» »

Kateri Monitor ?

Kateri Monitor ?

Temo vidijo: vsi
««
104 / 137
»»

Jarno ::

Žal gre za ukrivljeno VA izvedenko, pa še po zasoljeni ceni.
Ne gre mešati tudi z Lenovo G27q-20, ki je spet druga zadeva.

Sicer pa, kolikor spremljam temo, ugotavljam, da se ne išče toliko 27" 1440p zaslonov. Premalo realističnega hypa? ;)
#65W!

scipascapa ::

Jaz imam BENQ 27 1440p, sprva še šlo zdaj pa na 100% scalingu vse premalo - oči pešajo :)

yayo ::

Na temo pešanja oči: Bralna očala ne pomagajo dosti pri gledanju v monitor, ker imajo fokus do 40 cm, oziroma prav za branje. Če pred pcjem sediš bolj sproščeno zavaljen na stol si takoj z očmi tri četrt metra do meter in četrt - meter in pol daleč. Pametno bi bilo, da si daš narediti specifična očala za igranje in gledanje filmov na monitorju, ki prav pridejo tudi pri čiščenju stanovanja s sesalcem. ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: yayo ()

Firebat ::

Imam 27' 1440p pa imam scaling na 100%.
Vendar u browserjih imam zoom 175%. Pa nimam problema z vidom, nikoli testiral, ker se mi zdi, da na daleč in blizu še "dobro" vidim.
Ok slo-tech je 175% zooma, reddit 125%, youtube je 100%. Tako da čist odvisno...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Firebat ()

Truga ::

https://www.tomshardware.com/news/samsu...

tole bi blo kar mikavno ce bi blo ene $2000 ceneje :D

PrimozR ::

Invictus je izjavil:

Ne ve, če rabiš 27" ukrivljen, ampak poglej Dell. UltraSharp serijo.

BTW, kdo uporablja 38" in več? Ali 49"? Kako se to kaj obnese?

Na 27" pomojem ni potrebe po ukivljenosti, ne.

49ke... Precej komentiram v tejle temi glede mojih izkušenj z Dellovim 4919.

Na 49" si ne predstavljam življenja brez PowerToys in vgrajenega FancyZones oz. česa podobnega. Večinoma imam na sredini 2560 px cono in na vsaki strani 1280 px cono.

Za doma (gledanje video vsebin) je raaaahlo tečno, ker maksimiranje videa to naredi čez cel zaslon (široke črne cone levo in desno od videa, sploh grozno pa je v 16:9 zakodiran video, ki ima zapečene črne robove spodaj in zgoraj), pač v primerjavi z dvema ločenima zaslonoma, mi pa vseeno močno ugaja to, da na sredini ni robu. S tega vidika nekaj pridobiš, nekaj izgubiš. Pod črto mi je kul.

Kar se tiče 49" monitorjev mi Dell 4919 ne bi bil več prva izbira, kot je bilo ob nakupu. Bil je, ker ima 2 USB upstream porta, POLEG Type-C-ja, torej lahko USB naprave, priklopljene na monitor, preklapljaš med tremi računalniki, ker tista dva upstream porta vsakega vežeš na svoj display input. Izkaže se, da hitro preklapljanje med računalniki ni tako dobra stvar, če enega izmed računalnikov npr. 'servisiraš' oz. psotavljaš - dokler ni naloženih grafičnih driverjev je 5120 x 1440 px smrt za namestitveni interface. Veliko monitorjev pa pride z enim USB upstreamom in Type-C priključkom, tako da bi vseeno zlahka preklapljal med službenim računalnikom (Type-C priključek mi ga fila, pošlje čez DP 1.3 link in USB link za miš in tipkovnico).

Alternativa takrat je bil Philipsov 499 model, ki ima samo en USB upstream in Type-C, ima pa R1800 radij krivine namesto Dellovega R3800. Ob nakupu je bilo 'pfffff, kaj mi bo krivina', v praksi pa ni tako. Moraš sedeti kar dober meter stran od monitorja, da nizka ukrivljenost ni več problem na skrajnih stranskih robovih. Če sediš bližje, je kot, pod katerim na robu gledaš panel, že zelo oster (stran od pravokotnice), kar mi ni pretirano udobno. Philipsa sicer nisem videl v živo, ampak bi si zdaj želel manjšega radija. Morda je Philipsov preveč ukrivljen, ampak mislim, da temu ni tako.

Pazi pa, da imaš DP 1.3 oz. 1.4 ali pa HDMI 2.0 izhod na napravi, ki bo prikazovala sliko. Isto se mi zdi da velja tudi za 38ke.

Pod črto, težko si predstavljam, da bi zamenjal nazaj za dva monitorja doma, kjer si sam kupujem opremo in kjer vseeno na monitorju konzumiram video vsebino. Če bi si uredil TV brlog oz. kaj podobnega, bi bilo morda drugače. Pa v službi računam na premik na 2x27, kjer me dva ločena monitorja ne motita, ampak če bi imel na izbiro 2x27" (tudi če bi bila 4k) ali pa 49", bi verjetno vzel 49".

Sem pa res mislil, da bomo do danes že imeli vsak 'dual 4k' 32:9 monitorje, torej 7680 x 2160 px.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

stjan ::

ok, bo neumno vprašanje:
če je monitor 4k ali je kak problem če se nastavi resolucija 1440?

Radeon rx 580m stara zadeva in amd r5 2600

ViewSonic VX3211-2K-mhd ali VX3211-4K-mhd kaj bi bilo bolj primerno za slabši pc ?

MrStein ::

stjan je izjavil:

ok, bo neumno vprašanje:
če je monitor 4k ali je kak problem če se nastavi resolucija 1440?

Zapravljen denar za 4K?
Razen če misliš to početi tu in tam. Slika bo odvisno od monitorja (in grafične), težko napovedati, brez da bi poznal konkreten hardver.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

49106 ::

Verjetno bo monitor imel tudi pri naslednji grafični ali celo dveh, morda treh.

PrimozR ::

stjan je izjavil:

ok, bo neumno vprašanje:
če je monitor 4k ali je kak problem če se nastavi resolucija 1440?

Radeon rx 580m stara zadeva in amd r5 2600

ViewSonic VX3211-2K-mhd ali VX3211-4K-mhd kaj bi bilo bolj primerno za slabši pc ?

Fuzzy bo. Če te zanima gaming, je verjetno bolje iti na 1080p, ker bo vsak 1080p piksel prikazan na 4 pikslih monitorja. Pri 1440p porazdelitev ni tako lepa.

pirlo ::

stjan je izjavil:

ok, bo neumno vprašanje:
če je monitor 4k ali je kak problem če se nastavi resolucija 1440?

Radeon rx 580m stara zadeva in amd r5 2600

ViewSonic VX3211-2K-mhd ali VX3211-4K-mhd kaj bi bilo bolj primerno za slabši pc ?

Realno bo 1440 resolucija ko daš 150% scaling na 4K.

pirlo ::

PrimozR je izjavil:

Invictus je izjavil:

Ne ve, če rabiš 27" ukrivljen, ampak poglej Dell. UltraSharp serijo.

BTW, kdo uporablja 38" in več? Ali 49"? Kako se to kaj obnese?

Na 27" pomojem ni potrebe po ukivljenosti, ne.

49ke... Precej komentiram v tejle temi glede mojih izkušenj z Dellovim 4919.

Na 49" si ne predstavljam življenja brez PowerToys in vgrajenega FancyZones oz. česa podobnega. Večinoma imam na sredini 2560 px cono in na vsaki strani 1280 px cono.

Za doma (gledanje video vsebin) je raaaahlo tečno, ker maksimiranje videa to naredi čez cel zaslon (široke črne cone levo in desno od videa, sploh grozno pa je v 16:9 zakodiran video, ki ima zapečene črne robove spodaj in zgoraj), pač v primerjavi z dvema ločenima zaslonoma, mi pa vseeno močno ugaja to, da na sredini ni robu. S tega vidika nekaj pridobiš, nekaj izgubiš. Pod črto mi je kul.

Kar se tiče 49" monitorjev mi Dell 4919 ne bi bil več prva izbira, kot je bilo ob nakupu. Bil je, ker ima 2 USB upstream porta, POLEG Type-C-ja, torej lahko USB naprave, priklopljene na monitor, preklapljaš med tremi računalniki, ker tista dva upstream porta vsakega vežeš na svoj display input. Izkaže se, da hitro preklapljanje med računalniki ni tako dobra stvar, če enega izmed računalnikov npr. 'servisiraš' oz. psotavljaš - dokler ni naloženih grafičnih driverjev je 5120 x 1440 px smrt za namestitveni interface. Veliko monitorjev pa pride z enim USB upstreamom in Type-C priključkom, tako da bi vseeno zlahka preklapljal med službenim računalnikom (Type-C priključek mi ga fila, pošlje čez DP 1.3 link in USB link za miš in tipkovnico).

Alternativa takrat je bil Philipsov 499 model, ki ima samo en USB upstream in Type-C, ima pa R1800 radij krivine namesto Dellovega R3800. Ob nakupu je bilo 'pfffff, kaj mi bo krivina', v praksi pa ni tako. Moraš sedeti kar dober meter stran od monitorja, da nizka ukrivljenost ni več problem na skrajnih stranskih robovih. Če sediš bližje, je kot, pod katerim na robu gledaš panel, že zelo oster (stran od pravokotnice), kar mi ni pretirano udobno. Philipsa sicer nisem videl v živo, ampak bi si zdaj želel manjšega radija. Morda je Philipsov preveč ukrivljen, ampak mislim, da temu ni tako.

Pazi pa, da imaš DP 1.3 oz. 1.4 ali pa HDMI 2.0 izhod na napravi, ki bo prikazovala sliko. Isto se mi zdi da velja tudi za 38ke.

Pod črto, težko si predstavljam, da bi zamenjal nazaj za dva monitorja doma, kjer si sam kupujem opremo in kjer vseeno na monitorju konzumiram video vsebino. Če bi si uredil TV brlog oz. kaj podobnega, bi bilo morda drugače. Pa v službi računam na premik na 2x27, kjer me dva ločena monitorja ne motita, ampak če bi imel na izbiro 2x27" (tudi če bi bila 4k) ali pa 49", bi verjetno vzel 49".

Sem pa res mislil, da bomo do danes že imeli vsak 'dual 4k' 32:9 monitorje, torej 7680 x 2160 px.

Jaz tudi razmišljam da bi en 2K 27" in en 4K 27" doma zamenjal za en 49" monitor. Samo ne vem kako bi se to obneslo v praksi za programiranje. Če bi se dalo navadit s fancy zones, ko si navajen "celo življenje" imet IDE na enem monitorju vse ostalo pa na drugem. Zdaj bi ga moral v teoriji met v sredini, kar bi ergonomsko sicer pasalo, samo kak razporedit vse okoli pa mi ni jasno.

Reaper ::

Jaz sem včeraj odpakiral LG 32UN500-W. Monitor je kvalitetno izdelan, stojalo sem vzel navadno, ker ga imam namen montirati na držalo in mi je za originalno stojalo vseeno. Imam še Dell U2515H, zato lahko vzporednice potegnjem samo z njim.

LG je velik, moram se malo navaditi, gledam na nekje 90 cm oddaljenosti. Barve napram Dellu so bolj sprane, vidni koti slabši. Če gledam direktno v center ekrana se na robovih ekrana že opazi razbarvanje, zaradi same velikosti. Mrtvih pikslov nisem našel, gray uniformity ali kako se reče je tako tako, ni grozno je pa vidna razlika napram Dellu. Moram se še danes malo poigrati z nastavitvami, ker me moti siva barva, ta na Dell IPS-u izgleda veliko lepše.

Ekran je dovolj svetel, vgrajeni zvočniki so za silo ok, uporabljal jih sigurno ne bom. Bom danes dal LG-ja in Della side by side in probal ujeti podobne barve na LG-ju kot so na Dellu. Na podlagi tega se bom potem odločil če LG-ja obdržim ali ga vrnem.

scipascapa ::

no ta model je itaq nižjega nivoja.

Reaper ::

Res je, zato ne pljuvam po njem, ker sem dobil kar sem pričakoval in plačal. Vsekakor ni katastrofalna zadeva, tudi ocene so vzpodbudne, se pa vidi razlika v sliki med boljšimi zasloni za več €€€.

PrimozR ::

pirlo je izjavil:

Jaz tudi razmišljam da bi en 2K 27" in en 4K 27" doma zamenjal za en 49" monitor. Samo ne vem kako bi se to obneslo v praksi za programiranje. Če bi se dalo navadit s fancy zones, ko si navajen "celo življenje" imet IDE na enem monitorju vse ostalo pa na drugem. Zdaj bi ga moral v teoriji met v sredini, kar bi ergonomsko sicer pasalo, samo kak razporedit vse okoli pa mi ni jasno.

Jaz sem si v službi na dveh 24kah naštimal FancyZones, samo zato, da mi zasveti cona, kamor pripenjam okno. Brez sem ves čas pri premikanju oken desno klikal.

To je namreč catch, pripenjanje v cone aktiviraš tako, da pri vlečenju okna za naslovno vrstico pritisneš desni gumb miške. Če ga pritisneš še enkrat, cone deaktiviraš. V nastavitvah je mogoče nastaviti, ali ti win+levo/desno ciklira po polovicah monitorja ali pa po conah (jaz sem si nastavil po conah). Na polovico ('full screen 27ka', efektivno) dam tako, da pač okno 'pripnem' na stranski rob.

Cone pa tudi enostavno menjaš, nastaviš si bližnjico (jaz imam win+tilda), tam pa lahko uporabljaš prednastavljene oz. custom cone. Nastavljaš si tudi lahko razmik med conami (da imaš med okni buffer), mrežiš, postavljaš povsem custom (tisti moj 16:9 je za gledanje F1, kjer maksimiram video znotraj Chrome okna, da ni črnih obrob oz. raztegnjene slike, odvisno od streama), itd.



Če pripenjaš na mejo med dvema conama, pripneš okno čez obe coni hkrati.

Meizu ::

PrimozR je izjavil:

Tale 'obvezno Dell' je precej posploševanje.

VA je slabši od IPS, ampak je vseeno dobra matrika. TN-a se je načeloma za izogibati (ima pa vseeno svoj namen). Za običajno rabo je VA načeloma vrh glave.

Če trpijo oči, potem bi bilo verjetno smiselno vzeti 2560 x 1440 32" monitor. Nekih bistvenih zahtev nimaš. Freesynca načeloma ne potrebuješ, če ne igraš igric, z barvami ne delaš, da bi potreboval IPS, itd. Lahko se izprsiš, kupiš 4k, kjer potem daš display scaling na 125 % in uživaš v enako velikih elementih, kot na 2560 x 1440, obenem pa dobiš ostrejši tekst (ker ga sestavlja več pik).



Na delu sem zamenjal praktično že vse monitorje, od Viewsonica, do Asusa, HP, Lenovo, etc. etc....

Prav nobeden se na dolgi rok ne obnese boljše kot Dell. Kalibracija Dellov za dolgotrajno uporabo je enostavno na povsem drugem nivoju, na njih oči dejansko lahko počinejo.

Reaper ::

Se tudi jaz bojim, da se ne bom navadil na zgoraj omenjeni LG, ker zadnjih 10 let gledamo samo Dell monitorje, v službi in doma, vsi iz UltraSharp serije.

Je pa zdaj slika na LG-ju dosti boljša kot je bila, ko sem imel default nastavitve. Prej je bilo grozno, sploh sivine, zdaj so pa kar podobne tistim na Dellu. Je pa mmilina imeti takšno "površino" zaslona.

scipascapa ::

kateri gamerski je potem DELL the best? Pa da ni 1000EUR :)

34'' 144hz itd.

hm

Dell S3422DWG, 34" (210-AZZE) cca 500EUR

Zgodovina sprememb…

PrimozR ::

Meizu je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Tale 'obvezno Dell' je precej posploševanje.

VA je slabši od IPS, ampak je vseeno dobra matrika. TN-a se je načeloma za izogibati (ima pa vseeno svoj namen). Za običajno rabo je VA načeloma vrh glave.

Če trpijo oči, potem bi bilo verjetno smiselno vzeti 2560 x 1440 32" monitor. Nekih bistvenih zahtev nimaš. Freesynca načeloma ne potrebuješ, če ne igraš igric, z barvami ne delaš, da bi potreboval IPS, itd. Lahko se izprsiš, kupiš 4k, kjer potem daš display scaling na 125 % in uživaš v enako velikih elementih, kot na 2560 x 1440, obenem pa dobiš ostrejši tekst (ker ga sestavlja več pik).



Na delu sem zamenjal praktično že vse monitorje, od Viewsonica, do Asusa, HP, Lenovo, etc. etc....

Prav nobeden se na dolgi rok ne obnese boljše kot Dell. Kalibracija Dellov za dolgotrajno uporabo je enostavno na povsem drugem nivoju, na njih oči dejansko lahko počinejo.

Bolj je point, da je precej važna tudi matrika. Dobiš tudi Della s slabo oz. slabšo matriko, nimajo vsi top-notch. Če takšnega primerjaš z enim top-notch LG-jem, Asusom, Samsungom, itd., potem bo jasno Dell potegnil ta kratko. Ni pa Dell zdej neki oh in sploh, da bi delal svoje panele, daleč od tega, uporablja LG-jeve, Samsungove in podobne. Vprašanje je potem samo, katere se vgrajuje, katero kakovostno klaso, kakšen je QC, itd. Pa jasno drugi deli monitorja, torej ohišje, inputi, kontroliranje, itd.

Endorino ::

želim nov monitor

v mislih imam tega
https://monitorji.si/monitorji/monitorj...

gre za gamin monitor.
ene 2x tedensko bi se igrau kak špil. ostalo bolj filmi in office.
Je v tem primeru vseeno to dobra odločitev ?nekako me je strah ukrivljenega monitorja da mi nebo kje v wordu pol delalo težave. Niti si ne predstavljam.. zato prosim za nasvet

gddr85 ::

imaš sploh hardware sposoben furanja 1440p 240hz?..pa 1000r se mi zdi mal velik za 32" 16:9 robo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gddr85 ()

Endorino ::

i7 9700K
rx 6700xt
asus z-390 plus
16gb ddr4
500gb ssd
700watt corsair napajalc gold plus

zato me zanima kak monitor bi mi biu dober. ravno zato prašam da nebi storil napake. ko se itak ne razumem v monitorje. kot pa sem omenil 2x tedensko bi se kak špil igrau. OStalo office pa te zadeve. rang je do 600€ za monitor. a kot sem napiso me je strah da bi ta ukrivljenost bila moteča*? pri office in tem worku. nevem zato sprašujem za kak nasvet in predloge. hvala že vnaprej

Meizu ::

Bolj je point, da je precej važna tudi matrika. Dobiš tudi Della s slabo oz. slabšo matriko, nimajo vsi top-notch. Če takšnega primerjaš z enim top-notch LG-jem, Asusom, Samsungom, itd., potem bo jasno Dell potegnil ta kratko. Ni pa Dell zdej neki oh in sploh, da bi delal svoje panele, daleč od tega, uporablja LG-jeve, Samsungove in podobne. Vprašanje je potem samo, katere se vgrajuje, katero kakovostno klaso, kakšen je QC, itd. Pa jasno drugi deli monitorja, torej ohišje, inputi, kontroliranje, itd.


Matrika nima dosti veze, če monitorja ne potrebuješ za specifične taske, kjer matrika dejansko naredi razliko. Za pisarniško delo je razlika med VA in IPS točno nič.

PrimozR ::

In nikjer nisem rekel tega. Rekel sem samo, da 'Obvezno Dell' ni nujno pravilen odgovor. Navsezadnje ima Dell tudi 27" 2560 x 1440 monitorje s TN panelom, ki so še vedno prek 400 €.

Kot vedno, ni pametno posploševati. Ker če posplošujem, tako kot si ti zdaj, za 95 % uporabnikov tudi IPS in VA nimata veze za pisarniško delo, je tudi TN povsem dovolj. Tako kot 1920 x 1080 na 27". Kar pa je za določene ljudi čista groza.

TheBlueOne ::

Endorino je izjavil:

i7 9700K
rx 6700xt
asus z-390 plus
16gb ddr4
500gb ssd
700watt corsair napajalc gold plus

zato me zanima kak monitor bi mi biu dober. ravno zato prašam da nebi storil napake. ko se itak ne razumem v monitorje. kot pa sem omenil 2x tedensko bi se kak špil igrau. OStalo office pa te zadeve. rang je do 600€ za monitor. a kot sem napiso me je strah da bi ta ukrivljenost bila moteča*? pri office in tem worku. nevem zato sprašujem za kak nasvet in predloge. hvala že vnaprej


To bo ze slo 1440p, kar je kar level up od 1080p.

Ukrivljen monitor je super. :D Sicer pa naroci online in vrni, ce ti slucajno ne pase.

Jaz bi svetoval:
xiaomi mi curved 34 tudi sub 400€ VA Panel
AOC Gaming CU34G2X ca. 450€ VA panel
Potem dolgo ni kaj posebnega
LG 34gn850-b trenutno pod 800€ Amazon IPS Panel

Jaz sem na koncu vzel LGja, meni je genialen, ker je OK za graficno delo in super za geekanje. Nekdo tukaj mi je ponujal razstavni eksponat za 600€, ce ti je OK dati osebne podatke. :)

scipascapa ::

to sem bil jaz :)

Endorino ::

tu kjer želim kupit nimajo xiaomija. nimajo ta model aoc. tudi ta model lgja ki si napiso nimajo
mi je pa napiso 4 monitorje katere ima v enem tednu že tukaj. če je kaj od tega dobro. če ne pa bom poiskal alternative. Bolje kupit pravilno kot nekaj na silo.

LG 32GP850-B 32 530€
Odyssey G7 31,5 550€
Dell AW2720HF 490€
Gigabyte G27F 270e

gddr85 ::

Endorino je izjavil:

tu kjer želim kupit nimajo xiaomija

mishop?

Endorino ::

ka pa vem. jaz sem mu reko da kar kupim želim da je garancija :D

gddr85 ::

ja sej https://www.mishop.si/xiaomi-ukrivljen-..., ni glih sub 400 roba, ampak menda dajo tle neko garancijo, ane

Meizu ::

PrimozR je izjavil:

In nikjer nisem rekel tega. Rekel sem samo, da 'Obvezno Dell' ni nujno pravilen odgovor. Navsezadnje ima Dell tudi 27" 2560 x 1440 monitorje s TN panelom, ki so še vedno prek 400 €.

Kot vedno, ni pametno posploševati. Ker če posplošujem, tako kot si ti zdaj, za 95 % uporabnikov tudi IPS in VA nimata veze za pisarniško delo, je tudi TN povsem dovolj. Tako kot 1920 x 1080 na 27". Kar pa je za določene ljudi čista groza.



TN je malo smotan zaradi zornih kotov, ampak ja, načeloma imaš prav, če na monitor na svojem delovnem mestu vedno gledaš iz pravega kota.

Gutjerez ::

gddr85 tud sam kupujem neko novo robo. tale xiaomi zgleda res super. a za RTX nvidija grafične je v tem primeru boljše vzet odyssey g7?
sem mislil da je nakup ohišja vedno težava. a sedaj vidim da je za monitor še večja. ker za svoje oči želiš najboljše.
Nikoli ne obupaj, saj je tukaj slo-tech

PrimozR ::

Meizu je izjavil:

PrimozR je izjavil:

In nikjer nisem rekel tega. Rekel sem samo, da 'Obvezno Dell' ni nujno pravilen odgovor. Navsezadnje ima Dell tudi 27" 2560 x 1440 monitorje s TN panelom, ki so še vedno prek 400 EUR.

Kot vedno, ni pametno posploševati. Ker če posplošujem, tako kot si ti zdaj, za 95 % uporabnikov tudi IPS in VA nimata veze za pisarniško delo, je tudi TN povsem dovolj. Tako kot 1920 x 1080 na 27". Kar pa je za določene ljudi čista groza.



TN je malo smotan zaradi zornih kotov, ampak ja, načeloma imaš prav, če na monitor na svojem delovnem mestu vedno gledaš iz pravega kota.

Nisem ciljal na same kote, ki jih omogoča matrika. Pri nas se nihče ne sekira nad 1080p 27" monitorji. Jaz pa izpadem čudak, ker nočem imeti tega obupa in že dolgo sprašujem v IT, kdaj bomo dobili 2560 x 1440 27" monitorje (ali morda še kaj več). Še več, na 1080p 27" ljudje poganjajo več kot 100 % DPI scaling. Jaz pa doma na 49ki (pač 1440p) na 100 % scalingu razmišljam, da bi bila pika lahko tudi malo manjša, pa ne bi bilo nič narobe.

Ljudje vidimo različno dobro (velik razlog za različno dojemanje), predvsem se pa večina ne zaveda, kaj tehnologija omogoča. In ker se ne zaveda, nima potrebe po tem. Ko bi nekoga posedel pred Excel na 1080p, 1440p ali pa 4k 27" monitorju, bi marsikdo videl razliko. Če bi poenotil DPI scaling (vsaj med 1440p in 4k, da je vsaj nek benefit višje resolucije), da bi imel enako velike elemente, bi pa vseeno verjetno nekaj ljudi opazilo višjo ostrino.

Ampak vseeno je večina zadovoljna tudi s 1080p 27" TN monitorjem (naši so sicer IPS, ampak tudi med TN-i so razlike...), če jim daš to. Ker enostavno ne vedo, da obstaja nekaj boljšega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Meizu ::

Saj te razumem. Sem tudi jaz delal nekaj časa na 1080p 27'' v službi. Kasneje prešaltal na 2k 27'' - zame tudi izjemna razlika že samo zato, ker mi vid omogoča, da vidim na drobno in lahko uporabljam 2 appa na split screenu - še lepše bi bilo na 32ki, ampak jebiga, 27ke imamo.

No kakorkoli - to nima veze s samim izborom monitorja za pisarniško delo. Zame osebno mora pisarniški monitor izpolnjevati dva pogoja:

1. Dovoljšnja razširitvena mesta za priklop periferije (predvsem USB)
2. Monitor mora omogočati udobno dolgotrajno delo (8 ur dnevno) brez, da se moram ob monitorju naprezati in truditi, da se mi oči ne naprezajo

Komentar na točko 2 - na delu sem imel, kot že prej omenjenjeno LG, HP, Asus, Acer, Iyama, ter Dell monitorje - točnih modelov se ne spomnem, ni šans. Podobnega cenovnega ranga.

Na vseh monitorjih sem poskušal kalibracijo zaslona urediti tako, kot sem to čutil na ekranu sodelavca, ki je takrat uporabljal 1080p 27'' Della - ko sem gledal na njegov zaslon namreč, v očeh nisem čutil niti približno toliko pritiska, kot na ostalih monitorjih. No, kakorkoli - nikoli mi ni uspelo rešit kalibracij na ostalih monitorjih, pa čeprav sem vmes vpletel tudi tehnike za to.

Na koncu sem dobil 2k 27'' Dell P2720DC - vsa razlika na tem svetu. Priključkov več kot dovolj, dovolj tudi, da nanj priklopim RFID čitalec na polnjenje, ko ga rabim, ter ostale malenkosti, kot npr. priklop mobilca na polnjenje ter direktno podatkovno povezavo, oči na njem počinejo tudi z dolgotrajnim delom.

Posledično imam že leta doma skoraj ekskluzivno Dell monitorje (razen enega 32' HPja, ki sem ga dal v uporabo drugim družinskim članom).

Dell P2419H, ki ga uporabljam v studiju se obnaša zelo podobno kot službeni P2720, zelo prijazen mojim očem. Doma imam še 2x Dell S3220DGF in navkljub VA panelu še vedno izredno prijazen mojim očem. Glede samih kotov med IPS ter VA ne opazim velike razlike, IPS je barvno seveda natančnejši, VA ima boljše kontraste črne - kakorkoli, meni funkcionira.

Posledično priporočam Dell monitorje tudi ostalim na tem forumu. Je pa to mnenje, ki ga lahko posameznik upošteva, ali zavrne seveda.

kaimonko ::

@Endorino
Si že nabavil odyssey g7? Če ja kak je?
Tudi jaz razmišlam da bi nabavil tega, vendar rabim nekaj first hand experienca ali še vedno flickera z freesyncom ali so to rešli? Prav tako me zanima če kdo ve kaj je razlika pri g7 med QSR ter QSU modelom?
Ali ima kdo še kakšen drug predlog za dobre monitore? 240hz bi skoraj rad da je, tu pa tam za cs, r6s ipd. je dobro da ma malo več hz. Več kot 1440p ne bi smel biti ker preveč fpsov požere. Prav tako ne VA, saj razen odyssey-a mi ni znan noben da bi imel dovolj hitre transitione za 240hz oz. nasploh high refresh rate.
Tak da če ma kdo kake izkušnje z g7 bi bil hvaležen ter za druge predloge sem tudi odprt.

PrimozR ::

FYI, 2k je, glede na poimenovanje 4k, v bistvu 1080p :P

4k = 3840, therefore 2k = 1920. 2560 bi bil kvečjemu 2,5k.

Glede Della, ne me narobe razumet, večinoma tudi sam gledam Delle (ker so najmanj kičasti, ker imajo načeloma kvalitetne panele in ker imajo načeloma dober nabor priključkov), tudi na šihtu se nagibajo v smeri novih Dellov (1080p 27ka je že), tole zdajle tipkam na 4919ki, itd. Ampak vseeno je pa pogumno trditi 'obvezno Dell'. V obe smeri, ker se lahko kupi 'slabega' Della ali pa dobro konkurenco, odvisno seveda od potreb.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Meizu ::

FYI, 2k je, glede na poimenovanje 4k, v bistvu 1080p :P


Ne bo držalo. 2k je 1440p.

Z drugim poimenovanjem QHD.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

MrStein ::

PrimozR je izjavil:

FYI, 2k je, glede na poimenovanje 4k, v bistvu 1080p :P

4k = 3840, therefore 2k = 1920. 2560 bi bil kvečjemu 2,5k.

Amen.

Ampak... Obstajajo tri sorte ljudi:
- taki, ki znajo štet
- taki, ki ne znajo štet
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Meizu ::

No ajde, če smo natančni, 2k nakazuje širino ekrana v območju 2.000 pikslov, natančneje po DCI standardu 2048x1080. Tehnično je tudi 1080p lahko klasificiran kot 2k standard, je pa industrijski standard večinoma 2560x1440, oziroma dobesedno natančno, 1440p.

PrimozR ::

Po tej logiki je 5120 x 2800 4k.

https://www.techradar.com/best/best-5k-...

1080p = 2k ni uradno, ampak če je 3840 x 2160 4k, 5120 x 2800 5k, potem ni druge, kot da je 2k (na desktop monitorjih) 1080p, 2560 x 1440 je pa 2,5k. Simple maths.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Meizu ::

Sem podal zgoraj uradno definicijo 2k. Ne 1440p ne 1080p nista direkt 2k. Iz tega sledi marketinško označevanje 1440p monitorjev kot 2k, ker so seveda edini monitorji, katerega širina dejansko presega 2000 pikslov. Tudi sama definicija 2k standarda ne "prepoveduje" tovrstne označbe. Tu pa lahko počasi tudi zaključimo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

gddr85 ::

a ni potem 1920 bližje 2000 pikslov, kot pa 2560? ;)

PrimozR ::

Ne, ker je manj kot 2000.

mtosev ::

Kdaj pridejo kakšni 3840x2400 monitorji? Kakšen Dell 16:10 4K bo verjetno moj naslednji monitor čez par let.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Meizu ::

gddr85 je izjavil:

a ni potem 1920 bližje 2000 pikslov, kot pa 2560? ;)


Ti je PrimozR odgovoril na vprašanje.

PrimozR ::

mtosev je izjavil:

Kdaj pridejo kakšni 3840x2400 monitorji? Kakšen Dell 16:10 4K bo verjetno moj naslednji monitor čez par let.

Kdaj si pa nazadnje videl kak nov 16:10 desktop monitor?

MihaK3 ::

PrimozR je izjavil:

mtosev je izjavil:

Kdaj pridejo kakšni 3840x2400 monitorji? Kakšen Dell 16:10 4K bo verjetno moj naslednji monitor čez par let.

Kdaj si pa nazadnje videl kak nov 16:10 desktop monitor?

Ja, uporabniki 16:10 standarda (teče 15. leto) postajamo ogrožena vrsta...:D

kuglvinkl ::

PrimozR je izjavil:

mtosev je izjavil:

Kdaj pridejo kakšni 3840x2400 monitorji? Kakšen Dell 16:10 4K bo verjetno moj naslednji monitor čez par let.

Kdaj si pa nazadnje videl kak nov 16:10 desktop monitor?


Pa saj je nek naslednik U2415
Your focus determines your reallity

mtosev ::

PrimozR je izjavil:

mtosev je izjavil:

Kdaj pridejo kakšni 3840x2400 monitorji? Kakšen Dell 16:10 4K bo verjetno moj naslednji monitor čez par let.

Kdaj si pa nazadnje videl kak nov 16:10 desktop monitor?

Moj UP3017 je 16:10, ki je prišel ven konec leta 2016. Sem pa videl že nekaj 3840x2400 zaslonov na prenosnikih npr Dell in še kdo.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013
««
104 / 137
»»