» »

Zavarovanje - dodatna oprema

Zavarovanje - dodatna oprema

MrStein ::

Sem naletel na tale članek o avtomobilskih zavarovanjih: http://mojefinance.finance.si/359710/Sk...

Zanimiva je tale podrobnost:
(avto) ima kot dodatno opremo paket za parkiranje, pripravo za mobilni telefon, vzdolžne strešne letve in avto je kovinske barve. Seveda vrednosti te opreme (zavarovalec/lastnik) ne pozna.

Sicer je res kovinska barva ponavadi navedena kot doplačilo na osnovno ponudbo, ampak a to kdo piše pri sklepanju zavarovanja? Zavarovalnica zahteva? Preverja?

Kaj pa drugi "dodatki" kot (na brzino) "dvobarvna notranjost", "zaščitne letvice na vratih v barvi karoserije", "talne preproge" itd?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
  • spremenil: MrStein ()

jernejl ::

ampak a to kdo piše pri sklepanju zavarovanja?

Ja. Jaz imam na polici zapisano vso dodatno opremo.

Zavarovalnica zahteva?

Ja, pri kasko zavarovanju.

Kaj pa drugi "dodatki" kot (na brzino) "dvobarvna notranjost", "zaščitne letvice na vratih v barvi karoserije", "talne preproge" itd?

Če govorimo o kasko zavarovanju, bi praviloma agentu moral povedati, katero dodatno opremo imaš.
Dodatna oprema zvišuje vrednost avtomobila in povišuje tudi premijo zavarovanja. Po drugi strani pa če ti tak avto ukradejo, dobiš tudi višjo odškodnino.
Če imaš opcijske ksenonske žaromete ali alu platišča in so se ti deli pri nesreči poškodovali (ali jih je nekdo ukradel), imaš lahko težave, ker bi zavarovalnica lahko priznala le serijske žaromete ali serijska platišča.
Enako velja tudi za vse morebitne naknadne (ne-tovarniške) dodelave na avtu, če jih želiš imeti zavarovane (spojlerji, alu platišča, ozvočenje,... itd).

Seveda vrednosti te opreme (zavarovalec/lastnik) ne pozna.

Vrednosti dodatne tovarniške opreme ne rabiš poznati, ker imajo zavarovalnice vse te podatke v sistemu.

MrStein ::

Saj to je jasno, zanima me za stvari, brez katerih sploh ne dobiš avta. Kovinska barva je recimo "serijska", redkokje dobiš avto brez. Ali pa modre letve namesto rdečih.

Oziroma bom tako vprašal, kako naj človek po N letih ve, kaj vse je "dodatno"?
Jaz vedno obkljukam model X, tip N, paket Z in se v podrobnosti ne spuščam. Niti nikoli ni agent vprašal. (čeprav dobro ve, da ima skoraj vsak avto kovinsko barvo)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

jernejl ::

Stvari, ki so že serijsko na avtu, ni treba posebej zavarovati, ker so tako ali tako že vštete v osnovni ceni.

Kovinska barva je recimo "serijska", redkokje dobiš avto brez.

Moram priznati, da še nikjer nisem videl avta, kjer bi bila kovinska barva serijska, povsod jo je bilo treba doplačati.

Oziroma bom tako vprašal, kako naj človek po N letih ve, kaj vse je "dodatno"?

Jaz sem ob nakupu dobil list, kjer točno piše, katera dodatna oprema je izbrana. Skrbni lastnik bo verjetno take dokumente hranil. Sicer pa ob podaljšanju zavarovanja ni treba ponovno dostavljati seznama dodatne opreme, ker ima zavarovalnica v sistemu lansko polico. To je potrebno samo ob menjavi zavarovalnice. Pa še to (vsaj v mojem primeru) ne bi bil problem, ker na zadnji polici točno piše, katera dodatna oprema je zavarovana. Torej je treba hraniti samo zadnjo polico.
Če pa nekdo ne ve, kakšen avtomobil ima in se hkrati ne zna nikjer o tem pozanimati, poleg tega pa je izgubil vse dokumente, je to bolj problem lastnika kot zavarovalnice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

čuhalev ::

Pazite se nekaterih zavarovalnic. Če imaš avto z višjim nivojem opreme, potem je vsa oprema, ki ni na popolnoma osnovnem modelu, dodatna oprema. Konkretno, če vzameš srednji paket, v katerem so aluminjasta platišča, ta pa niso v nanižjem paketu enakega avtomobila, se ti štejejo platišča kot dodatna oprema. Če jih ne pišejo, trdijo, da je avto podzavarovan. Zavarovalnica Maribor, konkretno.

jernejl ::

Logično. Zakaj misliš, da zavarovalnice ob plačilu premije dodatna oprema ne bi smela zanimati, ob škodi pa bi zanjo morala plačati odškodnino?
Na avtu je lahko precej dodatne opreme. V moj avto se da zložiti za 30.000€ dodatne opreme, če bi označil vse mogoče opcije (torej za en spodoben avto).
Logično je, da bo za avto z več dodatne opreme višja premija, po drugi strani pa bodo tudi dražja popravila in višje odškodnine.

Saj če si lastnik dveh avtomobilov, moraš tudi plačati premijo za oba, če želiš oba imeti zavarovana.
Zakaj bi torej v avtomobilu lahko imel 30.000€ dodatne opreme zavarovane gratis?

MrStein ::

jernejl je izjavil:



Kovinska barva je recimo "serijska", redkokje dobiš avto brez.

Moram priznati, da še nikjer nisem videl avta, kjer bi bila kovinska barva serijska, povsod jo je bilo treba doplačati.

Spregledal si narekovaje.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

tx-z ::

Kaj je pa razlika med kovinsko in biserno? Js nism vedu kero mam, niti tista na zavarovalnici Triglav ni imela pojma kero mam.
tx-z

jernejl ::

MrStein je izjavil:

jernejl je izjavil:



Kovinska barva je recimo "serijska", redkokje dobiš avto brez.

Moram priznati, da še nikjer nisem videl avta, kjer bi bila kovinska barva serijska, povsod jo je bilo treba doplačati.

Spregledal si narekovaje.

Jaz sem kupil avto brez kovinske barve, ker se mi ni zdelo smiselno plačevati kar precej stotakov samo za barvo, ki nima posebne uporabne vrednosti. Sem za ta denar raje kupil kaj drugega, kar s pridom uporabljam. Če bi še enkrat kupoval avto, bi verjetno naredil enako. Belo in črno barvo se dobi tudi "navadno" in kolikor vidim, je takih avtov (poleg mojega) še precej. Zame torej kovinska barva ni "serijska", so pa "serijski" recimo ksenonski žarometi, tempomat, nastavljiva ledvena opora na sedežih, ker avta brez te osnovne opreme pač ne bi kupil.
Vsakdo ima svoj pogled na to, kaj je "serijsko" in kaj ni.

Zdaj si pa predstavljaj zmedo, ki bi nastala, če bi zavarovalnice oblikovale svoj nabor "serijske" opreme za vsak model avtomobila.
Najprej bi morali zaposliti ljudi, ki bi se ukvarjali z oblikovanjem nabora take opreme za vsak model. Nastal bi nek katalog, ki bi ga morali redno vzdrževati, kakor na trg prihajajo novi avtomobili. In potem bi ob zavarovanju moral lastnik vpogledati v ta katalog in primerjati zavarovalniški nabor "serijske" opreme s svojo opremo, da bi ugotovil, kaj mora še dodatno zavarovati in kaj ne.

Invictus ::

jernejl je izjavil:


Zdaj si pa predstavljaj zmedo, ki bi nastala, če bi zavarovalnice oblikovale svoj nabor "serijske" opreme za vsak model avtomobila.
Najprej bi morali zaposliti ljudi, ki bi se ukvarjali z oblikovanjem nabora take opreme za vsak model. Nastal bi nek katalog, ki bi ga morali redno vzdrževati, kakor na trg prihajajo novi avtomobili. In potem bi ob zavarovanju moral lastnik vpogledati v ta katalog in primerjati zavarovalniški nabor "serijske" opreme s svojo opremo, da bi ugotovil, kaj mora še dodatno zavarovati in kaj ne.

Saj to imajo. Za vsak model imajo noter spisek opreme, od katerega je potem odvisna tudi višina zavarovanja.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

jernejl ::

Invictus, zavarovalnice ne oblikujejo svojih katalogov opreme, ampak uporabljajo Eurotax, ki je skladen z uradnimi ceniki in uradno opremo, ki se jo dobi serijsko oz. jo je treba doplačati ob nakupu avtomobila.
Tukaj je govora o "serijski" opremi v narekovajih - to je tisti nabor opreme, ki sicer uradno ni serijski, ampak se zdi serijski MrStein-u. Takega spiska zavarovanice zagotovo nimajo.

MrStein: če se ti neka oprema zdi serijska, pa to v resnici ni, potem se raje obrni na zastopnike ali prodajalce avtomobilov in jih povprašaj, zakaj določene opreme ni že serijsko zraven in moramo kupci zanjo doplačevati. Če se bo ta "problem" uredil tam, potem se bo avtomatsko uredil tudi pri zavarovalnicah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

Invictus ::

jernejl je izjavil:

Invictus, zavarovalnice ne oblikujejo svojih katalogov opreme, ampak uporabljajo Eurotax, ki je skladen z uradnimi ceniki in uradno opremo, ki se jo dobi serijsko oz. jo je treba doplačati ob nakupu avtomobila.

Itak da tega ne delajo same, ampak kupijo ...

Standardi morajo pač biti isti ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

MrStein ::

"serijsko" pomeni: skoraj vsak ima čeprav ni uradno serijsko

Bo kak zavarovalničar povedal, jih je nekaj na forumu.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

fosil ::

Serijsko pomeni tudi tisto kar je v določenem paketu opreme.
Imaš na primer Clio letnik 2015, paket opreme Expression. Točno se ve kakšna je bila cena in kaj ta paket vsebuje in ni treba posebej naštevat. Če si pa ti dodatno vzel še na primer ogrevane sedeže, se pa to dopiše in doda k vrednosti.
Tako je!

msjr ::

fosil je izjavil:

Serijsko pomeni tudi tisto kar je v določenem paketu opreme.
Imaš na primer Clio letnik 2015, paket opreme Expression.


Evo, točno to sem hotel zapisat in tako je prav. Za moj (oz. če smo natančni ženin) avto nimam zapisane nobene dodatne opreme, ker ustreza točno znamki, modelu* in letniku.

*sem spadajo tudi variante paketa opreme


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Preprodajalci avtov na avto.net, facebook-u

Oddelek: Na cesti
112902 (2138) TheBlueOne
»

Padanje vrednosti avtomobila. (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
5313199 (10892) bambam20
»

Najboljše lestvice za zanesljivost (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
7514051 (12072) krneki0001
»

Zavorvanje avtomobila za voznika začetnika

Oddelek: Na cesti
285038 (4532) fosil

Več podobnih tem