» »

Prelet hitre svetle pike na nebu

Prelet hitre svetle pike na nebu

SimplyMiha ::

Zdravo,

ravno sem se vračal domov po temnejšem delu dežele in se zazrl v jasno nočno nebo, polno zvezd kot vselej. Takrat pa ob cca. 18:55 zagledam svetlo piko, kako šviga od juga proti severu. Opazoval sem jo slabo minuto, nato je izginila za severnim obzorjem.

Najprej sem pomislil, da gre za mednarodno vesoljsko postajo, vendar kolikor vem nima polarne orbite, pa še na spletni strani, ki spremlja pozicijo postaje, je videti da ta hip potuje nad Tihim oceanom.

Kaj sem potemtakem videl? Letalo zagotovo ni bilo, ker je letelo veliko prehitro - celo nočno nebo je prečkalo v manj kot minuti. Bolj verjetno gre za satelit v nizki polarni orbiti ali nekaj takega, a to ni ravno verjetno - ISS je nekajkrat večja (velikosti nogometnega igrišča) pa je komaj vidna s prostim očesom. Ta pika je bila enako vidna kot svetlejše zvezde na nebu.

Ali kdo ve, za kaj gre?

GupeM ::

Velikokrat se vidi satelite, ki so enako svetli kot zvezde. Še posebej kmalu po sončnem zahodu. Se pa običajno gibajo počasi.

someboody99 ::

Ko sem nebo opazoval poleti, sem opazil nekaj takega... Sem razmišljal, da je satelit...

stapler rump ::

Navidezna svetlost satelita na nebu je zelo odvisna od njegove orientacije, ne samo od velikosti. Zelo majhen satelit je lahko zelo svetel, če je s kako zrcalno površino poravnan tako, da odbije sončne žarke do opazovalca. Na primer Iridium sateliti so majhni, odbleski od njihovih anten pa so lahko tako svetli, da so občasno vidni tudi podnevi.

pegasus ::

Satelitov je cel kup ... sam ljudje danes premalo v luft gledajo in so vsakič znova presenečeni.

Sem pa pred leti videl nekaj, kar si ne znam pojasnit. Luna je bila približno v zenitu, svetla pika je od obzorja priletela skoraj do lune, se upočasnila, naredila 180 stopinj stran od lune, nato pa še 90 v drugo stran (skoraj cel S) in nato v cca 15s "ugasnila". Takrat x-37 še ni letal po luftu, a če bi danes videl nekaj takega, bi to interpretiral kot x-37.

SimplyMiha ::

Pa je res cel kup satelitov:
http://www.heavens-above.com/AllSats.as...
Ampak nobeden na seznamu ne bi mogel preleteti neba v minuti tam okrog 18:55... ali pač?

gddr85 ::

dol na morju dostkrat zvečer videl take svetle pike, ponavad grejo hitrej kot letalo (ne vse), druzga kot sateliti ne more bit, vedno ob istem času in smeri

dzinks63 ::

Mogoče je bil na vožnji Hypersonic Technology Vehicle 2 (HTV-2), izjemna zadeva.

Bellatrix ::

Tudi sam sem videl omenjen satelit. Na spletni strani heavens-above gre najverjetneje za satelit ALOS.

http://www.heavens-above.com/passdetail...
People are quick to judge and slow to correct themselves.

Martin Krpan ::

Je bil kar en dolgočasen satelit. Sem poleti nekajkrat navečer zvečer ležal v ležalniku in zijal v nebo , pa skoraj ni bilo minute , da ne bi videl vsaj enega.

Bellatrix ::

Definitivno je bil satelit. Imam kar nekaj kilometrina kar se tega tiče in vem kaj sem videl danes.
People are quick to judge and slow to correct themselves.

Malajlo ::

Sem enkrat uspel videti tri satelite, ki so šli en proti drugemu, skoraj pod kotom 120o. Niso se ravno v isti točki križali, kaj veliko pa ni manjkalo. Ene par taužnt kilometrov najbrž ;)
@pegasus: daj nariši pot tiste pike...

Bellatrix ::




Tako nekako je šlo danes
People are quick to judge and slow to correct themselves.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nocoj vrhunec meteorskega roja perzeidov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
187018 (4569) Oldi
»

Danes bo padel satelit UARS

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
318011 (5277) @nny
»

Vedno več čudnih svetlečih pojavov na nebu? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
556387 (4679) Matev
»

Viden satelit?

Oddelek: Znanost in tehnologija
112820 (2072) Okapi
»

Vidnost mednarodne vesoljske postaje

Oddelek: Znanost in tehnologija
142826 (2022) Person

Več podobnih tem