» »

AMD predstavil mobilne procesorje šeste generacije Carrizo

AMD predstavil mobilne procesorje šeste generacije Carrizo

vir: AMD

vir: AMD
AMD - AMD je te dni vendarle predstavil šesto generacijo svojih APU-jev s kodnim imenom Carrizo, ki so namenjeni prenosnikom srednjega razreda s cenami 400-700 dolarjev. Bežno so jih kazali že od januarskega CES-a, sedaj pa so odstrli vse skrivnosti. Gre za čipe z deklarirano najvišjo porabo 15 W, ki sodijo nekako v rang Core i5-5200U.

Največja razlika v primerjavi s starejšimi generacijami je brez dvoma podpora HSA 1.0, ki omogoča deljenje in souporabo skupnega pomnilnika tako za procesorski (CPU) kot grafični del (GPU). Je tudi prvi APU s podporo za strojno dekodiranje H.265/HEVC in z integriranim južnim mostom (Southbridge). To je pomembno, ker namenska vezja prinašajo tudi manjšo porabo energije, kar blagodejno vpliva na avtonomijo. AMD si je integracijo vseh teh komponent lahko privoščil zaradi novega CPU-jedra z imenom Excavator (nekoliko izboljšan Bulldozer), ki porabi 23 odstotkov manj površine, pa čeprav je proizvodnja ostala v 28-nm postopku. To se v primerjavi z Intelovimi 14 nm sliši okorno veliko, a je AMD iz njega iztisnil presenetljivo veliko. V čipu najdemo tudi 32-bitni procesor ARM A5 in koprocesor za šifriranje, ki sta namenjena hranju in obdelavi občutljivih podatkov (Trusted Platform Module 2.0 in Drive Key Encryption).

Carrizo ima dvanajst jeder
, in sicer štiri procesorska (Excavator) in osem grafičnih jeder (GCN tretje generacijee), ki si pomnilnik v celoti delijo. AMD se hvali tudi z varčnostjo, saj naj bi povprečna avtonomija zrasla s 3,3 ure na 8,3 ure. Podoben napredek je pri predvajanju videa, ki ga lahko sedaj pričakujemo kar 300 minut. Zavoljo 23 odstotkov manjšega CPU-jedra v primerjavi z APU pete generacije so lahko frekvenco dvignili, tako da je procesor 39 odstotkov hitrejši, dodatne optimizacije pa pospešek dvignejo na 55 odstotkov. Grafični del naj bi bil kar dvakrat zmogljivejši kot integriana grafika v Intelovih procesorjih Core i7 in s podporo DirectX 12.

Carrizo podpira tudi dve AMD-jevi lastni tehnologiji, in sicer Gesture Control in Looking Glass. Njunega delovanja sicer niso prikazali, a Gesture Control bo uporabil v prenosnike vgrajene spletne kamere za zajem in prepoznavo kretenj, Looking Glass pa naj bi omogoča enostavno prepoznavanje obrazov na slika ter njihovo označevanje.

36 komentarjev

WamPIRe- ::

Če tale APU porabi 15W na 28nm, bi verjetno na 14nm porabil nekje 10W? Mi je kr škoda, da nima izpopolnjenega oz. manjšegaproizvodnega procesa TMSC.
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

Dr_M ::

Mislim, da je carrizo narejen v Global Foundries.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

WamPIRe- ::

Verjetno imaš prav. Moja napaka :)
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

cegu ::

Sodeč po temu imajo z updejtom harversko podporo za h.265 vsi novejši Inteli:

http://techreport.com/news/27677/new-in...

D3m ::

Nice.
|HP EliteBook|R5 6650U|

filip007 ::

A niso tudi za namiznike predstavili.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

hojnikb ::

tist je pospesevanje preko gpuja, ne z namensko enoto..
#brezpodpisa

s1m0n ::

Ne vem ampak nekak ne opažam dosti prenosnikov opremljenih z AMD APU.
A pri nas niso tako razširjeni?

D3m ::

O tem odloča OEM žal. Odvisno od rabata Intela in AMD-ja.
|HP EliteBook|R5 6650U|

dexterboy ::

D3m je izjavil:

O tem odloča OEM žal. Odvisno od rabata Intela in AMD-ja.


Vse zavoljo denarja. Zakaj prodati kupcu isti prenosnik za 400 evrov z AMD procesorjem, če mu ga pa lahko prodaš za 500 evrov z intel procesorejm.
Saj veste, tista fora; "gospod, to je vendar intel procesor. to je zadnji krik mode, malo kuri, malo se greje... in ostale nebuloze"
Nakar se taisti gospod odpelje iz trgovine domov v svojem bmw x5 wagonu, na sedežu poleg pa prenosnik, ki pokuri malo štroma.... OMFG
V real life daš folku laptop brez nalepk pa 90 procentov ljudi ne bi opazilo, da je pod tipkovnico amd procesor (aka blind test).
Ja, dejmo fsi kupit intel. Bom zopet vedel kaj je to erekcija 8-)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Dr_M ::

Folk pac kupi tisto, za kar ve, da je dobro. Ce je uporabljal desktop comp in mu je sluzil dobro, bo seveda kupil tudi prenosnik z intelom.
Jest sm 15 let uporabljal AMD na desktopu, potem saltal na intel, pa me zdele nebi preprical, da bi sel nazaj na AMD. Pa ne zaradi same zmogljivosti, ampak enostavno ne poznam vec problemov s compom. Imam se dva AM3 sistema v uporabi, pa to je vedno neki narobe. Pa ram ni dovolj dober in iscem neki delujocega, pa mu graficna ni vsec, pa vedno je neki. Sej ce si dovolj vztrajen, se da vse zrihtat, samo casa in denarja porabis ogromno.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

3p ::

Kakši benchmarki kje ali le PR?

D3m ::

Lahko. Samo imajo nekateri nizko toleranco, če se gre za njihov mlinček, ki ima eno izmed omenjenih znamk. :)

Kdaj bodo testi z AMD Carrizo?

|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

D3m ::

|HP EliteBook|R5 6650U|

pegasus ::

Boljše vprašanje, kdaj bodo HSA enabled testi :)

SuperVeloce ::

Ni mi jasno... proizvajalci že imajo razvite prenosnike, da jih lahko dajo v (pred)prodajo, za teste pa ni bilo mogoče poslati kakšnega?
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

WamPIRe- ::

Js sm bil z AMD sistemi od Durona 800 naprej čist lepo zadovoln. Sem pa imel še Thunderbirda 1200, Athlona 64, Opterona. Nism mel nobenih posebnih problemov. Prav tako nimam problemov z Intlom. Plate in rami pa so crkovali in bodo crkovali ne glede na platformo.
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

AnotherMe ::

Pred več kot 10 leti sem imel predvsem AMD - takrat je bila ugodna alternativa Intelu. Potem sem šaltal (intel q6600, q9550, i7 pred par leti...), sedaj imam spet enega AMD... Načeloma je vse delalo, pa tudi povsod se je našlo kak problem... Lahko bi rekel, da imam še najmanj problemov z FX6300 - ampak predvidevam, da za to, ker je to službena kišta, ki sem jo postavil in jo samo uporabljam... Pri ostalih zadevah sem pa moral vedno kaj dodajati, modificirati... ;)

Truga ::

WamPIRe- je izjavil:

Js sm bil z AMD sistemi od Durona 800 naprej čist lepo zadovoln. Sem pa imel še Thunderbirda 1200, Athlona 64, Opterona. Nism mel nobenih posebnih problemov. Prav tako nimam problemov z Intlom. Plate in rami pa so crkovali in bodo crkovali ne glede na platformo.

Pretty much tole. Kdorkoli ti rece drugace je fanboy na eni ali drugi strani.

Trenutno so intel CPUji boljsi. Big deal. Najprej so bli inteli boljsi, pol so bli amdji, zdej so spet inteli. Kaj bo cez 2 leti, pa ne ve nihce. Lahko da bosta oba pogorela ker bo na trg prisel tretji.

Tarzan ::

AMD APU procesorji znajo z Win10 dobit konkretno prednost, če se bo res iz napovedanega kaj izcimilo. Osebno imam pri poganjanju Win10 iz točno tega razloga kar nekaj problemov, amapak sem šaltal v slow ring in tudi MS/AMD so prenehali forsirat unstable driverje vsakih 12 ur. No, zdaj je bojda driver celo pofixan do delujoče verzije, vseeno pa namestitve še nisem naredil, za vsak slučaj in zaradi hrošča windows updejta. :)

tiborrr ::

WamPIRe- je izjavil:

Js sm bil z AMD sistemi od Durona 800 naprej čist lepo zadovoln. Sem pa imel še Thunderbirda 1200, Athlona 64, Opterona. Nism mel nobenih posebnih problemov. Prav tako nimam problemov z Intlom. Plate in rami pa so crkovali in bodo crkovali ne glede na platformo.

Amen.
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

m0LN4r ::

1700+ in 3700+ to so bli zlati časi za moj AMD fanboyizem, ampak tudi to je minilo.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

hojnikb ::

A64 so bili res časi amd vrhunca... Potem je pa začel počas padat, ko je core2 vn pršu.
#brezpodpisa

trnvpeti ::

sedaj se gre nekako na prenosnike(kmalu hibride) brez ventilatorjev
zaenkrat se malo moci manjka za to
bomo videli, kako bo amdju uspelo to na svoji poti

Isotropic ::

hojnikb je izjavil:

A64 so bili res časi amd vrhunca... Potem je pa začel počas padat, ko je core2 vn pršu.

vrhunca ze, ne pozabit pa cen.
amd se je obnašal ravno tako kot intel sedaj, takrat ko je imel priloznost.

vrtec ::

Pri meni je isto. Cel življenje AMD do lanskega leta. Sedaj pa Intel in ne grem nazaj. Pa še to sem lani samo za "silo" sestavil z intelovim dual core e6500 komp in ga še nisem uspel zamenjati z močnejšim(na pol sestavljen i7 z vodnim hlajenjem). Zadeva preprosto leti, stabilno in brez nekega mučkanja. Za foro sm dvignil frekvenco in me je na rit vrglo, iz 2,93 na 4GhZ!!! na originalnem hlajenju, brez neke drame in iskanja najbolše konfiguracije. Pridno laufa že 1 mesec navit.

trnvpeti ::

amd ima(še) nekaksno prednost pri apu(in zelo poudarjajo ta fokus)
in koliko folk se pada na kao gaming prenosnike?

 primerjajo z i5 5200u?

primerjajo z i5 5200u?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

hojnikb ::

amd nujno nuca 14nm...
#brezpodpisa

trnvpeti ::

hojnikb je izjavil:

amd nujno nuca 14nm...

da bo apu se bolj zmogljiv?

hojnikb ::

to ali manj porabil. Whatever floats your boat.

Ker intel ima res hudo prednost, kar se tiče litografije.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Truga ::

AMD Zen bo na 14nm kot vem.. Sam tist pride sele 2016.

trnvpeti ::

hojnikb je izjavil:

to ali manj porabil. Whatever floats your boat.

Ker intel ima res hudo prednost, kar se tiče litografije.

mislis, da je vecja prednost v litografiji, kot pa to, da amd apu prevec(koliko se jih gre gaming na prenosnikih) vlece v zgodbo?

PredatorX ::

jlpktnst ::

Nekdo je napisal, da je menjal AMD Za intel cheapo proc + ssd, seveda zadeva leti, če pa SSD notri... jao.


Glede AMD zadev, zadnji, ki se je splačal res precej je bil Phenom II, ta je bil precej konkurenčen intel i7 prve generacije za pol nižjo ceno (plata high end pol manj, cpu skoraj pol manj). Od takrat je pač bolj žalost. FX-6300 je bil precej konkurenčen cenovno, samo jih pa precej matra performance per core, zadeva laufa super v office okolju ali pa kakšnem drugem threaded, v špilih ki niso na multicpu optimirani je pa itak žalost. Pa tudi v threaded okolju ni toliko profita kot so si želeli.

Kolikor sem gledal mobilne low-power rešitve je amd presenetljivo blizu intelu, to me je predvsem presenetilo. Sem pričakoval nekako slabšo zadevo, zato se tudi očitno fokusirajo na tole. Za desktop že dolgo ni bilo nič pametnega. Meni doma še vedno mleje phenom II in zaenkrat je dosti, se pa počasi pozna starost (za cpu+top end plato od gigabyta ki je imela res vse, tudi 2 mrežni) sem takrat (2009 mislm da) dal ...175+170€, če bi takrat kupil i7 bi dal za podoben combo nekje 300+300. Takrat se je še splačalo.

Drug hudič manka konkurence je pa da intel kar hudičevo drži ceno za i7. Upam da se končno poberejo...

SuperVeloce ::

PredatorX je izjavil:

http://www.jagatreview.com/2015/06/hand...

ojoj, zadeva je celo ujela core 2 quade v CB... res da pri skoraj 3x nižjem TDP, ampak ok...
je pa zanimivo, za test uporabijo 1600 cl11 rame? Če imam jaz v desktopu 1600 cl8 1.35v, bi tudi tukaj lahko privoščili vsaj malo boljšo zadevo

Isotropic je izjavil:

hojnikb je izjavil:

A64 so bili res časi amd vrhunca... Potem je pa začel počas padat, ko je core2 vn pršu.

vrhunca ze, ne pozabit pa cen.
amd se je obnašal ravno tako kot intel sedaj, takrat ko je imel priloznost.

Jap, prvi amdjevi x2 so imeli nore cene. Ampak kupovali so jih pa kot vroče žemljice, ker jih ni veliko pričakovalo da bo kmalu na voljo od intela nekaj precej boljšega (kar je po P4 razumljivo, za Pentium M se pa ni točno vedelo, ali je to smer, ki jo intel misli uporabiti tudi za desktop)
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

PredatorX ::

Ja okey...
Upoštevaj, da 2M/4T excavator jedra zavzemajo manj placa na 28nm, kot haswell na 22nm. Glede GPU pa bo carrizo definitivno hitrejši kot A10 7870K.

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bristol Ridge in Stoney Ridge sta tu (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Procesorji
11016252 (12168) D3m
»

AMD predstavil mobilne procesorje šeste generacije Carrizo

Oddelek: Novice / Procesorji
3611833 (8548) PredatorX
»

Trinity za namizje testiran (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
5214915 (12883) Reycis

Več podobnih tem