva je špilala in to nemarno dobro !

Quickbeam ::

Ja pa še jaz:
Začelo se je že dolgo nazaj, se sploh ne spomnem več kdaj (lahko bi rekel da mam računalnik odkar pomnem :)) z Atarijem in Sinclairjem, kasneje je bil kar nekaj časa Commodore 64. Največ in najbolj intenzivno smo s kolegi igral Bubble Bobble ko je bla na dva igralca - dva zmaja..., pa int. karate in Commandose.... Takrat smo lamal joysticke po tekočem traku :)
Nato pa prvi PC 386 40 - res huda mašina (nekje v sedmem razredu oš).
Po kakšnih 3-4 letih sem dobil pentiuma 100, strašna zverina 2 leti. Čez 3 leta pa potem P2 233, sedaj mam pa Duron 800... kar pa bo bomo pa še videli.

OZZY ::

Jest sm mel sprva ZXsa (4-5 razred) pol pa dolgo nič. Šele v 1 letniku SŠ sm nabavu 386-25Mhz. Čez dve leti P-75 in čez leto K6-200. Nato C300A. Čez leto in še mal c500 sedaj pa mam D700. Koliko pa sem vmes menu komponent (Cpu, grafika, disk,...) pa sploh ne vem več. Vem samo to, da je moja denarrnica vedno kronično prazna zaradi nakupov. Seveda pa so bili vsi proci od p75 OC :))).

zetko ::

Uf jst sm mal predn sm šou u šolo dobu comodorja 128 d al neki tazga in mi je blo prou veselje nabijat tiste igrce primitivne (igralnost bla na višku) pol se je nadaljeval s pcji zdej pa čakam na novga p4...

luni ::

Bubble Bobble... JOOOOOOOOOOO kak je pa ta spil rulal! Mislim res rulal, si ga lahko dobesedno ure in ure drkal da je blo veselje...

Pa se tisti mali avteki iz pticje perspektive so bli ful dobri na Komodoru, pa take scene. Skoda da ni vec takih igerc :/
Artificial Intelligentia

whatson ::

saj maš Commodore emulator... :D .. vem ... stvar ni ista..

Lunik ::

uf ste zgodnji. j3st sm 1. komp dobu 15. junija 1998 - v petem razredu. tega dne se mi je spremenil lajf. bil je to p133, 16mb rama z 2 mb grafično. moj drugi komp je 24. feb letos praznoval svoj prvi rojstni dan. to je c466, 128mb rama, v3 3000...
moj napredek je bil zelooo hiter. najprej sem pol leta samo igral igrce, pol sem se pa vrgel na programiranje in webdizajn. zdaj pa guram Flash.
a mam dobr spomin za datume... :))

whatson ::

no odvisno kaj šteješ pod računalnik...
komodore sem igral že od samega začetka.. drugače sem pa komp. dobil pred komaj par leti..

AlchemY ::

whatson: komodore je bil racunalnik, majstori so na njimi delal cuda, prav tako ZX, tako da ne mores rect, da so bli samo za igrice

miranpozar ::

Jah... lepi stari časi. Še posebno Amiga!
S kolegi smo še v času Juge ustvarili piratsko/hekersko skupino... ja, tudi mi smo imeli oglas v Mojem Mikru in poleg tistega mariborčana, ki je res raztural (mislim, da je bil Bojan Božič, če se ga še kdo spomne) tudi edini slovenci v Svetu Kompjutera. Cele dneve smo kopirali diskete, dodajali introje na disketo pred igro, nabijali Kickoff in Skid Marks in služili EASY MONEY! To je bil cel biznis! Jaz razumem vse te naše gospodarstvenike, ki tako rinejo na trge bivše Juge... zopet lahko mastno služimo!

Če ne bi bilo piratov folk danes ne bi tako obvladal računalnikov, kot jih!
Viva la resistance!

Miran Požar, Portorož, www.miranpozar.com

rooster ::

miranpozar: yep, Amiga je bla zakon. OctaMed, remember?:)
A s ti tut not padu?

Shadowman-x ::

Sam sem začel okoli leta 84 s pionirjem računalništva ZX81, kateri je imel neverjeten 1kb spomina. Tudi kakšen program - igrco sem uspel napisati, vendar nič kaj posebnega. Nato pa se me je oče usmilil in kupil modul s 64kb spomina razširitve - zunanji spomin, notranjega tedaj še ni bilo možno dodajati. To pa je bila potem prava zverina, kar danes zveni malo smešno.
Nato nekaj let miru in zatem 286/16 z barvnim monitorjem in nadalje v korak z razvojem, seveda z zaostankom koraka ali dveh.

OrlyTM ::

No pa še jaz:

Dolga leta osnovne šole sem samo pregledoval revije in kataloge, v katerih so bile lepe slike z podpisanimi specifikacijami od Spectruma do Amige 500 ... uf sem se slinil .. pa pač ni bilo dinar in razumevanja staršev.

Po res dolgotrajnem teženju sem bil uslišan, po zaključenem prvem letniku srednje šole smo šli s familijo v trg.
in domov sem pripeljal ubitačen stroj: Intel 386 DX 40 z obema disketnikoma, in 14" monitorjem ... ma je bla to zverina :)) Takrat smo večinoma igral pustolovščine, kakšen Test drive :)) hehe uf .. to so bli časi ... no kmalu po nakupu sem šel v novo naložbo .. CDROM 2x, SB16 in eni zvočniki ki so bolj piskal kot kaj druzga .. cela revolucija.

Pol se je pa samo še nadaljevalo ... Nadgradnja na 486 DX2 66, VLB grafika, 120 MB disk postackan na 270MB !!!
Uf .. to je blo noro :))

Pol je pa naš lokalni dealer mel predstavitev popolnoma novega stroja .... takrat prvi v SLO ...
P133, 16MB RAM, 2MB ATI, 1,2GB Disk, CDrom 4x, SB16, 15" Monitor in prvi modem .. ZOOM 14.400 ...
Uf uf .. to je bla mašina ... koštala me je celih 440 000 SIT :))) Od tam pa samo še navzgor do trenutno
P3 650@910 in kmalu Athlon 1,2GB ... divje :)

Kr mal nostalgije je, ko se spominjam nazaj ... Za tistih 16MB ram na p133 sem odštel celih 76000SIT ... to se še čist dobr spomnem .. drago ko žafran :))

Kar pa se tiče piratiranja ... že v času 486-ke sem spoznal pirata, ki mi je rihtal vse ... sedaj je eden izmed glavnih pri reviji Računalniške Novice :))) hehe

lp
OrlyTM
--------------------------------------------------
<b>Fear is in The Eye Of The Beholder. Don't let it be You!</b>

AlchemY ::

se spomnem ko sem nadgradil 4 Mb RAMa na 8Mb, za tistih ubogih 4 Mb sem dal 25000 sit, prvi cd-rom pa me kostal 50000 sit, piratski cd-ji so bili se redki, vem pa da sem si enega privoscil (rip verzije), placal sem ga 12000 sit,....ja casi se spreminjajo,.....


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vaše računalniške komponente skozi zgodovino? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
737957 (4759) floyd1
»

Vaš prvi mlinček (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
867648 (4666) opeter
»

Stare Igre - katera je tista ki vam pospeši nostalgično srce (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Igre
15112670 (9944) SavoKovac
»

naj stara špila (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Igre
1029414 (7268) glinik
»

vaše prvo računalo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1138531 (7069) flipflop

Več podobnih tem