» »

Vreme..nenatančnost?

Vreme..nenatančnost?

1
2
»

m0LN4r ::

Em 2006 al 07 sem čakal na busni ob pol šestih je blo -27.
Edit: možno da je blo okol 20, samo domač termometer je bil tam nekje. Še ozebline sm dobil, pa spomnim se busa, k je pol ure zamujal, ker ni vžgal pa na steklu je bil tut od znotraj led...
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

M.B. ::

Pro-vreme ima kar dobre napovedi, tudi za več krajev kot ARSO so pa na osnovi WRF modela. Je pa zanimivo včasih ko te zanima kakšno bo vreme in ARSO pravi sonce, Accuweather dež, pro-vreme pa oblačno. Zdaj pa vedi :)
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

St235 ::

user-pass je izjavil:

Sem citiral ze zgoraj: "Popoldne bo v zahodni Sloveniji precej jasno, drugod bo delno jasno s povečano oblačnostjo. V vzhodni Sloveniji bo pretežno oblačno, tam bo občasno možen rahel dež. Najvišje dnevne temperature bodo od 12 do 17 stopinj C." To je od Bovca do Ljutomera.


Pa takoj povej, da ti branje dela težave in ne znaš kliknit na link napoved v sliki.

user-pass ::

Ja, sem funkcionalno in tudi na splosno nepismen. To je velik problem, ampak je na sreco samo moj.
V tej temi pa sem skusal, itak da neuspesno, pokazati, da so pisne napovedi v Sloveniji, blago receno nezadostne in nenatancne in da bi se dalo veliko bolje vreme opisati in napovedati, vsaj kratkorocne za 24h.
Se enkrat dodajam lep primer, kako se da vreme krajevno super enostavno in se pravilno napovedati in razloziti: http://www.wetterochs.de/
Ampak ja, totalen Sci-fi za Slovenijo. Kdo bi pa to sploh bral, ko pa ocitno se tipicnemu S-T uporabniku zadostuje ikonca soncka, ane?

Olórin ::

tehec je izjavil:

Zakaj zadnje čase vremenarji tako falijo napoved??
Noben ni rekel na sneženje v ponedeljek na višini 400m..samo višje lege.in seveda je snežilo..In tudi danes lepo napovedali 12 C..bilo jih je 9..mislim to je počasi že na nivoju ciganskega horoskopa Oo


Napovedovanje vremena je izjemno kompleksno. Veter se malenkost spremeni in imaš povsem drugačno situacijo.
Oni lahko napovedo kakšno bo vreme na podlagi trenutne situacije in gre za verjetnost, ne gotovost. Če se trenutna situacija čez 5 ur povsem spremeni, bo napoved seveda napačna.

Žal vremenoslovci lahko le napovejo vreme, ne morejo pa ga nadzirat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Olórin ()

Olórin ::

user-pass je izjavil:

Sem citiral ze zgoraj: "Popoldne bo v zahodni Sloveniji precej jasno, drugod bo delno jasno s povečano oblačnostjo. V vzhodni Sloveniji bo pretežno oblačno, tam bo občasno možen rahel dež. Najvišje dnevne temperature bodo od 12 do 17 stopinj C." To je od Bovca do Ljutomera.


Slovenščina je odličen jezik, to kar si citiral je povsem jasen opis. Tvoje neznanje pač ne opravičuje tvojega petelinjenja po forumu.

precej jasno, delno jasno s povečano oblačnostjo, pretečno oblačno z rahlim dežjem pač ni ista situacija.

Sicer pa, če ti beseda ne zadostuje, uporabljaj Wunderground. Imaš tudi lepo pregleden grafični prikaz vremena.
Dodajam primer za London:
http://www.wunderground.com/global/stat...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Olórin ()

St235 ::

user-pass je izjavil:

Ja, sem funkcionalno in tudi na splosno nepismen. To je velik problem, ampak je na sreco samo moj.
V tej temi pa sem skusal, itak da neuspesno, pokazati, da so pisne napovedi v Sloveniji, blago receno nezadostne in nenatancne in da bi se dalo veliko bolje vreme opisati in napovedati, vsaj kratkorocne za 24h.
Se enkrat dodajam lep primer, kako se da vreme krajevno super enostavno in se pravilno napovedati in razloziti: http://www.wetterochs.de/
Ampak ja, totalen Sci-fi za Slovenijo. Kdo bi pa to sploh bral, ko pa ocitno se tipicnemu S-T uporabniku zadostuje ikonca soncka, ane?


Potem je tvoj problem v tem, da je napoved na nivoju države veno preveč splošna, če pa govorimo o "lokalni" napovedi (pa pustimo da lokalno pokriva večji teritori od naše države) je pa ok in dovolj natančno? Sploh če se vse skupaj namesto v dveh treh stavkih pove na pol strani?

m0LN4r ::

Jaz bi samo vprašal razmerje velikosti lokalnega napovedovanja s katerim primerjaš lokalno napoved prinas ?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

user-pass ::

St235 je izjavil:

Potem je tvoj problem v tem, da je napoved na nivoju države veno preveč splošna, če pa govorimo o "lokalni" napovedi (pa pustimo da lokalno pokriva večji teritori od naše države) je pa ok in dovolj natančno? Sploh če se vse skupaj namesto v dveh treh stavkih pove na pol strani?


Ta napoved, ki sem jo linkal, se navezuje na teritorij velik cca 20km2. Se pravi Ljubljana z Domzalami npr. Vec od take napovedi bi si sam tezko zelel.

St235 ::

Torej enako kot dobiš pri nas:
ARSO

Samo s precej več besedami?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Olórin ::

Če nisi pilot, natančne napovedi ne rabiš.
Je dovolj, da rečejo da bo pretežno oblačno z možnostjo dežja.


btw, kot je omenil Lakotnik, Aladin je zakon.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Olórin ()

St235 ::

Očitno bi nekateri radi, da jim povejo koliko stopinj bo na vrtu, iz katere smeri bo pihal veter in koliko kaplic dežja bo padlo, da bodo vedeli kako postavit stole na pikniku.

m0LN4r ::

m0LN4r je izjavil:

Poleti pa pozimi ni tak problem. Tam povejo al bo 10 dni sonce al 10 dni sneg al pa mešano na žaru.
Včeraj je 4x posijalo sonce in 3x padal sneg v Mariboru. Pri mojih starih 70km pa nič od tega samo rahla oblačnost.
Za tako natančnost bo potrebno za gromozanski faktor več inputa in računske moči, da napovejo za vsak 100km širok oblak kam bo kaj spustil in kam se bo po katerem reliefu motal.

Zdaj že ponedeljek...

Torej kako bi to naj napodevali:
"Dragi dame in gospodje, v Mariboru bo jutri 4x posijalo sonce in trikrat snežilo. V Lenartu pa bo cel dan oblačno. V ptuju pa bo primerno sončno za kopanje v termah vsaj od 10-15 ure."
ali
"Na štajerskem bo delno oblačno z možnostjo padavin"

??
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Olórin ::

m0LN4r je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Poleti pa pozimi ni tak problem. Tam povejo al bo 10 dni sonce al 10 dni sneg al pa mešano na žaru.
Včeraj je 4x posijalo sonce in 3x padal sneg v Mariboru. Pri mojih starih 70km pa nič od tega samo rahla oblačnost.
Za tako natančnost bo potrebno za gromozanski faktor več inputa in računske moči, da napovejo za vsak 100km širok oblak kam bo kaj spustil in kam se bo po katerem reliefu motal.

Zdaj že ponedeljek...

Torej kako bi to naj napodevali:
"Dragi dame in gospodje, v Mariboru bo jutri 4x posijalo sonce in trikrat snežilo. V Lenartu pa bo cel dan oblačno. V ptuju pa bo primerno sončno za kopanje v termah vsaj od 10-15 ure."
ali
"Na štajerskem bo delno oblačno z možnostjo padavin"

??

Štajersko si opisal premalo natančno. On hoče da mu poveš ali bodo kodrasti ljudje imel preglavice s frizuro čez dan ali pa bodo lasje ostali ravni, kot so si jih zlikali po tuširanju.

user-pass ::

Veliko veselja se naprej. Samo nekaterim ljudem pa pride natancna napoved zelo prav.

Olórin ::

Potem se nauči vremenoslovja in glej napovedi za pilote. Natančneje od tega ne boš dobil.

Ko se malo priučiš, boš lahko pogledal karto premikanja zračnih mas na Aladinu in boš sam sklepal kakšno bo vreme glede na trenutno stanje.

Potem boš morda začel ceniti delo strokovnjakov, saj boš ugotovil da je napovedovanje izjemno kompleksna stvar. Napoved se spreminja iz ure v uro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Olórin ()

ZaphodBB ::

user-pass je izjavil:

Veliko veselja se naprej. Samo nekaterim ljudem pa pride natancna napoved zelo prav.

In vsi si lahko preberejo vreme iz Aladinovih modelov.

Če se brezposelne gospodinje lahko naučijo čitanja vedskih/astroloških/whatever kart - se bodo pa še Aladina.

Ne vem zakaj to zmoremo vsi, ki nas zanima bolj točna napoved - samo ti ne?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

echo ::

Mah dejte se no nehat usajat - besedna vremenska napoved ne sme biti predolga, zato včasih trpi natančnost, na kar nas hoče opozoriti user-pass. Ampak velikokrat je za posplošene napovedi kriva spremenljivost slovenskega vremena, ker dejansko ne moreš nič pametnega povedati.

Vreme je ogromen kaotičen sistem, ki se lahko v vsakem trenutku obrne na glavo.
Še ni tako dolgo tega, ko je bila najbolj natančna napoved "isto bo kot danes".

Olórin ::

echo je izjavil:

Mah dejte se no nehat usajat - besedna vremenska napoved ne sme biti predolga, zato včasih trpi natančnost, na kar nas hoče opozoriti user-pass.



ne, on pravi da je naša napoved crap, nemška pa superduper dobra.

user-pass ::

Nisi si niti prebral teme, pa bi ze zakljucke vlekel in jih se drugim razlagal. Impressive!

St235 ::

Olórin je izjavil:

echo je izjavil:

Mah dejte se no nehat usajat - besedna vremenska napoved ne sme biti predolga, zato včasih trpi natančnost, na kar nas hoče opozoriti user-pass.



ne, on pravi da je naša napoved crap, nemška pa superduper dobra.

V bistvu je še slabše.
On kar vse počez pljuva čez uradne meritve, tudi čez nemške. Ampak kvazi amaterski profsionalci pa v nulo zadanejo in potem to dokazuje na podlagi zgornje spletne strani, ki jo po njegovo vodi nek amater, ki pa dnevno napoved zadane 100%, par dnevno pa zgolj z manjšimi odstopanji.

Naši kvazi profesionalci (arso) pa po njegovo delajo napoved samo za celo slovenijo in nimamo podatkov za posamezne pokraine. Če pa jih že slučajno imajo pa tega ne napišejo z dovolj besedami in gledamo samo neke bebave ikonce.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

user-pass ::

St235 je izjavil:

Olórin je izjavil:

echo je izjavil:

Mah dejte se no nehat usajat - besedna vremenska napoved ne sme biti predolga, zato včasih trpi natančnost, na kar nas hoče opozoriti user-pass.



ne, on pravi da je naša napoved crap, nemška pa superduper dobra.

V bistvu je še slabše.
On kar vse počez pljuva čez uradne meritve, tudi čez nemške. Ampak kvazi amaterski profsionalci pa v nulo zadanejo in potem to dokazuje na podlagi zgornje spletne strani, ki jo po njegovo vodi nek amater, ki pa dnevno napoved zadane 100%, par dnevno pa zgolj z manjšimi odstopanji.

Naši kvazi profesionalci (arso) pa po njegovo delajo napoved samo za celo slovenijo in nimamo podatkov za posamezne pokraine. Če pa jih že slučajno imajo pa tega ne napišejo z dovolj besedami in gledamo samo neke bebave ikonce.


Ja, tako nekako. Mislim, kaksen kreten sem jaz v resnici, ker si upam podvomiti v svetniski sij zaposlenih na Arsotu. Ze tako si ne upajo prevec napovedati, pa se tisto velikokrat zgresijo.

Dejansko je tako, da kaksni amaterji veliko bolje zadanejo vreme, pa gledajo iste karte kot tisti, ki so za to placani (tako v Slo kot drugje). Kar se tice Arsota, je pa tako kot povsod drugje v javni upravi, kaka polovica jih tam oblaci in samo vlecejo placo in so tam dejansko sami sebi namen. In ja, kreten sem jaz, in se 20 se jih bo oglasilo v temo in to potrdilo, samo da ne bo kdo slucajno podvomil v oh-in-sploh strokovnost Arsota. To pa ze ne more biti :D
Veliko veselja, resno!

m0LN4r ::

pa gledajo iste karte kot tisti, ki so za to placani (tako v Slo kot drugje).

Moja babica zastonj pove al bo dež al ne lokalno vsak dan, ko se zbudi, glede na pritist in bolečine v kolkih.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

msjr ::

Dejansko je tako, da kaksni amaterji veliko bolje zadanejo vreme, pa gledajo iste karte kot tisti, ki so za to placani


Ne.

Kar se tice Arsota, je pa tako kot povsod drugje v javni upravi, kaka polovica jih tam oblaci in samo vlecejo placo in so tam dejansko sami sebi namen.


Se sigurno najde kdo, samo to niso meteorlogi.

In ja, kreten sem jaz,


OK.

in se 20 se jih bo oglasilo v temo in to potrdilo, samo da ne bo kdo slucajno podvomil v oh-in-sploh strokovnost Arsota. To pa ze ne more biti :D


Evo, n° 2, še 18 jih manjka.

Olórin ::

user-pass je izjavil:


Dejansko je tako, da kaksni amaterji veliko bolje zadanejo vreme, pa gledajo iste karte kot tisti, ki so za to placani


Torej praviš, da amaterji na pamet bolje zadanejo kot natančne verjetnosti izračunane na zmogljivih superračunalnikih?
(Upam da veš kako butasto je to slišat).

user-pass je izjavil:

Ze tako si ne upajo prevec napovedati, pa se tisto velikokrat zgresijo.


Napovedovanje vremena je rizična aktivnost. Če ne boš napovedal slabega vremena boš posredno odgovoren za morebitno smrt nekoga, ki ga nisi opozoril na nevarnost. Če boš napovedal katastrofo, ki se potem ne bo zgodila, boš posredno odgovoren za gospodarsko škodo, ki se je zgodila zaradi varnostih ukrepov.

user-pass je izjavil:

Kar se tice Arsota, je pa tako kot povsod drugje v javni upravi, kaka polovica jih tam oblaci in samo vlecejo placo in so tam dejansko sami sebi namen.


povsod drugod v javni upravi?

meteorologi svoje delo opravljajo presneto dobro. Profesorji na univerzah in ostalih šolah pa prav tako. In podobnih primerov je še več kot dovolj za te utišat.

Če pa imaš v mislih občine pa se jasneje izražaj.

user-pass je izjavil:

In ja, kreten sem jaz, in se 20 se jih bo oglasilo v temo in to potrdilo, samo da ne bo kdo slucajno podvomil v oh-in-sploh strokovnost Arsota.


še en glas. še 17 jih manjka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Olórin ()

Olórin ::

user-pass je izjavil:

Dejansko je tako, da kaksni amaterji veliko bolje zadanejo vreme, pa gledajo iste karte kot tisti, ki so za to placani (tako v Slo kot drugje)


o moj bog. saj ti veš, da mora te karte nekdo pripraviti in objaviti? Karte, iz katerih potem lahko tvoji opevani amaterji ugibajo kakšno bo vreme...

Če bi rad natančno napoved ne bodi trot in se nauči amatersko napovedovati vreme. Nato boš vsak dan obiskal Aladina in ti bo takoj 100% jasno kakšno bo vreme.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Olórin ()

noraguta ::

Ok ali bi bazirali/te akcije na podlagi VN? Kdaj ja, in kdaj ne?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

pegasus ::

Olórin je izjavil:

(Upam da veš kako butasto je to slišat).
A ni nemogoče. Takšne in drugačne pratike gredo še vedno dobro v promet ...

noraguta ::

pegasus je izjavil:

Olórin je izjavil:

(Upam da veš kako butasto je to slišat).
A ni nemogoče. Takšne in drugačne pratike gredo še vedno dobro v promet ...

sploh ni butast, če želiš napoved jo želiš natančno, ne od oka. trenutni modeli šepajo ko gre za decision making na določeni točki. probal in videl. doskrat je vremenarju celo težko dopovedat če si končni uporabnik za kaj to nucaš(agro, cestarska, grabeniška). in general pa ja je dost natančna. oz če imaš naročeno dvigalo za polaganje stekel na fasado te zanima lokalni veter ne ali bo el ninjo popalvljal v chilu v roku dveh mesecev.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Olórin ::

noraguta je izjavil:

doskrat je vremenarju celo težko dopovedat če si končni uporabnik za kaj to nucaš(agro, cestarska, grabeniška).


natančni modeli:
http://meteo.arso.gov.si/met/sl/app/web...

meritve za agro:
http://meteo.arso.gov.si/met/sl/agromet...
http://meteo.arso.gov.si/met/sl/weather...

meritve in napovedi vetra:
http://meteo.arso.gov.si/met/sl/weather...

napovedi za letalce, vsebujejo pokrajinske napovedi vlažnosti, vetra in termike (kliknite na gumb JADRALCI).
http://meteo.arso.gov.si/met/sl/aviatio...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Olórin ()

pegasus ::

noraguta je izjavil:

trenutni modeli šepajo ko gre za decision making na določeni točki. probal in videl. doskrat je vremenarju celo težko dopovedat če si končni uporabnik za kaj to nucaš
Probaj še ubimet.

noraguta ::

Ja kakšna je ločljivost. Glej sm spodaj krvavca pa ko se padalci obešajo po drevesih se množično. Jih pa manj leta ob nevihtah zaradi napovedi, pa si vsi aladin strokovnjaki. Podobno je z vetrom, kar se tiče škropljenja poljščin. Dokler je vreme stabilno ok. Ko se pa preveša je pa napoved malo vredna. smešno je da se potem napovedi označijo z neko stopnjo verjetnosti, ker držijo večji del ob stabilnih pogojih. Če pa loviš mokro zemljo in brezveterje je pa napoved večji del mimosunna. Podobno je z zmrzovanjem cestišča. Aplikativno je veter samo ena komponenta.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Olórin ::

noraguta je izjavil:

Ja kakšna je ločljivost. Glej sm spodaj krvavca pa ko se padalci obešajo po drevesih se množično.


padalci se na drevesa obešajo ker so večinoma adrenalinski manijaki in gredo z glavo skozi zid. Tudi če vidijo da pogoji niso dobri gredo v zrak. Videl mnogokrat, reševal še večkrat.

noraguta je izjavil:

Dokler je vreme stabilno ok. Ko se pa preveša je pa napoved malo vredna. smešno je da se potem napovedi označijo z neko stopnjo verjetnosti


madona, kaj ne poveš. Ko vreme ni stabilno, ga ni možno dobro napovedat? A bejž bejž, nisem vedel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Olórin ()

noraguta ::

Olórin je izjavil:

noraguta je izjavil:

Ja kakšna je ločljivost. Glej sm spodaj krvavca pa ko se padalci obešajo po drevesih se množično.


padalci se na drevesa obešajo ker so večinoma adrenalinski manijaki in gredo z glavo skozi zid. Tudi če vidijo da pogoji niso dobri gredo v zrak. Videl mnogokrat, reševal še večkrat.

noraguta je izjavil:

Dokler je vreme stabilno ok. Ko se pa preveša je pa napoved malo vredna. smešno je da se potem napovedi označijo z neko stopnjo verjetnosti


madona, kaj ne poveš. Ko vreme ni stabilno, ga ni možno dobro napovedat? A bejž bejž, nisem vedel.

ne da nisi vedel, nisi razumel kako se predstavlja "natančnost" prognoze. ni problem popravit povprečja natančnosti prognoze čez obdobje stabilnega vremena.

problem je ko se potrosi nekaj tisoć ton soli preventivno po cestah zaradi nezanesljive napovedi. ali ostane cela košnja ali žetev na dežju zaradi napačne napovedi. "Delovna okna" bi zelo rada optimalno sovpadala z danim vremenom ampak, če napoved sfali ni prekleto veliko vredna, in tu često sfali.
če pa je nekoga prepihalo med čakanjem na trolo je pa druga jeba.

glede padalcev, manijaki upoštevajo napoved in še varnostni faktor sicer jih nebi bilo več v hribu, 3/4 obvisi novincev ki se spoznajo na aladina.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

M.B. ::

Meni se zdi da je bistveno lažje napovedat vreme za kako pokrajino v Nemčiji kot pa za Slovenijo. Tam imaš kilometre in kilometre ravnine pri nas pa imaš praktično vsakih 50-100 km kakšen breg ki lahko spremeni vreme. Pa še meša se vse kar pride z alp pa z juga.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

McAjvar ::

noraguta je izjavil:

glede padalcev, manijaki upoštevajo napoved in še varnostni faktor sicer jih nebi bilo več v hribu, 3/4 obvisi novincev ki se spoznajo na aladina.


Morda. Ampak prijatelj padalec mi zelo pogosto razlaga, kako je s padalom na hrbtu šel gor v hrib, ker je bila napoved razmeroma ugodna, ker pa mu stanje na vrhu ni bilo všeč, je obrnil in šel peš nazaj dol. Da pa vsake toliko sreča koga, ki gre vseeno letet, pa NI novinec. In da je takšnih večina. Ki niso več ravno novinci in imajo toliko prakse, da mislijo, da bodo že zvozili. In včasih celo končajo v črni kroniki. Komu zdaj verjet...
"[...] the advance of civilization is nothing
but an exercise in the limiting of privacy."
- Isaac Asimov

roCkY ::

Verjemi napovedi in se vpiši v črno kroniko....

McAjvar ::

A ti potlej ob napovedih močnih vetrov in deževja hodiš letet, ker ne verjameš vremenarjem, da bo res tako?

Sicer pa tako ali tako ne gre za to, če kdo napovedi verjame ali ne. Saj ni šloganje. Je napoved na podlagi obstoječih podatkov in modelov, ki jih imamo. Ni 100% zanesljiva, je pa ponavadi dovolj dobra, da je za neko osnovno orientacijo. Za tiste, ki želijo natančnejše podatke, so pa že zgoraj večkrat podani linki.
"[...] the advance of civilization is nothing
but an exercise in the limiting of privacy."
- Isaac Asimov

energetik ::

McAjvar je izjavil:

Sicer pa tako ali tako ne gre za to, če kdo napovedi verjame ali ne. Saj ni šloganje. Je napoved na podlagi obstoječih podatkov in modelov, ki jih imamo. Ni 100% zanesljiva, je pa ponavadi dovolj dobra, da je za neko osnovno orientacijo.
Točno tako. Kot primer - ob zadnjem failu napovedi hudega sneženja sem spremljal večino dostopnih modelov, ki se izračunavajo v EU in ZDA superračunalnikih. Ma do zadnjega so praktično vsi kazali izjemno sneženje - na koncu pa vemo kako je bilo. In kriviti potem ARSO, ki dejansko samo interpretira te modele, je smešno.
Še enkrat, gre za izjemno kompleksen nelinearen sistem, s (pre)malo vhodnimi podatki. Rezultati potem pač so kakršni so, večinoma so dovolj dobri, da vemo kakšno bo vreme.

roCkY ::

Uh dostikrat gredo zadeve precej mim vsega razpoložljivega. Največji problem je seveda količina in čas padavin ob gorski pregradi. Eni smo od vremena odvisno ves čas - kmetijstvo.
Sam redno spremljam še kar nekaj zadev poleg tega kar je bilo v tej temi že linkano in si na podlagi vsega izdelam sliko.
ARSO je seveda prvi v vrsti. A SLO Aladin in ostali njihovi produkti kar se začetkov in količine padavin nekako marsikdaj ni pravi. Nevem zakaj a imam občutek, da je bil pred leti nekoliko bolj zanesljiv. Sploh tale del južno od karavank. Severni del LJ kotla. Včasih je sicer računal nekaj preveč padavin sedaj jih bistveno premalo.

Zame so ključne predvsem padavine. Začetek, količina, trajanje nekoliko manj. In seveda v pomladanskem in jesenskem času napoved slan oz. minimalnih jutranjih. Sicer si z nekaj prakse glede na napovedi kar solidno izdelam predpostavke za lokacijo na kateri sem. Pač odstopa zaradi reljefa od ne ravno veliko oddaljenih mest napovedi.

Dejstvo je da modeli določenih zadev ne zaznajo. Recimo polave pred par leti na štajarskem: takrat so vsi aladini predvideli padavine v posočju. "Šle so" prek Julijcev in Karavank v Avstrijo. Enako poplave lani.
Skratka tu je glede vsega kar je bilo že omenjeno potrebno še veliko vložka.

Marsikdo rad vpije kako so nitrati v podtalnici škodlivi, kako so škropiva škodliva. Saj so a se to dostikrat zlorablja v razne propagande.
Z natančnejšemi vremenskimi napovedmi, kot jih dobimo trenutno bi zelo ZELO prispevali k optimalni rabi tako gnojil kot škropiv in nenazadnje tudi pri optimizaciji namakanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: roCkY ()

Vajenc ::

St235 je izjavil:

Očitno bi nekateri radi, da jim povejo koliko stopinj bo na vrtu, iz katere smeri bo pihal veter in koliko kaplic dežja bo padlo, da bodo vedeli kako postavit stole na pikniku.

Napoveduje se že tako. Škoda le, da modeli napovedovanja niso zmeraj dovolj točni. Za isti dan in morda naslednji dan gre kar zaupati, za kaj več pa raje ne. Računalniški modeli postajajo vse močnejši, ampak vseeno gre pri napovedih tudi za občutek meteorologa, zato ne vem zakaj ste se obešali na očitno nadarjenega "amaterskega" meteorologa, ki ga je linkal user-pass.

noraguta je izjavil:

in general pa ja je dost natančna. oz če imaš naročeno dvigalo za polaganje stekel na fasado te zanima lokalni veter ne ali bo el ninjo popalvljal v chilu v roku dveh mesecev.

Drži. Po drugi strani pa bi moral biti el ninjo v Čilu za meteorologe oz. modele napovedovanja vremena pomemben vhodni parameter tudi pri napovedi vremena pri nas.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

pegasus ::

roCkY je izjavil:

in nenazadnje tudi pri optimizaciji namakanja.
Za to ne rabiš natančni napovedi, za to rabiš dolgotrajne napovedi. Nekaj takega, da veš kje investirat v namakalne sisteme in kje v protipoplavne nasipe.

zee ::

V Sloveniji je stroka dolgo svarila pred poplavami, pa se je kljub temu veselo gradilo in se to se vedno pocne na Ljubljanskem barju, namesto da bi se te prizadete ljudi preselilo. Enako velja za reke in potoke, ki so bolj hudourniske narave, ve se, kateri so to, vendar se njihove struge kljub temu ne uredijo...

Zeh.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Invictus ::

Zatiskanje oči pred že dolgo znanimi nevarnostmi je pač lastnost Slovencev. Kaže pa predvsem na njihovo nizko inteligenco kar se tiče strategije ter na spomin zlate ribice.

Pride poplava, pa se vsi sprašujejo kako je to možno. Čeprav vsi vedo da je struga hudournika zasvinjana z vejami (ki potem ustvarijo zelo fajn jez skupaj z muljem) ter da je ta isti hudournik poplavljal 20 let nazaj ...

Ampak z napovedjo vremena to tako nima nobene veze.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Vajenc ::

zee je izjavil:

V Sloveniji je stroka dolgo svarila pred poplavami, pa se je kljub temu veselo gradilo in se to se vedno pocne na Ljubljanskem barju, namesto da bi se te prizadete ljudi preselilo. Enako velja za reke in potoke, ki so bolj hudourniske narave, ve se, kateri so to, vendar se njihove struge kljub temu ne uredijo...

Zeh.

Če bi upoštevali izključno stroko, ki svari pred poplavami, bi prenehali z gradnjo tudi v Singapurju. Na barju se da graditi tudi tako, da niti 100 letne poplave ne poplavijo objekta (to so mimogrede znali že mostiščarji). Celo študentsko naselje stoji na morostu, pa še nikoli nisem opazil večjih težav ob poplavah.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

roCkY ::

pegasus je izjavil:

roCkY je izjavil:

in nenazadnje tudi pri optimizaciji namakanja.
Za to ne rabiš natančni napovedi, za to rabiš dolgotrajne napovedi. Nekaj takega, da veš kje investirat v namakalne sisteme in kje v protipoplavne nasipe.

V bistvu rabiš oboje. Dolgoročna je bolj kot ne za za oceno, da z kapaciteto ki jo imaš vse pokriješ. Za namakanje ključno nekako do 7 dni. Kritično do 3 dni. Obrok in timing se določa odvisno od kapacitete tal za vodo (lahka peščena tla, težka tla), temperature, vetra (za osnovo je sicer PET -potencialna evapotranspiracija a roka in izkušnja dostikrat bolje oceni kaj je potrebno) fenofaze rastline, vrste rastline, načina namakanja, načina setve (pokrito s folijo ali ni),... seveda pa je treba tudi vse površine pokriti s kapaciteto, k ijo imaš na razpolago.
Na lahkih tleh je kar problem usklajevati relativno majhno kapaciteto tal za vodo z padavinami. Če daš premalo zmanjka rastlinam. Če daš prepozno pred padavinimai in preveč pa odnese dušik v podtalje in so rastline lačne podtalnica pa dobi nepotrbno dozo. S fertigacijo in sprotnim dodajanjem se sicer to kar se da minimalizira a pride tudi do takih situacij kot je bilo lani ko se več tednov ni moglo dodati nič (ne skozi cevi ne poprek) zaradi konstantnih obilnih padavin.
Skratka je kar problem, če nevihta poleti pride 2 dni prej ali 2 dni kasneje kot je blo napovedano recimo danes za tretji dan in če pade 90mm namesto napovedanih 15-25 mm kot je bilo ob zadnjih padavinah.

Invictus ::

Vajenc je izjavil:


Če bi upoštevali izključno stroko, ki svari pred poplavami, bi prenehali z gradnjo tudi v Singapurju. Na barju se da graditi tudi tako, da niti 100 letne poplave ne poplavijo objekta (to so mimogrede znali že mostiščarji). Celo študentsko naselje stoji na morostu, pa še nikoli nisem opazil večjih težav ob poplavah.

Ko upoštevaš stroko in ne nasvete lokalnega župana, pač narediš greadnjo tako da je odporna na poplave ...

Samo včasih se to ne splača ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jest10 ::

Zakaj ni še 100% točnih napovedi na dolajše obdobje?
Zaradi zajetnegaaaaaa kupa poenostavitev in premalo merilnimi mesti. Zakaj poenostavitve? Ker niti v sanjah nimamo niti pribljižno dovolj zmogljivih računalnikov, ki bi bili sposobni sprocesirati dovolj natančen model v zadvoljivem času.

Recimo kako zgleda model reliefa pri srednjeročnem modelu ecmwf, na katerega podatke se navezuje tudi ALADIN.



Že glede na tole sliko mora biti vsakemu dobro razumljivo, zakaj v našem koncu ni in še dolgoooo ne bo natančnih napovedi;)

edit.
Ali pa srednjeročni model GFS

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

GTX970 ::

Invictus
Ko upoštevaš stroko in ne nasvete lokalnega župana, pač narediš greadnjo tako da je odporna na poplave ...

Nekako tako je mislil tudi eden iz Kostanjevice na Krki in je hišo dvignil za 20 cm.
Že ni bilo v redu, so rekli državni organi.

matijadmin ::

ZaphodBB je izjavil:

Ribič je izjavil:

Mene bolj skrbi samo vreme, kot pa napoved vremena. Sneg aprila sem ni zdi malo mimo. Včasih smo že marca lahko hodili naokoli v kratkih rokavih na toplem soncu, danes je pa že več let zapored vreme takole skisano pomladi. Enostavno pomladi sploh več ni. Je samo zima in mraz do konca aprila, potem pa kar naenkrat poletje in vročina. Nobenega prehoda vmes.

Sneg Aprila je čisto normalen pojav. Trenutno imamo čisto pravo muhasto pomladno vreme.


Na Obali zdaj ni pravo muhasto, saj se ne izmenjujeta sončna pripeka in dež (drugod pa je). Drugače pa se je primerilo, da je konec aprila še na Obali snežilo, ja.
Vrnite nam techno!
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali še potrebujemo vremensko napoved na TV? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ankete
9324629 (19694) Markoff
»

RADARSKA SLIKA PADAVIN - animacija

Oddelek: Loža
4715153 (9835) BorutK-73
»

Anomalija v SIRAD / sliki radarja padavin (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
8419659 (12175) Valentin
»

Trenutno vreme, najbolj ažurni podatki ?

Oddelek: Loža
258259 (6629) msjr
»

Napovedovanje vremena

Oddelek: Loža
4710096 (6940) NoSee

Več podobnih tem